A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 840
65 472
113
És itt van a méteres térkép is, amiből látszik, hogy az ország alföldi területének 95%-án gond nélkül áshatóak lövész- és futóárkok:
https://map.mfgi.hu/tvz100_1248/
Azért annyira nem szentírás ez, nálam jelenleg stimmel,de elég aszályos tél volt így van 4 méteren. Mikor kiásattam a kutat 1,5 méteren volt benn a víz. A szerelőmnél már 8+métert mutat, viszont az aknáját minden évben elöntötte a víz az esősebb évszakokban. Ez csak azóta változott meg mióta a műhely mellett egy kutat ásatott.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 053
26 610
113
Azért annyira nem szentírás ez, nálam jelenleg stimmel,de elég aszályos tél volt így van 4 méteren. Mikor kiásattam a kutat 1,5 méteren volt benn a víz. A szerelőmnél már 8+métert mutat, viszont az aknáját minden évben elöntötte a víz az esősebb évszakokban. Ez csak azóta változott meg mióta a műhely mellett egy kutat ásatott.

Természetesen ennél nagyobb felbontású térképeket is lehet készíteni a helyi anomáliák ábrázolására. Ezek az adott terület átlagai.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 425
113
Egy volt lövész, fél évvel az utolsó lövészete után elvesztette rutinja és reflexei jelentős részét, amit amúgy havi szinten kell fenntartani. Öt évvel a leszerelése után egy volt lövész teljesen használhatatlan katonai értelemben. Bevonultatását ilyen időtáv után az alapképzéssel kell kezdeni. Éppen ezért írtam én feljebb, hogy éves szinten egy szerződéses tartalékost legalább 20x lőtéren, 4x gyakorlótéren, 10x elméleti/technikai képzésen és 1x fizikai felmérésen töltött képzéssel kell terhelni ahhoz, hogy bevonultatható legyen az alakulatához szükség esetén.

29 éve nem volt kezemben katonai fegyver. Azonban nagyon sok dologra ma is emlékezem. Nem fognak engem már bevonultatni a korom miatt, de nem hinném hogy 5 év alatt elfelejti az ember amit másfél évig napi szinten csinált. Természetesen, kiképzéseknek lenniük kell, nem csak frissítés gyanánt, de az új dolgokat is illik megtanulni, ha vannak. Abban viszont biztos vagyok, hogy nem kell teljesen az alapoktól kezdeni, ha egy ma szerződéses katona leszerel és tartalékos lesz, pár év múlva.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 425
113
A jelenleg bevonuló állomány sem kap már új bakancsot, már több mint egy éve...... Mint ahogy egyenruhából sincs új (az ÚJBÓL még nincs, a régiből már csak használt van) Amúgy a gerillákat emlegették jó sokan felül és nem degradáló jelzőként alkalmazom.

Csodálkozik bárki is, hogy nem akar katona lenni a fiatalság jelentős része, még békeidőben sem ? Ami a gerilla dolgot illeti. Teljesen komolytalan hazánk esetébe gerillaháborúra gondolni. Részemről több szót nem is érdemel a téma.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 053
26 610
113
29 éve nem volt kezemben katonai fegyver. Azonban nagyon sok dologra ma is emlékezem. Nem fognak engem már bevonultatni a korom miatt, de nem hinném hogy 5 év alatt elfelejti az ember amit másfél évig napi szinten csinált. Természetesen, kiképzéseknek lenniük kell, nem csak frissítés gyanánt, de az új dolgokat is illik megtanulni, ha vannak. Abban viszont biztos vagyok, hogy nem kell teljesen az alapoktól kezdeni, ha egy ma szerződéses katona leszerel és tartalékos lesz, pár év múlva.

Nem hinnén, hogy valaha a magyarországi katonai képzés során, egy-egy elit alakulatot leszámítva rendes lövészképzés folyt, pár hetenkénti lövészettel, így nem is tudhatod, hogy mit kellett volna elsajátítanod, hogy elfelejtsed. Emlékezni a töltés-ürítés, szétszedés-tisztítás-összerakás alapfogásaira talán megmarad jónéhány évig, de a lövész rutinja hónapok alatt elszáll. Márpedig ennek a rutinnak a folyamatos lövészetekkel való kialakításán és megtartásán múlik, hogy te túléled e a háború első óráit. A tömeghadseregek korában az újjoncok hatalmas százalékát írták le, hogy a túléló kisebbség a harcban töltött idő révén végül képzetté váljon a kialakult, bajtársaktól elsajátított rutin révén. Apró mozdulatok, a felszerelés alkalomhoz megfelelő hordozása, stb.

Manapság jogos elvárás, hogy ezt még a harc előtt kialakítsák a sok lövészet és gyakorlat miatt költséges, de szükséges képzés során. Ehhez több dolog kell: veterán kiképzők, akik jelentős harci tapasztalattal bírnak. Ha komolyan gondoljuk a hadsereg újjáépítését, akkor a szart sem érő békefenntartó missziók helyet a harcoló missziókba kell katonákat küldenünk. Ha most küldünk katonákat Szíriába és Irakba a kurdok mellé harcolni, akkor azok közül néhányból jó kiképző lehet, akire alapozni lehet majd a katonák lőkiképzését és harcfeladatok végrehajtására felkészítését. Ha nem, akkor nem lesznek kiképzőink, vagy csak olyanok, akik másodkézből elsajátított módszereket fognak vakon oktatni, anélkül, hogy saját tapasztalatból tudnák, hogy miért azt kellene, vagy nem csinálni! Kell még sok pénz, mert heti szinten százasával ellőni a lőszert az költséges lesz több tízezer embernél. És kellenek még megfelelő gyakorlópályák, mert természetesen meglehetősen hamar ki kell emelni az alkalmas újjoncot a klasszikus lőtérről, ahol a fegyver kezelését megtanulhatta és valós körülmények közé, valósnak tűnő célokra kell gyakorolni velük. Tele van az ország értéktelen ingatlanállományú elcigányosodott falvakkal. Szépen fel kell vásárolni néhányat és gyakorlópályát csinálni belőlük. De építhetünk is, csak az drágább!
 
S

szpg9

Guest
Én 10 éves koromtól jártam heti két-három alkalommal lőni még az MHSZ-nél. Számolatlanul, egy-egy alkalommal kb. 100 db kispuska lőszert lőttem el. mire a MN-hez kerültem, az átlag lövészhez képest mesterlövész voltam... Talán ez a régi módszer a titok nyitja...
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 053
26 610
113
Igen, ez. De ezt a rendszeresített felszereléssel kell csinálni végül és gyakorlópályán, reálishoz közeli célokra és körülmények között. Apróságok, de hogy málházol a molle rendszerben például nem mindegy, amíg nem másztál, kúsztál eleget, addig fogalmad se lesz róla, hogy mi a jó neked és ha nincs, aki a harci tapasztalatai alapján elmondhatná, hogy ő hogy csinálja és miért, akkor a drága, de jó felszerelés is hiába van rajtad.

A megfelelő harci tapasztalatú oktatókkal végrehajtott állandó gyakorlatozás az alap a katona képességeinek kialakításához.
 

Zed895

Well-Known Member
2017. április 28.
358
421
63
Erre kulon ra akartam kerdezni, de bevallom nem mertem... Feltem, hogy ezt a valaszt kapnam. :(

Olyan a vilagon nincs, hogy mas bakancsat felvegyem. Inkabb leulnem, de nem vonulnek be. Halal komolyan mondom. A ruhara ugyanez vonatkozik. Basszus... mar ertem miert toroltek el a honvedsegi alsogatyat. Grrr....! Fogkefet azert vehetek magamnak?
Hu, de agyonvernem azt aki ezt kitalalta! Azt is leulnem... csak keruljon a kezem koze.:hadonaszos:
 

Zed895

Well-Known Member
2017. április 28.
358
421
63
Erre kulon ra akartam kerdezni, de bevallom nem mertem... Feltem, hogy ezt a valaszt kapnam. :(

Olyan a vilagon nincs, hogy mas bakancsat felvegyem. Inkabb leulnem, de nem vonulnek be. Halal komolyan mondom. A ruhara ugyanez vonatkozik. Basszus... mar ertem miert toroltek el a honvedsegi alsogatyat. Grrr....! Fogkefet azert vehetek magamnak?
Hu, de agyonvernem azt aki ezt kitalalta! Azt is leulnem... csak keruljon a kezem koze.:hadonaszos:
Amugy engem a bakancs nem igazan zavarna, amig meretben jo es a zokni a sajatom, pedig rendszeresen megszoktam kapni, hogy mit kenyeskedek.De amugy egyetettek lenyegevel a hozzaszolasnak.
 
D

danielblack

Guest
Daimler AG (Mercedes Benz) : értéke nagyobb mint a teljes magyarországi költségvetési keret, majdnem 300.000 embert foglalkoztat világszerte. Itt dolgozok én egy német merci gyárban targoncásként. 1,5 éve hallani, hogy új szabású, kinézetű munkásruhát kapunk. 1 éve jelentek meg kb az első fotók és próbadarok a ruházatról.
Most kezdjük el lassan megkapni... Fejenként két egyszerű munkásnadrágról és 5 db pólóról van szó első körben, és ennél a monopóliumnál kellett ehhez 1,5 év....
Így már nem is olyan szörnyű a honvédségi új egyenruhaosztási sebesség nem? :D Egyébként sok volt Bundeswehres kollégám van (nagyrészt oroszok) és azt mondják, hogy hatalmas gondok vannak a páncélos eszközöket leszámítva. A végén még lehagyjuk őket :D
 

kondorvi

Member
2013. július 8.
73
11
8
"Én 10 éves koromtól jártam heti két-három alkalommal lőni még az MHSZ-nél. Számolatlanul, egy-egy alkalommal kb. 100 db kispuska lőszert lőttem el. mire a MN-hez kerültem, az átlag lövészhez képest mesterlövész voltam... Talán ez a régi módszer a titok nyitja
"
Ez volt a müdszer évszézadokig.
Akartam ide országot írni, de nem akarok névsorolvasást.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

sirdavegd

Well-Known Member
2016. január 5.
1 272
2 093
113
Az Alfoldon ilyesmi csak nagyon korlatozottan lenne elkepzelheto, mert magasan van a talajviz szintje. Ugy jarnank mint az ukran partvedelmi loveszarkok asoi. :)
Egyszel elbicikliztem Zürichbe, és Lichtenstein felől mentem át a Rajnán. Na ott aztán volt Toblerone betonból, meg mindenféle bunkerek az erdőben és később a hegyek között is. Fotózni nem igazán mertem, meg utána összeálltam egy olasz gyerekkel és csapatni kellett serényen. Annyit azonban felfogtam, hogy úgy könnyű védekezni, hogy két oldalt vannak az 1000++ méteres hegyek, középen meg egy mély hosszúkás tó, a kettő között pedig némi lapos, meg út és vasút. Érdekes viszont, hogy a belső, Bern közeli kantonok már nem voltak ilyen látványosan megerősítve (vagy csak nem láttam), tehát ott sincs mindenre fullos vedelmi infra kiépítve (csak minden háznak kell egy bunker és Luzernt be lehet költöztetni a mellette lévő autópálya álagútba). Illetve ott a sorkötelezettség miatt eléggé mindenfelé katonák voltak.
Az más kérdés, hogy a légierő ott is egy vicc.

Alföldön meg valóban lehetetlen hasonló vonalakat kiépíteni. Maros-Tisza-Kőrösök között vannak a kedvenc, 10km-re ellátós helyeim. Kiskunságban legalább erdők vannak. Meg persze ott vannak a hidak, átereszek. Persze olyat is lehetne mondani, hogy dehát a svedeknél is szerteszét van mindenki telepítve. Egy jóval méretesebb országban. Szóval én továbbra sem Maginot vonalra, meg járasi erődre fordítanám az erőforrásokat.

Off:
Nem ugy tunik mintha orulnel. Inkabb tunik ugy, mintha egy profi irna, aki fel, hogy elveszik az amatorok a munkajat. (Gondolom nem igy gondolod, de igy tunik).
LOL. Pár érdemrendet kaptam már az interneten, de "profi" és "katona" még sosem voltam (én kérek elnézést mind2 kategóriától). Ezt mégis hogyan, miből, merre sikerült leszűrni?!
(Mondjuk önkénteskedtem 3 évig egy nyugállományú ezredes mellett, de még az ő sokat látott kék szemei is elkerekednének én + bármilyen alakiságot igénylő szervezet kapcsolata esetén. Szóval amíg nem áll fel egy kerékpáros-kajakos-sétabotos hadtest, amikenk a fő fegyvere a cseh barnasör és működési területén egy kazal jó nő található, addig sajnos nem tudok szolgálatra jelentkezni. Pedig sötétzöld kollégáim korábban már le militaristáztak - oktalanul. Oké, múlt decemberi napforduló éjjelén a zúzmarás Pilisben futkároztam többed magammal, ahelyett, hogy karácsonyi ünnepségen pusztítottam volna a kolbászt. Meg kétszer voltam laktanyában, igazi katonák között. Vagy 3x. Rendőrségen bezzeg.... na ott évente 6x sok éven át. Komolyan, még jó, hogy nem papnak vagy politikusnak nézel - az lenne ám a végső stáció :()

De ha neked nem tetszik, akkor nyugodtan visszautalhatod a megemelt fizudat az allamkincstarnak, irhatsz egy levelet a honvedelmi miniszternek,
WUT? Megemelt fizu? Hol? Mikor? Állítólag januárban léptetődök elő (már csak az évet kell kitalálni :oops: ), szóval olyat nem tudok visszautalni, ami még meg sem érkezett :eek: . Honvédelmi Miszternek meg mit írjak? Elmebéli képességeivel gondolom tisztában van, amúgy meg nem én vagyok a főnöke.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Én meg erre mondtam, hogy elvi különbség van köztünk. A területvédelmi milícia jellegű bohóckodást is csak arra lehet bízni, aki volt már rendszerben és ismeri a dörgést. Az én szememben a milícia jeleggű bohóckodás nettó ökörség. Lehet erőltetni, csak akkor az lesz a végi, ami Afganisztánban. Az veszteségek nagy része IED - ehhez mi nem értünk és ekkor már megszállták az országot... - vagy legyalul a tech. fölény és 1:10 aránú veszteséget vagy rosszabbat szenvedsz el.

Ennek mi értelme van? A magyar ember nem Allah Akhbarozásról és paradicsomba vágyásáról híres...

Nekem mindig az 1919-1920-as helyzet jut eszembe, amikor sokszor néhány száz fős szedett-vedett román meg cseh népfelkelőknek és milíciáknak hagyták, hogy elfoglaljanak nagyvárosokat. Már azzal is meg lehetett volna védeni az ország legnagyobb részét, ha a magyar civil lakosságnak fegyvert osztanak. Hogy nagyobb lett volna a civil vesztességünk? Lehet, de messze nem akkora, mint így, hogy elfoglalták az országot.
Továbbá eszembe jut az a néhány eset is, amikor a civil lakosság fegyvert fogott, na azok a városok ma is Magyarországhoz tartoznak, bármit is mondtak a párizsi palotákban.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Ja értem, te olyan lazán dobálózól civilek tízezreinek életével.. Örülök, hogy nem tőled függ a védelmi berendezkedés. Az egy pillanatra se zavarjon meg a kocentrálásba, hogy a komcsi ideológiában és az távol-kelet történelmi múltja miatt belefért ez. Egy pillanatra se hidd azt, hogy ezt ma te elő tudnád adni itt Európában..
Ehhez aztán jó vastag arcbőr kell .Tudod mit, akkor te meghalsz, én számolok. Tetszik ez a szereposztás?

Ha az országot elfoglalják és berendezkedik az ellenség, a civilek sokkal nagyobb arányban halnak meg, csak kicsit hosszabb lesz a haláluk (már akinek, mert azért népírtások akkor is szoktak lenni a megszállók által, ha védekezés nélkül átadjuk az országot). Pont úgy, ahogy 100 év alatt a magyarság száma is megfeleződött az elveszített területeken.
 
  • Tetszik
Reactions: Zed895 and haubagoi
M

molnibalage

Guest
Nekem mindig az 1919-1920-as helyzet jut eszembe, amikor sokszor néhány száz fős szedett-vedett román meg cseh népfelkelőknek és milíciáknak hagyták, hogy elfoglaljanak nagyvárosokat. Már azzal is meg lehetett volna védeni az ország legnagyobb részét, ha a magyar civil lakosságnak fegyvert osztanak. Hogy nagyobb lett volna a civil vesztességünk? Lehet, de messze nem akkora, mint így, hogy elfoglalták az országot.
Továbbá eszembe jut az a néhány eset is, amikor a civil lakosság fegyvert fogott, na azok a városok ma is Magyarországhoz tartoznak, bármit is mondtak a párizsi palotákban.
Akkor még volt sorkötelesség, ezért volt fegyverkultúra is...
 
  • Tetszik
Reactions: endre

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
A háborút a katona saját magáért vívja, amibe beleértendő a családja és javai védelme is. A haza ott van, ahol a katona lakik, ahol a családja biztonságban van addig, amíg harcol. Háborúban az állampolgárnak egyetlen jellemzője van: harcol. A huszadik század tapasztalatai után ez nem azt jelenti, hogy milliókat kényszerítünk fegyverbe, hanem azt, hogy háború esetén milliókat nem tekintünk állampolgárnak, ha már jóval a háború előtt nem kötelezték el magukat önként a haza védelmére. Sanyarú ez a tapasztalat, de már Hitler levonta a konklúziót, amikor megállapította a bunkerjában, hogy a német nép alkalmatlannak bizonyult arra a feladatra, amit kitűzött elé. Sokan mások is így járta és az a fő tanúlság, hogy nincsenek nemzeti célok és nincs nemzet sem a bajban. Magáncélok vannak és hozzá magánhadseregek, akik megfelelő fizetség és előnyök révén elkötelezték magukat e célok mellett, ha és mivel ezek a célok összefügnek a saját biztonságukkal és maguk, meg családjuk jólétével.

Az eszméknek, hitnek, elveknek nevezett illúziók a dilinyósoknak valók.

A német nép sajnos az utolsó pillanatig kiállt Hitler őrült céljai melett. Azért buktak el, mert irreális célokat tűzött ki maga elé. 80 milliós Németországgal nem lehet az egész bolygót legyőzni.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
És akkor most ezért dögöljek bele esetlegesen egy, támadás első órájában egy alla szálló harci helikopter géppártól vagy éppen arra guruló 30 évesnél fiatalabb harckocsitól, vagy csak szálló repesztől mert nincs értelmes védőmellényem, hogy ti jobban érezzétek magatokat? (mert én az első sorban mennék ha az országot támadnák, és jól esne a tudat, hogy nem olyan felszerelést kell használnom ami garantálja az azonnali halálomat egy fél évszázados technikai fölénnyel rendelkező, (Vagy akár csak a szomszédok szintjén álló) ellenséggel szemben.

Szerintem nem a területvédelmi vagy tartalékos erők megléte miatt nincs védőmellényed. Mennyibe kerülne egy mellény kevlár sisakkal együtt? 1000-2000 euró? Az 10000 embernek 10-20 millió euró. Jelentéktelen összeg a jelenlegi több mint 1 milliárdos költségvetés mellett.
 
  • Tetszik
Reactions: Zed895

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Én mondtam, ide tessék ütni. Feltételes módban, hogy LEHET. De a tapasztalatok alapján a Honvédséget a katasztrófa elhárításon és a homokzsák pakoláson kívül eddig még tényleg csak és kizárólag külföldi missziókban vetették be az USA/NATO érdekeinek megfelelően és az NATO-Oroszo. szembenállás is azt valószínűsíti, hogy ez ezek után méginkább így lesz.

Azzal nincs semmi probléma, hogy bevetik, sőt nagyon hasznos, hisz valós harci tapasztalatokat szereznek a katonáink.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Ja, most újraolvasva amit krisss mondot, krisss ferdít. Nem mondtam, hogy nem tartom fontosnak a reguláris haderő fejlesztését, hanem azt vetettem fel, hogy abban, hogy a területvédelmet részesítik előnyben az is benne LEHET, hogy a Honvédség a NATO-ba beágyazódva valójában véve szinte csak külföldi érdekekért harcol külföldi missziókban, így a reguláris erőkre költött pénz is lehet, hogy idegen érdekeket szolgálna, nem pedig a haza területi védelmét.

Azért nem kell ezt ennyire eltúlozni. Az, hogy néhány száz katona pár tucat járművel Irakban van, nem kerül sok pénzbe. Több haszon származik ebből, hisz mint írtam, valós tapasztalatokat szereznek a katonák.