Szu-57 / Su-57 Felon / PAK-FA (T-50) / FGFA (Szuhoj, Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 377
55 071
113
Egyrészt jó drága lehet egy ilyen lövedék, másrészt ennek egy A-10 esetén lenne igazán értelme. Szerintem.
 
M

molnibalage

Guest
Pár év mesterlövész fegyvereknél merült fel, hogy esetleg megcsinálható a lézeres végfázis korrekció.
 
M

molnibalage

Guest
Egyrészt jó drága lehet egy ilyen lövedék, másrészt ennek egy A-10 esetén lenne igazán értelme. Szerintem.
Ott sem. Harckocsit A-10-zel talán csak hátulról lősz ki, már a '80-as évek hk-i elle is AGM-65 kellett. Az A-10-en a gpá. a APC és IFV-k és egyéb puhább célok lemészárolására jó költséghatékonyan. Viszont ahol ilyen cél van, ott van IADS is, tehát még AGM-65 használat is nettó életveszély nemhogy gpá-é...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 027
113
Akkor ott sem. De vadászgépen viszont 100%-osan nem látom értelmét.
Ahogy írtam, akkor lehet MAJD egy ilyennek SZERINTEM értelme, ha a CUDA kategóriás és/vagy egyéb aktív védelmi rendszerek elterjednek a repülőgépeken. Vannak erre jelek, hogy nem fog megállni a fejlődés a kiengedhető vontatott csaliknál, hanem megpróbálják leküzdeni kisebb méretű agilis rakétákkal a vadászgépekre kilőtt légiharc rakétákat, hasonlóan mint ami a harckocsiknál már a jelen. HA lesz ilyen valóban működő rendszer a harcigépeken is, még akár ezek az okos gépágyú méretű lövedékek lehet hogy jó szolgálatot tehetnek. Nekem az egyik logikus lépésnek arra a helyzetre válaszként EZ, a másik pedig az engergiafegyverek lennének. Nem lennék meglepve, ha kiderülne hogy egyébként mindenki gőzerővel fejleszti mindkettőt.
 
M

molnibalage

Guest
Ahogy írtam, akkor lehet MAJD egy ilyennek SZERINTEM értelme, ha a CUDA kategóriás és/vagy egyéb aktív védelmi rendszerek elterjednek a repülőgépeken. Vannak erre jelek, hogy nem fog megállni a fejlődés a kiengedhető vontatott csaliknál, hanem megpróbálják leküzdeni kisebb méretű agilis rakétákkal a vadászgépekre kilőtt légiharc rakétákat, hasonlóan mint ami a harckocsiknál már a jelen. HA lesz ilyen valóban működő rendszer a harcigépeken is, még akár ezek az okos gépágyú méretű lövedékek lehet hogy jó szolgálatot tehetnek. Nekem az egyik logikus lépésnek arra a helyzetre válaszként EZ, a másik pedig az engergiafegyverek lennének. Nem lennék meglepve, ha kiderülne hogy egyébként mindenki gőzerővel fejleszti mindkettőt.
A probléma jelenleg az, hogy nincs olyan lézeres rendszer a DIRCM kategóriát leszámíva, ami képes lenne követni egy ilyen kis és ekkora célt és meg tudná világítani. Ilyen meg vadászgépen nincs és nyomait sem látni, hogy ez megtörténne a közeljövőben. Még akkor is a gépágyú lövedéknek valahogy a rakéta felé kellene fordulni és a cél és a repülőgép közé állni. Nem semmi feladat lenne ezt megcsiniálni. Önvezérlő IR nem lehet, ekkora IR szenzort fizikai képtelenség összehozni vezérléssel együtt.

A kisebb méretű védekező rakétának már lehet értelme, de az meg a fegyverzet elől veszi el a helyet.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 027
113
A probléma jelenleg az, hogy nincs olyan lézeres rendszer a DIRCM kategóriát leszámíva, ami képes lenne követni egy ilyen kis és ekkora célt és meg tudná világítani. Ilyen meg vadászgépen nincs és nyomait sem látni, hogy ez megtörténne a közeljövőben. Még akkor is a gépágyú lövedéknek valahogy a rakéta felé kellene fordulni és a cél és a repülőgép közé állni. Nem semmi feladat lenne ezt megcsiniálni. Önvezérlő IR nem lehet, ekkora IR szenzort fizikai képtelenség összehozni vezérléssel együtt.

A kisebb méretű védekező rakétának már lehet értelme, de az meg a fegyverzet elől veszi el a helyet.
Félreértettél. Támadó fegyverzetként használni lehet értelme, ha a nálad lévő normál rakétákat semlegesíteni tudja a "kisebb méretű védekező rakéta" amelyből akár tucatszám lehet majd a jövőben egy egy harcigépen. Egy R-74 ellen simán jó lehet 3-4 ilyen, egy 30mm-s gépágyúlövedék sorozattal/energiafegyverrel nem tud mit tenni. Szerintem rajta vannak a kutatók a három nagynál ezen a vonalon IS.
 
M

molnibalage

Guest
Félreértettél. Támadó fegyverzetként használni lehet értelme, ha a nálad lévő normál rakétákat semlegesíteni tudja a "kisebb méretű védekező rakéta" amelyből akár tucatszám lehet majd a jövőben egy egy harcigépen. Egy R-74 ellen simán jó lehet 3-4 ilyen, egy 30mm-s gépágyúlövedék sorozattal/energiafegyverrel nem tud mit tenni. Szerintem rajta vannak a kutatók a három nagynál ezen a vonalon IS.
Áh, kezdem érteni. Tehát már egy olyan környezetről beszélnük, ahol minden gépen annyi ellenrakéta van, hogy az ellenrakéta vs. mai AAM koncepció esetén a védekező fél mindent lelő. Ekkora közel mész is egy rakás irányított lövedéket küldesz felé.

Erről lenne szó?
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 027
113
Áh, kezdem érteni. Tehát már egy olyan környezetről beszélnük, ahol minden gépen annyi ellenrakéta van, hogy az ellenrakéta vs. mai AAM koncepció esetén a védekező fél mindent lelő. Ekkora közel mész is egy rakás irányított lövedéket küldesz felé.

Erről lenne szó?
Igen, nagyjából. De nem muszáj ahhoz csak és kizárólag ilyen környezetnek lennie, hogy ez hasznos legyen. Elég lehet az is, ha egyszerűen valamilyen komoly elektronikai aktív zavarás/kisülés/irányított energia impulzus ellehetetleníti a feléd kilőtt 1-1 mai méretű és képességű légiharc rakétát. Az ilyen fegyvereket sok kisebb de mégis nagyobb hatásfokkal célbe juttatható lövedékkel könnyebben túl lehet terhelni.

Nyilván nem a máról, és sanszosan nem is a holnapról beszélek.
 
M

molnibalage

Guest
Igen, nagyjából. De nem muszáj ahhoz csak és kizárólag ilyen környezetnek lennie, hogy ez hasznos legyen. Elég lehet az is, ha egyszerűen valamilyen komoly elektronikai aktív zavarás/kisülés/irányított energia impulzus ellehetetleníti a feléd kilőtt 1-1 mai méretű és képességű légiharc rakétát. Az ilyen fegyvereket sok kisebb de mégis nagyobb hatásfokkal célbe juttatható lövedékkel könnyebben túl lehet terhelni.

Nyilván nem a máról, és sanszosan nem is a holnapról beszélek.
A problém az, hogy ha bármilyen rakétát kinyír egy elektronikai csodafegyver akkor ezeket a kis lövedékeket is képes lesz. A másik baj, hogy a szimulátán céllekküzdés megoldása. Még a sima DIRCM rárakása sem megy egy gépre.

A közeledő légiharc rakéta méretű célok lelövése ma még csak vágyálom kategória repülőgéppel, de még földi rendszerek esetén sem nagyon látni a képességet ilyen kicsi célokra, ha ezek sebessége nagy. Lebgeő drónt pár száz méterre a AAA leszed, de egy 20 cm-se rakétát nemigen.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 027
113
A problém az, hogy ha bármilyen rakétát kinyír egy elektronikai csodafegyver akkor ezeket a kis lövedékeket is képes lesz. A másik baj, hogy a szimulátán céllekküzdés megoldása. Még a sima DIRCM rárakása sem megy egy gépre.

A közeledő légiharc rakéta méretű célok lelövése ma még csak vágyálom kategória repülőgéppel, de még földi rendszerek esetén sem nagyon látni a képességet ilyen kicsi célokra, ha ezek sebessége nagy. Lebgeő drónt pár száz méterre a AAA leszed, de egy 20 cm-se rakétát nemigen.
A fejlődés nem áll meg. Fixre veszem, hogy dolgoznak rajta, az aktív védelmi rendszerek a harckocsiknál már inkább a jelen, minta jövő. A következő a repülőgép lesz, amit el fognak látni ilyenekkel.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Akkor ott sem. De vadászgépen viszont 100%-osan nem látom értelmét.
Vitatkoznék veled...
Szerintem a PAK-FA gépágyúja majdhogy nem csak így nyerhet értelmet.
A tűzgyorsasága nem valami nagy. A hírek szerint olyan 1800 lövés percenként. Ez azt jelenti hogy egy dinamikus légi közelharcban egy-egy kb. fél másodperces sorozattal úgy 10-15 lövedéket indít el a cél felé. Elég fontos hogy ezek közül minél több találjon akkor is ha a cél kitérő manőverbe kezd vagy csak szimplán messze van (értsd: mondjuk 1000 m)
Az amik más taktikát választottak. Ők a gatlink rendszerű ágyúkat favorizálják kisebb kaliberrel és sokkal nagyobb tűzgyorsasággal (+3000) Ott egy egy sorozat akár + 30 lövedék is lehet.
Ott kisebb baj ha sok mellé megy.
(megjegyzem úgy általában nem értem hogy az amik egyáltalán minek raktak még gépágyút pl. az F-35A-ra. Az összes harceljárásuk a közelharc elkerüléséről szól és meg is vannak ehhez az eszközeik)
Abban egyetértünk hogy az A-10-en tényleg semmi értelme nem lenne egy ilyen v.színűleg csekély páncélátütő képességgel bíró ámbár baromi drága lőszernek.
A DU olcsó és sok van belőle. Nem baj ha egy sorozatból 90% mellé megy. Ha csak egy pár találja el a tankot / pszh.t, stb. az bőven elég.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti
M

molnibalage

Guest
Vitatkoznék veled...
Szerintem a PAK-FA gépágyúja majdhogy nem csak így nyerhet értelmet.
A tűzgyorsasága nem valami nagy. A hírek szerint olyan 1800 lövés percenként. Ez azt jelenti hogy egy dinamikus légi közelharcban egy-egy kb. fél másodperces sorozattal úgy 10-15 lövedéket indít el a cél felé.
Az űrméret a tűzgyorsaság oka. 30 mm-es ágyút gatlaing rendszerben vadászgépre tenni horror tömeg és hely. Az oroszok a MiG-27-re tették és tudtommal alig használták, mert az elektronika nem nagyon viselte el. Persze nem egy akkora gépbe kellett volna tenni.... A Szu-24 a MiG-27-hez képest egy batár állat és mégis csak 23-as ágyú van benne.

Ők a gatlink rendszerű ágyúkat favorizálják kisebb kaliberrel és sokkal nagyobb tűzgyorsasággal (+3000) Ott egy egy sorozat akár + 30 lövedék is lehet.
Ott kisebb baj ha sok mellé megy.
Ez addig igaz, amíg a lőszer készleted nagy. Nézd meg a változást. F-15A, 1000+, F-15E 540 db, F-35A 150 db. Hoppá... Na ezért készül hozzá olyan szofver az előretartáshoz, amilyen, mert ezzel már nem csinálsz olya, hogy akkor 2-3 másodperces sorozat és a célra húzod rá, ahogy tették vietnámban a podokkal...

(megjegyzem úgy általában nem értem hogy az amik egyáltalán minek raktak még gépágyút pl. az F-35A-ra. Az összes harceljárásuk a közelharc elkerüléséről szól és meg is vannak ehhez az eszközeik)
Konzervatizmus és COIN CAS-nál is ezt a gépet használják, ami nettó ökörség, de ezért kell. Ha engem kérdezel és rohadtul nem tettem vonla a gépre, szerintem felesleges. Nem Vietbánban vagyunk már az akkori technikai szinten.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 535
45 027
113
Vitatkoznék veled...
Szerintem a PAK-FA gépágyúja majdhogy nem csak így nyerhet értelmet.
A tűzgyorsasága nem valami nagy. A hírek szerint olyan 1800 lövés percenként. Ez azt jelenti hogy egy dinamikus légi közelharcban egy-egy kb. fél másodperces sorozattal úgy 10-15 lövedéket indít el a cél felé. Elég fontos hogy ezek közül minél több találjon akkor is ha a cél kitérő manőverbe kezd vagy csak szimplán messze van (értsd: mondjuk 1000 m)
Az amik más taktikát választottak. Ők a gatlink rendszerű ágyúkat favorizálják kisebb kaliberrel és sokkal nagyobb tűzgyorsasággal (+3000) Ott egy egy sorozat akár + 30 lövedék is lehet.
Ott kisebb baj ha sok mellé megy.
(megjegyzem úgy általában nem értem hogy az amik egyáltalán minek raktak még gépágyút pl. az F-35A-ra. Az összes harceljárásuk a közelharc elkerüléséről szól és meg is vannak ehhez az eszközeik)
Abban egyetértünk hogy az A-10-en tényleg semmi értelme nem lenne egy ilyen v.színűleg csekély páncélátütő képességgel bíró ámbár baromi drága lőszernek.
A DU olcsó és sok van belőle. Nem baj ha egy sorozatból 90% mellé megy. Ha csak egy pár találja el a tankot / pszh.t, stb. az bőven elég.
Így van, illetve egy harckocsi ritkán szokott 3D ben kitérő mozdulatokat tenni, és nem is nagyon megy gyorsabban terepen jellemzően 50 km/h nál. "Picit" könnyebb eltaláni, mint egy védekező manővereket végző vadászgépet.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 377
55 071
113
Rudi

Ha rosszul célzol akkor teljesen mindegy, hogy mekkora a gépágyú tűzgyorsasága. Eddig se a szóráskép volt a probléma hanem az, hogy egy gyorsan mozgó kicsi célt nagyon nehéz lelőni, hiszen valahova elé kell lőni. A kérdés az hogy mennyivel, milyen irányban. Ezt korrigálnák minimálisan ezek a lőszerek, de hát a gépágyús légi harc esélye még 5. gen gépek között is alacsony, szerintem. Így meg elég drága mulatság ez, meg kérdés az, hogy mennyi helyet vesz el az irányítás a robbanótesttől, ha egyáltalán van benne.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
..egy gyorsan mozgó kicsi célt nagyon nehéz lelőni, hiszen valahova elé kell lőni. A kérdés az hogy mennyivel, milyen irányban. Ezt korrigálnák minimálisan ezek a lőszerek...
Egyetértünk! :) (azért én a +/- 3 fokos korrekciót - amit a linkelt anyag ír - nem nevezném minimálisnak. Az már sok mindenre elég lehet)

.. légi harc esélye még 5. gen gépek között is alacsony...
Egy 5. gen gépekkel nagyobb számban rendelkező légierőnek - jelenleg egyedül az USA ilyen - egy 4. gen gépekkel felszerelt légierő ellen (jelenleg minden más), megfelelő taktikával valóban kevéssé kell tartania a közel légiharctól.
Más lenne azonban a helyzet szerintem ha az ellenfél légiereje is nagyobb számban (+100 db !!) 5. gen gépekkel rendelkezne, de erre majd térjünk vissza 4-5 év múlva...

.. Így meg elég drága mulatság ez, meg kérdés az, hogy mennyi helyet vesz el az irányítás a robbanótesttől, ha egyáltalán van benne.
Teljesen felesleges bele robbanótöltet...Egy sok száz km/h-val halódó repülőgépet szinte mindegy hol talál el egy sok száz m/sec-dal közlekedő 30 mm-es lövedék - a gépnek és a pilcsinek garantáltan kurva szar napja lesz.:confused:
Most is létezik ilyen lőszer kifejezetten air-to-air alkalmazásra.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 095
113
Az F-22-esnél az M61-es ágyúból is a legkomolyabbat használják, 6000/perc helyett 7200/perc tűzgyorsaság, hosszabb cső, nagyobb teljesítményű lőszer, nagyobb pontosság. Valószínüleg ez is a kimaxolt ex-hidegháborús koncepció hatása.
 
M

molnibalage

Guest
Az F-22-esnél az M61-es ágyúból is a legkomolyabbat használják, 6000/perc helyett 7200/perc tűzgyorsaság, hosszabb cső, nagyobb teljesítményű lőszer, nagyobb pontosság. Valószínüleg ez is a kimaxolt ex-hidegháborús koncepció hatása.
Ezt eddig nem is tudtam. Egyes gépeken állítahó a fire rate, de hogy ez melyik gépeken van, azt fejből nem tudom. Azt sem, hogy ezt kabinban vagy felszállás előtt lehet-e megtenni.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 516
113
A fejlődés nem áll meg. Fixre veszem, hogy dolgoznak rajta, az aktív védelmi rendszerek a harckocsiknál már inkább a jelen, minta jövő. A következő a repülőgép lesz, amit el fognak látni ilyenekkel.

Már az F-35nél is tervben volt, illetve elég gyanus, hogy ha nincs is kész de hely (ahonnan kidobja nem fegvyerérből) az megvan.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti