T-90

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 739
113
<a title="" href="http://htka.hu/forum/harckocsik/t-90/page-3/" rel="nofollow">ijasz</a>

 

Írásomban én is pont az űrméret növekedés ellen szóltam 
sf-smile.gif
 Az általam példának hozott ágyú 120 mm-s!

Bár lehet írásomban nem különült el jól az "új 120 mm-s ágyút fejtegető" rész, a "140 mm-s hátrányairól" résztől. 
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 739
113
Hozzá értőktől kérdezném, van valami technikai akadálya annak, hogy valaki bór-karbidból vagy szilícium-karbidból gyártson ágyú csövet? Esetleg gépkarabély/géppuska csövet?
Én nem igazán értek ehhez a témához, de tudtommal ezen anyagok igen erősek és jól tűrik a magas hőmérsékletet is. Viszont súlyban jóval az acél alatt vannak. Lehet ebben valami ráció? 
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Kihagytad a wolfram-karbid (pl esztergagépek megmunkálófejei / kései) vagy titán-karbid (pl ürsikló-hajtómű fúvókájának belseje) megoldásokat, mint lehetőségeket :)
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 739
113
<a title="" href="http://htka.hu/forum/harckocsik/t-90/page-4/" rel="nofollow">joker</a>

Én ezt nem viccnek szántam....
Ezeket a kerámiákat ma is nagy mennyiségben állítják elő különböző eszközökhöz. Nem csak a hadiparban. 
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Én sem, csak a különböző karbidok közül én inkább azzal a kettővel találkoztam, amiket leírtam.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Egy tank ára sem annyi, amennyit súlyra adnánk érte a fémhulladékként, ráadásul a tank egyik nagyon drága eleme az ágyúcső, pedics "csak" acélból van. Ha erősebb csövekre van szükség akkor ez lehet egy alternatíva amennyiben le tudják gyártani.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 232
76 774
113
Ennyi erővel épülhetne az egész titánból acél helyett aztán még sem épül...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 739
113
<a title="" href="http://htka.hu/forum/harckocsik/t-90/page-4/" rel="nofollow">dudi</a>

Egy harckocsi páncéljához sokkal több ilyen anyagot használnak fel, mint ami egy ágyúcsőhöz kellhet. 
Gyalogság esetében dettó (ESAPI mellény vs. karabélycső) 
Szerint emiatt a "drágaság" nem érv. A haditechnika mindig is sokba került. Az F-35 sem olcsó jószág, mégis megveszik, mert jelentős képesség növekedést jelent. De a modern kézifegyvereknél is megjelentek a kompozitok, pedig az acélhoz képest azok sem olcsók! 
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 232
76 774
113
<a title="Profile" rel="nofollow">fip7</a>

 

Az ESAPI nem mellény hanem egy kerámialap azaz a mellény egyik része.A karabélyok csövét kemény krómozzák így növelve a kopásállóságot a harckocsiágyúk csöve pedig nem egy homogén valami áll egy külső és egy belsőcsőből és csak a belső csövet kell cserélni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 232
76 774
113
Ha a kompozit műanyagokra gondolsz amiből újabban a fegyvertokokat készítik azok sokkal olcsóbbak,igénytelenebbek és sokkal olcsóbb őket előállítani mint az acélt.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
dudi said
Ennyi erővel épülhetne az egész titánból acél helyett aztán még sem épül...
Azért ne essünk át a ló túloldalára. Ez az egész tank anyagigényének valahol 1-5%-a, a szegényített urán meg a reaktív páncélzat sem lehet valami olcsó.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
ijasz said
Igazad van abban, hogy lehet űrméretet növelni újabb ötvözetek bevezetésével csak érdemes-e!?

A kumulatív fegyverek hátránya, hogy a szendvicspáncél légrései között a kumulatív sugár energiájának nagy része elvész el sem érve a belső főpáncélt. Meddig kell növelni a töltet nagyságát, hogy elég legyen? Ezek ellen inkább kinetikai energiájú lövedéket kell használni mint a nyillövedéket amiért nem szükséges feltétlenül az űrméret növelés.
khmm... keresgélnek is az IEDhez hasonló töltetek környékén, valahol volt egy cikkem róla
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 258
13 623
113
A kumulatív lőszerek szerintem elérték fejleszthetőségüknek határát. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem fogják őket a továbbiakban is használni.

Röviden pontokbaszedve elmondom a fázisokat

- először elkezdték az űrméretet növelni, ami mikor elérte a kb 150 millimétert leálltak vele.

- mikor nem novekedett az ürméret elkezdtek szondákat tenni a töltet elé, hogy minnél ideálisabb távolságban indítsa a töltetet

- mikor ez sem volt elég megduplázták a töltetek számát (asszem oroszok megtriplázták)

- úgy tűnik már ez sem elég és most  egy huszárvágásssal kikerülik a tankok frontpáncélját és felülről támadnak a vékony tetőpáncélt véve célbe

A TOW rakéta egy nagyon jó példa, mert végigkísérhatő rajta az egész evolúció:

http://3.bp.blogspot.com/-rjBu.....ily_lg.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/BGM-71_TOW

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=QUMxZ34Ptco?feature=oembed]

Ezen kívül, ha az új típusokat nézzük: BILL, Javelin, Spike, Hellfire mind felülről támadnak.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 739
113
<a title="" href="http://htka.hu/forum/harckocsik/t-90/page-4/" rel="nofollow">dudi</a>

"Az ESAPI nem mellény hanem egy kerámialap"

Ez igaz, viszont mennyi anyag kell ahhoz a laphoz, és mennyi egy karabély csőhöz? 

"A karabélyok csövét kemény krómozzák így növelve a kopásállóságot"

Tudom, de a kerámia csőnél elsősorban az általam feltételezett súlycsökkenés és a jobb hőtűrés a lényeg. Harckocsinál ez sokkal drasztikusabb nagyságrend.  

"a harckocsiágyúk csöve pedig nem egy homogén valami áll egy külső és egy belsőcsőből és csak a belső csövet kell cserélni."

Tudom, nem is az egészet kell kerámiából csinálni. A külső rész eddig is műanyagból volt (tudtommal üvegszálas). A belső csőnél alkalmaznék kerámiát. Amennyire én tudom, ugyanolyan erősség mellet fele akkora súlyt lehet elérni az acélhoz képest. Vagy ha megfordítod, ugyan olyan súly mellet kétszer akkora erősséget. Ebben azért van fantázia szerintem, ráadásul a karabélyokkal ellentétben a harckocsik csöve sima felületű. Lényegében egy nagyon erős, hosszú, precíz sima csövet kell "csak" gyártani. 

 

"Ha a kompozit műanyagokra gondolsz amiből újabban a fegyvertokokat készítik azok sokkal olcsóbbak,igénytelenebbek és sokkal olcsóbb őket előállítani mint az acélt."

A szálerősítésű kompozit anyagból készült fegyvereknél azért ez nem igaz. Ezek a fegyverek jóval drágábbak az acél/alumínium felépítésű társaiknál. ( Például AK-103 vs. FN F2000 vagy SCAR)
 

hunter

Member
2013. május 7.
126
0
16
A   szegényített urán  az üzemanyag-dúsítás mellékterméke  és  bizony olcsó  - már akinek van  !  Az USA-ban  700 000 tonna halmozódott fel,  felhasználói igény nem volt rá ezért is  az olcsóság  !  Na  ez is oka volt a fegyvergyártásban való felhasználásának .

Egy  120 mm-es páncéltörő lövedékben  átlag   1-5  kg  szegényített urán található.
 

hiryu

Active Member
2012. december 9.
4 661
8
38
occsósága mellett meg az hogy bitangsűrű anyag....

éseegyenlőmszervénégyzet....
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
"a karabélyokkal ellentétben a harckocsik csöve sima felületű" - ezt most lehet ha én értettem félre, de ott is van huzagolás