T-14 Armata

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 825
81 200
113
A Marson oxigén hiányában aligha indulna be.
По мнению иностранных экспертов, «Армата» способна заводиться даже на Марсе, где экстремально холодные температуры.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 999
32 360
113
По мнению иностранных экспертов, «Армата» способна заводиться даже на Марсе, где экстремально холодные температуры.

Ja, csak mondom a zokszigénről feledkeztek meg a meg nem nevezett külföldi szakértők.
 
  • Tetszik
Reactions: boki
W

Wilson

Guest
Egy érdekes cikk/elemzés az Armatával kapcsolatban.

Oroszország a számítógépek felé fordul, hogy harckocsijainak célzását a csatában irányítsa. Az Armata harckocsi, Oroszország következő páncélosának fejlesztése részeként a tank olyan löveggel lesz felszerelve, amely automatikusan megtalálja és követi a célpontokat, és emberi beavatkozást csak a kiválasztott célpontokra leadandó lövés jóváhagyásához vagy elutasításához igényel. Ez egyszerre jelent fokozatos változást az érzékelők használatában a csaták jobb megvívása érdekében, és egy hatalmas lépést egy olyan jövő felé, ahol gépek döntenek arról, hogy kit kell megölni a háborúban.

A régóta fejlesztés alatt álló T-14 Armata-t az orosz arzenálban meglévő harckocsik lecserélésére, valamint külföldi exportra tervezik. Az Armata tervezésének kulcsa a személyzet nélküli torony. Azáltal, hogy az embereknek nem kell fizikailag jelen lenniük a löveg mellett, az Armata alacsonyabb profilú lehet, így nehezebb lesz észrevenni és eltalálni a harcokban. Emellett lehetővé teszi, hogy a harckocsi jobban kitudja használni a természetes terepből származó fedezékeket.

A személyzet nélküli lövegtornyok egyre nagyobb teret hódítanak a páncélozott járműveknél, mint például az amerikai hadsereg által használt nehéz Stryker páncélozott személyszállító járműnél. A távirányítású fegyverállomások, ami egy divatos kifejezés lényegében egy legalább egy fegyverrel és néhány érzékelővel ellátott "robottoronyra", gyakori módja annak, hogy az emberek védettebbek legyenek a járművön belül, mivel videóképek és egy távirányító eszköz (például egy tablet vagy egy joystick) segítségével veszélyeztetés nélkül láthatják és lőhetnek az észlelt ellenségre.

Ami az Armata esetében kiemelkedő, hogy a személyzet nélküli lövegtornyot a kezdetektől fogva beépítettük a tervezésbe, hogy a járműben lévő embereknek soha ne kelljen kockáztatniuk azt a plusz veszélyt, hogy közvetlenül a fegyver mellett üljenek. Ehelyett az Armata harckocsik emberi legénysége biztonságosan el van rejtve a jármű "testében" lévő, védettebb személyzeti kapszulában. Ahhoz azonban, hogy a rendszer működni tudjon, a célzás finomításához óriási mennyiségű információra van szüksége az érzékelőktől.

"Az Armata személyzettel és személyzet nélkül is használható - a "robot" fogja irányítani a tankot, a célpontot maga választja ki. De akár a lövésről, akár a nem lövésről születik döntés, a gomb megnyomásáról továbbra is egy ember dönt" - mondta Szergej Csemezov, az Armata gyártásával foglalkozó állami vállalat, a Rosztek vezetője a TASZSZ hírszolgálatnak április 24-én.

Ahelyett, hogy az ember célozna a fegyverrel, és döntene a lövés időpontjáról, az emberi kezelő inkább az Armata automatizált rendszerei által már elvégzett célkiválasztást vizsgálja felül, majd vagy jóváhagyja a lövést, vagy lefújja azt. A Janes független katonai elemző szolgálat az Armata tűzvezető rendszerét úgy írja le, hogy az egy videojátékot utánoz, a célkeresztet egy LCD-képernyőn jeleníti meg.

Az, hogy pontosan hogyan működne ez az automatizált rendszer, beletartozik a szélesebb körű vitákba arról, hogy a nemzeteknek hogyan kellene szabályozniuk a "halálos autonóm gépeket".

"A fegyvereket általában a következő kategóriákba sorolják:az ember a "hurokban" van, ami azt jelenti, hogy az ember kiválasztja a célpontot és dönt a támadásról; és az ember a "hurokon kívül" van, ami azt jelenti, hogy a célpont kiválasztásában és a támadásban nincs emberi részvétel" - mondta Maaike Verbruggen, a Vrije Universiteit Brussel doktori kutatója a Popular Science-nek.

Chemezov leírása szerint az Armata célzása az ember "a hurokban" van és az ember a "hurkon" kívül kategóriák között helyezkedik el, mivel a fegyver automatikusan talál egy célpontot, majd emberi engedélyt kér a lövéshez.

"A probléma az, hogy ez a besorolás azt kockáztatja, hogy az ember szerepe lassan összezsugorodik, míg végül csak megnyomja az engedélyezés piros gombját, de már nem vesz részt kritikusan a folyamatban" - mondja Verbruggen. "Az ember szerepe a gép műveleteinek "gumibélyegzővé" szűkül."

Az a veszély, hogy az ember, különösen a harcban, egyszerűen a gép ítélőképességének engedelmeskedik, és a legtöbb kiválasztott lövést jóváhagyja, az autonóm fegyverek ellenőrzésére vonatkozó nemzetközi szabvány kidolgozására irányuló erőfeszítések mögött álló valós félelem. Ez a kérdés központi szerepet játszik az értelmes emberi ellenőrzésre irányuló törekvésekben, amely kifejezés magában foglalja az automatizált fegyverekre vonatkozó szigorúbb korlátozásokat, például a fegyver autonómiájának korlátozását, ha fennáll a veszélye annak, hogy civilek vannak jelen.

Az orosz védelmi minisztérium "lényegében azt állítja, hogy az autonóm és AI-alapú rendszerek nem működhetnek emberi beavatkozás nélkül - ugyanakkor a K+F intézményei az ilyen rendszerek esetleges teljes autonómiájáról beszélnek a harcban" - mondja Samuel Bendett, a Center for Naval Analysis elemzője és a Center for New American Security adjunktus vezető munkatársa.

Oroszország úgy fogalmazta meg a robotika és az automatizált harci eszközök felé való fordulást, mint ami életeket menthet és segít az országnak, mivel a jövőben a hadsereg soraiba elég embert kell találnia.

A katonák védelme azonban csak egy része a hadsereg kötelességének a harcban. A másik annak biztosítása, hogy a fegyverek csak legális, megfelelő célpontokat találjanak. Ha az Armata tank automatikusan tankként értelmezi az iskolabuszokat, vagy a civilek tömegét ellenséges harcosnak, az veszélyessé teszi az automatizálási rendszert. Ez azt is megköveteli, hogy az automatizált célpontválasztást jóváhagyó ember nagyon figyeljen, ami sokkal nehezebb.

Verbruggen a helyzetet egy autonóm autó emberi kezelőjéhez hasonlítja - az ember elkényelmesedhet, ha a jármű már egy ideje irányít, és kevésbé lesz éber, ha hirtelen kénytelen átvenni az irányítást.

Az Armata esetében, bár a katona biztonságban van a tank belsejében, mégis gyors döntéseket kell hoznia a fegyverrel kapcsolatban. Ebben a helyzetben valószínűleg csak az automatikus célzásban bíznak, még akkor is, ha nem tudják, hogy pontosan miért választották ki az adott célpontot.

Néhány a napokban Moszkvában készül kép.

51155814636_64baa4fabc_b.jpg


51155148227_efd971c886_b.jpg
 
W

Wilson

Guest
Az Armatán rendszeresítésre kerülő Afganit elemei.

A rendszer három információs és mérési csatornát tartalmaz:

- Impulzus-doppler radarcsatorna az f=26,5-40 GHz frekvenciatartományban (hullámhossz λ=1,13-0,75 cm) négy AFAR panellel, amelyek a páncélozott objektum tornyán vannak elhelyezve (az AFAR egy aktív fázisos antennasor).

- egy hat IR HD all-array kamerából álló csatorna (közeli infravörös tartomány, λ 1000 nm-ig);

- egy négy UV-iránymérőből álló csatorna, amely az ATGM-hajtóművek kipufogógázában lévő ionizált plazmáját (λ=250-290 nm) érzékeli.

A csatorna mérési adatainak integrálását a CAS számítórendszer végzi, amely automatikus észlelést, ATGM-ek (más lövedékek) követését és a támadó eszközök indítását végzi.
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 214
113
Oroszország megkezdi az áttörő Armata harckocsi sorozatgyártását 2022-ben
Minden évben bejelentik... aztán semmi nem lesz belőle. Az Armata még mindig csak egy félkész prototípus. Számítógépes nyelvhasználattal... alfa verzió. Akárcsak a másik kettő, a Bumeráng és a Kurganyec is.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 825
81 200
113
Minden évben bejelentik... aztán semmi nem lesz belőle. Az Armata még mindig csak egy félkész prototípus. Számítógépes nyelvhasználattal... alfa verzió. Akárcsak a másik kettő, a Bumeráng és a Kurganyec is.
Már két éve 2022-őt emlegetnek. Másik dolog, hogy már a személyzet képzése is folyik hozzá Kazanyban. Harmadik dolog pedig a megrendelt 132 darab leszállítása.
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 214
113
Már két éve 2022-őt emlegetnek. Másik dolog, hogy már a személyzet képzése is folyik hozzá Kazanyban. Harmadik dolog pedig a megrendelt 132 darab leszállítása.
Én nem is kétlem azt, hogy a 132db-ot leszállítják. Le fogják, talán még időben is. A kérdés az inkább, mennyire lesz hadra fogható? Erős a gyanúm, hogy alig. Az állami propaganda állíthat amit akar, viszont évről évre ugyanazokat a prototípusokat mutogatják a felvonulásokon, kiállításokon, stb.
A T-14 Armata 2015 óta nem változott semmit. A torony egyes elemei még mindig csak makettek (pl. aktív védelmi rendszer elemei).
Nem bíztató jel az sem (legalábbis az Armata számára), hogy a régi, ám ígéretes Burlak tornyot újra elővették (pár hozzászólással feljebb), a T-90M gyártásának felfuttatásával együtt ez is csak arra utal, hogy nem tekintenek a T-14-re úgy mint a jövő harckocsija, csak minimális példányszámban fog létezni, kizárólag propagandacélokra, valós harci érték nélkül.
A T-15-nek (Objekt-299 másolat) még minding nincs kész tornya. Amiket rápakolnak, mind makett. Szerintem még el sem döntötték mit akarnak.
A Bumeránggal ugyanez a helyzet. Torony ismét csak makett formájában létezik. Erre tökéletes bizonyíték, hogy az Armija kiállításokon szereplő Bumeráng BMP-2 tornyot kénytelen használni, mivel nincs más.
A Kurganyeccel sem jobb a helyzet.
Mindhárom projekt egy helyben áll évek óta. Erős a gyanúm, hogy nincs pénz a fejlesztésre, súlyos műszaki problémák kijavítására.

Egyedül a negyedik, a Koalicija az ami valóban jól áll. De látszik is rajta, hogy ez már egy sorozatgyártásra érett típus, és ahogy hallottam, arra már nem is kell sokat várni. A másik hárommal ellentétben, én ennek a típusnak fényes jövőt jósolok.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 048
113
Már két éve 2022-őt emlegetnek.
Tavaly 2021-re volt ! Azelőtt meg volt már 2018-ra is ígérve 32 db . ugyan ez ment a pansir sm-el is . 2018,19 21 , most 2022 a dátum . Már leírtam nem1x

És uygan ez volt a orosz Drell bombával is . 2018-ből lett 2023-om és oda is írták hogy "talán" .
Nagy sebességű helikopterek meg végkép sehol! Pedig mekkora hangot adtak neki 2008-tól 13-ig ( Pl a K-92) ! A k-77M meg 2013 -ban írták hogy 2015-re kész lesz .De csak semmi !
2015 hír hogy 2020-ra lesz 60 szu-57 (pakfa ) ugye?
2014-ből líder orosz 20 ezer tonnás cirkáló 2022-re
Régi szép idők !
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 036
113
Én nem is kétlem azt, hogy a 132db-ot leszállítják. Le fogják, talán még időben is. A kérdés az inkább, mennyire lesz hadra fogható? Erős a gyanúm, hogy alig. Az állami propaganda állíthat amit akar, viszont évről évre ugyanazokat a prototípusokat mutogatják a felvonulásokon, kiállításokon, stb.
A T-14 Armata 2015 óta nem változott semmit. A torony egyes elemei még mindig csak makettek (pl. aktív védelmi rendszer elemei).
Nem bíztató jel az sem (legalábbis az Armata számára), hogy a régi, ám ígéretes Burlak tornyot újra elővették (pár hozzászólással feljebb), a T-90M gyártásának felfuttatásával együtt ez is csak arra utal, hogy nem tekintenek a T-14-re úgy mint a jövő harckocsija, csak minimális példányszámban fog létezni, kizárólag propagandacélokra, valós harci érték nélkül.
A T-15-nek (Objekt-299 másolat) még minding nincs kész tornya. Amiket rápakolnak, mind makett. Szerintem még el sem döntötték mit akarnak.
A Bumeránggal ugyanez a helyzet. Torony ismét csak makett formájában létezik. Erre tökéletes bizonyíték, hogy az Armija kiállításokon szereplő Bumeráng BMP-2 tornyot kénytelen használni, mivel nincs más.
A Kurganyeccel sem jobb a helyzet.
Mindhárom projekt egy helyben áll évek óta. Erős a gyanúm, hogy nincs pénz a fejlesztésre, súlyos műszaki problémák kijavítására.

Egyedül a negyedik, a Koalicija az ami valóban jól áll. De látszik is rajta, hogy ez már egy sorozatgyártásra érett típus, és ahogy hallottam, arra már nem is kell sokat várni. A másik hárommal ellentétben, én ennek a típusnak fényes jövőt jósolok.
Honnan veszed te ezeket?