[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 022
36 412
113
A Diehl 2012-ben az ILA Berlinen mutatta be az AIM-9 LaGS-t. Azóta minden évben előjön egyszer-kétszer itt a fórumon. 10 év alatt ennyire jutottak vele.
Sem a hatótávolsága, sem a pusztító ereje nem elegendő. Egyetlen előnye, ha valakinek sok régi Sidwindere van raktáron, akkor tud vele kezdeni valamit, de nem sok ilyen ország lehet...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 946
91 662
113
A brazilok is vesznek IRIS-T-ket a Gripen E-hez.
Akkor hasonló nyomon haladnak mint mi, METEOR-t us vettek.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 924
8 272
113
A Diehl 2012-ben az ILA Berlinen mutatta be az AIM-9 LaGS-t. Azóta minden évben előjön egyszer-kétszer itt a fórumon. 10 év alatt ennyire jutottak vele.
Én Manchinban láttam a WTD61-nél 2015-ben az AIM-9 lézervezérlésű (LAGs) változatát, amelyet ha minden igaz a Tornado-ra integráltak is ASSTA 3.1 vagy 3.2 modernizáció során. Az integráció megtörtént, talán még videot is mutattak . Nem tudom, hogy rendszeresítették-e. Egyébként a a recce/ECM Tonkákhoz tervezték SEAD-ra ...
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and bel
K

kamm

Guest
A Diehl 2012-ben az ILA Berlinen mutatta be az AIM-9 LaGS-t. Azóta minden évben előjön egyszer-kétszer itt a fórumon. 10 év alatt ennyire jutottak vele.
Hat az első tesztek tavalyiak, lasd a fenti gripenes tweet videot, szoval nem tudom, mit mutattak be, de 2020-ig nem lőttek ilyet semmiről...
 
K

kamm

Guest
Én Manchinban láttam a WTD61-nél 2015-ben az AIM-9 lézervezérlésű (LAGs) változatát, amelyet ha minden igaz a Tornado-ra integráltak is ASSTA 3.1 vagy 3.2 modernizáció során. Az integráció megtörtént, talán még videot is mutattak . Nem tudom, hogy rendszeresítették-e. Egyébként a a recce/ECM Tonkákhoz tervezték SEAD-ra ...
Akkor a cikk téves, ha így van, és ez már csak gripenes tesztelés volt?
 
K

kamm

Guest
Sem a hatótávolsága, sem a pusztító ereje nem elegendő. Egyetlen előnye, ha valakinek sok régi Sidwindere van raktáron, akkor tud vele kezdeni valamit, de nem sok ilyen ország lehet...
Hogyne lenne elegendő, miről beszélsz?
Kilométerekről kiszedsz vele egy IFVt, akarmit, bőven Skyranger lotavon kivul, ha van lézeres rávezetes.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 022
36 412
113
Hogyne lenne elegendő, miről beszélsz?
Kilométerekről kiszedsz vele egy IFVt, akarmit, bőven Skyranger lotavon kivul, ha van lézeres rávezetes.
A "Standoff range" ma már inkább 80-100 km fölött van. Felkelő-félék ellen lehet jó, de ahol van már valamilyen komolyabb légvédelem (pl. Buk, Pansir) nem igazán mész vele sokra. Nem is rendelte meg senki a levegő-föld Sidewindert...
+ elfoglalna egy felfüggesztési pontot, ahová sokkal hatásosabb fegyverek is függeszthetőek...
 
K

kamm

Guest
A "Standoff range" ma már inkább 80-100 km fölött van. Felkelő-félék ellen lehet jó, de ahol van már valamilyen komolyabb légvédelem (pl. Buk, Pansir) nem igazán mész vele sokra. Nem is rendelte meg senki a levegő-föld Sidewindert...
+ elfoglalna egy felfüggesztési pontot, ahová sokkal hatásosabb fegyverek is függeszthetőek...
Ebből semmi sem logikus nekem. :confused:
Buk, mint komoly légvédelem...?
Meg mióta menne egy fighter foldi pancelosok ellen, ha a kozponti légvédelem meg nincs kiiktatva...?
A lezeres Sidewinder logikusan nem uj megrendeléskent lett kitalalva, oda van irva a cikkekben. :oops: A cel az elöregedett, elavult A2A rakettabol egy kompetens (masodvonalas) A2G rakettat varazsolni, kb gombokert.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses
T

Törölt tag 467

Guest
Megítélés kérdése mi a komoly, meg mi nem. Jelzem, S-200-zal is sikerült lehozni izraeli 16-ost, még ha a személyzet is benne volt vastagon, akkor is így van.
 
T

Törölt tag 467

Guest
Jojo, Bukot akartam irni, tudod te is, logikus. (A lassan 60 eves Kubot szerintem mar vagy 30+ eve is tudtak zavarni, az nem lett volna nagy kunszt mar 10-15 eve sem. :D)
Rendben, ezzel együtt pusztán arra céloztam, ha van egy teljes funckciójú SA rendszer valahol, és azt nem veszik kellően komolyan, abból baj lehet, mindegy milyen, és mennyire vannak rá felkészülve.
Zavarás ok, stealth ok, mégis pottyan néha ez-az. Nekünk főleg komolyan kell ezt vennünk ilyen gépmennyiség mellett.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 561
46 607
113
A "Standoff range" ma már inkább 80-100 km fölött van. Felkelő-félék ellen lehet jó, de ahol van már valamilyen komolyabb légvédelem (pl. Buk, Pansir) nem igazán mész vele sokra. Nem is rendelte meg senki a levegő-föld Sidewindert...
+ elfoglalna egy felfüggesztési pontot, ahová sokkal hatásosabb fegyverek is függeszthetőek...
Akkor menjünk vissza a probléma legelejére!
Honnan tudod, hogy AG módban mekkora a hatótávolsága? Csak mert az, hogy AA módban mit tud egy rakéta, az nem sokat árul el arról, hogy 10km magasról, 1,2-1,5 mach-hal indítva, 20-22s alatt 2,5machra gyorsítva, majd onnan balisztikus pályán tovább mozogva meddig repül el.
AG módban nem kell önmegsemmisítő bele. Mivel a maximális távolságon is alkalmas a megsemmisítésre.
A légiharc módban ugyebár akkor van esélye leszedni a célt, ha lényegesen gyorsabb marad, mint a célpontja, hogy még legyen benne mozgási energia, amit felemészthet manőverekkel.
Egy AG módban akár 150-200-zal is becsapódhat a célpontba. Ha mozgó célpontot is kell eltalálni, az egy terepjáró kerekes jármű esetén is max. 90-120km/h lehet aszfalton haladva.
Szóval, ha az AMRAAMnak földi indítással állítólag felére harmadára csökken a hatótávja, akkor az ellenkező esetben is minimum 3x-os szorzót vegyünk figyelembe egy AG Sidewinder esetén.
De ezt @molnibalage 2 bejgli szelet között, enyhe töltöttkáposztás szájízzel 10 perc alatt lemodellezi. (Bocs, hogy megidéztelek, de szerintem neked van erre elérhető modelled, vagy kéznél van egy szimulátor).
Szóval azt mondanám, hogy egy Mavericknél is akár jóval nagyobb hatótávval tudja dolgát.
A pusztítás alapján pedig, amit a videón láttunk, rendelkezni fog becsapódáskor is akkora energiával, aminek közel akkora hatása van, mint egy 155-ös malacnak, mégha annyi robbanóanyaggal nem is rendelkezik. Ráadásul a lézervezérlés miatt a nagy pontosság miatt nem is kell akkorát ütnie, mivel egy tüzérségi lőszert direkt találatra terveznek.
Másrészről egy kiszolgált AIM-9L/M -röl van szó, ami szárnyvégen már nagyjából értéktelen.
Lézer vezérelt aktív AG eszközként meg van benne annyi (vagy még több is), mint egy Excalibur lövedékben. Annak darabja 100ezer USD felett van.

Én igazság szerint - egy alapos gazdasági elemzés után - simán bevállalnám a Diehltől az eddig csak a pénzt vivő ötlet/projekt átvételét.
Ezzel el lehetne indulni a rakéta klaszterben. A világ több pontjáról szépén szarér-húgyér össze lehetne szedni a lejárat közeli, vagy már lejárt régi AIM-9L/M-eket.
A rakéták refurbish-e után, azt gondolom, hogy olyan harcértéket képviselhetnének, hogy csak nézel.
Ok, nem lehet túl sokat a gépre akasztani, de pl. én simán megpróbálnám az Gripen E-n már látható iker pilonokkal bevetni. Így egy-egy Gripenre akár 8-10db is felmehet, és még a hűtésről sem kell gondoskodni, mivel az érzékelője nem hőkövető, hanem optikai (lézeres)
Ha egy ilyen refurbished L/M kijön olyan 40-60.000 USD-ből, akkor azért az elég zoral.
Arról nem beszélve, hogy egy kimondottan olcsó megoldás lenne akár MALE drónok ellen.
Arra pl. értelmetlen egy hangsebesség feletti kurv@drága teljesértékű légiharc rakétát elereszteni.
Bőven elég rá egy ilyen LaGS rakéta is...