rudi
Jól gondolod, a textolite az konkrétan üvegszál erősítű bakelit. Egyébként meglepően erős és olcsó anyagról van szó.
Ugye 3 különböző támadás típus éri a harckocsik páncélzatát:
1. A kinetikus, ahol valami keményet lőnek neki a páncélnak. Ebben a tekintetben a textolit elfogadhatóan teljesít, hiszen megtámasztja az előtte lévő acéllapot, <b>nem reped</b> és van saját ellenállása is.
E miatt az Acél+textolit+acél jobb páncélzat , mint a homogén öntött acél vagy az acéllemezek+üregek.
2. Lökéshullám, ilyen hatást vált ki például egy rogyókúpos repeszgránát. Úgy működik, hogy a speciális robbanószer rátapad a páncélra majd ahhoz nyomódva felrobban. A páncél anyagában pedig tovább terjed a lökéshullám ami miatt a páncél belső fele "ledobódik". Ez pedig komoly repesz hatást eredményez.
A hagyományos öntött páncél ez ellen 0 védelmet jelent, így ezt felejtsük is el.
Az üreges páncél véd ez ellen, hiszen az üreg megállítja a lökéshullámot.
Az acél+textolit+acél is véd ellene, mert a lökéshullám terjedési sebessége más az acélban és más a műanyagban, illetve az illesztések miatt van egy minimális rugalmasság is. Így az ilyen kompozit páncélzat is véd a rogyókúpos repeszgránátok ellen.
3. Kumulatív (HEAT) hatás. Itt is gyengén teljesít a homogén páncélzat, ugyanis a nagy nyomású sugár "alagútját" megtámasztja oldalról a homogén acél így végig nagy marad a nyomása a sugárnak. Ezzel maximalizálja a rombolóerőt.
Az üreges többrétegű esetén a sugár folyamatosan változó közegben halad (acél/levegő) és így itt nincs ami megtámassza oldalról a nagy nyomású sugárnyalábot. Ennek megfelelően szóródik is rendesen. Szóval ez egy hatékony megoldás.
Az acél+textolit+acél esetén az anyaghatároknál van egy kis rés az illesztés miatt, ami pont elég ahhoz, hogy a nyomás elszökjön, így valamennyire ez is üreges páncélként viselkedik.
A másik az, hogy a bakelit és az üveg máshogyan viselik a nyomást és a hőterhelést. A sugár meg általában a kisebb ellenállás irányába halad, így a kompozit műanyagban valamennyire szóródik.
Ez azért fontos mert így nő az áthatoló sugár átmérője és így csökken a nyomása, ezért az utolsó acélrétegnek több esélye van megállítani.
Vagyis: Az első acélréteg lassítja a sugarat, ami emiatt jobban tud szóródni a műanyagban, ami miatt a nyomása jobban csökken így a harmadik acélrétegnek van esélye megállítania.
Szóval az acél+textolit+acél sokkal jobb megoldás, mint a homogén acél, és talán olyan jó, mint az üreges többrétegű ha HEAT lőszerről van szó.
Ezen információk alapján én az acél+textolit+acél kompozit páncélt egy hatékony, kiegyensúlyozott és olcsó megoldásnak tartom.