Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 516
113
Ha nem nagyon kis tárgyakról van szó, pl valami fröccsentett bizbasz ahol számít a gyártósor ki-be kapcsolása és átállítása, hanem nagy értékű termékekről, ott a darabra leosztott fejlesztési költségen kívül nem sok különbség van egy 100-as 1000-es 10000-es sorozat között, hogy mibe kerűl az egyes darabok előállítása. Az amortizáció kérdéses, hogy mennyire jön képbe, mert egy 100-as sorozathoz nem akkora gyártósort üzemelsz be, mint egy 1000-eshez, így az összamortizáció is nő, de több fele oszlik. Ami még a végfelhasználói áron változtathat az a tulajdonos (önkéntes?) profitmarzscsökkentése, pl 100-nál kell neki 10% profit de 1000-nél 5% is elég.

Hát amikor én gyártásban dolgoztam mindig igaz volt a minnél többet rendelnek annál kevesebb lesz az előállítási költség és ennek csak egy része az, hogy a fejlesztési költség többfel oszlik. Ennél sokkal fontosabb volt a kereslet és az láthatóan van. Profitnál pedig én mindig azt láttam, hogy nagy megelégedés soha sincs. Minnél tobb annál jobb.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 516
113
Pár év és elkezdhetik nagy mennyiségben cserélni a régieket, új gyárak nélkül hamar leáll ez a növekedés.

idézem magam: A gyártókapacitás még mindig csak felfutóban van.

magyarázat: felfutóba lévő gyártókapacitás azt jelenti, hogy egyre nagyobb a gyártókapacitás azaz egyre többet tudnak gyártani.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Hát amikor én gyártásban dolgoztam mindig igaz volt a minnél többet rendelnek annál kevesebb lesz az előállítási költség és ennek csak egy része az, hogy a fejlesztési költség többfel oszlik. Ennél sokkal fontosabb volt a kereslet és az láthatóan van. Profitnál pedig én mindig azt láttam, hogy nagy megelégedés soha sincs. Minnél tobb annál jobb.
És amikor gyártásban dolgoztál ott millió eurós termékeket állítottatok elő? Kis értékűeknél sokat számít, hogy mekkora a széria, nagy értékűeknél már leírtam fennebb, hogy mi van.
Őszintén mi köze a keresletnek ahoz, hogy neked mekkora a gyártási költséged? Ha le kell gyárts 100-at úgy, hogy mind megveszik vagy 100-at úgy, hogy a kutyának sem kell, miben fog különbözni az, hogy neked mennyiért sikerűlt azokat legyártani? Semmiben, ugyanannyiért gyártod le. A kereslet-kínálatnak az eladási árra van hatása, semmi köze a gyártási költségekhez.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 665
3 516
113
És amikor gyártásban dolgoztál ott millió eurós termékeket állítottatok elő? Kis értékűeknél sokat számít, hogy mekkora a széria, nagy értékűeknél már leírtam fennebb, hogy mi van.

Igen elég drága dolgokat is gyártottunk akár spec igények alapján is és nagyon nem volt mindegy, hogy valaki 10et, 100at vagy 1000et akart venni belölle.

Őszintén mi köze a keresletnek ahoz, hogy neked mekkora a gyártási költséged?

Semmi de nem is írtam ilyet.
 

Brimstone

Active Member
2017. július 31.
394
44
28
Fade

"Amúgy pl vízerőmüvekkel, foszilis erőmüvekkel is jól kombinálható a szél."

Gondolom te is tudod, hogy ezek a szél nélkül is rohadt jól termelnek, sőt sokkal jobban, mintha a szél miatt állandóan szabályozni kellene őket :)

Én nem azt mondom, hogy nincsenek azok a tengerpartok ahol megéri szélerőművet építeni. És nem azt mondom, hogy nincsenek egyenlítői sivatagok ahova megéri naperőművet építeni.
De azt azért lássuk már be, hogy a fizika és a közgazdaságtan racionalitása alapján ezek az erőművek az esetek több , mint 90%-ában nem érik meg, nem valós alternatívák sehogy sem.
Olvasd végig a korábbi nyomorult írásaidat: "nem éri meg, csak trendi, oltárit buknak rajta majd mint a dotcommal, ezek nem tudnak számolni stb." Na, de ha valaki visszaolvas akkor remélhetőleg annak világos lesz.
 

Brimstone

Active Member
2017. július 31.
394
44
28
Sehol nem írtam, hogy velük, nélkülik nem müködnének jól ezen erőművek. Azt írtam, hogy jól lehet velük balancolni. Ebbe még molni se kötött bele pedig ő aztán mint a beton.

Hogy mennyire racionális, nem arról nem vitatkoznék és fölös is. A döntést láthatóan meghozta Kína, US, India.... vagy a szelesebb Europai országok. 250 GW 2020ban Kínában.
Tudod azért akarnak felmenni
Fade

"Amúgy pl vízerőmüvekkel, foszilis erőmüvekkel is jól kombinálható a szél."

Gondolom te is tudod, hogy ezek a szél nélkül is rohadt jól termelnek, sőt sokkal jobban, mintha a szél miatt állandóan szabályozni kellene őket :)

Én nem azt mondom, hogy nincsenek azok a tengerpartok ahol megéri szélerőművet építeni. És nem azt mondom, hogy nincsenek egyenlítői sivatagok ahova megéri naperőművet építeni.
De azt azért lássuk már be, hogy a fizika és a közgazdaságtan racionalitása alapján ezek az erőművek az esetek több , mint 90%-ában nem érik meg, nem valós alternatívák sehogy sem.
??? Ezek szerint mindenki szembe jön az autópályán. ..a jövőre terveznek, a saját iparág (gyártás, szerelés, építés) létrehozására.
Komoly vízerőmű nem mindenhol lehetséges, a fosszilist pedig váltani akarják mindenhol...
 
T

Törölt tag 1711

Guest
Kínai áramtermelés 73%-a szénerőművekből származik, aminek jelentős részét teherautókkal látják el tüzelőanyaggal ami rendszeresen túlterheli a helyi infrastruktúrát.
Náluk bármilyen megoldás amivel csökkenthetik a szénfelhasználást jó megoldás (ha jól emlékszem 5 atomerőmű van építés alatt).
 
M

molnibalage

Guest
idézem magam: A gyártókapacitás még mindig csak felfutóban van.

magyarázat: felfutóba lévő gyártókapacitás azt jelenti, hogy egyre nagyobb a gyártókapacitás azaz egyre többet tudnak gyártani.
Hogyan lehet felfutóban, amikor a német csőddel kiesett egy teljes cég?
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 785
30 559
113
Új szélfarmot építenek a britek a parttól 69 km-re.
http://www.origo.hu/gazdasag/20170815-szelfarm-megujulo-tenger.html
Ez már nem nemzetközi víz? Olcsóbb az engedélyezés elkerülése, mint a kábelek lefektetése? Paks2 egyik reaktorának megfelelő áramot fog termelni ha mindegyik megy 100% hatékonysággal. Szóval lesz ott vagy 20-30% átlagban, de az legalább instabilan jön, hol termel mint az állat vagy 80%-nyit, máskor meg alig vagy semmit. Az árról sajnos nem ír semmit, gondolom megvan rá az oka.
 

csakb

Well-Known Member
2014. március 2.
396
651
93
Kínai áramtermelés 73%-a szénerőművekből származik, aminek jelentős részét teherautókkal látják el tüzelőanyaggal ami rendszeresen túlterheli a helyi infrastruktúrát.
Náluk bármilyen megoldás amivel csökkenthetik a szénfelhasználást jó megoldás (ha jól emlékszem 5 atomerőmű van építés alatt).

37 üzemelő blokkjuk van, és 20 áll építés alatt: https://www.iaea.org/pris/CountryStatistics/CountryDetails.aspx?current=CN
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 372
55 013
113
Brimstone

"Olvasd végig a korábbi nyomorult írásaidat"

Az én írásaim nem nyomorultak, csak te nem tudod értelmezni őket.
Pedig a többieknek sikerült, úgyhogy feltételezem, hogy nem túl nagy szellemi kihívás a dolog....
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Ha lenne valamilyen mérhető energetikai hatékonysága, és a rabokkal csak ezt csináltatnám. Nem években mérném a büntetést, hanem megtermelendő kWh-ban. ;)
Mondjuk sokkal gazdaságosabb lenne, ha az általuk termelt hőt is villanyárammá alakítanád.
"Hőszivattyús büntetésvégrehajtási mókuskerék" Támop 748-2 támogatta: EU, sok millió euróból.
Valamelyik Top Geares csávó (Hammond vagy May) játszotta el egyszer, hogy áramot termeltettek kötélhúzó gyerekekkel, irodaház forgóajtajával, biciklikkel, de még mobilt tölteni sem volt elég.
 

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Na, ilyen egy valóban tiszta energiatermelésse bíró ország, Fr.
http://www.gridwatch.templar.co.uk/france/
A poszt pillanatában 80% nuki, 13,3% hydro,wind 1% alatt, solar 7%, meg van némi export/import.

http://www.gridwatch.templar.co.uk/
UK, Fr. közelében sincsenek.

Csak ennek fényében a kérdés az, hogy mire erőlködik sok ország, amikor a jelek szerint nukival, vízerőművel és MINIMÁLIS szél/nappal megoldható a min. emisszió úgy, hogy a fejlett nyugati országokban a Fr. áram messze a legolcsóbb...
Franciáknak bő 200 évig tömény szívás volt, hogy nincs rendes belföldi szénbányászat - viszont így könnyű most a sok atommal megfelelni a CO2 kívánalmaknak :)
 
  • Tetszik
Reactions: 2ndt
M

molnibalage

Guest
Az is remlik - ha jol emlekszem - , hogy akkor, ha leallaskor a so halmazallapotot valt, akkor kuka a cuccok egy resze.
Mi gátolja meg a rendszer leürítését, amikor folyékony halmazállapotban van? Az alapvető biztonsági mechanizmusa is ezen alapulhatna az eddigi elképzelések szerint, hogy vésztartályt egy jégdugó tartaná zárva, ha elmegy az áram és nem tarható fent a hűtőtt állapot , akkor oda gravitációsan ürül az anyag.