Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Hiba van mindenféle szenzorral telepakolva egy UACV, az emberi szem rugalmasságához semmi sem mérhető jelenleg. Manőverező légiharcban egy pilóta körbenéz és másodpercek alatt felméri, hogy ki merre és hol. Lehet, hogy egy IR kamera képen távolabbra lát a zoom miatt, de egyszerűen tetű lassú. Pontosan azért nem készült még olyan UACV, ami vadászgép repteljesítménnyel bír, mert nem tudják még megteremteni azt, hogy azt ki is lehessen használni. Az egy dolog, hogy évtizedek óta van QF-4, de az picit másra való...Véletlenül se látom azt az irdatlan képességcsökkenést. Ha épp ember kell mert akármi akkor majd vituálisan beleül vki, nem mindha nem az lenne ennek a köv generációnak a lényege, hogy autonom modon jól elvan.
Ez is tevékenységet kíván meg a pilótától. Elvonja a figyelmét mástól. Gyakorlatilag akkor lenne ez működő dolog, ha szinte gondolatátvitellel történne meg a dolog. Addig ez mehet, amíg nyugi van. De amikor egyszerre dolgozik rád a légvédelem és ellenséges vadászok közelednek, akkor te magas ívből szarod le, hogy ott egy UACV, van más dolgod is. Csak repszimben próbáld ki, hogy micsoda koncentráció kell csak ahhoz, hogy egy másik pilótának megadd a célokat és mivel jár. És az még a valóság leegyszerűsítése...Nem maga a pilóta irányítja a UCAV-ket, hanem teszem azt, berepül elvégezni egy feladatot, mondjuk megsemmisíteni bizonyos célpontot/célpontokat, aztán a helyszínen az EOTS-szel/SAR-ral még kiszúr pár célpontot, amire már nincs elég fegyvere és azokat szépen továbbpasszolja a vele tartó, vagy a közelben autonóm módon járőröző UCAV-knek. Ugye egy X-47B is valószínűleg képes lesz minimum 8 db SDB-t hordozni, az két gép esetén már 16.
Kicsit sohan hozzák fel ezt az érvet. A rögvalóság meg az, hogy a csúcsvadászgépekben sincs meg az a tolóerő, hogy 4-5 ezer méter felett a pilóta állóképességével versengjenek. Max. utánégető mellett is 7-7,5G meg kitartott forudulóban magasságvesztés nélkül. Tehát elméletnek jó, csak a láthatáron nincs olyan UACV, ami ezt megvalósítani. Egy nyeszlett MQ-9 ára is 15 milla táján van úgy, hogy szinte semmi nincs benne, ami egy komoly harci gépben van. Egy fullos F-35 szintű UACV ára sanszosan súrolná a 100 millió USD-t, csak azok baleseti statisztikája mellett - igen, az X-47-nél ennek javítása is a cél - ilyen gépek üzemeltetése kész anyagi csőd lenne...Szerintem azt is meg tudná oldani, különösen, ha kap egy DAS-hez hasonló rendszert. Sőt, a gépnek elvileg a reakcióideje is sokkal kisebb lehet, mint az embernek, ráadásul a manőverek miatt sem kell aggódni, mert mehet akkora túlterhelés, amekkorát csak a szerkezet elbír, nem kell törődni az emberi test korlátaival.
Ezek szerint te még soha nem hajtottál végre még szimulátorban sem célkijelölést...therob said
Nem értem mit nem értenek azon egyesek, hogy autonóm repülés, célfelderítés, célkiválasztás, stb. <a title="" href="http://htka.hu/forum/pilota-nelkuli-legi-jarmuvek-uav-ucav/northrop-grumman-x-47ab-pegasus/page-3/" rel="nofollow">molnibalage</a> milyen tevékenységet igényel a pilótától az, hogy egyik robotgép továbbadja az infókat a másiknak? Max nyomnak egy Yes-t rá az irányítók. De a ennek a technológiának pont az a lényege, hogy a lehető legtöbb dolgot "magától" csinálja a gép. Az ehhez hasonló gépeket elvileg nem úgy irányítják mint egy Predatort.
Nem értetted meg, hogy a lassúság mire vonatkozik. A forgatás és zoom együttesére és a kamera pozícionálására. Egy olyan gépet távvezérelve, amnél nem érzed az erőket és orientáltságot elég nehéz eldönteni, hogy éppen merre is néz a kamera és azzal te nem méred fel pillanatok alatt a légteret.Ööö, miért is lenne lassú egy olyan kamera, amelyik akár 100 Hz-en is képes felvenni?
A repszimek kb. annyira lehetárolt világot alkotnak, mint a sakk. Az MI valójában nem nem érzékel semmit, hanem XY paraméter szerint repül, amiből valamit megadnak neki és valamit nem. Nem kell értelmeznie a valóságot - tehát a szenzorok által gyűjtött adatból nem kell változókat csinálni - mert a szimuláció eleve ezen az elven működik. Pontosan ezért nincs T1000 modell sem, ezért nincs fényképfelismerés MI-vel. Pontokat ismertnek fel a szoftverek, de képtelenek értelmezni, hogy mik azok. Pontok x alakazat x képlet = azonosság elven működnek.Rég játszottam már repszimmel, még anno az F-22 ADF-fel (1997-es játék), szóval nem nagyon vagyok képben, hogy mondjuk a Falcon 4.0 AF-nél, vagy a Lock-On-nál lehet-e gépi ellenféll ellen játszani és hol tart a mesterséges intelligencia (persze a játékokban megvan az a csalása a gépnek, hogy az ellenfél pillanatnyi helyzetével mindig tisztában van), de nekem már az ADF-nél sem tűnt laikus szemmel túl rossznak. Ezt átültetni a való világba már nem hinném, hogy túlzottan bonyolult lenne, vannak ugye a fizika törvényei, a gép paraméterei, meg a fegyverek jellemzői, aztán ennyi.
Anyagialag a jelenlegi UACV sem biztos, hogy megérte...Nyilván ezért nem is erőltetik még túlzottan. De attól még képes lenne rá, csak egyelőre nem nagyon érné meg.