Vadászgép beszerzési tender (1995-2006)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
7 018
23 242
113
Úúúú, ezt még nekem is fájt elolvasni, Terminator...köszönöm a linket, ...így kerek ez a történet bizony.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 690
14 653
113
Úúúú, ezt még nekem is fájt elolvasni, Terminator...köszönöm a linket, ...így kerek ez a történet bizony.
A világon soha, sehol nem adtak el egy vadászgépet sem kenőpénz nélkül. Az egyetlen kivétel talán Svédország.
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 464
11 539
113
<blockquote rel="arcas">Úúúú, ezt még nekem is fájt elolvasni, Terminator...köszönöm a linket, ...így kerek ez a történet bizony.
A világon soha, sehol nem adtak el egy vadászgépet sem kenőpénz nélkül. Az egyetlen kivétel talán Svédország.

</blockquote>

Na meg talán a Varsói Szerződés:)

Persze, ha belegondolok, hogy komolyan gondolták a szovjetek, hogy ránk sóznak pl. Jak-28-ast, s a prezentáció végén bizonyára fogyott orosz vodka, akkor már ez sem igaz :)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 815
113
Hová tűnt sondor961, ki lett tiltva? Vártam a reakcióját a szenátorok levelére. :)
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
7 018
23 242
113
Az a faszi nagyon durva!:Ö

Csak úgy mellékesen, az FB-n rögtön kiszúrtam...a mottója ott volt minden bejegyzésében :D
Madagaszkár filmzenéje:
"Tudom a tutit,Tudom a tutit,Tudom a... tudom a... tudoma a tutit!Hőőő!" :DDD
 

sondor961

Member
2012. december 26.
562
3
18
Tisztelt GrGLy!
Tökéletesen egyetértek az alábbi mondatoddal:
"Kérlek - és ezt most moderátori minősítésben írom - amit írsz, azt bizonyítékkal, tényekkel (számok, vizsgálatok eredményei, szakmai linkek) támaszd alá."
A baj csak az, hogy ezt CSAK nekem címezted!

Én ugyanis 1 kedves fórumtárs ALÁTÁMASZTÁS NÉLKÜLI írására reagáltam.
A vesztegetési részt - mint láthatod - alátámasztottam, mert 1 linkre utaltam....

Az "összköltségi" részben igyekeztem óvatosan fogalmazni, lásd:
"Azt nem tartom valószínűnek..." etc.
valamint:
"... hiteles források hiányában erről fölösleges vitát nyitni....

Utólag - belátom - ez hiba volt. Reagálás helyett a fönti mondatodhoz hasonlót kellett volna írnom /most már lesz honnan kimásolni/....

És még 1 hiba a részemről:
Feljebb /viccből/ írtam, hogy:
"A Gripen a legjobb vadászgép a világon...!!!" - No ezt sem tudom alátámasztani....

"Témaromboló"...?!? - Ezt nem értem. Ez itt szerintem nem a "Gripen imádók" fóruma...!
Annál is inkább, mert újabban egyre több "Gripenőrült" ismeri el a borítékok szerepét a katonai beszerzésekben....
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
153
63
Na azért ne kezdjünk el azon keseregni, hogy van Gripenünk!
Azt azért lássuk be, hogy ha anno nem csinálják meg a típus váltást erre a gépre, akkor sem lenne most több pénz a Honvédségre, sőt még ennyi sem! Ezt a pénzt azért biztosítják most, mert muszáj.
Ha nem lenne muszáj, akkor már régen felkértük volna az osztrákokat, (a többit inkább le se írom) hogy járőrözzenek a légterünkben!
A Mig-21-re vonatkozólag nem értünk egyet. Felesleges lett volna két különböző generációs vadászt tovább éltetni!
Akkor már jobb lett volna a frissen nagy javított Szu-22-es repülőket rendszerben tartani és valamilyen minimális modernizációt végre hajtani rajtuk úgy ,mint ahogy a lengyelek csinálták! Így lett volna földi célok elleni gépünk is (mert a Gripen az egy szem gépágyújával nem egy csata gép, ugyanis bomba még mindig nincs hozzá, maverickből pedig egy javadalmazás van) és lett volna vadászunk is. Bár a Mig-29 -est is modernizálni kellett volna. Így viszont már megint ott vagyunk, hogy pénz!
Mint írtam a Gripent most már muszáj fizetni, ezért repül. A 22-est és a 29-est nem volt muszáj. Ismerjük a folytatást.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 324
68 559
113
Igen alfa, csak azért bosszantó az adófizetők pénzének ilyen jellegű elherdálása mint pl a légi utántöltés képesség. Legyünk őszinték ostoba politikusaink vannak a griffek meg nálunk sosem lesznek utántöltve a levegőben. A horvátoknál vígan repül még a 21-es az évtized végéig és arra amire kell megfelel. Mi úgysem fogunk afganisztánban vagy irakban bombázni a griffjeinkből. A 22-esért is kár volt elismerem. Játszottuk az eszünket a nato csatlakozás miatt. És végül is valahol érthető hogy a dilettáns politikus így döntött. Irakot simán leverte a komplett nato haderő és a szemünk előtt szerbiát is. Szerettünk volna hasonlítani rájuk, ami volt annak vesznie kellett.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 457
63 899
113
A Szu-22-estől a lengyeleken kívül mindenki megszabadult. Ennek oka többféle.

1. A lengyelek komoly tudományos-ipari projektként kezelik azoknak a gépeknek az önerőből történő üzemidő hosszabbításait, amelynek eredményeképp a repiparuk komoly előnyökhöz, míg a hadseregük egy hosszabb távon már olcsóbb platformhoz jut.

2. A csehek pénzzé tették a gépeiket és eladták őket Angolának és Vietnámnak.

3. A mi Szu-22-eseink egyedi, a kontinensen máshol nem üzemelő variánsok voltak, melyek fenntarthatósága fajlagosan magasabb volt, mint a bolgár/lengyel/cseh M4-eseké. Az külön történet, hogy ebbe a fenntarthatóságba bele kell venni a nagyjavítás költségét és azt a tényt, hogy rögvest ezt a befektetést ki is dobtuk a kukába. Józan megközelítéssel, ha már beléjük öltük a pénzt, kb 2002-2005-ig meg kellett volna tartani a típust és ami még fontosabb, a képességet és a közösséget. Ezen a gondolatmeneten tovább haladva, a gépeket el kellett volna adni az araboknak, ahol a Tumanszkij hajtóműves M3-asok még üzemeltek és be kellett volna szerezni helyettük M4-est. Figyelem! Én most igen is arról beszélek, hogy még a 90-es évek végén, illetve a 2000-es éve elején is lett volna realitása a Szu-22M4-esnek Magyarországon!

4. A bolgárok egyszerűen kifuttatták a gépeiket. Ha jól tudom, nekik elfogyott az üzemidő, bár nem tudom, mikori gépeik voltak és egyátalán felmerült-e akár a lengyelekkel való kooperáció, akár az afrikai értékesítési vonal.

A MiG-21-eseket modernizáltatni kellett volna, ezzel fenntartva a PG-t is, meg a típust is. Ezzel a lépéssel lehetett volna behozni a nyugati technológiát a hazai védelmi iparba, ahelyett, hogy szétvertük volna a védelmi ipart magát.
Ugyanezt a modernizációt lehetett volna továbbörökíteni a MiG-29-es flotta számára is. Lásd románék, csak őnáluk akkor annyira nem volt pénz, hogy végül a MiG-29 Sniper programmal együtt magát a típust is kukázták.

Magyarországon az elmúlt 23-25 évben felélő-felszámoló védelemgazdálkodás folyt melynek egyik természetes velejárója, hogy noha még ma is tekintélyes összegeket költünk a Honvédelemre, már fel se tudjuk fogni, hogy milyen potenciállal bírtunk egykoron, 15 vagy akár még 10 éve is napjainkhoz képest.

Végezetül a topikhoz is hozzáillő témában:

Anno, a vadászgépek vizsgálatánál (tendernek nem nevezhetjük, mert az igazából sosem volt) a Hornet volt a szakmai győztes, amely típus valóban igen komoly továbbfejlesztési potenciállal bírt.
De csak technológiai szemszögből.
Arról azonban már nem a magyar döntéshozók tehetnek, hogy az alap Hornet - szerintem ésszerűbb - közvetlen továbbfejlesztése helyett, a McDonnell az utolsó éveire egy lényegében teljesen új gépet kreált, Super Hornet néven. Mire nálunk 2001-ben kimondták az áment, már se a Honet nem volt gyártásban, se a McDonnell Douglas nem létezett, hiszen felvásárolta a Boeing, a márkanevet pedig megszüntette.

Ehhez képest most a Gripen továbbfejlesztése folyik, ráadásul úgy, hogy az ígéretek szerint, az Echo variáns legtöbb képessége átmenthető a régebbi C/D verziókba is.

Ilyen jellegű integrációs lehetőség a Super Honet és a Hornet között nem létezik. Reálisan szemlélve a dolgot kijelenthetjük, hogy az alap Hornet-nek 1995 után sajnos már semmiféle jövője nem volt.
 
M

molnibalage

Guest
A Mig-21-re vonatkozólag nem értünk egyet. Felesleges lett volna két különböző generációs vadászt tovább éltetni!

Ha ez nekem/cikknek szól, akkor elmékeim szerint a cikk arról szól, hogy csak MiG-21 maradna korszerűsítve. A MiG-29 beszerzésénak anno kettős vagy inkább hármas okva volt.

1. A hh végén is felmerült asszem és talán az előkészület is megvolt, de minimum a szándék.
2. A délszláv balhé miatt meg lehetett indokolni.
3. Az oroszok mást úgysem adtak volna államadósságért cserébe.

Mivel kvázi "ingyért" volt, ezért bizony a környezet változásával megindokolható lett volna, hogy miért ne tartsuk meg a feleslegesen drága gépet, ami bizonyos képességek terén bizony híján van még egy LanceR szintű MiG-21-gyel is összemérve.

Lehet, hogy pazarlásnak lett volna a 29-es kivonása, de akkor még talán eladhatóak lettek volna. A románoknál is a 21-es élt túl a 29-sel szemben...

Akkor már jobb lett volna a frissen nagy javított Szu-22-es repülőket rendszerben tartani és valamilyen minimális modernizációt végre hajtani rajtuk úgy ,mint ahogy a lengyelek csinálták! Így lett volna földi célok elleni gépünk is (mert a Gripen az egy szem gépágyújával nem egy csata gép, ugyanis bomba még mindig nincs hozzá, maverickből pedig egy javadalmazás van) és lett volna vadászunk is.

A Szu-22 nem csatarepülő, ebbe az igen speciális feladatkörbe és furcsa megnevezésbe kb. a A-10/Szu-25 fér be és kb. ennyi. Az, hogy mi blafaszok nem vettünk bombát a Gripenhez az nem definiálja Gripen képességeinek sem optimumát sem maximumát...
 
M

molnibalage

Guest
Igen alfa, csak azért bosszantó az adófizetők pénzének ilyen jellegű elherdálása mint pl a légi utántöltés képesség. Legyünk őszinték ostoba politikusaink vannak a griffek meg nálunk sosem lesznek utántöltve a levegőben

A FAQ-ban is benne van, hogy a C/D gépek ára nem az utántöltés után lett ennyire masszív. Egy gép utántölthetővé alakítása talán, ha néhány százezer USD/gép.
 
M

molnibalage

Guest
Ilyen jellegű integrációs lehetőség a Super Honet és a Hornet között nem létezik. Reálisan szemlélve a dolgot kijelenthetjük, hogy az alap Hornet-nek 1995 után sajnos már semmiféle jövője nem volt.

Ez az a bekezdés, amit jó szokásom szerint elfelejtettem beleírni a FAQ-ba...[fej falbaver...]

Viszont azt is hozzá kell tenni, hogy ezt most könnyű kijelenteni. Az egész tender hercehurca idején ezt senki nem láthatta előre.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 324
68 559
113
Általánosságban értettem. Több olyan képessége is van a gripenünknek amit nem használunk ki és valószínű nem is fogunk viszont kértük hogy építsék be. Ezt összefoglalva gondoltam a dolgot. Nem lehet előre látni a jövőt megértem, csak ha még buta bombát sem veszünk utána mert lezárt témának tekintik... De ezt már sokszor kitárgyaltuk itt. A módosítás időbeli csúszást is eredményezett, fizettünk vagy 10 évet és csak 3-4 évig volt ebből hadrafogható a század.
 
M

molnibalage

Guest
Ahhoz sincs semmi köze sem a svédeknek sem magának a gépnek, mi voltunk a balfaszok. A csehek 70 nap után átvették velük a készültség adást.
 
Status
Not open for further replies.