T-72

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Tom', az utóbbi kettőből vmelyik jelentős hányadát helyben gyártják, ha jól emléxem.

Jól emléxem? + : melyiket/"mennyire"?

.

Elvileg licenc gyártanak, de valójában a tank nagy része az oroszoktól jön csak össze legózzák.

Miért erőltetik a 100 példányt is, amikor teljesen más, és külföldi típusokból rendelnek be normális elhatározással illő mennyiséget ?

Mert saját ipar, saját tudással.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 033
24 590
113
Egy kicsit elmaradtam az olvasással, most olvastam vissza vagy 10 oldalt.
Azt írják, hogy az 1PN-96MT-02 váltotta fel a Sosna-U hőkamerás irányzékot. Ez az irányzék abban különbözik a Sosna-U-tól, hogy nem rendelkezik saját lézeres távolságmérő csatornával. Ehelyett az irányzék adatokat kap a fő FCS (jól gondolom, hogy Fire Control System?) blokktól a ballisztikai számítások elvégzéséhez és azok megjelenítéséhez.
Én ezt úgy értelmezem, hogy továbbra is van lézer távolságmérő, de ez az FCS-be küldi közvetlenül a távolság adatokat és innen érkezik a tűzvezető számítógéphez, ami az irányzékban van. Tehát nem butított a tűz vezető rendszer csak az irányzék nem önállóan mér távolságot, hanem azt megkapja, mint más is.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Egy kicsit elmaradtam az olvasással, most olvastam vissza vagy 10 oldalt.
Azt írják, hogy az 1PN-96MT-02 váltotta fel a Sosna-U hőkamerás irányzékot. Ez az irányzék abban különbözik a Sosna-U-tól, hogy nem rendelkezik saját lézeres távolságmérő csatornával. Ehelyett az irányzék adatokat kap a fő FCS (jól gondolom, hogy Fire Control System?) blokktól a ballisztikai számítások elvégzéséhez és azok megjelenítéséhez.
Én ezt úgy értelmezem, hogy továbbra is van lézer távolságmérő, de ez az FCS-be küldi közvetlenül a távolság adatokat és innen érkezik a tűzvezető számítógéphez, ami az irányzékban van. Tehát nem butított a tűz vezető rendszer csak az irányzék másképpen működik.

Meg közben kiderült, hogy nem minden tankon váltja, csak van amibe ez kerül van amibe a Sosna. Attól függően hol újítják fel. Legalábbis nekem ez állt össze.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 822
113
Egy kicsit elmaradtam az olvasással, most olvastam vissza vagy 10 oldalt.
Azt írják, hogy az 1PN-96MT-02 váltotta fel a Sosna-U hőkamerás irányzékot. Ez az irányzék abban különbözik a Sosna-U-tól, hogy nem rendelkezik saját lézeres távolságmérő csatornával. Ehelyett az irányzék adatokat kap a fő FCS (jól gondolom, hogy Fire Control System?) blokktól a ballisztikai számítások elvégzéséhez és azok megjelenítéséhez.
Én ezt úgy értelmezem, hogy továbbra is van lézer távolságmérő, de ez az FCS-be küldi közvetlenül a távolság adatokat és innen érkezik a tűzvezető számítógéphez, ami az irányzékban van. Tehát nem butított a tűz vezető rendszer csak az irányzék nem önállóan mér távolságot, hanem azt megkapja, mint más is.
Az 1G46 a tűzvezető rendszer?
 

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 472
13 272
113
Pedig sokkal modernebb, mint a T-72A. Védelme is magasan jobb. :rolleyes:
a B-t az A-hoz? Wat?

A T-72A-nál, a T-80-asoknál, és a T-90-eseknél több rétegbe különböző anyagok vannak berakva.

Addig a T-72B az milyen munka a 6 réteg acéllemezével, légrésekkel elválasztva ?

Bennem van a hiba, hogy választanék egy acél - textolitos gépet, nem pedig ilyesfajta puritán / alternatív T-72-est ?


Mert saját ipar, saját tudással.

Ha az Arjun nagy értéket képviselne, 500 gépet rendeltek volna be a saját ipar dicsőségére, nem pedig egy jelképes 100-at, és ábrándoznának több százas T-90-es / Leclerc flottáról.

Az Arjun-ról mindent elmond, hogy mindmáig nem tudta kiváltani a T-72M1-eseket.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
Addig a T-72B az milyen munka a 6 réteg acéllemezével, légrésekkel elválasztva ?

Bennem van a hiba, hogy választanék egy acél - textolitos gépet, nem pedig ilyesfajta puritán / alternatív T-72-est ?

Benned van a hiba.... Attól, hogy valamibe drága műanyagot raknak még nem lesz modern!
A T-72A-ban van 110 mm acél meg 20 mm acélnak megfelelő textolit.
A T-72B-ben meg van 170 mm acél ha jól számolom, gyakorlatilag mind nagy szilárdságú.
Szerinted melyik ad jobb védelmet? A 130 vagy a 170 mm acél? :rolleyes:
És akkor még a torony páncélzat NERA elemeiről nem is beszéltünk....
Mind a kinetikus, mind a kumulatív védelme sokkal jobb a T-72B-nek!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
A T-72B-nek csak a teknőjét kritizáltam, a tornyát nem.



A T-72A-nál is opció a plusz HHS acéllap, a teknőre ráhegesztve ?
Alapvetően a Textolit betét olyan kezdetleges kompozit technológia, hogy az acél minőségének javítása légrésekkel jobb eredményt hozott mind kinetikus mind meg kumulatív páncélvédelem tekintetében.
 
  • Tetszik
Reactions: nyugger

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 822
113
A T-72A-nál, a T-80-asoknál, és a T-90-eseknél több rétegbe különböző anyagok vannak berakva.

Addig a T-72B az milyen munka a 6 réteg acéllemezével, légrésekkel elválasztva ?

Bennem van a hiba, hogy választanék egy acél - textolitos gépet, nem pedig ilyesfajta puritán / alternatív T-72-est ?




Ha az Arjun nagy értéket képviselne, 500 gépet rendeltek volna be a saját ipar dicsőségére, nem pedig egy jelképes 100-at, és ábrándoznának több százas T-90-es / Leclerc flottáról.

Az Arjun-ról mindent elmond, hogy mindmáig nem tudta kiváltani a T-72M1-eseket.
A B páncélzata minden teren jobb mint az A páncélzata. Kb össze sem hasonlítható a kettő.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 121
53 697
113
A T-72A-nál is opció a plusz HHS acéllap, a teknőre ráhegesztve ?

Azzal sincs olyan védelme!
130+16 (HSLA) = kb. 150 mm RHA NATO 68 fokban ez kb. 400 mm KE (Gyári érték is pont ennyi:rolleyes:)

A T-72B esetén meg van 170 mm acélod, nagyrészt HSLA acél, kb. 200 mm KE ami nálam 534 mm KE
A gyári érték 520 mm KE. ;)

A kumulatív védelme is jobb, az A-nél ki lehet számolni, ugyanis a textolit kb. 0.5 TE az acélhoz képest, vagy 60+50+50=160 mm acél egyenérték alapból. Ehhez adj még hozzá 20 mm-t a pótpáncéllal. Első 427 a második 480 mm CE. (500 mm CE gyári értékről tudok)
A T-72B-jét nem tudom kiszámolni. A mod. 1989-re 750 mm CE-t mond a gyár.
Ennél a többrétegűnél nem tudom, de az üreges többrétegű páncélnál, főleg HSLA-val mindig magasabb, mint a kinetikus.
A CE-t nem szeretek számolni, mert több tényezős, mint a KE. Nem lehet olyan pontosan becsülni, szerintem.

De az szerintem jól látszik, hogy a B védelme minden téren jobb, mint az A verzióé. Különösen a tornyon!
A gyári érték:
T-72A: 410 mm KE 500 mm CE
T-72B: 520 mm KE 750 mm CE
Ezek "átlag" értékek az orosz tankok tornyánál. De jól látszik, hogy komoly fejlődés volt!
Pl. a nyugati 120 mm-s CE lőszereket (pl. M830-as) simán kibírja a B páncélja, az A esélytelen ellene. (M830: 600 mm CE)

És most ne menjünk bele, hogy vannak források amik pár mm-ben eltérnek, mert attól falra mászok! :D
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 686
13 351
113
.


"Csak" ezért érdeklődtem a helyi gyártás méretéről színvonaláról, mert felmerült bennem, hogy jobban járnának az indiaiak, ha az orosz T-72 => T-90 fejlesztési vonal mintájára a meglévő --szinte-gyártott-- modellből kiindulva "rá-modernizálnának", csaaak az "új" modellnek náluk nem T-90/-xx lenne a neve, hanem Arjun NG/Mk.2./...

Az oroszokkal zajló üzlet esetében --szerintem-- most az a "Van az a pénz/politikai támogatás/egyebek..." helyzet van, amikor kis ügyességgel lehet nekik elfogadható ajánlatot tenni. Az oroszok most a korábbinál rugalmasabban kénytelenek reagálni a jelenlegi politikai és gazdasági helyzetben.

A beírtak alapján --Köszz!-- ezek szerint India a háttéripar szempontjából kb. a mi Lynx-LEGO szintünk körül van, szinte a teljes licensz/gyártás-technológia kellene nekik. Hmmm...

A helyükben fizetnék, a helyi ipart hatékonyabban tudnák fejleszteni az átvett/honosított orosz technológiákkal, mint a saját/korrupciós/messzi-távolba-vesző "reszelgetésükkel".

Ezt a "Meg-tuggyuk-csinálni-saját-erőbül" koncepciót a rep-gép-iparuk látványos kudarcai alapján nem túl hatékony továbbra is erőltetni.
...már akkor, ha saját-erős eredmény a --valós-- cél, nem pedig vmi --alig ismerős-- pénz-szivattyú működtetés!
Ezt, innen nem-tom'!

.