Kevesebb gép kéne, azok hatékonyabban dolgozhatnának - belépnének a 21. századba
Ez az elv sajnos már nem igaz. Igaz volt a Hidegháború utáni szűkített védelmi büdzsék korában világszerte, ahol a fejlesztéseket a beköszönő enyhülés miatt mindenhol azzal adta el a védelmi-ipari komplexum, hogy ugyanarra a feladatra mostantól a kevesebb, kisebb, de gyorsabb és korszerűbb is elég lesz.
Meg, hogy a régi, nagy tömeghadseregek kora lejárt.
"Mindent megígérünk, csak rendeljék meg!"
Kivéve Oroszországot, mert ott a szimpla túlélés volt a cél és rendelésre még kis tételekben se volt esély.
Ennek a korszaknak lett az eredménye pl. a mi 14 darabos "légierőnk" is.
Ma már látjuk, hogy igazából a minőség nem helyettesíti a mennyiséget, nem véletlen, hogy az erősen szűkített darabszámú, de "sebaj, mert majd mindent is tudó" Raptor flotta a kihalás szélére került és inkább a leváltásán gondolkodnak. Vagy, hogy az F-35-ösnél 3000 darabos a gyártandó célvolumen. Pont, mint az F-16-osnál. Az se fog tudni kihalni.
Nálunk egyetlen reptéren van egyetlen századnyi technika összevonva. Ez kb egyetlen Iszkander, netán két-három, ami kazettás fejrészű és kész. Ha lenne a bázisnak légvédelme, az is csak egyetlen légvédelem lenne, ami egy SEAD feladat az ellenségnek.
Ezzel szemben három reptér, a rajta széttelepült célokkal, három külön légvédelem, az már három külön SEAD feladat, ráadásul, ezek a védelmek lehetnek egymás átfedései is.
És még sorolhatnám, de a lényeg, hogy a korszerű és önmagában sokoldalú, az nem tud egy időben mindent is tudni, viszont túl drága lesz, ha elvesztik. Viszont ha sok van belőle, nem okoz akkora gondot a veszteség.
Az USAF igazi multirole típusa, az F-15E is sokoldalúan felfegyverezhető, többcélú, de mint minden más, ez is egyszerre egy feladatot hajt végre. Megoldható, hogy vele egy időben a típustársa ugyanarra a küldetésre más feladatot kapjon, de egy gépet, egy személyzetet mindeféle feladatra nem szoktak leterhelni.
A feladattervezés alapja a redundancia. Amihez elviekben egy gép kell, oda kettőt küldünk, amihez kettő, oda négyet.
A nagy orosz égre meg ez hatványozottan igaz.