Valószínűleg bármi amit ki tudunk találni ennyire távoli jövőre merő fantázia.Ez a Kardasev féle civilizáció osztályozás, jelenleg nem több mint egy jól hangzó fantázia
Így van, de ezt úgy is lehet nézni, hogy megerősíti az elvet. Azért buktak el a birodalmak, mert nem voltak elég fejletek a feladathoz. Túlterjeszkedtek azokon a lehetőségeken, amit társadalomszervezésben, gazdaságtudományban, hadászatban, ökológiai kérdések menedzselésében, stb., képesek voltak kezelni, és már nincsenek velünk. A skála feltételezi, hogy stabil civilizációkról van szó, tehát megoldották ezeket a kérdéseket. Akik nem tudták azok a rövidebbet húzták, mint a példádban is. Ettől az elv még él, ez a normális működése a dolognak, nem minden civilizáció életképes.Sőt, egy pontont túl a méret, és a fogyasztás a civilizáció vesztét is okozhatja. Ezt már a mi pár ezer éves történelmünkön is figyelemmel kisérhettük, birodalmak emelkedésén, ès bukásán keresztül.
Senki sem mondta, hogy az emberi civilizáció életképes. Ha sikerül megoldani a fénynél gyorsabb utazást, vagy teleportációt, ezek egy része kihúzható, de nyilván bejönnek majd új kérdések amikkel meg kell birkózni, miközben a régiek is ott lesznek. Talán ez a fő korlátozó tényező, gyorsabban tudjuk-e megoldani a felmerülő problémákat mint keletkeznek, mert ha nem, akkor csak gyűlnek, és előbb-utóbb törvényszerűen maga alá temetnek minket.Igen ám, de az evolúció nem áll meg! Se a biológiai se a társadalom szervezési. Elég lehet csak pár(száz) nemzedék ami olyan különbségeket eredményezhet, biológiai inkompatibilitás, gazdasági szétszakadás, vagy társadalmi szerveződési különbségek ami determinálja a konfliktust, ès innen már némi kényszerpályára is van állítva a civilizáció.
Senki sem tudja hol a fizika vagy a szervezéstudomány felső határa, milyen megoldásokat enged meg az világegyetem és milyen területeken. Én a fő korlátozó tényezőt abban látom, hogy vagyunk-e elég okosak ahhoz, hogy időben rájöjjünk az univerzum törvényeire, nem csak technikai téren, és ezeket hasznos, civilizációnkat fenntartó megoldásokká alakítsuk, mert a jelenlegi kapacitás láthatóan elégtelen és a helyzet folyamatosan romlik. A problémák száma gyorsabban nő mint megoldjuk őket, és talán az átlagos 100 körüli emberi IQ ehhez nem is elegendő. Lehet, hogy a galaxisban 5000 az alap, azok fennmaradnak, és 3000 alatt mindenki csak egy villanás a sötétben. Talán a biológiai evolúció nem is képes sokkal többre, és azok nyernek akik elég gyorsan kitalálják ennek technikai alapú bővítését. Lehet, hogy a transzhumanizmus nem is átok, hanem a megoldás. Ki tudja? Ahogy kezdtem, ezen a szinten minden csak fantázia.