Energiagazdálkodás, energiabiztonság, villamosenergia-termelés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 461
46 362
113
Aha, mert Hárfás ellenére van?

Valahogy nem az jön le nekem se a atombiztos blogot olvasva, hogy full hülyeségeket beszélne, inkább mint energetikus képes felfogni azt, hogy nem 1+1 egyszerűségű a rendszerirányítás.
Értem

Paks II. Atomerőmű elméleti kiváltása


Naperőmű esetén a két új paksi blokk 2400 MW teljesítményének elméleti pótlása érdekében (a felsőzsolcai naperőmű-beruházás adataival számolva) közel 17 500 MW naperőművi kapacitás beépítésére lenne szükség, amelyhez 7875 milliárd forint beruházási költség és mintegy 2756 milliárd forint uniós támogatási igény társulna. A 17 500 MW teljesítményű naperőműpark területigénye is óriási, közel 393 km2 lenne. Ez közel Debrecen város teljes területe. Nagyon lényeges hangsúlyozni, hogy Paks II. Atomerőmű naperőművekkel történő kiváltása szigorúan elméleti, "csak papíron" létezik.
Forrás

Ki az a barom, aki itthon kiváltaná 1:1-ben Paksot naperőműre? Ő mégis ezzel "riogat". Nincs más lehetősége. Ezért fizetik.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 468
23 994
113
Értem


Forrás

Ki az a barom, aki itthon kiváltaná 1:1-ben Paksot naperőműre? Ő mégis ezzel "riogat". Nincs más lehetősége. Ezért fizetik.
Gondolom nehezen érted az "elméleti" szót, tessék itt egy vicc, hogy megértsd:

Kisgyerek rohan az apjához: apa-apa mi a különbség az elmélet és a gyakorlat között?
Hát kisfiam itt a nővéred, te lányom lefeküdnél 10 millióért valakivel?
Igen apám, annyiért igen.
Most odamegyünk anyádhoz: Kedves feleségem te lefeküdnél valami idegennel 10 millióért?
Hát, sok az adósság, kell a pénz, annyiért igen.
Látod fiam, elméletileg van 20 milliónk, gyakorlatilag meg van 2 kurvánk.


Látszik, hogy csak a kontextusból emelted ki az idézett szövegrészt, csak az elméleti bizonyítást nem vagy képes felfogni.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 763
17 841
113
Srácok, értem, én az atomenergia iránti feltétlen rajongást, de vegyük már észre, hogy Rosatom lobbistája van itt piedesztálra emelve Hárfás úr személyében.
Ő azért kapja a pénzt, hogy folyamatosan a megújulókat szapulja. Ti meg tapsoltok neki! o_O

Van nekünk egyéb mérvadó atomenergia szakértőnk. Például Dr. Aszódi Attila. (csak hogy a legismertebbet említsem)
Tessék inkább rájuk hallgatni.
Hol lehet jelentkezni a Rosatom-hoz fizetett lobbistának?

Csak azért, mert már annyi németnek rágom a szájába az alap energetikai összefüggéseket, hogy most már jöhetne érte valami extra zsozsó. Le akarom cserélni az otthoni gépet meg kéne még pár kézi súlyzó meg megint otthagytam 200€-t a bringaboltban (láncszakadás meg repedések a hátsó felniben 2 év használat után).

Adott esetben lehet cserekereskedelem is, elfogadok kettlebell-t 30kg felett, kaviárt, lazacot, normális vodkát - illetve nagyon szívesen fogadok bármilyen meghívást, ahol a gyártást lehet megnézni.

Komolyra fordítva a szót, igazából azt nem értem, hogy miért nem egyértelmű a nukleáris energia létjogosultsága.

Ma egy online vitán vettem részt - én a nukleáris energiát képviseltem, mint energiaforrás a jövő vegyiparában. Bemutattam a 4. generációs erőművek típusait és ezt leszűkítettem arra, mely típusok és miért lennének jók a vegyipar számara. A téma aktualitása az volt, hogy a nagyfőnök a múlt héten bejelentett valamit, amiről itt is írtam.

Ennyi csodálkozó vagy értetlenkedő arcot nem láttam. Amikor elmondtam, hogy a német villamos hálózat szezonális volatilitása 16TWh évente, akkor azt elintézték annyival, hogy majd Musk-féle akkumulátorcsomaggal megoldják. Az ebédszünetben kiszámoltam, hogy csak a német hálózat szezonális balanszolása az Ausztráliában megépített cuccossal laza 68000 milliárd€ lenne és a 2018-as csúcs litium-kitermelést (95000 tonna) alapul véve úgy 151 évig tartana, mire a közel 180000 db Megabattery-hez szükséges litiumot kibányásznák - és a hivatalos teszlás írás szerint az élettartamuk 15 év...

Ugyanígy bemutattam, hogy a Nyugat-Európában hidrológiai tárolónak alkalmas helyek egy 2016-os EU-s tanulmány alapján is 1,6TWh nagyságúak, ebből 1,3TWh Norvégiában lehetne, vagyis ez sem működik.

Utoljára hagytam, hogy 2020-ban 294 órán keresztül volt Németországban negatív villanyár. Erre az egyik felkent fő bedobta, hogy ebből látszik, mennyire nem értem a világot, mert ezzel a negatív villanyárral lehetne ingyen hidrogént termelni, sőt még a szolgáltató fizetne az áramért. Erre visszakérdeztem kapásból, hogy mit gondol, mennyi ideig lenne egy ilyen helyzetben negatív villanyár - ha fel lehetne használni hidrogént termelni!? Persze válasz nem jött.

A helyzet az, hogy a ződenergiás mozgalom az ígéreteivel ott tart, mint a dollár az aranyfedezetes időben - amíg nem jönnek egyszerre sokan dollárt aranyra váltani/vagy nem akarnak váltani, addig nincs gond - de ha egyszerre sokan akarnak jönni, akkor gebasz lesz. Csak a mi krakkolóüzemünk ha megújulóból menne, akkor az összes eddig beépített megújuló névleges éves kapacitásának 2%-át kérné - csak ez az egy berendezés. (kb. 6,8TWh/év)
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 468
23 994
113
Ma egy online vitán vettem részt - én a nukleáris energiát képviseltem, mint energiaforrás a jövő vegyiparában. Bemutattam a 4. generációs erőművek típusait és ezt leszűkítettem arra, mely típusok és miért lennének jók a vegyipar számara. A téma aktualitása az volt, hogy a nagyfőnök a múlt héten bejelentett valamit, amiről itt is írtam.
Ha erről van összefoglalód akkor szívesen látnám.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 461
46 362
113
Komolyra fordítva a szót, igazából azt nem értem, hogy miért nem egyértelmű a nukleáris energia létjogosultsága.
Miért, ezt itthon ki kérdőjelezi meg?
Ellenben itt a fórumon az atomenergia felkent pápái folyamatosan a megújulók létjogosultságát kérdőjelezik.
Erre visszakérdeztem kapásból, hogy mit gondol, mennyi ideig lenne egy ilyen helyzetben negatív villanyár - ha fel lehetne használni hidrogént termelni!? Persze válasz nem jött.
Ebben a lehetőség ott van, hogy maga az áramtermelő beruház az áramtárolásba. Így a hálózatban nem alakul ki negatív áramár.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 374
55 023
113
Modern, 3. generációs erőműveket bemutató írás:

A szerzőnek van 4. generációs erőművekről is egy jó munkája, anno be is linkeltem ide. Most nem találom a neten.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU
M

molnibalage

Guest
Modern, 3. generációs erőműveket bemutató írás:

A szerzőnek van 4. generációs erőművekről is egy jó munkája, anno be is linkeltem ide. Most nem találom a neten.
Elóadása is van a YT-n róla. Asszem arról is szól.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 163
10 908
113
Arról a faszról beszélek, hogy ha a megújuló teljesítménye leesik és túl magas az aránya a rendszerben akkor a következő eset fog fennállni:
többet fogyasztunk mint termelünk akkor a freki leesik ha túl nagyot esik a freki akkor kibasznak a rendszerből
ha viszont többet termelünk mint fogyasztunk akkor a freki megnő, itt is ha túl nagy a freki kibasznak mint macskát szarni.
Baszhatod az invertereden a fix frekvenciát, ha a teljes hálózatod frekvenciájával szórakozik a megújuló.
Rendszerbe kell gondolkozni, nem pedig abban, hogy jé itt egy napelem aztán itt biztos van áram.

Na kérlek. A napelem alap esetben egyenáramot állít elő. Nincs benne mozgó alkatrész mint a többi megújulósban. Az inverter 50 Hz-et állít elő, 230 V-on. Az áramerősség tud esni.
Tehát újra leírom, hogy a frekvencia nem fog leesni. Ha nagyon leesik a teljesítmény, akkor az inverter kapcsol ki. Ugyan ki lenne az, aki "kibasz, mint macskát szarni?" Ezt te hogyan képzeled el? Tudod te, hogy mire való az ad-vesz óra?
Miért én baszhatnám "az inverterem és a fix frekvenciám", ha valaki más csinál valami rosszat? De amúgy pontosan ki, mivel és hogyan?
Tényleg érdekelne, mert egyetemen megújulós szakirányt vettem fel, és szeretnék értesülni a legújabb tudományos vívmányokról. ;)
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 468
23 994
113
Na kérlek. A napelem alap esetben egyenáramot állít elő. Nincs benne mozgó alkatrész mint a többi megújulósban. Az inverter 50 Hz-et állít elő, 230 V-on. Az áramerősség tud esni.
Tehát újra leírom, hogy a frekvencia nem fog leesni. Ha nagyon leesik a teljesítmény, akkor az inverter kapcsol ki. Ugyan ki lenne az, aki "kibasz, mint macskát szarni?" Ezt te hogyan képzeled el? Tudod te, hogy mire való az ad-vesz óra?
Miért én baszhatnám "az inverterem és a fix frekvenciám", ha valaki más csinál valami rosszat? De amúgy pontosan ki, mivel és hogyan?
Tényleg érdekelne, mert egyetemen megújulós szakirányt vettem fel, és szeretnék értesülni a legújabb tudományos vívmányokról. ;)
Istenem, te nem fogod fel, hogy a rendszerről beszélek, a teljes egészről, nem az adott napelemről.
Kikapcsol a napelempark, oké, kiesik a helyen legyen 1GW termelés, a fentebb leírtak miatt, azt az 1GW-ot valahonnan ki kell szopnod mert az a teljes egészben frekvenciacsökkenésed lesz. Nem tudom milyen egyetemre jársz, de ha szakosodás után már specializáción vagy akkor találkoznod kellett a ver üzeme tárggyal.
Leírom újra: Teljes rendszerre! mert ezt sajnos már a legelején nem értetted meg.
Alap axióma, hogy SzumPtermel=SzumPfogyaszt a primer és a szekunder szabályozás pont erre épül, ha többet fogyasztasz mint termelsz akkor a freki esik, ellenkező esetben megnő.
Na de van egy olyan eseted, hogy azt az 1GW-ot valahogy a kiesett helyre el kell juttatnod, erre van a távvezeték, igen ám, de azt se terhelheted össze meg vissza, mert az impedanciavédelmed megszólal, szóval tikitakiznod kell, hogy milyen úton pótolod az 1G-t.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Istenem, te nem fogod fel, hogy a rendszerről beszélek, a teljes egészről, nem az adott napelemről.
Kikapcsol a napelempark, oké, kiesik a helyen legyen 1GW termelés, a fentebb leírtak miatt, azt az 1GW-ot valahonnan ki kell szopnod mert az a teljes egészben frekvenciacsökkenésed lesz. Nem tudom milyen egyetemre jársz, de ha szakosodás után már specializáción vagy akkor találkoznod kellett a ver üzeme tárggyal.
Leírom újra: Teljes rendszerre! mert ezt sajnos már a legelején nem értetted meg.
Alap axióma, hogy SzumPtermel=SzumPfogyaszt a primer és a szekunder szabályozás pont erre épül, ha többet fogyasztasz mint termelsz akkor a freki esik, ellenkező esetben megnő.
Na de van egy olyan eseted, hogy azt az 1GW-ot valahogy a kiesett helyre el kell juttatnod, erre van a távvezeték, igen ám, de azt se terhelheted össze meg vissza, mert az impedanciavédelmed megszólal, szóval tikitakiznod kell, hogy milyen úton pótolod az 1G-t.
Itt csak annyi a hiba , hogy azért vannak szétszórva a naperőművek (még a 100Mw-os solar park is csak állom nemhogy az 1Gw-os ) , hogy jobban eloszlodjanak a hálózaton . Ha bárminemű feszültség ingadozást tapasztal a rendszer irányító ami megengedett mértéket túllépi az elsők között fog beavatkozni a naperőműveknél ! A DC oldalon változik a feszültség a benapozottság függvényében de az AC oldal már stabil legfeljebb nem tudsz akkora teljesítményt levenni ! Amint a teljesítmény igény letörné az inverter feszültségét a szabályozási szint alá akkor az inverter szabályoz le(automatikusan) ! Park szinten viszont a távfelügyelt trafóállomás/alállomás teszi meg de nem automatikusan hanem távvezérelt utasításra ! Amit te vizionálsz 1Gw hirtelen kiesés szerintem mindenhol gondot okozna !
 

ximix

Well-Known Member
2017. december 1.
807
2 353
93
Na kérlek. A napelem alap esetben egyenáramot állít elő. Nincs benne mozgó alkatrész mint a többi megújulósban. Az inverter 50 Hz-et állít elő, 230 V-on. Az áramerősség tud esni.
Tehát újra leírom, hogy a frekvencia nem fog leesni. Ha nagyon leesik a teljesítmény, akkor az inverter kapcsol ki. Ugyan ki lenne az, aki "kibasz, mint macskát szarni?" Ezt te hogyan képzeled el? Tudod te, hogy mire való az ad-vesz óra?
Miért én baszhatnám "az inverterem és a fix frekvenciám", ha valaki más csinál valami rosszat? De amúgy pontosan ki, mivel és hogyan?
Tényleg érdekelne, mert egyetemen megújulós szakirányt vettem fel, és szeretnék értesülni a legújabb tudományos vívmányokról. ;)
"Keleti oldal ...Nyugati oldal"
Az próbáld a másik oldalról is vizsgálni.
Az stim, hogy az inverter lekapcsol és nem küld a rendszerre rossz frekvenciát és nem cseszi azt szét ,
de másik oldal
az ép stabil hálózatból valami indok miatt kiesik a napelem park, mert az inverter inkább lekapcsolt, azaz a hálózatban a fogyasztók száma nem csökkent, de a termelt energia igen és ez miatt alakul ki a frekvencia romlás.

Ha ezt előre látják akkor nincs gond, mert tudnak rá tervezni, intézkednek,
de ha valami miatt nem kiszámíthatóan jelentkezik egy ilyen kiesés akkor ameddig nem tudják pótolni a kiesett mennyiséget addig a frekvencia romlik.
Ezért épülnek a konténernyi aku telepek, amik képesek másodperc tört része alatt reagálni az ilyen tavaszi felhővándorlós napelem változó termelésre.
Régen a hőerőmű több tonnás generátor és turbina forgórészeinek a tehetetlensége biztosította az egyenletes termelést, mert olyan energia volt ezekben a forgó mozgásokban, hogy ha elvették volna gőzt is még jó ideig forgásban maradtak volna.
A szabályzó képességük viszont véges és nem túl gyors, de a régi rendszerben jók voltak, de a napelemek másodpercek alatt változó, ingadozó termeléséhez már nem jók.
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
Hol lehet jelentkezni a Rosatom-hoz fizetett lobbistának?

Csak azért, mert már annyi németnek rágom a szájába az alap energetikai összefüggéseket, hogy most már jöhetne érte valami extra zsozsó. Le akarom cserélni az otthoni gépet meg kéne még pár kézi súlyzó meg megint otthagytam 200€-t a bringaboltban (láncszakadás meg repedések a hátsó felniben 2 év használat után).

Adott esetben lehet cserekereskedelem is, elfogadok kettlebell-t 30kg felett, kaviárt, lazacot, normális vodkát - illetve nagyon szívesen fogadok bármilyen meghívást, ahol a gyártást lehet megnézni.

Komolyra fordítva a szót, igazából azt nem értem, hogy miért nem egyértelmű a nukleáris energia létjogosultsága.

Ma egy online vitán vettem részt - én a nukleáris energiát képviseltem, mint energiaforrás a jövő vegyiparában. Bemutattam a 4. generációs erőművek típusait és ezt leszűkítettem arra, mely típusok és miért lennének jók a vegyipar számara. A téma aktualitása az volt, hogy a nagyfőnök a múlt héten bejelentett valamit, amiről itt is írtam.

Ennyi csodálkozó vagy értetlenkedő arcot nem láttam. Amikor elmondtam, hogy a német villamos hálózat szezonális volatilitása 16TWh évente, akkor azt elintézték annyival, hogy majd Musk-féle akkumulátorcsomaggal megoldják. Az ebédszünetben kiszámoltam, hogy csak a német hálózat szezonális balanszolása az Ausztráliában megépített cuccossal laza 68000 milliárd€ lenne és a 2018-as csúcs litium-kitermelést (95000 tonna) alapul véve úgy 151 évig tartana, mire a közel 180000 db Megabattery-hez szükséges litiumot kibányásznák - és a hivatalos teszlás írás szerint az élettartamuk 15 év...

Ugyanígy bemutattam, hogy a Nyugat-Európában hidrológiai tárolónak alkalmas helyek egy 2016-os EU-s tanulmány alapján is 1,6TWh nagyságúak, ebből 1,3TWh Norvégiában lehetne, vagyis ez sem működik.

Utoljára hagytam, hogy 2020-ban 294 órán keresztül volt Németországban negatív villanyár. Erre az egyik felkent fő bedobta, hogy ebből látszik, mennyire nem értem a világot, mert ezzel a negatív villanyárral lehetne ingyen hidrogént termelni, sőt még a szolgáltató fizetne az áramért. Erre visszakérdeztem kapásból, hogy mit gondol, mennyi ideig lenne egy ilyen helyzetben negatív villanyár - ha fel lehetne használni hidrogént termelni!? Persze válasz nem jött.

A helyzet az, hogy a ződenergiás mozgalom az ígéreteivel ott tart, mint a dollár az aranyfedezetes időben - amíg nem jönnek egyszerre sokan dollárt aranyra váltani/vagy nem akarnak váltani, addig nincs gond - de ha egyszerre sokan akarnak jönni, akkor gebasz lesz. Csak a mi krakkolóüzemünk ha megújulóból menne, akkor az összes eddig beépített megújuló névleges éves kapacitásának 2%-át kérné - csak ez az egy berendezés. (kb. 6,8TWh/év)
kösz, ezt idézni fogom+
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
az ép stabil hálózatból valami indok miatt kiesik a napelem park, mert az inverter inkább lekapcsolt, azaz a hálózatban a fogyasztók száma nem csökkent, de a termelt energia igen és ez miatt alakul ki a frekvencia romlás.
Nem az inverter kapcsol le ! A parkot a MAVIR felügyeli és dönt annak üzeméről !
Ezért épülnek a konténernyi aku telepek, amik képesek másodperc tört része alatt reagálni az ilyen tavaszi felhővándorlós napelem változó termelésre.
Ez igaz , de igazából csak a jövő az akku konténer ! Ezért van az , hogy a betáplálás helyét is meghatározzák hiszen egy MGT nélkül else indul a folyamat ! A kicsi pár megás solar parkokat még engedték a 35/21 KV-os hálózatokra szimplán transzformátor állomásokkal csatlakozni . Az ettől nagyobbak viszont már csakis alállomásokkal a 120 KV vagy nagyobb hálózatokra csatlakozhatnak ! Ezek biztosítják azt a rugalmasságot amit tároló rendszer híján igényelne 1-1 solar termelő ! Akik tervezik és engedélyezik ezeket a rendszereket azok szerintetek hülyék vagy idióták ?
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár