Szu-75 / Su-75 Checkmate - Új orosz könnyű vadászgép (Szuhoj)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

GI83

Well-Known Member
2022. március 13.
1 427
12 111
113
Ez mind szép és jó, de teljesen más nagyságrend a mezőgazdaságot rendbe rakni és precíziós szerszámgépekből nellátóvá válni.

Ez igaz.
De tudod van az a jelenség, hogy 2022ben pl egy repülőgépgyártó Magyarországon gyártatja az alkatrészeket, egy olyan 15 éves németektől beĵött használt deckel maho gépen, nint amit a másik topikban a p&w demovideóban kf ptomoznak. A gép kb távolkeleti kínai cuccokból áll, kb még a felhasznált alapanyag is onnan van.
De volt olyan is, amikor egy zöld gép mellé elvállaltak a kis sárgák egy hasonló megmunkálo gép eladást. Simán hekyben copyzták.
Kínaiak szerintem tapsolnak, hogy megkapják a piacot. És szerintem már ebben az iparban is kezd komoly tenyezővé válni a kínai megnunkálógép gyártás. Lehet szumma már el is hagyta a nyugatot.
 
  • Hűha
Reactions: cirqle

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 034
24 594
113
Capslock27
"És mivel Oroszországban kétes elkészültségű prototipusokat (Szu-57, T-14) leszámitva teljesen új fegyverprogram nem ment végig sorozatgyártásig, egy sem, lényegében kizárólag a Szovjetunió múltjából élnek és azokat próbálják továbbfejleszteni, igy a mérnöki szakmai rutin szinvonala is kérdéses az egyetemi évek után."
Te ennyire szűk látókörű, elfogult vagy, vagy játszod a hülyét? Szánalmas.
Csak néhány program emlékeztetőül:
Nukleáris tengeralattjárók, Fregattok, Szarmat hadászati rakéták, Iszkander Hadmüveleti-Harcászati rakéták, CM-ek, Légvédelmi-, rakétavédelmi rakéta rendszerek, Yak-130, A-100, ... soroljam még. Kisebb mellény, több ismeret.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 001
9 976
113
Capslock27
"És mivel Oroszországban kétes elkészültségű prototipusokat (Szu-57, T-14) leszámitva teljesen új fegyverprogram nem ment végig sorozatgyártásig, egy sem, lényegében kizárólag a Szovjetunió múltjából élnek és azokat próbálják továbbfejleszteni, igy a mérnöki szakmai rutin szinvonala is kérdéses az egyetemi évek után."
Te ennyire szűk látókörű, elfogult vagy, vagy játszod a hülyét? Szánalmas.
Csak néhány program emlékeztetőül:
Nukleáris tengeralattjárók, Fregattok, Szarmat hadászati rakéták, Iszkander Hadmüveleti-Harcászati rakéták, CM-ek, Légvédelmi-, rakétavédelmi rakéta rendszerek, Yak-130, A-100, ... soroljam még. Kisebb mellény, több ismeret.
Ezekből talán a sarmat, Yak-130 és a korvettek/fregattok ami nem Szovjet program továbbvitele.
Iszkander 1988-től van tervezésben.
Az s300/s400 is már elég régi alapokon nyugszik.
Az A-100 nem tudom mi az orosz hadseregben.
Bár a Sarmat-ból mennyi van az orszoknak készleten? Egy vagy kettő?
 
  • Tetszik
  • Vicces
Reactions: Bleroka and cirqle

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 577
5 985
113
Nem igazán érted a repülőipar működését. A kulcs az R&D fenntartása.
A 90-es években, mikor a SZU összeomlott, a tervezőirodák szerte Oroszországban a megmaradásra koncentráltak. Mégis, a mérnökeiket rendesen fizették a legzűrzavarosabb időkben, miközben pár gép legyártásából a felszínen maradtak. És közben ontották a terveket, a meketteket - lényegében előre menekültek. Várták ki harap rá és akkor össze is dobták a készterméket. Összeraktak olyan repképes gépeket, mint a Szu-34 és társai. A dolog pedig őket igazolta, mert az olyan megrendelések mint az indiai Szu-30MKI vagy a kínai MKK aztán meg is mentették az irodákat.
Most pedig pontosan ugyan ez a folyamat zajlik.
.
.
A repulőgépiparban nem dolgoztam sosem, mint szerintem az itt kommentelők 99%-a sem amúgy, de igen, igazad van, nem értem belülről a repülőgépipar működését. Viszont saját magunk által a saját területünkön az a tapasztalatom, kérdés persze, ez mennyire kiterjeszthető a repülőkre, hogy az a termék a jó, aminek a fejlesztése valós tapasztalatokon, kellő darabszámon, és azokból gyakorlati visszajelzéseken alapszik. Ha a tervezőiroda tervezget valamit csak magának, ami sose látott gyakorlati felhasználást, az indulásnak jó, valahol kell kezdeni, de ha ez tartósan igy marad, az jó eséllyel nem lesz egy megbizható, érett termék.
Lehet tévesen, de feltételezem, hogy vannak alapelvek, amik kb mindenhol érvényesek.
A MiG iroda makettgyártó-előremenekülő időszakának eladásai ezt látszanak igazolni. Anno a maláj MiG-29N-nel is sok volt a gond, az algériai MiG-29SMT kaland nagy bukta, de hazaküldés után a gépek otthon se váltak be. MiG-29K sorozatos műszaki problémák. MiG-35 megrendelés is évek óta csak igéret.
.
A Szu-27/30-nak szerencséje volt, mert a 90-éveket a kinaiak és az indiaiak segitségével túlélték, nekik akkor ez volt az elérhető legjobb opció, pláne az addigi MiG-21 szint után. Bár a szovjetek eleinte a MiG-29-et tolták, de Irak és később Jugoszlávia után arra megszűnt az érdeklődés és érdemben eladhatatlan lett. A kinai Szu-27 eladást még a 80-as években (!) kezdték el szervezni, eleinte a szovjetek nekik is MiG-29-et akartak, mint Indiának is, de azután jó érzékkel átálltak 27-esre. Az első gépet 91-ben adták át, még a Szovjetunió időszakában.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and Bleroka

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 905
48 433
113
Ezekből talán a sarmat, Yak-130 és a korvettek/fregattok ami nem Szovjet program továbbvitele.
Iszkander 1988-től van tervezésben.
Az s300/s400 is már elég régi alapokon nyugszik.
Az A-100 nem tudom mi az orosz hadseregben.
Bár a Sarmat-ból mennyi van az orszoknak készleten? Egy vagy kettő?
Csak felsorolásképp néhány egyéb rendszer, amelyek már aligha szovjet eredetűek:
  • Pancir
  • Sz-500
  • Borej
  • Cirkon
  • Avangard
  • Kindzsal
  • H-101 (ami a H-55-ből lett kifejlesztve, de kb semmi köze nincs már hozzá)
  • Tornado-Sz
  • Lancet


Ezekből jónéhány úgy lett kifejlesztve, hogy nyugati ellenpárja nincs is.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 141
113
Ezekből talán a sarmat, Yak-130 és a korvettek/fregattok ami nem Szovjet program továbbvitele.
Iszkander 1988-től van tervezésben.
Az s300/s400 is már elég régi alapokon nyugszik.
Az A-100 nem tudom mi az orosz hadseregben.
Bár a Sarmat-ból mennyi van az orszoknak készleten? Egy vagy kettő?
A-100 az légtérellenőrző repülőgép.

S-400-nak annyi köze van az eredeti SZU rakétákhoz, mint az AIM-9X-nek TVC-vel, az AIM-9L-hez, más kávéház.
Iszkander is lehet hogy 88-tól van tervezésben, de a valóságban meg egy teljesen új kategóriás fegyver, főleg ha a teljesen átdolgozott, Mig-31 re felpimpelt Khinzalt verzióját vesszük.

Sarmatból szerintem senki nem tudja pontosan, hogy mennyi van az oroszoknak valósan, 1-2-5-50?!

Nekem ami még eszembe jutott hirtelen, hogy nem feltétlen az új fegyverrendszerek száma lehet a valós fejlődés mércéje egy haderőben, hanem hogy hány 30 évvel ezelőtt még tesztfázisban lévő program produkált mostanra valós sorozatban gyártott terméket, forrott ki végül. Ehhez egyébként fura, de a mostani ukrán konfliktus nagyban nyújt segítséget az orosz hadiiparnak, mert most többet tanulnak 1 év alatt, mint előtte tanultak 6 év alatt Szíriában, vagy 30 év alatt a rendszerváltás után. Én tényleg azt látom, hogy ömlik nekik a valós harci cselekmény után a kiértékelésre való adat, s hát ha vérrel is, de tanulnak. Elkezdtek drónokat használni nagy tömegben, felokosítani a szabadesésű bombákat, rájönni a parancsnoki lánc rugalmasabbá tételének/gyorsaságának fokozásának fontosságába, jönnek a kisebb nem annyira látványos, de eséllyel fontos módosítások a Ka-52-re, T-90-re etc...

Ezek döntőek lehetnek, pár év múlva erősebbek lesznek mint voltak 1 éve...
 

waterloo

Well-Known Member
2020. március 3.
751
1 180
93
A-100 az légtérellenőrző repülőgép.

S-400-nak annyi köze van az eredeti SZU rakétákhoz, mint az AIM-9X-nek TVC-vel, az AIM-9L-hez, más kávéház.
Iszkander is lehet hogy 88-tól van tervezésben, de a valóságban meg egy teljesen új kategóriás fegyver, főleg ha a teljesen átdolgozott, Mig-31 re felpimpelt Khinzalt verzióját vesszük.

Sarmatból szerintem senki nem tudja pontosan, hogy mennyi van az oroszoknak valósan, 1-2-5-50?!

Nekem ami még eszembe jutott hirtelen, hogy nem feltétlen az új fegyverrendszerek száma lehet a valós fejlődés mércéje egy haderőben, hanem hogy hány 30 évvel ezelőtt még tesztfázisban lévő program produkált mostanra valós sorozatban gyártott terméket, forrott ki végül. Ehhez egyébként fura, de a mostani ukrán konfliktus nagyban nyújt segítséget az orosz hadiiparnak, mert most többet tanulnak 1 év alatt, mint előtte tanultak 6 év alatt Szíriában, vagy 30 év alatt a rendszerváltás után. Én tényleg azt látom, hogy ömlik nekik a valós harci cselekmény után a kiértékelésre való adat, s hát ha vérrel is, de tanulnak. Elkezdtek drónokat használni nagy tömegben, felokosítani a szabadesésű bombákat, rájönni a parancsnoki lánc rugalmasabbá tételének/gyorsaságának fokozásának fontosságába, jönnek a kisebb nem annyira látványos, de eséllyel fontos módosítások a Ka-52-re, T-90-re etc...

Ezek döntőek lehetnek, pár év múlva erősebbek lesznek mint voltak 1 éve...
A jelen deriváltak alapján pár év múlva kifogynak haditechnikábl...
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 368
8 535
113
Egész pontosan mely orosz gázturbinát akarták lemásolni?

Hát ez kötözködésnek hangzik... Nem tudom és nem is számít. De abban biztos lehetsz, hogy néhány orosz hajtóművet egy városnyi kínai mérnök szétanalizált. És úgy rémlik az elején és még most is a kínai hajtóművek nem érték el az orosz teljesítményét. Tehát nem másolták le, pedig akár lett volna rá igény. Valaminek a gyártásához alapanyag, eszköz és módszer kell. És minél high-techebb valami, annál nehezebb ezeket megtudni csak úgy. Még most is.

És mi értelme van felgyorsíatani a Su-27 klónok gyártását, amikor nem tudnak vele berepülni Ukrajna fölé?

Az oroszoknak technológiai ugrásra van szükségük.

Nem inkább megfelelő fegyverből van hiányuk? SEAD képesség, meg olcsó precíziós bomba, meg egyebek?
 
  • Tetszik
Reactions: Roni

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 141
113
A jelen deriváltak alapján pár év múlva kifogynak haditechnikábl...
Brit tudósok szerint már ki is fogytak, ezt hallgatja mindenki 9 hónapja. Aztán csak megoldják valahogy azóta is, hogy átlagban heti 2x rommá gyakják az ukrán energetikát, logisztikát, hadiipart.

Illetve a nyugat pár évig szintén nem fog/akar majd egy ukrajnába INGYEN méregdrága fegyvert szállítani....
 
M

molnibalage

Guest
A-100 az légtérellenőrző repülőgép.

S-400-nak annyi köze van az eredeti SZU rakétákhoz, mint az AIM-9X-nek TVC-vel, az AIM-9L-hez, más kávéház.
Iszkander is lehet hogy 88-tól van tervezésben, de a valóságban meg egy teljesen új kategóriás fegyver, főleg ha a teljesen átdolgozott, Mig-31 re felpimpelt Khinzalt verzióját vesszük.

Sarmatból szerintem senki nem tudja pontosan, hogy mennyi van az oroszoknak valósan, 1-2-5-50?!

Nekem ami még eszembe jutott hirtelen, hogy nem feltétlen az új fegyverrendszerek száma lehet a valós fejlődés mércéje egy haderőben, hanem hogy hány 30 évvel ezelőtt még tesztfázisban lévő program produkált mostanra valós sorozatban gyártott terméket, forrott ki végül. Ehhez egyébként fura, de a mostani ukrán konfliktus nagyban nyújt segítséget az orosz hadiiparnak, mert most többet tanulnak 1 év alatt, mint előtte tanultak 6 év alatt Szíriában, vagy 30 év alatt a rendszerváltás után. Én tényleg azt látom, hogy ömlik nekik a valós harci cselekmény után a kiértékelésre való adat, s hát ha vérrel is, de tanulnak. Elkezdtek drónokat használni nagy tömegben, felokosítani a szabadesésű bombákat, rájönni a parancsnoki lánc rugalmasabbá tételének/gyorsaságának fokozásának fontosságába, jönnek a kisebb nem annyira látványos, de eséllyel fontos módosítások a Ka-52-re, T-90-re etc...

Ezek döntőek lehetnek, pár év múlva erősebbek lesznek mint voltak 1 éve...
Ezt a kommentet nehéz röhögés nélkül megállni.
Brit tudósok szerint már ki is fogytak, ezt hallgatja mindenki 9 hónapja. Aztán csak megoldják valahogy azóta is, hogy átlagban heti 2x rommá gyakják az ukrán energetikát, logisztikát, hadiipart.
Itt meg az utolsot. Ha neg ez az orosz hadero csucsteljesitmenye...
 
M

molnibalage

Guest
Az Sz-400 and nem rakéta, hanem egy egész légvédelmi rendszer.
Attól, mert az A-100-on nem fegyver, egy fegyverrendszer része.
Stb.

Az orosz haderő számára most a realitás az, hogy T-62M-et konzerválnak ki.
Meg a nagy "harctéri" teljesítmény az, hogy ahol nincs SAM ellenne, akkor ott CM és BM szétlövi a civil infra részét.

Hallod, neked még azt sem hinném el, amit kérdezel.
Pedig jobban tennéd, ha csak kérdeznél...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 848
113
Az Sz-400 and nem rakéta, hanem egy egész légvédelmi rendszer.
Attól, mert az A-100-on nem fegyver, egy fegyverrendszer része.
Stb.

Az orosz haderő számára most a realitás az, hogy T-62M-et konzerválnak ki.
Meg a nagy "harctéri" teljesítmény az, hogy ahol nincs SAM ellenne, akkor ott CM és BM szétlövi a civil infra részét.

Hallod, neked még azt sem hinném el, amit kérdezel.
Pedig jobban tennéd, ha csak kérdeznél...
Meg a T-90M is realitás. Igazaból egy nagyon nagy skála az amit realitásnak nevezhetünk az orosz haderő egészében a tragikusan elavult technikatól a modernig.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 905
48 433
113
Az orosz haderő számára most a realitás az, hogy T-62M-et konzerválnak ki.
Ez miért baj? Másodvonalas egységeknek a gyalogság támogatására, a megerőditett állások kifüstölésére, egy anyagháborúban ez szerinted rossz lépés?
Meg a nagy "harctéri" teljesítmény az, hogy ahol nincs SAM ellenne, akkor ott CM és BM szétlövi a civil infra részét.
A harctéri eseményeket nem tudom, hol-hogyan követed, de az messze nem csak erről szól.
A CM/BM támadások az ukránok logisztikai, irányítási és egyéb utánpótlási képességüket hivatottak ebontani.
Tudtommal az ukrán hadsereg nem rendelkezik külön a részére épített elektromos vagy épp vasúti hálózattal (ezek csak példák), így nyilván kettős felhasználású lesz minden.
Ahogy az oroszok is használták a kercsi hidat hadianyag szállítására is, és az ukránok meg is támadták.
Vagy szerinted a logisztikát nem kell támadni?

Visszatérve a harctéri teljesítményre: ha elfogadjuk, hogy az orosz cél ukrajna harci képességének nullázása és egy minél nagyobb terület teljes demilitarizálása, te mit csináltál volna máshogy az oroszok helyében?
Én bombáztam volna körmömszakadtáig, kb mindent ami mozog, amíg mozog. Elsőnek az ukránok nyugati határszélén semmisítettem volna meg a komplett elelktromos és vasúti infrastruktúrát (erőművekkel együtt).

De komolyan érdekel, hogy te merre kormányoztad volna az orosz hadigépezetet.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 848
113
Ez miért baj? Másodvonalas egységeknek a gyalogság támogatására, a megerőditett állások kifüstölésére, egy anyagháborúban ez szerinted rossz lépés?

A harctéri eseményeket nem tudom, hol-hogyan követed, de az messze nem csak erről szól.
A CM/BM támadások az ukránok logisztikai, irányítási és egyéb utánpótlási képességüket hivatottak ebontani.
Tudtommal az ukrán hadsereg nem rendelkezik külön a részére épített elektromos vagy épp vasúti hálózattal (ezek csak példák), így nyilván kettős felhasználású lesz minden.
Ahogy az oroszok is használták a kercsi hidat hadianyag szállítására is, és az ukránok meg is támadták.
Vagy szerinted a logisztikát nem kell támadni?

Visszatérve a harctéri teljesítményre: ha elfogadjuk, hogy az orosz cél ukrajna harci képességének nullázása és egy minél nagyobb terület teljes demilitarizálása, te mit csináltál volna máshogy az oroszok helyében?
Én bombáztam volna körmömszakadtáig, kb mindent ami mozog, amíg mozog. Elsőnek az ukránok nyugati határszélén semmisítettem volna meg a komplett elelktromos és vasúti infrastruktúrát (erőművekkel együtt).

De komolyan érdekel, hogy te merre kormányoztad volna az orosz hadigépezetet.
Hagyjuk már ezt a másodvonalas hülyeséget, azokra is ugyanúgy elsővonalas fegyverekkel lő az ellenség...
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 506
10 088
113
Visszatérve a harctéri teljesítményre: ha elfogadjuk, hogy az orosz cél ukrajna harci képességének nullázása és egy minél nagyobb terület teljes demilitarizálása, te mit csináltál volna máshogy az oroszok helyében?
Mondjuk nem támadtam volna meg Ukrajnát, igyekeztem volna a nezetközi jog alapján fellépni. Mondjuk ennek feltétele a Krím nem-elfogalalása lett volna 2014ben.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 905
48 433
113
Hagyjuk már ezt a másodvonalas hülyeséget, azokra is ugyanúgy elsővonalas fegyverekkel lő az ellenség...
Artemovszk környékén én azt látom, hogy az ukránok már kb kövekkel dobálják ezeket.
“Falura jó lesz”

@Terminator Kérlek ezt meg a megelőző pár kommentet belátásod szerint helyezd át (szerintem nagyrészt ukrán topic)