Kínának síetős? A PakFa hadrendbe áll 2015re az mi volt? 2016ra? majd 2017re? Most mi is az aktuális dátum?
Egyikbe sincs meg a végleges hajtómmű. Avionikában amit látunk Kína jobban áll. A2A fegyverzetben detto.
Persze bármi lehet és csak a fenti három dolgon bármely fél simán csuszhat 5+évet is. Kínánál mondjuk tippre csak egy az a három.
Kína miért áll jobban A2A fegyverzetben? Nincs az Oroszoknál R-77? Vagy az számít már megint, hogy sokkal több fényképen van PL-12 Kínai gépen, mint Oroszon R-77? Vagy az hogy régebb óta LÁTHATÓ fényképen a PL-12 mint az R-77? Ezt már megint miből vezettük le? Aztán az AESA Kínai radar miért BIZTOS hogy jobb mint a PESA Irbisz? Feltettem itt pár kérdést ezek közül már korábban is, ami nem mellébeszélős volt, hanem konkrét technikai, de nem jöttek rá válaszok.
Elmondom én hogy látom: Van mindkét országnak saját fejlesztésű légiharc rakétája, minden fronton, aktív radaros is. Az Oroszok exportra hamarabb gyártottak ARM -et mint Kína magának. Kínába FÉNYKÉPEN valóban hamarabb lehetett látni ilyet, mint Rus gépeken, de hozzáteszem, itt mindenki mondta, hogy sehol nincsenek vele az oroszok, mert kellenek a sínek, a harceljárások, gyakorlatok, aztán sehol nem lehet látni ilyet fényképen etc. Lelőtték a törökök a Szu-24-est, azt hirtelen lett fénykép ahol Szu-35 után már más gépen is feltűnt az R-77 saját verziója. Persze lehet súlymakett, tudom...
Nagy hatótávolságú AA fegyverzet mostanában kezd feltűnni a Kínai J-11B-k alatt távoli fényképen, szép. Nagyon nem vagyok benne biztos, hogy az Oroszoknál ugyan ilyen kaliberű fegyver nincs már elkészítve, vagy közel 100% os stádiumban, ha kell, azonnal elkezdik gyártani-rendszeresíteni ők is. Mi a Kínai előny tehát AA rakéta terén, de most komolyan?
PESA Irbisz vs Kínai AESA? Miben tudhat többet hasrapacsira a Kínai Aesa? De most tényleg? A marketingdumán túl, valós harcértékben?
Mert ezek nagyon szépen hangzó igéretek, hogy
marha gyors a pásztázása az AESA-nak, csak
ugyan ezt tudja pont a PESA is mint ELV pásztázási sebességben, aztán hogy ki hogy merre milyen VALÓS képességeket tud kihozni a materializálódott radarból, az már megint külön kérdés tárgya, de csak megjegyzem, ezt régebb óta gyűrik a Kínaiaknál az Oroszok, szerintem pont a Mig-31 Zaszlonja óta.
LPI képesség? PESA radar is tudja... Ugyan úgy tudja ugráltatni a kisugárzott frekvenciát, egy érzéketlen RWR-t ez is meg az is át tud verni, a top rendszereket meg lehet hogy egyik sem, ez sötét mágia, erről ember nem tud értékelhető infot szerezni.
Azt kéne belátni, hogy itt nem az AESA-nak mint elvnek van előnye a PESA-val szemben, hanem az AESA/PESA párosnak a hagyományos doppler impulzus radarokkal szemben... A másik dolog, hogy ez az LPI mint elv szerintem egy picit túl van dimenzionálva, mert persze nagyon jó az, hogy AKÁR háttérről való visszaverődésnek, sima rádiózajnak is nézheti az ellenséges RWR rendszer a te kisugárzott vegyes felderítő frekvenciáid, csak pont ugyan ennyivel nehezebb ám ebből a vegyesvágottból a visszaverődő jeleket a saját radarnak kibogarászni, és értékelni, csökkenni fog tehát az ilyen használat esetében a valós felderítési távolság, és érzékenység is. Nem csodaszer ez sem. A rendszer mögé rakott számtech kapacitás ÉS főleg a software a döntő, ki milyen jel-zavar viszonyból mit tud kibogarászni, mind radar, mind besugárzásjelző vonalon. Ezt a komplex problámát leegyszerüsíteni arra, hogy AESA radar +RWR rendszer CSAK jobb és kevésbé érzékelhető lehet mint egy PESA +RWR kombó, mert az előbbi az aztán nagyon LPI, és ezért "LÁTHATATLAN, HALÁLOS, úgy lelő hogy észre sem veszed hogy indítottak rád" szintre, egyszerűen nevetséges.
Felderítési távolság? Ahogy én tudom, még mindíg az dominál, hogy milyen kisugárzott felületre milyen kisugárzott hullámhosszt milyen telljesítménnyel bocsátunk ki, és azt milyen méretű antennával próbáljuk felfogni, s e mögött milyen számtech teljesítmény van, és milyen SOFTWARE, ami próbálja kiszűrni a hasznos jelből a zajt. Hiteles információk nincsenek, de gyanúsan az Irbisz marha nagy max kisugárzó teljesítménnyel rendelkezik, és nem kisméretű az antennája. Honnan ez a bizonyosság, hogy a top Kínai AESA radar biztos hogy jobb pl. max felderítési távolságban, azonos RCS keresztmetszetű cél ellen?
Amiben valóban sokkal többet tud a kialakítása miatt az AESA rendszer, az a sok kis sugárzó miatt szemben a PESA egy naggyal,
az az hogy több helyre lehet egyszerre egy egy csoportban kötegelt sugárzót irányítani, akár több célt is tud gyorsabban besugározva tartani. Ez szép, és néhány szituációban valóban hasznos lehet, csak mint semmi, ez sincs hátrányok nélkül.
Azért azt gondolom nem gondolja senki komolyan, hogy ha adott egy azonos kisugárzási teljesítményű(IRBISZ állítólag nem győzöm hangsúlyozni, brutál teljesítményre képes PESA-ként is) AESA és PESA radar, azonos antenna mérettel, akkor a mondjuk a négyfelé szétosztott sugárzók az AESA-nal pont ugyan úgy fognak áthatolni egy intenzív elekronikai ellentevékenységes környezetben, mint a teljesítményét még mindig 1 célra összpontosító PESA radarnál, ugye? Mert ahol 4 felé sugárzol az AESA-val, ott pont a NEGYEDE jut egy célra a kis sugárzó teljesítményednek, ami mondjuk pont nem fog olyan messziről értékelhető jelet generálni, mint a teljes PESA teljesítménnyel kibocsátott jelek.
A marketingen kívül, hol a valódi HARCÁSZATI előnye az AESA elv szerint épített radaroknak a PESA elv szerint építettekkel? Nem infografikát akarok, hanem konkrét harcászati előnyt logikailag levezetve, bármilyen légiharc szituációban.
A hajtómű témáról meg nincs nagyon mit mondani azon túl, hogy jelenleg a Kínai J-20 csúcs gépet Rus hajtómű hajtja. Ez tény.