Űrkutatás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 191
14 882
113
A kellett kicsit túl dramatizálja a dolgot. Ez a protokoll. Valójában a kérdéses Orosz Resurs-P1 már sokkal alacsonyabb pályán esett darabjaira, lévén 2022 óta üzemen kívül rohamos romlik a pályája. A ISS és a műhold közötti magasság különbség ~100km
IMG-20240627-181319.jpg

A pálya inklanációja 97° az ISS 51.6° szóval nem volt valódi vészhelyzet.
Mondjuk így sem kellett volna ennyi darabra esnie a Resurs-P1 - nek, hisz üzemanyagot elvileg már elhasználta. Ezzel szemben +100 darab törmeléket észleltek. Persze van miből a 2017-ben indított Hold üresen is vagy 5600kg.

Ha lessz részletes adat a törmelékek pályájáról akkor lehet majd következtetni a kiváló esemény energiáját illetően.

Akkor ennyi volt??? :-(

2030-ra, amikorra a "lehozást" tervezik már 30+ éves lessz.
Az Oroszokkal a nagy haverságnak már
rég vége. Ők is fejlesztik a saját állomásukat és a nyugat is. Ott lessz az ISS-ről leválló Axiom, készül a Lunar Gateway, a Blue Origin Boeing vezette Orbital Reef, meg a Lockheed Nanoracks Starlab projekt is. Szóval nem leszünk állomás nélkül.


Én azt csodálom, hogy a Hubble fölött még nem mérték kimondani a végitéletet, pedig az is már az utolsók rúgja, ráadásúl jön az ugyanakkora tükörrel szerelt Roman távcső ami ugyanakkora felbontás mellett vagy x100 látószögű.

Csupán szentimentális okokból kár fenntartani az elavult technikát.

Meg is érdemlik a köpködést.
Megérdemelik a kritikát, de a köpködést nem. Egy hatalmas cégről van szó, vagy 150 ezer embert foglalkoztatnak, és sok fajta járművet gyártanak, az utasszállítótól űrhajón és vadászgépen át, rakétáig stb. Az utasszállító gyártó részleg mulasztásait egy kalap alá venni a többivel szerintem indokolatlan és nem is túl elegáns.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 191
14 882
113
Nekem ez jutott róla eszembe:
Ops...
Lehet, hogy hasonlít, de az tervezett inditas volt, én meg ilyenre nem emlékszem, hogy a tesztpadról elszabadul egy rakéta. Olyan előfordult nem is egyszer, hogy ott valami gebasz volt és elpukkant, de hogy felszáljon..
Itt vagy alul tervezték a rögzítést, és/vagy komoly személyi mulasztás volt. Az is fura, hogy ilyen sokáig tartott lekapcsolni.
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 569
10 266
113
Lehet, hogy hasonlít, de az tervezett inditas volt, én meg ilyenre nem emlékszem, hogy a tesztpadról elszabadul egy rakéta. Olyan előfordult nem is egyszer, hogy ott valami gebasz volt és elpukkant, de hogy felszáljon..
Itt vagy alul tervezték a rögzítést, és/vagy komoly személyi mulasztás volt. Az is fura, hogy ilyen sokáig tartott lekapcsolni.
Tudom. Úgy néz ki, az FTS lehet ismeretlen Kínában. Bár lehet, "hajtóművezésnél" máshol sem használják.
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
9 322
37 362
113
5 érdekes tény az Amur-LNG rakétarendszerről
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 191
14 882
113
Tudom. Úgy néz ki, az FTS lehet ismeretlen Kínában. Bár lehet, "hajtóművezésnél" máshol sem használják.
De ez már egy komplett rakéta fokozat volt. Pár hónapon belülterveztek vele indulni.
Ha igaz, a dokumentációk szerint a padot a korabbi kisebb rakétákhoz tervezték max 600 tonnára, de ez a SpaceX F9 filozófiát követő sokkal nagyobb rakéta jóval "erősebb". Gyakorlatilag letéphette magát a padról. .

Scott összefoglalója az esetről;
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 126
82 898
113
Jurij Boriszov jóváhagyta az orosz orbitális ürállomás létrehozásának általános ütemtervét

A dokumentumot a fő együttműködési vállalkozások 19 vezérigazgatója is aláírta.

Az ütemtervben nem csak állomásmodulok tervezése és gyártása szerepel, hanem egy új generációs embereket szállító űrhajó repülési tesztjeinek biztosítása, hordozórakéták és földi űrinfrastruktúra létesítmények létrehozása, valamint az iparban működő tudományos intézetek munkája is. a projekt támogatására.

Az állomás telepítése a tervek szerint a tudományos és energetikai modul 2027-es elindításával kezdődik. 2030-ra a tervek szerint négy pályára bocsátott modulból: tudományos és energetikai (NEM-ROS), univerzális csomópontból (UUM), átjáróból (SHM) és bázisból (BM) hozzák létre az állomás magját. A második szakaszban, 2031-től 2033-ig az állomást két célmodul (CM1 és CM2) összekapcsolásával bővítik.

Állami szerződéseket írtak alá egy ROS és egy űrkomplexum létrehozására irányuló fejlesztési munkák elvégzésére is, amely egy emberes szállító űrhajóval és egy nagy teherbírású Angara hordozórakétával rendelkezik a Vosztocsnij bázison.

Az orosz orbitális ürállomás létrehozása lehetővé teszi:

▪ biztosítja az orosz ürhajós program folyamatos folytatását, tekintettel az Orosz Föderáció ISS projektben való részvételének megszűnésére;

▪ olyan tudományos és technológiai fejlesztési, nemzetgazdasági és nemzetbiztonsági problémák megoldása, amelyek az ISS orosz szegmensén a technológiai korlátok és a nemzetközi szerződések feltételei miatt nem állnak rendelkezésre;

▪ a hazai(orosz) ürhajós programok versenyképességének növelése;

▪ az állomás az űrtechnológiák tesztelésének platformja lesz.
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 191
14 882
113
+
A menetrend;
IMG-20240704-184139.jpg

Ez alapján az Angara gyártást fel kell pörgetni, illetve az új űrhajóval is el kell készülni a 26-os teszt repülésre és 27-én szolgálatba állásra. Érdekes, hogy két évre jut 3 emberes küldetés.
A Progress teher hajók azért maradnak, átlag évi 3 indítással.
Ezek alapján nekem úgy tűnik 8havonta lehet váltás 4 havonta utánpótlás. Azaz átlagosan 3 havonta érkezhet hajó az állomásra..
 

sidewinder12

Well-Known Member
2016. október 11.
1 699
9 670
113
+
A menetrend;
IMG-20240704-184139.jpg

Ez alapján az Angara gyártást fel kell pörgetni, illetve az új űrhajóval is el kell készülni a 26-os teszt repülésre és 27-én szolgálatba állásra. Érdekes, hogy két évre jut 3 emberes küldetés.
A Progress teher hajók azért maradnak, átlag évi 3 indítással.
Ezek alapján nekem úgy tűnik 8havonta lehet váltás 4 havonta utánpótlás. Azaz átlagosan 3 havonta érkezhet hajó az állomásra..

Az új űrhajónál én 3 repülést látok kezdésnek. Mindet a 2028-as évre tervezik,nem 2026-ra. Az első, pilóta nélküli repülést 2028 márciusára tervezik.
Ezt követi kettő további repülés, már személyzettel: júliustól októberig terjedő időszakba vannak ezek beírva.
A 2026, 10-ik hóra betervezett repülés egy "Izgyelje NDK???" jelű valamit mutat a a mentőtorony miatt személyszállító űrhajót szállító hordozórakéta rajza. Sajnos nem olvasható az Izgyelje utáni három betű, pedig letöltöttem a táblázatot és kinagyítottam.
A 3.1.-es sort is érdemes az elsővel együtt nézni, mert abban vannak kifejtve az új űrhajó repülései. Azért is ПТК а sor neve.
Az első sorban pedig az is ki van fejtve, hogy melyik Angara változattal indulnak a különböző eszközök az űrbe.
Eszerint: 03.2028 Пуск РКН Ангара А5М/ПТК (беспилотный) vagyis Angara A5M hordozórakéta indítása/pilótás személyszállító űrhajó (pilóta nélkül).
 

Zaphod Beeblebrox

Well-Known Member
2020. április 1.
4 191
14 882
113
Kínai űrsetán kijavították a Taikonauták az állomás elektromos rendszerét napelem táblát ért sérülést amit mikrometeor vagy törmelék okozhatott.
A közlemény elég szűkszavú, ráadásúl nem derült ki mièrt, de csak Föld árnyékban dolgoztak. "Nappal" árnyékba kellett húzódjanak az EVA során.. fura

Az alacsonyabb inklanációja miatt a Tiangong állomást kevésbé érinti mint az ISS-t a high-beta-angle-időszak.
2024-07-07 23:22 UT napnyugta után, 2024-07-12-ig 115 órán keresztül folyamatos megvilágításbán lesznek.
A tavaszi ilyen esemény;


És ha már űrállomások, újabb részletek derültek ki az Indiai tervekről;
IMG-20240706-204720.jpg

6 űrhajós befogadású 52 tonnás.