[HUN] Toborzás / hadkiegészítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

W

Wilson

Guest
Ennyire fél OV? :D Mert akkor tisztogatás folyik. Tényleg magánhadsereget épít?
És ha majd más lesz hatalmon, akkor megint lezajlik egy tisztogatás, amikor az emberei kerülnek az utcára, ha ők buknak, akkor meg az a garnitúra?
Agyrém.... Így kell elherdálni a szűkös emberi erőforrásainkat.
Hogy ez mennyire igaz azt nem tudom , de olyan emberek mondták akik nem szoktak a levegőbe beszélni.

Amúgy várható és logikus lépés lenne ez O.V-l hiszen a honvédelem és az MH egyre jobban felértékelődik a jövőben ráadásul a haderőfejlesztés kapcsán komoly gazdasági potenciál és komoly pénzek jelentek a Honvédségnél.És eddig az MH-t viszonylag érintetlenül hagyta a Fidesz.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 196
8 042
113
Hogy ez mennyire igaz azt nem tudom , de olyan emberek mondták akik nem szoktak a levegőbe beszélni.

Amúgy várható és logikus lépés lenne ez O.V-l hiszen a honvédelem és az MH egyre jobban felértékelődik a jövőben ráadásul a haderőfejlesztés kapcsán komoly gazdasági potenciál és komoly pénzek jelentek a Honvédségnél.És eddig az MH-t viszonylag érintetlenül hagyta a Fidesz.
A baj az, hogy az így felépített seregben többet nyom a latban a párthűség, mint a szakmai képességek. Magyarán a kontraszelekció melegágya. Éles helyzetben ez pedig döntő lehet.
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 880
4 921
113
Inkább az időzítés borzalmas: biztos, hogy egy szomszédban zajló bizonytalan kimenetelű háború - amelybe adott esetben mi is belesodródhatunk - kellős közepén kell javítani a tiszt-altiszt-szerződéses állomány arányát? Nem lehetett volna ezzel legalább a háború végét megvárni?
 
  • Tetszik
  • Szomorú
Reactions: bel and sisimoto

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 392
34 234
113
Már nem tudom mit mondtál...
ezt írtam anno. @Aladeen akkor nagyon ellenkezett velem. Ha megy Benkő lesznek személyi változások amik itt sokaknak nem fognak tetszeni olyanok is... Maróth is Benkő embere volt Benkő választása...
ird be a keresőbe Benkő az általához hogy szittya. olvass vissza (írtam hogy majd visszatérünk erre...)

Egyébként (vann néhány tippem hogy kik kerültek most ki) egy részük tudta pedig hogy ki az akit ha segítenek akkor védve lettek vólna... Csak hát nem igen segítették azt a bizonyost. Így az meg sem tudta védeni őket...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

nani1980

Well-Known Member
2010. október 30.
695
1 913
93
Inkább az időzítés borzalmas: biztos, hogy egy szomszédban zajló bizonytalan kimenetelű háború - amelybe adott esetben mi is belesodródhatunk - kellős közepén kell javítani a tiszt-altiszt-szerződéses állomány arányát? Nem lehetett volna ezzel legalább a háború végét megvárni?
Pont az orosz események mutatják, hogy még ez is jobb ( kérdés a valós cél) mint a baj közepén.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 906
22 427
113
A baj az, hogy az így felépített seregben többet nyom a latban a párthűség, mint a szakmai képességek.
Egyenlőre még semmi bizonyiték, hogy az MH-ban a változások után ez már igy törvényszerűen igy lenne.
Magyarán a kontraszelekció melegágya. Éles helyzetben ez pedig döntő lehet.
De abban igazad van, hogy igy lenne, az az lenne amit irtál. Semmiképpen sem jó.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 564
113
Várjuk már meg míg lesz több info, valszeg sokunknak van katona ismerős, barát, majd elmondják a véleményeket. Ja és nem mindegy ,h ogy vidék vagy budapest mennyire lesz érintett!
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 899
4 455
113
A baj az, hogy az így felépített seregben többet nyom a latban a párthűség, mint a szakmai képességek. Magyarán a kontraszelekció melegágya. Éles helyzetben ez pedig döntő lehet.
Szerintem ebben a döntésben jóval kisebb volt a pártreferencia alapján történő szelekció, mint a szakmai. Én, az eddigi hallottak és tartalékosi saját tapasztalataim szerint a legnagyobb probléma a régi rendszerben szocializálódott főtiszti kar mentalitása (pl. alkoholista, idegbeteg, nárcisztikus rohadékok) és befolyása volt az, ami megakasztotta a tenni akaró fiatal állomány előrehaladását és a fejlődést. Nagyon sokan hagyták el miattuk a sereget. Én már 20 éve ilyen okok miatt léptem le, de hallomásaim alapján még mindig sokan voltak magas pozíciókban. A HM és a vezérkar is sokáig olyan katonákkal volt tele, melyek soha egy percet nem töltöttek csapatnál de ők hoztak velük kapcsolatos, rendszerint hátrányos, agyament döntéseket.
Sajnos, tartalékosként is belefutottam egy olyan seggfejbe egy gyakorlaton, aki régi, komcsi sorkatonai rendszer stílusát alkalmazta velünk szemben. Azt hittem, ez már nem szokás, ráadásul szabályzatellenesen is viselkedett, de még ott volt. Többen hagyták ott miatta az ÖTT-t.
Valamikor a közelmúltban RSzR is tett megjegyzést ere az állományra, amin sokan felháborodtak, pedig igaza volt. Egy modernizálandó hadsereg nem tűrheti meg az ilyen embereket, főleg magas beosztásokban.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 425
120 708
113
Szerintem ebben a döntésben jóval kisebb volt a pártreferencia alapján történő szelekció, mint a szakmai. Én, az eddigi hallottak és tartalékosi saját tapasztalataim szerint a legnagyobb probléma a régi rendszerben szocializálódott főtiszti kar mentalitása (pl. alkoholista, idegbeteg, nárcisztikus rohadékok) és befolyása volt az, ami megakasztotta a tenni akaró fiatal állomány előrehaladását és a fejlődést. Nagyon sokan hagyták el miattuk a sereget. Én már 20 éve ilyen okok miatt léptem le, de hallomásaim alapján még mindig sokan voltak magas pozíciókban. A HM és a vezérkar is sokáig olyan katonákkal volt tele, melyek soha egy percet nem töltöttek csapatnál de ők hoztak velük kapcsolatos, rendszerint hátrányos, agyament döntéseket.
Sajnos, tartalékosként is belefutottam egy olyan seggfejbe egy gyakorlaton, aki régi, komcsi sorkatonai rendszer stílusát alkalmazta velünk szemben. Azt hittem, ez már nem szokás, ráadásul szabályzatellenesen is viselkedett, de még ott volt. Többen hagyták ott miatta az ÖTT-t.
Valamikor a közelmúltban RSzR is tett megjegyzést ere az állományra, amin sokan felháborodtak, pedig igaza volt. Egy modernizálandó hadsereg nem tűrheti meg az ilyen embereket, főleg magas beosztásokban.
Sok esetben a vízzel együtt ki lett öntve a gyerek is. De majd úgyis meglátjátok.

Lesz még sírás jajveszékelés Egyiptom földjén...
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 564
113
Az én első kezes infoim alapján a minisztériumból olyanok is mennek akik az államtitkár asszony kegyeltjei voltak. Volt ám meglepődés köztük. De meglátjuk na meg a lényeg kik lesznek akiket előre engednek és azoknak milyen lesz a hozzáállása stílusa.
Majd csepegnek az infok.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 899
4 455
113
"Anno még az I. világháború előestéjén számolta ki a német nagyvezérkar, hogy a lakosság minden milliója után 20.000 katonát tud kiállítani egy ország (kb. 2 hadosztályt). Itt mindent számba vettek: megőrzött ipari kapacitást (beleértve a maxra tekert hadiipart), mezőgazdaságot ami ellátja élelemmel a polgári lakosságot és a katonaságot egyaránt, társadalom reprodukciós képességének megőrzését, stb. Ennek a kalkulációnak a helyességét az I. és II. világháború, valamint a hosszabb ideig eltartó lokális háborúk meglepően pontosan igazoltak. Az az ország, amelyik túllépi ezt a 20.000 katona / 1.000.000 civil arányt, hosszú távon biztosan elveszíti a háborút, mert a polgári lakosság nem bírja etetni, hadianyaggal ellátni és humán veszteséget pótolni a katonaságnál."

Erre írtam egy választ, ami valamiért törlődött, de összefoglalja a mi problémánkat a haderő bővítésével kapcsolatban: ez a számítás egy komoly ipari/mezőgazdasági háttérrel és (kiemelem) egészséges korfával rendelkező társadalom esetén megállja a helyét. Nálunk azonban nincs komoly ipari háttér (mert eladták, leépítették), nincs meg a mezőgazdasági háttér (mert szétverték, leépítették) és végül ami igazán fontos, nincs meg a demográfiai háttér (mert a társadalom elöregedett).

A jelenlegi kb. 9.800.000-es lakossággal ki kellene tudnunk állítani a fenti számítás szerint egy 196000 fős haderőt (amivel kimaxoljuk a 20000/100000 arányt, de ne akarjunk ekkora hadsereget, legyen csak egy szolíd 50.000-es haderő (ami kiszolgáló állománnyal együtt nem is jelent túl sok harcoló erőt).
A jelenlegi demográfiai mutatókat figyelembe véve mennyi realitása van a végrehajtó állomány létszám növelésének anélkül, hogy hiányt idéznénk elő a civil termelő kapacitásoknál, a civil szféra melyik részéből vonjuk el az állományt?

Illetve mi lesz a végeredménye, ha a 9.800.000-ből nagy számban elveszítjük háború esetén a bevonultatott képzett szakmunkásokat, orvosokat, mérnököket stb.?
A mai gazdaságszerkezet jelentősen eltér a 100 évvel ezelőttitől. A klasszikus mezőgazdaság és ipar a technikai fejlődés miatt nem igényel akkora létszámot, mint akkoriban, ezért a szolgáltatók játsszák már a nagyobb szerepet a gazdaságban (de legalább jóval nagyobbat, mint akkor). Ezek nagy részére nincs szükség egy hadigazdaságra átálláskor, szóval, szerintem nagyobb létszámot tud eltartani az alap gazdaság, mint 100 éve.
Úgy tudom, hogy az MN idején 300.000 főre tették az azonnal mozgósítható létszámot, melyek ki tudnak venni a termelésből. Ekkora létszámnak be is volt raktározva a felszerelés. Persze a költségvetés is 4.5%-ot(?) biztosított nekik. A mai felszerelés ugyan drágább, de vele együtt nőtt is a termelékenység.
 

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 092
4 057
113
A mai gazdaságszerkezet jelentősen eltér a 100 évvel ezelőttitől. A klasszikus mezőgazdaság és ipar a technikai fejlődés miatt nem igényel akkora létszámot, mint akkoriban, ezért a szolgáltatók játsszák már a nagyobb szerepet a gazdaságban (de legalább jóval nagyobbat, mint akkor). Ezek nagy részére nincs szükség egy hadigazdaságra átálláskor, szóval, szerintem nagyobb létszámot tud eltartani az alap gazdaság, mint 100 éve.
Úgy tudom, hogy az MN idején 300.000 főre tették az azonnal mozgósítható létszámot, melyek ki tudnak venni a termelésből. Ekkora létszámnak be is volt raktározva a felszerelés. Persze a költségvetés is 4.5%-ot(?) biztosított nekik. A mai felszerelés ugyan drágább, de vele együtt nőtt is a termelékenység.
Csak az a probléma, hogy a nagyobb létszám fegyverigény költsége, közben csillagászati összegekre emelkedett, ami nem biztosított!
 
  • Tetszik
Reactions: tomcat1 and Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 119
36 600
113
A mai gazdaságszerkezet jelentősen eltér a 100 évvel ezelőttitől. A klasszikus mezőgazdaság és ipar a technikai fejlődés miatt nem igényel akkora létszámot, mint akkoriban, ezért a szolgáltatók játsszák már a nagyobb szerepet a gazdaságban (de legalább jóval nagyobbat, mint akkor). Ezek nagy részére nincs szükség egy hadigazdaságra átálláskor, szóval, szerintem nagyobb létszámot tud eltartani az alap gazdaság, mint 100 éve.
Úgy tudom, hogy az MN idején 300.000 főre tették az azonnal mozgósítható létszámot, melyek ki tudnak venni a termelésből. Ekkora létszámnak be is volt raktározva a felszerelés. Persze a költségvetés is 4.5%-ot(?) biztosított nekik. A mai felszerelés ugyan drágább, de vele együtt nőtt is a termelékenység.
Érdekesség: a második világháborúban a lakosság kb. 21%-a szolgált valamilyen formában a német fegyveres erőknél. A szovjeteknél is hasonló arányszám volt. Sok szakértő szerint ez 20% körüli arány a maximum amit egy ország harcba tud küldeni anélkül hogy összeomlana a gazdasága és társadalma.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and bel

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 119
36 600
113
Csak az a probléma, hogy a nagyobb létszám fegyverigény költsége, közben csillagászati összegekre emelkedett, ami nem biztosított!
+ csupán egy maroknyi ország önellátó fegyverzetben és mi sosem leszünk ezek között - mondjuk a szomszédaink sem...
Korszerű fegyvereket nem tudunk önállóan előállítani...