A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

A honvédelmi miniszter 32/2022. (VIII. 11.) HM utasítása a Magyar Honvédség Parancsnoksága és a Magyar Honvédség harcképessége, reagálóképessége, vezetési rendjének egyszerűsítése, valamint a bürokrácia csökkentésével összefüggő egyes feladatokról 5. § (1) Az MH 5. Bocskai István Lövészdandár szervezete és feladatrendszere módosul, szervezetéből a hódmezővásárhelyi helyőrségben elhelyezett szervezeti elemeinek kiválásával megalapításra kerül az MH 62. Gépesített Lövészdandár (rövid neve: MH 62. GLDD).

Szerintem az jó módszer lenne ha ezek mintájára az összes zászlóaljat átneveznénk dandárnak.
Lenne itt tüzér dandár, harckocsi dandár is.
Sokkal menőbb lenne az egész messziről nézve. A miniszter meg elmondhatná hogy megtöbbszörözte a haderőt.

Péntek óta ezen pörög a [HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete topik... eddig 12 oldal, 240 hozzászólás.
 
Ez volt má?
Volt.

Új gépjárműveket adnak át az anyagellátó raktárbázison

Terepjárókkal, nyerges vontatókkal és félpótkocsikkal bővül a Magyar Honvédség eszközállománya.

A Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság, a Honvédelmi Minisztérium, a Magyar Honvédség Parancsnoksága, valamint a Scania Hungária Kft. között létrejött szerződéseknek megfelelően 34 darab Ford Ranger terepjáró, 3 darab Scania nyerges vontató és 3 darab Faymonville félpótkocsi beszerzését és folyamatos átadását biztosítja az MH Anyagellátó Raktárbázis (MH ARB) e hónaptól. "A Ford Ranger gépjárművek fontos részei a honvédelem átfogó fejlesztésének, az átadásra váró Scania nyergesvontatókkal egyetemben.

Az eszközöket a Magyar Honvédség területvédelmi alegységei kapják majd. Bővíteni és fejleszteni csak a jelenkori elvárások és csak a korszerű technikai vívmányok alkalmazásával lehet” - mondta Dolányi Sándor ezredes, az MH ARB parancsnoka.

62f26f7a0dc9f125899140.JPG
 
Farkas Bertalan űrdandár

Drakvúfok

Na akkor ha jól értem megszüntetik a bürokrácia egy részét és az így felszabaduló helyeken harcoló beosztást hoznak létre, és az így feleslegessé vàló mucikákkal és Béla bácsikkal, mi lesz?

Érdemeik elismerése mellett korkedvezményesen nyugdíjazzák őket?Vagy irány a tágas nagyvilág ,aztán lehet érvényesülni a versenyszférába?
Mert hogy nem lesz belőlük "harcoló" magyar katona az biztos,.

Arra meg külön kíváncsi leszek,hogy ezt, hogy fogják végigverni a becsontosodott állami és honvédelmi bürokrácián,mert én erről az elképzelésről már jó párszor halottam, de valahogy soha nem volt erő és elszàntság , hogy érdemben végre is hajtsák.

Hát, én úgy értem, hogy a meglévő irodistákat szétosztják, így kerülnek majd a Bercsényihez, és akkor statisztikailag kisebb arányban lesznek.

Csak itt nektek kellene erteni a torokok gondolkodasat (80 millio vs 10 millio). Ok udvariasak, azert nem kuldtek el meg a targyaloitokat olyan szavakkal, hogy ok is megertsek. Persze ha jon uj info, akkor megvaltoztatom majd a velemenyem, de egyelore amit latok erre enged kovetkeztetni. A nemetekkel megertitek egymast, a torokokkel nem -de ez nem a torokoknek baj, hanem nektek.

Itt meresztették a valagukat 150 évig, megtanulhatták volna ők is.

Foleg, hogy ebbe csak a nemetek es a torokok tudnanak barmit is beletenni.

Mi meg adunk pénzt.


A Magyar Honvédség új gyalogdandárt hoz létre

A Magyar Honvédség újabb gyalogsági dandárt állít fel egy nagyszabású átcsoportosítás és képességfejlesztés részeként - jelentette be a magyar kormány közleményében. Az új alakulat magja az 5. gyalogsági dandár lesz, amelyet úgymond felosztanak, hogy az új egységgel párhuzamosan újra felnőjön.

A múlt hét végén megjelent 46. kormányközleményben a Magyar Honvédség 2022-re új gyalogdandár felállítását jelentette be. Ennek érdekében a debreceni 5. Bocskai István Gyalogdandár hagyományos nevén Bocskai István Gyalogdandár és állománya átadja a kelet-magyarországi Hódmezővásárhelyen állomásozó erőket egy új dandár felállítására.

Az újonnan alakult dandár a jövőben a 62. gépesített gyalogsági dandár elnevezést viseli. Az áthelyezendő erők két gyalogos zászlóalj és egy páncélos zászlóalj, amelyek csak akkor kerültek át az 5. gyalogos dandárhoz, amikor a 62. gépesített gyalogos dandárt 2000-ben feloszlatták. Ez tehát az egység felbomlásának újjáalakulása és visszafordítása.

Az így létrejövő két, fele-fele létszámú dandárt egy előre meghatározott folyamat keretében 2023. december 31-i határidőig teljes értékű alakulattá kell fejleszteni - jelentette be a védelmi minisztérium. A megalakulást infrastrukturális projektek kísérik majd, mint például a laktanyák felújítása és újak építése. A két egység előtt álló kihívások nemcsak ambiciózusak, hanem teljesen különbözőek is. Míg az 5. dandár elvesztette gyalogsági komponensének nagy részét és az összes sapper erőit, addig a 62. dandárnak újra kell építenie személyi állományát, logisztikai, tűzoltó, kommunikációs és egyéb harci támogatását. Feltéve, hogy a jelenlegi dandárstruktúrát követjük.

A 62. gépesített gyalogdandár felállításával a Magyar Honvédség papíron megvalósította a Honvédelmi Minisztérium által korábban felvázolt három dandár plusz különleges erők struktúrát. Az elképzelés egy nehéz, egy közepes és egy könnyű dandár felállítását irányozta elő. A fejlődés megfigyelői általában egyetértenek abban, hogy a nyugat-magyarországi Tatán állomásozó 25. dandár fogja betölteni a nehéz szerepet. A Leopard 2 A7 és a 2000-es önjáró lövegek beszerzésével megvalósuló jelenlegi képességfejlesztések előnyösek lesznek ennek az egységnek. Arra a kérdésre, hogy ki fogja biztosítani a maradék két egységet, az új felállás nyilvánvalóan választ adott, de továbbra sem világos, hogy a két dandár közül melyik fogja biztosítani a könnyű és melyik a közepes erőket. Ugyanakkor a már meglévő problémák, mint például az elavult BTR-80-as kerekes páncélozott jármű sokat vitatott cseréje, ismét rendkívül sürgőssé váltak. Ezért még nem tudni, hogy milyen közbeszerzési döntések kísérik majd az új formációt.

Nagy Kristóf

Vannak kommentek?

Biztos az, hogy még mindig nehéz, közepes, könnyű, (+különleges, de ezt soha nem tették hozzá. Inkább ez volna nevezhető könnyűnek. Vagy őket nem is számoljuk?) koncepcióban gondolkodunk?

Csak a halál biztos.

Hát ha úgy dolgoznak mint eddgi akkor kihagynám.

Rá kell csapni a kezükre. Viperával.
 
A nap záróeseményeként a németországi Munsterből, gyalogsági harcjármű tesztelő és rendszeresítő kiképzésről hazaérkezett katonák beszéltek tapasztalataikról. A kiképzett katonák által megszerzett elméleti és gyakorlati tapasztalatok, ismeretek szakmai körben történő megosztása, átbeszélése és a tapasztalatok feldolgozása kiemelten fontos és jelentős, hiszen a Magyar Honvédség és kiemelten a szárazföldi haderőnem életében, a közeljövőben jelentős változást és előrelépést jelent a LYNX gyalogsági harcjárművek rendszerbe állítása. Lippai dandártábornok elmondta: a munsteri kiképzés tapasztalatfeldolgozását szélesebb körben, a Magyar Honvédség más szakmai területi képviselőinek részvételével folytatják.

Amikor kb 15 éve az Index egyik fórumán beszélgettem Lippai Péterrel, még ales volt!
Múlik az idő!
 
Hopsz! Kaptam egy friss ma délutáni fotót félig német ismerőstől most jött haza Magyarországra ma délután a képen egy teherautón egy vadi új Pzh2000! Jaaa...magyar terepfestés és felségjel és önjáró
 
  • Tetszik
Reactions: kaktusz and Pogány
Ütemterv szerint halad a magyar hadiipar fejlesztése, két éven belül a legmodernebb haditechnikai eszközök biztosítják hazánk védelmét.

 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD