Tu-22M Backfire (Tupoljev, Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
Számomra az a legérdekesebb ebben a vitában, hogy a folyamatosan "lesajnált" oroszok, akikkel kapcsolatban számtalanszor előjött, hogy az R-77 is majdnem, hogy "urban legend" szintjén van egyesek szerint, most így "titokban elővarázsoltak" egy aR-27EA-t...
Jó lenne tudni, hogy KelePisti jól tudja-e, és ez valóban rendszerben is van-e... Az is érdekes lenne, hogy mennyi ideje... :)
Csak mert a legutóbbi BVR rakétás vita szerint itt többen "esküdöztek", hogy az oroszoknak "nincs és soha nem is lesz semmijük"... "Mókás" lenne, ha ezzel ellentétben már régóta ezzel járőrözgetnének mindenfele.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 738
113
zotyek78

Járőrözni biztos,hogy ne járőröznek velük mert akkor már láttuk volna.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
@Dudi
Szerintem is viszonylag új lehet, és ha rendszerben is van, nem nagyon rakják még rá egyszerű járőrözéskre, viszont erre sem esküdnék meg, mert a mostanában készített fotóknál nem nagyon nézegettem a fejet a felszerelt rakétákon...
Ami viszont érdekes, hogy a neten olyan információkat találtam, hogy az ukrajnában IS gyártják vagy inkább nyílván gyártották a balhé kitörése előtt. Úgyhogy annyira azért nem friss, illteve nyílván függ attól is, hogy milyen ütemben gyártják, azért a raktárakban már lehet belőlübb nagyobb mennyiség.
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Én meg lőttem ágyúval, és abból is repül ki valami. Ja, ez itt nem játszik...! ;) :D
Igazi repülni is képes masinák mellett csak elmentem, meg voltam, ültem benne amikor a földön állt.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Laiki!

Én a hetvenes évek végén a kola-f.szigeti Olenyegorszkban találkoztam a Tu22-es korábbi verziójával. Szerintem, logikusabb ott fent tartani a gépeket, mint Moszkva környékén. Jóval könnyebben eljuthatnak Európa minden pontjára "észrevétlenül". Aki járt már azon a környéken megérti, hogy miért választották a stratégiai bombázóknak és a haditengerészetnek azt az "Isten háta" mögötti területet. Könnyen álcázható, védhető és egész évben használható. A mai napig arra a környékre idegen nem mehet! Persze Murmanszkba léteznek csoportos utak, de egyéni turistáskodást csak elvétve engedélyeznek. Én meg majd' minden nap a városparancsnok "vendégszeretetét" élveztem a fiatalkori nőügyeim miatt, mert mindenről informálták.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Hölgyek és Urak!
Jelentkezett Molni:
http://www.mediafire.com/view/25kc5yijahjt5ti/tu-22.pdf

Már hiányoltak. Továbbíthatod, hogy az elmúlt nap agymenéseire majd reagálok egy hosszabb feltöltött doksiban, mert erre már csak így tudok válaszolni. Röviden, a hajam égnek áll attól amit, amit összehordtak ott ma 1 nap alatt...

Azt is továbbíthatod, hogy az új HT összefoglaló nagyon kezd már gömbölyödni. Eszméletlen durva lesz, teljesen új megvilágításba helyez majd dolgokat. Eszméletlen sokat tanultam az utolsó kiadott változat óta. Mindenkinek kötelező olvasmány lesz, annak is, aki olvasta az előzőt. Már most 50%-kal hosszabb úgy, hogy az EW és SAM rendszerk ismertetése éppen csak elkezdődött. Végén még kétszer olyan hosszú leszs, mint az eredeti. Mellékletek is lesznek hozzá dögivel. ;)
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 316
26 469
113
Molni hozzászólásait olvasva, nagyon sok mindenben igaza van, írtam is, hogy szükség volna a hozzászólásaira, de frissen ott helyben, mert akkor érne valamit, reagálni lehetne rá azonnal.

Nem akarok offolni, ezért a kávézóban folytatom.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Elolvastam Molni írását és képzeljétek, nem lettem lefikázva!!! Király!!!
<i>(Molni: Ha meguntad a baxakodást, akkor told vissza a bringát, ígérem, kedvesebbek leszünk! Feltéve, ha te is.)</i>

Atomháborús vízió: A gépek felszállnak és elindulnak a célpontok felé, indulás után váltják ki a rakétacsapásokat, ergo a beérkező rakéta robbanófejek után érnek a térségbe a már levegőben lévő gépek - ezért lehet ez a 2. hullám.
Máshogy nem tudom elképzelni a dolgot.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 738
113
Molninak
Végig nem NATO vs.Orosz légierőről volt szó hanem <b>Norvég vs.Orosz légierőről</b>meg persze arról,hogy el kell jutni az Északi-tengerre.Innentől kezdve,hogy mije van a NATO-nak lényegtelen,hisz nem erről volt szó(ez egy gondlatjáték elrugaszkodva a valóságtól ezért lehet kihagyni a NATO-t).Az orosz légierőnek csak kis részét képzik a felsorolt gépek,ha ezeket összevonják akkor is marad bőven vadászgép persze sokkal elavultabbak.Ez pedig bőven elég,hisz Oroszországot 1990-óta nem a hagyományos hadereje védi meg hanem a nukleáris arzenálja.
Azt Grúzia kapcsán láthattuk,hogy az oroszokat nem nagyon zavarja,ha egy gép nem,hogy rendszereben de még állományban sincs az légierőnél.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 316
26 469
113
Mint régi rakétás, csak konkrétan megerősíteni tudom, hogy a második légicsapással igenis komolyan számoltak anno mindkét oldalon (NATO vs. VSZ) és ez szerintem most is opció.
Úgy gondolom molni hozzászólásait olvasva, hogy megerősített engem abban, hogy a Rafale-t teljesen felesleges volt belevonni a vitába...
Az FB-111 vs. Tu-22M3 megfelelőségéről mindig is sok vita folyt, igazából nagyon nincs is jelentősége.
A szárazföldi célpontok elleni támadáshoz a Tu-22M3 több fegyver variációt is hordozhat konkrétan.
1. 3 db lokátor ellen kifejlesztett Kh-22MP (AS-4 Kitchen) rakéta 600 km maximális hatótávolsággal 5 Mach sebességgel,
2. 10 db (6 db a forgó tárban, 4 db külső felfüggesztéssel) Kh-15 (AS-16 Kickback) rakéta 300 km maximális hatótávolsággal szintén 5 Mach sebességgel,
1280px-AS-16_Kickback_2008_G1.jpg

3. 69 db FAB-250, vagy 8 db FAB 1.500 bombával,
4. 4-8 db Kh-55 (AS-15 Kent), vagy Kh-SD "robotrepülőgépek" 2.500-3.000 km maximális hatótávolsággal 0,75 Mach sebességgel (talán még tesztelés alatt?),
Az üzemanyag légi utántöltés lehetőségét csak részben szüntették meg, az elég rövid idő alatt visszaállítható, ha már nem tették meg idáig.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 980
8 527
113
Ha orosz technikáról van szó, akkor nem Molnit kell kérdezni, aki Code One-ból meg angol nyelvű fordításokból az íróasztal mellöl próbálja a gonosz medve titkait fürkészni, hanem Allesmor Orbannát (L.M.) aki orosz forrásmunkákat olvas eredeti nyelven és nem elfogult egyik irányban sem..

Senki sem Isten és senki sem ismeri teljesen a katonai repülés, és hadiipart ténylegesen mélységében.

Az R-27EA valószínűleg létezik, de ténylegesen gondolom nem áll rendszerben, egyetlen repülőgépre függesztve sem láttam képet. Igaz R-77-et sem nagyon orosz légierős jeteken. Az mindenesetre releváns, hogy sem a Szu-35 sorozatgyártású gépeken, sem a PAK-FA képeken nincs... Márpedig valahogyan integrációhoz valamenyi darabszám kéne, hogy a Lipeckben kitalálják hozzá a megfelelő harcászati eljárásokat.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 980
8 527
113
Molni amit írt az helyes. A Tu-22M haditengerészeti csapásmérő gép. A Szu-24-es volt a Európai csapásmérő, és a Szu-27 volt a kísérő.. Anno a tervekben. A Tu-22M elsősorban a GIUK területén konvojokra és hordozós Task Force-re vadászott volna, a tengerészeti műholdak (RORSAT) valamint felderítőgépek és tengok támogatásával.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 980
8 527
113
A Tu-22M-hez is integrálták a ghotsrider által is írt fegyvereket.. viszont eredeti bázisaikról nem Európa volt a cél..
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 738
113
Úgy gondolod,hogy az indiaiaknak és kínaiaknak integráció nélkül adták el az R-77-et akik maguknak integrálták és dolgozták ki a harceljárásokat?Persze ebből nem az következik,hogy a SZU-35Sz-en van integrálva de az biztos,hogy léteznek az R-77-re kidolgozott harceljárások és a gépek is fel vannak szoftveresen készítve a rakéta hordozására(a pilótákat pedig csak szimulátorban fel lehet készíteni a BVR fegyverek használatára).
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
<b>Kelepisti:</b>
Igazad van, de Allesmor egy decens szakember, aki nem fog mindenféle röhejes vitába beszállni és állást foglalni.
Erre itt vagyunk mi. :D
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
"Igazad van, de Allesmor egy decens szakember, aki nem fog mindenféle röhejes vitába beszállni és állást foglalni. "

nem az az igaz baj, hogy röhelyes hanem hogy itt lévők 99%nak nem segít.
 

Galcom

Well-Known Member
2010. július 2.
973
3 431
93
Molni amit írt az helyes. A Tu-22M haditengerészeti csapásmérő gép. A Szu-24-es volt a Európai csapásmérő, és a Szu-27 volt a kísérő.. Anno a tervekben. A Tu-22M elsősorban a GIUK területén konvojokra és hordozós Task Force-re vadászott volna, a tengerészeti műholdak (RORSAT) valamint felderítőgépek és tengok támogatásával.

Ez nem helyes. Amellett, hogy haditengerészeti gép, a Nyugat-Európa ellen szánt 46-ik szovjet Légi Hadsereg fegyverzete is nagyrészt Tu-22M változatokból állt. (Tizenhárom bombázó ezredből nyolc.)

Vannak érdekes képek, a kiképző központ kiürítése után, ahol nyugat-európai városok megközelítésére oktató domborzati tervek vannak kidobva. Van olyan pl., ahol London neve olvasható. :) (Sajnos nincs itt nálam)
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 109
82 826
113
Az R-27EA valószínűleg létezik, de ténylegesen gondolom nem áll rendszerben, egyetlen repülőgépre függesztve sem láttam képet. .

Létezett . A repulési tesztekig jutottak vele, le is gyártottak belole kis darabszámban 1990-ben. Nem kerult rendszeresítésre, de a megszerzett ismereteket felhasználták a késobbi rakéták RVV-AE fejlesztésében.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 980
8 527
113
<blockquote rel="dudi">Úgy gondolod,hogy az indiaiaknak és kínaiaknak integráció nélkül adták el az R-77-et akik maguknak integrálták és dolgozták ki a harceljárásokat?

Gyakorlatilag a Lipecki központban történik a fegyverintegráció után a harceljárások, taktikák kidogozása. Az R-77 integráció biztos megtörtént a gépekhez, azonban a harceljárásokat nem hiszen, hogy részletesen kidolgozták volna, ráadásul minden ország más-más harceljárást, taktikát talál ki. Ez nem olyan mint a NATO, hogy COMAO, stb. koalíciós taktikákat kell átvenni, hanem bizonyos fegyverzetez, a gyártó ország mellett, India és Kína is kidolgoz taktikákat (különösen azért, mert más-más típusú gépekkel kell közös műveleteket folytatni, mint az orosz légierőnek.
Az emulálást nem teljesen hiszem el. Az is nehezen magyarázható, hogy R-77, R-27EA nem láttam képeken a PAK-FA-ra függesztve.
Ha rendszeresítik, akkor miért az az elavultabb R-27-esek vannak függesztve (vagy csak annak látszanak...)

Egyébként például név nélkül, amikor a Lengyel Légierőnél voltam, ott mesélte X.Y alezredes,hogy Ők az R-27 lokátoros, vagy infrás változatára is mint nagy sebességű de nem BVR, hanem közelharcrakétára tekintenek. Azt mondta, hogy a 10-15km-ről indított rakétát szinte lehetetlen kívédeni a sebessége miatt...

A Tu-22M-el kapcsolatban, tény, hogy a 46. légihadseregnél az 1990-es években csak két ezred (185. gárda Poltava, és a 840. Novgorod voltTu-22M-el felszerelve,
a többi K-val ami a régi, teljesen más "blinder" NATO kódú, de Raduga robotrepülőgépekkel felszerelt bombázók volt.