Szu-57 / Su-57 Felon / PAK-FA (T-50) / FGFA (Szuhoj, Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Elmondom én hogy látom: Van mindkét országnak saját fejlesztésű légiharc rakétája, minden fronton, aktív radaros is. Az Oroszok exportra hamarabb gyártottak ARM -et mint Kína magának. Kínába FÉNYKÉPEN valóban hamarabb lehetett látni ilyet, mint Rus gépeken, de hozzáteszem, itt mindenki mondta, hogy sehol nincsenek vele az oroszok, mert kellenek a sínek, a harceljárások, gyakorlatok, aztán sehol nem lehet látni ilyet fényképen etc. Lelőtték a törökök a Szu-24-est, azt hirtelen lett fénykép ahol Szu-35 után már más gépen is feltűnt az R-77 saját verziója. Persze lehet súlymakett, tudom...
Nagy hatótávolságú AA fegyverzet mostanában kezd feltűnni a Kínai J-11B-k alatt távoli fényképen, szép. Nagyon nem vagyok benne biztos, hogy az Oroszoknál ugyan ilyen kaliberű fegyver nincs már elkészítve, vagy közel 100% os stádiumban, ha kell, azonnal elkezdik gyártani-rendszeresíteni ők is. Mi a Kínai előny tehát AA rakéta terén, de most komolyan?

Ha a kínai fegyverfejlesztéseket nézed, ne ess abba a hibába, hogy csak az orosz eredetü fegyverekre konentrálsz. Majdnem ugyanakkora arányban vannak ott, amerikai, európai, izraeli és dél-afrikai fejlesztések is. Légiharcrakétákat tekintve az első saját aktív radaros légiharcrakéta a PL-11 volt. De, hogy válaszoljak az utolsó kérdésre, hogy mi is a kínai előny. Az, hogy most ebben a pillanatban miközben ezeket a sorokat körmöljük, van ilyen rakétájuk, méghozzá sok. Ha most kitörne egy balhé lenne mivel harcoljanak. Az oroszoknak nincs és ha kéne akkor előbb be kéne indítsák a gyártást stb.
 
  • Tetszik
Reactions: therob and Roni

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 826
47 210
113
Zsolti,

az AESA radar és a PESA radar fizikailag teljesen máshogy épül fel. Amíg az AESA több mint ezer darab kölünálló TR/M egységből áll, addig a PESA mögött egy darab sugárzó áll, ugyanúgy, mint a hagyományos mechanikus radarok mögött, és ezt az egy sugárnyalábot "darabolják".

Emiatt az alapvető eltérés miatt egy PESA egy csomó olyan funkcióval nem rendelkezik, amivel egy AESA igen.

"LPI képesség? PESA radar is tudja"

Ez nemigaz. Egy PESA nem tud LPI üzemmódot. Az AESA pont azért tud LPI üzemmódot, mert a sok kis TR/M egység egymástól függetlenül, más frekin tud sugározni.
Egy PESA ugyan emiatt nem tud egyszerre besugárzás jelzőként, ECM-ként, meg adatátviteli rendszerként működni.
Szintén nem szabad megfeledkezni arról, hogy az AESA radarokban újgenerációs félvezető egységek vannak (Gaas), ami egy azonos méretű AESA radar számára sokkal nagyobb kimeneti teljesítményt tesz lehetővé, mint egy PESA-nál.

"hanem az AESA/PESA párosnak a hagyományos doppler impulzus radarokkal szemben"

Egy PESA "nem sokkal több", mint egy hagyományos doppler radar, csak itt nem a tányérantennát forgatod, hanem elektronikusan téríted el a sugárnyalábokat. Ezért egy PESA sokkal jobb pásztázási sebességben, mint egy hagyományos radar, és tud egyszerre AA és AG üzemmódot is, de ettől a PESA csak egy közbenső lépcső az AESA felé.

Valós harcászati előnyöket kérnék. Még mindíg, nem azt amit már elolvashatott mindenki 1000x. Ezekt én is olvastam számtalanszor.

Pásztázás gyorsan megy mindkettőnek szemben a hagyományos tányéranntenna forgatással szemben.

Az eddig általam olvasott információk szerint a modern PESA radarok TUDNAK LPI üzemmódot szintén, az nem annak a függvénye csak és kizárólag, hogy hány kis egymástól eltérő TR/M (kb. adó - vevő) egység van, és ezek milyen egymástól eltérő frekvencián sugároznak, ettől azért bonyolultabb a kérdéskör, mivel a PESA frekvenciáját/kibocsátott hullámhosszát is nagyon gyorsan lehet fázistolással változtatni, simán átverhetőek vele a nem top RWR(besugárzásjelzők). Az csodálatosan hangzik, hogy osztjuk egy időben nagyon sok felé a mindenféle hullámhosszakat, csak azzal nem akar szembesülni senki, hogy ez esetben valóban még nehezebb lesz az ellenfélnek ebből kihámozni, hogy egy radar mondjuk rá dolgozik, csak nekünk is csökken a hasznos teljesítményünk, vegyük már észre! Persze oszthatod te 1920 felé az APG-77 jelét(asszem fejből ennyi TR/M van benne, lehet tévedek) csak pont lószart nem érsz vele, mert az a teljes kisugárzott energiádnak az 1920/ad részét fogja tudni ez esetben, szépen leszalámizod a saját teljesítményedet. Megmondom őszintén, én már 2 felé is meggondolnám, hogy valós harcászati szituban osszam e fedélzeti radar teljesítményét, pláne mikor intenzív rádióelektronikai harc van, és bizony vagy át kell "égetni" az ellenséges szélesspektrumú sugárzást, vagy a túloldalon alacsony észlelhetőségő gépek vannak, minden KW-t energia számít. Az új generációs félvezetők, Gallium Arzenid nagyon jó technológiák, a jövő oda mutat, csak mégis ott tartunk, hogy nem a top Kínai, hanem a TOP USA Apg-77, tehát az F-22 AESA radarja van kb. 20KW max kimenő teljesítény körül, és láss csodát, azok a hülye "ruszkik" pont kb. ennyit hoztak ki a lenézett PESA-elvű sorozatban gyártott IRBISZ ükből. S mi most tegyük gyorsan hozzá, nem az F-22 APG77 jével kezdtük el hassonlítani az Irbiszt, hanem "A KÍNAI" AESA-val.

Besugárzásjelzőként és ECM-ként pedig az Oroszok specializált rendszereket használnak, ahogy használtak eddig is.

Teljesítmény/árarányban megint nem lehetünk benne biztosak, hogy a PESA+szárnyvégi zavarókonténer rosszabb megoldás. Más. Nem olyan kifinomult, elegáns, de hogy harcértékben kisebb?
Nem győztetek meg...

Most akkor mivan??! A két szerkezet valóban eltér, és az AESA a drágább, bonyolultabb, még a jövőbe mutatóbb is,ezt én is tudom, csak megint oda lyukadunk ki lassan, hogy az AESA az teljesen más dimenzió, mint a PESA, egyikkel nem lehet korszerű/nagy harcértékű radar rendszert még elképzelni sem.

Hát ez nem teljesen így van, urak...
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Valós harcászati előnyöket kérnék. Még mindíg, nem azt amit már elolvashatott mindenki 1000x. Ezekt én is olvastam számtalanszor.

Szerintem érd be ennyivel. Amit nem olvashattunk 1000x valszeg nem tartozik a nyilvánosságra.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 826
47 210
113
Ha a kínai fegyverfejlesztéseket nézed, ne ess abba a hibába, hogy csak az orosz eredetü fegyverekre konentrálsz. Majdnem ugyanakkora arányban vannak ott, amerikai, európai, izraeli és dél-afrikai fejlesztések is. Légiharcrakétákat tekintve az első saját aktív radaros légiharcrakéta a PL-11 volt. De, hogy válaszoljak az utolsó kérdésre, hogy mi is a kínai előny. Az, hogy most ebben a pillanatban miközben ezeket a sorokat körmöljük, van ilyen rakétájuk, méghozzá sok. Ha most kitörne egy balhé lenne mivel harcoljanak. Az oroszoknak nincs és ha kéne akkor előbb be kéne indítsák a gyártást stb.
És ezt tényleg arra alapozod, hogy fényképek szerint az egyiknek sok olyan rakétája van, a másiknak meg nem... Fényképek alapján Kínának nem volt szu-35 je napokig, úgy, hogy azt vadászta minden fotós, és az Oroszok meg még mondták is hogy leszállították. S az nem egy olyan dolog, amit ládában le lehet tárolni, és akkor elővenni amikor kell. Az Oroszok meg gyártják azt a rakétát, amire azt írod hogy be kéne indítsák annak a gyártását. Az biztos, hogy felpörgetnék a gyártást, de ne csúsztassunk már, a beindítani egy gyártási folyamatot, meg a megemelni a darabszámot, az nem ugyan az.

Tartom továbbá, hogy fényképek alapján abból értelmesen hogy hol tart egy következő generációs AAM fejlesztésében Kína, vagy Oroszország, pláne évekre előre, hogy most egyiknek 3, a másiknak 5 év, a vicc kategória.
 
  • Tetszik
Reactions: bartinieffektus

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 826
47 210
113
Szerintem érd be ennyivel. Amit nem olvashattunk 1000x valszeg nem tartozik a nyilvánosságra.
Amik olvashatóak propaganda anyagok, és olvastam én is az AESA cégek infografikáin, reklámjain, 1000x, arra írtam ám olyan dolgokat, ahol meg le van írva, hogy valós harcászati különbség nem igen van az AESA és a korszerű PESA radar közt. Nyilván itt nem a 30+ éves Zaszlont kell összehasonlítani a csúcs Apg-77 el, vagy 81 el, de az IRBISZT ahogy mondom, nagyon nem féltem a Kínai AESA-val szemben...

Kis olvasnivaló addig is, hogy mennyire a hagyományos mechanikus doppler radarhoz vannak közelebb a PESA-k, mint az AESA-hoz:
https://www.quora.com/What-is-the-d...threats-at-different-direction-simultaneously

Egész jó dolgokra világít rá egyébként aki leírja a dolgokat.
 
  • Tetszik
Reactions: bartinieffektus

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Az R-77 esetében mondhatni csak így van üzembiztonság. De azt nem értem miért ilyen hihetettlen számodra az, hogy az oroszok ezen a téren lemaradtak? Már a nyolcvanas években pénzügyi gondjaik voltak, aztán jött a kilencvenes évek stagnálása. Kb. 10 év óta kezdik magukat összeszedni.
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat

panoz

Well-Known Member
2011. szeptember 3.
1 464
142
63
R-77 ről nincs? Mindet fel kell rakni a VVS-nek az R-77 ből, vagy azért maradhatott nekik ládában is :D? Mondjuk azért, mert ha valóban szükség lenne rá, úgy picit nagyobb az üzembiztosság? Erre gondoltál már?

A mai napig nem is tudtam hogy létezik a hitnek ilyen elvakult formája.
AESA nem jobb mint a PESA mert a PESA végtelenségig lett fejlesztve és begyakorolva.
R-77 felveszi a versenyt a konkurenciával úgy, hogy nem gyakorolnak vele, még a port se törölgetik le róla csak 10 évente egyszer.
 
  • Tetszik
Reactions: Fade

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 826
47 210
113
A mai napig nem is tudtam hogy létezik a hitnek ilyen elvakult formája.
AESA nem jobb mint a PESA mert a PESA végtelenségig lett fejlesztve és begyakorolva.
R-77 felveszi a versenyt a konkurenciával úgy, hogy nem gyakorolnak vele, még a port se törölgetik le róla csak 10 évente egyszer.
Cáfold meg tényekkel. Miben tud többet a Kínai AESA radar valós harcászati paraméterekben BIZTOSAN, mint a Rus Irbisz? Várom a választ.

Az R-77 miért rosszabb biztosan, mint a Kínai PL-12, amiről azt sem tudjuk fixre, hogy nem kis kínai mókusok hajtják belülről, soha semmit nem bizonyított, látni belőle jó sok fényképen. Azt gondolom hogy mivel NEM én állítottam hogy fixre jobb az egyik mint a másik, az én álláspontom védhető, a tietek meg nem. Én csak annyit állítottam, RUS vs Kína 5 gen fejlesztéssel kapcsolatban, amit most is tartok, én "elvakult", hogy engem önmagában az nem győz meg, hogy a Kínaiak AESA-t gyártanak már a J-10B hez is, hogy ez miatt előrébb járnak mint az Oroszok, mert ott a top jelenleg az Irbisz, ami csak PESA, valamint abban sem vagyok meggyőzve hogy a Kínai levegő levegő rakéta gyártás előrébb áll mint az Orosz, csak azért mert több PL-12 van fényképen, mint VVS gépen R-77. Ezek nekem nem érvek, bocsánat, lehet a rossz egyenruhás beidegződés, de ez semmi.

A harmadik dolog, a radar/AA fegyverzet után, viszont én csak annyit mondtam, hogy mint hajtómű, azt lehet tudni fixre, hogy a J-20ban RUS hajtómű van, a Pak-FA-ban nem Kínai. Részemről ezt a vitát zárom, ha valaki észérvekkel, hiteles adatokkal tudja ütni, vagy LEGALÁBB érdemben reagálni arra amit írtam, akkor folyatjuk.

Köszi-puszi.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 826
47 210
113
Elég ha azt modnom hogy még mindig szarakodnak a Altius-m programmal?
Természetesen, ahogy kifejted logikusan alátámasztva, és levezetve, hogy egy ember nélküli feldarítő drón hogy korellál ahhoz, amit én eddig állítottam, hogy nem vagyok megyőzve arról, hogy a Kínai levegő - levegő rakéta, és/vagy a fedélzeti radar fejlesztések az Orosz előtt járnak az 5. gen fejlesztéseknél.
Sok sikert Roni, várom válaszod.
 
  • Tetszik
Reactions: ghostface and fip7

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 826
47 210
113
A PL-12 radarját is az oroszok fejlesztették.
Vagy ők, vagy Izraeliek, vagy a kettőből gyúrták össze a Kínaiak. Még az is lehet hogy Kína valóban jobb ARM rakétát gyárt, és előrébb van a next gen géphez illő next gen légiharc rakéta fejlesztésben. Csak NE ezzel akarjon már valaki meggyőzni, meg erre hivatkozzon egy szakfórumon, hogy azért mert több PL-12 ről van fénykép, mert ez ha már ennek a honlapnak minden vezető prominense, és moderátora pl. ki van akadva a Biztpol színvonalára, akkor azért jelezném, hogy a haditechnika részen is kocsma a színvonal...
 
  • Tetszik
Reactions: bartinieffektus
S

speziale

Guest
Valós harcászati előnyöket kérnék. Még mindíg, nem azt amit már elolvashatott mindenki 1000x. Ezekt én is olvastam számtalanszor.

Pásztázás gyorsan megy mindkettőnek szemben a hagyományos tányéranntenna forgatással szemben.

Az eddig általam olvasott információk szerint a modern PESA radarok TUDNAK LPI üzemmódot szintén, az nem annak a függvénye csak és kizárólag, hogy hány kis egymástól eltérő TR/M (kb. adó - vevő) egység van, és ezek milyen egymástól eltérő frekvencián sugároznak, ettől azért bonyolultabb a kérdéskör, mivel a PESA frekvenciáját/kibocsátott hullámhosszát is nagyon gyorsan lehet fázistolással változtatni, simán átverhetőek vele a nem top RWR(besugárzásjelzők). Az csodálatosan hangzik, hogy osztjuk egy időben nagyon sok felé a mindenféle hullámhosszakat, csak azzal nem akar szembesülni senki, hogy ez esetben valóban még nehezebb lesz az ellenfélnek ebből kihámozni, hogy egy radar mondjuk rá dolgozik, csak nekünk is csökken a hasznos teljesítményünk, vegyük már észre! Persze oszthatod te 1920 felé az APG-77 jelét(asszem fejből ennyi TR/M van benne, lehet tévedek) csak pont lószart nem érsz vele, mert az a teljes kisugárzott energiádnak az 1920/ad részét fogja tudni ez esetben, szépen leszalámizod a saját teljesítményedet. Megmondom őszintén, én már 2 felé is meggondolnám, hogy valós harcászati szituban osszam e fedélzeti radar teljesítményét, pláne mikor intenzív rádióelektronikai harc van, és bizony vagy át kell "égetni" az ellenséges szélesspektrumú sugárzást, vagy a túloldalon alacsony észlelhetőségő gépek vannak, minden KW-t energia számít. Az új generációs félvezetők, Gallium Arzenid nagyon jó technológiák, a jövő oda mutat, csak mégis ott tartunk, hogy nem a top Kínai, hanem a TOP USA Apg-77, tehát az F-22 AESA radarja van kb. 20KW max kimenő teljesítény körül, és láss csodát, azok a hülye "ruszkik" pont kb. ennyit hoztak ki a lenézett PESA-elvű sorozatban gyártott IRBISZ ükből. S mi most tegyük gyorsan hozzá, nem az F-22 APG77 jével kezdtük el hassonlítani az Irbiszt, hanem "A KÍNAI" AESA-val.

Besugárzásjelzőként és ECM-ként pedig az Oroszok specializált rendszereket használnak, ahogy használtak eddig is.

Teljesítmény/árarányban megint nem lehetünk benne biztosak, hogy a PESA+szárnyvégi zavarókonténer rosszabb megoldás. Más. Nem olyan kifinomult, elegáns, de hogy harcértékben kisebb?
Nem győztetek meg...

Most akkor mivan??! A két szerkezet valóban eltér, és az AESA a drágább, bonyolultabb, még a jövőbe mutatóbb is,ezt én is tudom, csak megint oda lyukadunk ki lassan, hogy az AESA az teljesen más dimenzió, mint a PESA, egyikkel nem lehet korszerű/nagy harcértékű radar rendszert még elképzelni sem.

Hát ez nem teljesen így van, urak...

Zsolti,

Szerinted az LPI az nem egy valós harcászati előnyt jelentő funkció?
Szerinted az nem egy valós előnyt jelentő harcászati funkció, hogy a radarod egyben tud lenni az ECM és az adatátviteli rendszered is?

" tehát az F-22 AESA radarja van kb. 20KW max kimenő teljesítény körül, és láss csodát, azok a hülye "ruszkik" pont kb. ennyit hoztak ki a lenézett PESA-elvű sorozatban gyártott IRBISZ ükből. "

Önmagában ez semmit nem mond el egy radarról. Mekkora is az IRBIS-e és mekkora is az APG 77? Méretre, súlyra? Ráadásul az, hogy meddig képes üzemelni peak poweren, az megint egy fontos kérdés.
Legalább ha a saját magad által hivatkozott szöveget végigolvastad volna:
"The primary advantage of AESA is logistics and SWAP (size, weight, power)."

Vagy még tovább:
"In a PESA Radar, there is a single main microwave frequency signal generating source. The same source signal is amplified, and then distributed and fed to each of the individual antenna, but the phase of the signal given to each antenna can be electronically varied. Therefore, by appropriately altering the phases of all the antenna elements, the radar can be made to 'point' in a particular direction (by making use of the constructive/destructive interference properties of waves).
The problem with these kinds of radar however, is since all the antenna are operating at a single frequency, it becomes much more easier of the enemy to detect and jam the radar beam."

"In an AESA radar on the other hand, each milk carton sized antenna is capable of generating its own microwave signal, as well as altering its phase."

Vagyis a PESA ugyan tud fáziseltolást csinálni, de mivel egy adója van ezért egyszerre csak egy frekvencián tud működni.


"Another difference is that, at any given time, each of the antenna may be operating at a different frequency! "

És ez az igazi LPI üzemmód!! Ezt nem tudja a PESA!!!
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 826
47 210
113
Zsolti,

Szerinted az LPI az nem egy valós harcászati előnyt jelentő funkció?
Szerinted az nem egy valós előnyt jelentő harcászati funkció, hogy a radarod egyben tud lenni az ECM és az adatátviteli rendszered is?

" tehát az F-22 AESA radarja van kb. 20KW max kimenő teljesítény körül, és láss csodát, azok a hülye "ruszkik" pont kb. ennyit hoztak ki a lenézett PESA-elvű sorozatban gyártott IRBISZ ükből. "

Önmagában ez semmit nem mond el egy radarról. Mekkora is az IRBIS-e és mekkora is az APG 77? Méretre, súlyra? Ráadásul az, hogy meddig képes üzemelni peak poweren, az megint egy fontos kérdés.
Legalább ha a saját magad által hivatkozott szöveget végigolvastad volna:
"The primary advantage of AESA is logistics and SWAP (size, weight, power)."

Vagy még tovább:
"In a PESA Radar, there is a single main microwave frequency signal generating source. The same source signal is amplified, and then distributed and fed to each of the individual antenna, but the phase of the signal given to each antenna can be electronically varied. Therefore, by appropriately altering the phases of all the antenna elements, the radar can be made to 'point' in a particular direction (by making use of the constructive/destructive interference properties of waves).
The problem with these kinds of radar however, is since all the antenna are operating at a single frequency, it becomes much more easier of the enemy to detect and jam the radar beam."

"In an AESA radar on the other hand, each milk carton sized antenna is capable of generating its own microwave signal, as well as altering its phase."

Vagyis a PESA ugyan tud fáziseltolást csinálni, de mivel egy adója van ezért egyszerre csak egy frekvencián tud működni.


"Another difference is that, at any given time, each of the antenna may be operating at a different frequency! "

És ez az igazi LPI üzemmód!! Ezt nem tudja a PESA!!!

Na, mekkora az IRBISZ és mekkora a "Kínai AESA radar"?

Melyik meddig képes csúcs teljesítényen üzemelni? Melyiknek jobb a hűtése? EZEK így leírva ELVEK, hogy SWAP, engem nem vakítanak meg, láttam már elég reklámszlogent.


Ha már kivágtál abból amit az általam idézet amerikai AESA fejlesztésben is részt vevő mérnök írt, akkor beillesztek már én is egy egy részt a szövegből, jó :D?

EZT CSAK ÚGY ÁLTALÁNOSSÁGBAN:

"Contrary to other answers posted here, the difference in capability between AESA and PESA is less than you might think."


"Both AESA and PESA can be low probability of intercept (LPI)."

Being LPI isn’t determined by anything special the modules are doing. It’s just due to the fact that you can change your frequency with every dwell, so that over time the average power level on any particular frequency channel is kept very low. Both AESA and PESA can do this. It’s more typical to do this on AESA because the oscillators and tuned amplifiers are more modern solid-state devices, but you can do the same thing with modern PESA as well. Also, the suggestion that you can change the frequency with every single pulse is true, but not very practical. Few radars do that. Unless the radar is looking up at the sky, a radar signal will be contaminated with clutter (energy returns from other objects in the scene). Typically this clutter is not moving, so Doppler processing is used to separate out the clutter from the moving signals. This is particularly important with ships doing horizon search or with airplanes that are looking downwards (strong ground return). In order to do Doppler processing, you must send out a series of pulses all at the same RF carrier frequency. This “dwell” may last up to several milliseconds until the required number of pulses is received, and then the radar can switch to a new frequency for the next dwell. Different methods and waveforms can be used if an airplane is trying to be stealthy, but radar situational awareness is also minimized in those circumstances.


Azon kívül amit ide beidéztél részt valamint amit én most ide böktem feljebb, remélem olvastad azt a részt is, ahol leírták azért, hogy ez elméletben szép, csak a gyakorlatban meg a minden kis sugárzó külön külön hhosszon sugároz dolog elég szarul működik mind hatótávban, mind felbontásban, ha osztogatod a sok kis TR/M modult össze vissza, mivel bár ai T/R modul tudja azt, hogy külön külön frekvencián sugároz ki egy időpontban, de szerinted mi a harcászatilag hatékonyabb, peak-poweren tolni az egy adót 20kw-on egy hullámhosszal egy jelet teljes antenna felületen, vagy kitolni 1000 felé osztva a sugárzási teljesítményed sok kicsi akár eltérő hullámhosszú tűnyaláb jel formájában? Melyik megy messzebbre, melyik nyelődik el kevésbé az ellentevékenységben?

Kettőt azért lehet találni...

KONKRÉTAN, mennyivel nagyobb teljesítményű egy top PESA IRBISZ-E 20KW max kisugárzásánál akármelyik mostani AESA radar??!

Kisebb az APG-77 kb. egál max sugárzó teljesíténnyel?

Lehet, sőt valószínü, bár én konkrétan nem láttam még hiteles forrást arra vonatkozólag, hogy melyik hány kg, és milyenek a dimenziók, meg melyik mennyi max kisugárzási teljesítményt meddig bír tartani, és milyenek a hűtési lehetőségek.

Gyanítom valós értékkel nem is fogok találkozni, és ez mondjuk pont nem véletlen. Az tényszerű, hogy több hely van a nagyobb méretű Szuhojok orábban, mint az F-22-ben, és nagyobb radar fér oda. Mondjuk ez viszont megint azzal a POZITIV előnnyel IS jár, hogy nagyobb az az antenna, amelynek a mérete megint nem mindegy ugye, mivel ebben a játékban a méret a lényeg. Minnél nagyobb, annál jobb. Aztán olvasni lehet olyat is, hogy az IRBISZT még ki is térítik, mechanikusan is, ha ez igaz, akkor gyanúsan ki van használva a nagyobb hely, és elég szép azimut szöget lefed. EZ valóban harcászati előny.

Az egy radarral ellátott elektronikai ellentevékenység, adatkommunikáció meg szerintem lehet meghökkentelek, de azt mondom, hogy NEM feltétlen előny. Magam részéről mindig is jobban szerettem a specializált eszközöket, s amit eddig láttam, az ezt igazolta, a mindenre jó eszközök semmire sem voltak jók igazán, vagy egyszerűen csak nem voltak költséghatékonyak. Még a szép szlogenek mindig nem győztek meg róla, hogy a Hibini + Irbisz páros kevesebbet tudna, mint akármelyik "mindenre jó" Kínai AESA.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 826
47 210
113
Ja, igen, és a végére még azért ezt is bebököm, jó? ELV szinten a PESA is tud ECM is. Tehát még az sem áll feltétlen, amit írtál, hogy ne lehetne megoldani akár egy PESA elvű radarral azt, hogy legyen minden az egyben eszköz:

  • Both AESA and PESA can do jamming detection, ECM, and passive scanning. All you need to do is turn on the receiver and don’t send pulses out. The PESA array can be steered and formed just like the AESA array. Special signal processing once you get back into the digital electronics gives you the real advantage in terms of doing advanced jamming detection.
Azzal együtt, nekem mondjuk pont szimpatikusabb a dedikált zavarókonténer a nagy teljesítményű radaron kívül a szárnytőn. Az biztos hogy a Hibini csak arra van, és nem kompromisszumos megoldás. Én az ilyet szeretem mindenből.
 
  • Tetszik
Reactions: ghostface