1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

T-90

Diskurzus a(z) 'Harckocsik' témában - Tcat által indítva @ 2013. január 6..

1. boki

boki Well-Known Member

dudi

A Black Eagel -ben(48t) 125 mm-s ágyu van ,a T-95 -ben(55t) 152 mm-es ágyu van.

2. boki

boki Well-Known Member

A  T-74- hez terveztek 130 mm-es ágyút, de  végul nem lett belole sorozat gyártás.

3. dudi

dudi Well-Known Member

Nem tudom,honnan jött a 135-ös löveg,tényleg nem.

4. Mackensen

Mackensen Well-Known Member Szerkesztőségi tag Moderátor

5. fip7

fip7 Well-Known Member

A németek is fejlesztettek 140 mm-s ágyút:

http://de.wikipedia.org/wiki/Rheinmetall_Neue_Panzerkanone_140

Amúgy milyen hajtó töltetett használnak ma a 120/125 mm-es lövedékeknél? Nem lenne egyszerűbb nagyobb erejű töltetett használni? Ezt csak a példa kedvéért, mondjuk lőpor helyet Semtex-et?

6. F1End

F1End New Member

A semtex -el, és társaival (High Explosives) az a gond, hogy túl gyorsan adja le az energiát a robbanás során, így magát a csövet vetné szét. A hajtótöltet teljesítményének növelésére ha jól tudom folyékony hajtóanyag (az XM2001 Crusader eredetileg ilyen lett volna) vagy elektrotermikus (a hajtóanyagot elektromosan hevítik fel/alakítják gázzá [bár kémia reakció is adhatja az energia egyréészt) módszerek merültek fel (no meg az elektromágneses railgun). 

7. ijasz

ijasz Well-Known Member

Minden lövegnél van egy max terhelés, amit a csőfar és a zár elviselnek így a hajítótöltet növelése nem megoldható annak áttervezése nélkül (ha még lehet). A harckocsiágyúk amúgy is a maximumon dolgoznak, mivelaz egyesített lőszereknél a töltetnagyság nem változtatható. Erre megoldás, ha a lövedéket gyorsítják pl apfsds vagy rap lőszerek.

Ha a railgun már alkalmazhatóvá válik jelentősen átírja a hadviselést.

8. boki

boki Well-Known Member

Megérkezett Peruba az aT-90 S , amelyik részt vesz a haditechnikai kiállításon, majd a perui hadsereg fogja tesztelni.

http://www.militaryparitet.com/ttp/data/ic_ttp/5871/

9. fip7

fip7 Well-Known Member

<a title="" href="http://htka.hu/forum/harckocsik/t-90/page-3/" rel="nofollow">ijasz</a>

"Minden lövegnél van egy max terhelés, amit a csőfar és a zár elviselnek így a hajítótöltet növelése nem megoldható annak áttervezése nélkül (ha még lehet)."

Szerintem erre van lehetőség, mivel mindig jelennek meg új anyagok/ötvözetek. Jó példa lehet erre a Rheinmetall rh 120 llr l/47 harckocsi ágyú. 
    Szerintem a 140 mm-s űrméret nagy hibája, hogy több helyet foglal az ebbe való lövedék, mint a 120 mm-sben. Ráadásul az egész ágyú nehezebb. 

10. ijasz

ijasz Well-Known Member

Igazad van abban, hogy lehet űrméretet növelni újabb ötvözetek bevezetésével csak érdemes-e!?

A kumulatív fegyverek hátránya, hogy a szendvicspáncél légrései között a kumulatív sugár energiájának nagy része elvész el sem érve a belső főpáncélt. Meddig kell növelni a töltet nagyságát, hogy elég legyen? Ezek ellen inkább kinetikai energiájú lövedéket kell használni mint a nyillövedéket amiért nem szükséges feltétlenül az űrméret növelés. A repeszgránát hatóerejének növelése hk esetében nem elsőrendű.

Nem beszélve egy új űrméret bevezetése okozta logisztikai problémákkal. Nagyon át kell gondolni úgy hogy a világon mindenki a 120/125 mm-t használja.

11. fip7

fip7 Well-Known Member

<a title="" href="http://htka.hu/forum/harckocsik/t-90/page-3/" rel="nofollow">ijasz</a>

Írásomban én is pont az űrméret növekedés ellen szóltam [​IMG] Az általam példának hozott ágyú 120 mm-s!

Bár lehet írásomban nem különült el jól az "új 120 mm-s ágyút fejtegető" rész, a "140 mm-s hátrányairól" résztől. 

12. ijasz

ijasz Well-Known Member

Újra átolvasva, igaz. Bocs!!!

13. fip7

fip7 Well-Known Member

Hozzá értőktől kérdezném, van valami technikai akadálya annak, hogy valaki bór-karbidból vagy szilícium-karbidból gyártson ágyú csövet? Esetleg gépkarabély/géppuska csövet?
    Én nem igazán értek ehhez a témához, de tudtommal ezen anyagok igen erősek és jól tűrik a magas hőmérsékletet is. Viszont súlyban jóval az acél alatt vannak. Lehet ebben valami ráció? 

14. joker

joker Well-Known Member

Kihagytad a wolfram-karbid (pl esztergagépek megmunkálófejei / kései) vagy titán-karbid (pl ürsikló-hajtómű fúvókájának belseje) megoldásokat, mint lehetőségeket :)

15. fip7

fip7 Well-Known Member

<a title="" href="http://htka.hu/forum/harckocsik/t-90/page-4/" rel="nofollow">joker</a>

Én ezt nem viccnek szántam....
    Ezeket a kerámiákat ma is nagy mennyiségben állítják elő különböző eszközökhöz. Nem csak a hadiparban. 

16. silurusglanis

silurusglanis Well-Known Member

Ha erre téved egy anyagmérnök, majd megmondja.

17. joker

joker Well-Known Member

Én sem, csak a különböző karbidok közül én inkább azzal a kettővel találkoztam, amiket leírtam.

18. dudi

dudi Well-Known Member

Ezek egy vagyonba kerülnek az acélhoz képest...

19. joker

joker Well-Known Member

Egy tank ára sem annyi, amennyit súlyra adnánk érte a fémhulladékként, ráadásul a tank egyik nagyon drága eleme az ágyúcső, pedics "csak" acélból van. Ha erősebb csövekre van szükség akkor ez lehet egy alternatíva amennyiben le tudják gyártani.

20. dudi

dudi Well-Known Member

Ennyi erővel épülhetne az egész titánból acél helyett aztán még sem épül...

Ezen oldal megosztása