A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

öreg járőr

Well-Known Member
2017. január 28.
261
296
63
Na várjunk egy picit!

Az USA, tehát a gyártó ország a Kiowát már csak kiképzési céllal használja, tudod mivel váltották le őket? UH-72 Lakotával. Az viszont pont az a típus, amit miután megvették a licenszet és egy közös amerikai/eus vállalaton keresztül gyártanak, leánykori nevén még EC-145/H-145 volt.

Szóval ha úgy tetszik, nem a Kiowa Warriort vennénk meg, hanem annak a váltótípusát. Amit a Kiowára fel lehet tenni, azt ugyan úgy fel lehet tenni a váltótípusra is ha igény van rá, az a nagyobb kapacitású gép, nem a régi leváltott amcsi gép.

Fogadni mernék rá, hogy ha azt vennénk egyébként, akkor lenne már itt rögtön a fórumon is olyan ember, aki azért sajnálkozna, hogy a Kiowa már lejárt lemez, már az amcsik is állnak át a sokkal modernebb, és a jövőbe mutató EC-145 vonalra, mi meg olyan régi szart veszünk...

Jót itt nem lehet tenni :(.
Én nem azt mondtam hogy Kiowat kell venni az usa már ki is vonta próbálja eladogatni a maradékot.Én nagyon fontosnak tartom az AT képességet az meg jelenleg nincs a H145m en.az usa csak mentőnek és futárnak használja de nekünk harcra is kell esetleg persze jó kis gép de most még nem az.Ráadásul ha most meg vesszük egy fillért nem fejlesztünk később rajt leamortizáljuk és sírunk megint.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 661
5 443
113
Én nem azt mondtam hogy Kiowat kell venni az usa már ki is vonta próbálja eladogatni a maradékot.Én nagyon fontosnak tartom az AT képességet az meg jelenleg nincs a H145m en.az usa csak mentőnek és futárnak használja de nekünk harcra is kell esetleg persze jó kis gép de most még nem az.

Mire hozzánk kerülne, addigra már elérhető lesz hozzá AT. De ott lesznek AT-re a visszatérő Mihu-k, vagy akár a H145-nél nagyobb (pl BH) szállítóra is vehetünk AT.
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Uu3.jpg

Ez is szimpatikus.De nem ártana ha egy logisztikai rendszerben lennének az eszközeink.És bár szép igy felfegyverezve,de elég nagy is.Csata/rohamdesszant célra szvsz jobb az AH60.Dedikált csatahelit nemhiszem,hogy lesz keretünk a közeljövőben venni.Mihu csatagépként különben korántsem egy sikertörténet.De ha a kiment gépek Mi35M szintre felhozzva jöönnek vissza,fegyverzettel,egy darabig nekünk még jó lesz.Ha be tud kapcsolódni a NATO szabvány datalink-rendszerbe.Ez mondjuk nekem kissé kérdjeles
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 054
66 644
113
Manőverezőképesség,elektronika,üzembiztosság,hatósugár,desszantol képesség,kompolás.Lényegében a páncélozottságot kivéve mindenben.Harci túlélőképesség meg összetettebb a beépitett páncélmennyiségnél.
Bocsi pontosan melyik Mi 24 változatra gondolsz? A,B,D,P,V..., Netán a Super Hind, esetleg a Mi 35M?
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 576
45 449
113
Én nem azt mondtam hogy Kiowat kell venni az usa már ki is vonta próbálja eladogatni a maradékot.Én nagyon fontosnak tartom az AT képességet az meg jelenleg nincs a H145m en.az usa csak mentőnek és futárnak használja de nekünk harcra is kell esetleg persze jó kis gép de most még nem az.Ráadásul ha most meg vesszük egy fillért nem fejlesztünk később rajt leamortizáljuk és sírunk megint.
Hát pedig nekem nagyon úgy jött le a hozzászólásod, hogy e helyett az Airbus helyett BEZZEGH a horvátok, ők aztán milyen jól csinálták a Kiowa Warriorral...

Rendben, akkor mit vegyünk? Mihu ami telivér harci heli, extra kis rajos szállítási képességgel, hazai infracsapda szóró háttér megteremtéssel, opcionális NVG képességgel V4 en belülről, huhogás volt, elégedetlenség. Úgy néz ki jön mellé valóban korszerű, jó műszerezettségű kicsi, ügyes H 145, most is az van.
Próbálj meg itt okos lenni, mikor van aki komolyba bevágja ide hogy vegyünk 50 millerért per db dodóban huey-t, a másik meg S-92-t...
ATGM-et oda raksz egyébként, ahova akarsz. Üzemeltetni sem csak a H145-öt kerül pénzbe, amit te most kitalálnál hogy vegyünk helyette, az is ha nem költünk majd rá folyamatosan, ugyan úgy lerohadna. Ez van. Bármi lesz, ha akarjuk hogy működjön, megmaradjon a képesség, az vinni fogja a pénzt.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 576
45 449
113
Mire hozzánk kerülne, addigra már elérhető lesz hozzá AT. De ott lesznek AT-re a visszatérő Mihu-k, vagy akár a H145-nél nagyobb (pl BH) szállítóra is vehetünk AT.
Így van. Pont arra lesz AT amire akarjuk, meg amire megvesszük. A H145 re is lehet. Leírtam már délelőtt, hogy ettől picsányibb, szerényebb képességű BO-105-ön, meg aztán tényleg csöpp Gazelle-n is megoldották már jóval korábban is.

Nyugodtság van emberek, nyugodtság!
 
  • Tetszik
Reactions: szpg9

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 054
66 644
113
Mivel ez magyar topik, és a mi új gépeinket találgatjuk, ezért gondolom a sajátjainkat hasonlítja
Aha, szóval egy egyszer már nyugdijazott 1987-es gépet hasonlít egy épp csak pár éve kifejlesztett géphez. Nem is értem miért igazából? Mi a cél vele? Nem vásárolunk Mi 24 P-t se AH-60-at tudtommal.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Harci feladat elvégzésére akármikor egy Mi-35M et választanék gond nélkül az S-92 helyett, s akkor az árcéduláról még nem is beszéltünk.
Kigondolta volna....AH60ast már érdekessebb lenne összevetni a Mi35M-mel.Mondjuk a Battlehawknak is több változata van...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 576
45 449
113
Mi azt se tudjuk,milenek lesznek a kiment Mihuk,ha visszajönnek.
Azért ha figyeltél az elmúlt időszakban, az feltűnhetett, hogy infracsapda gyártást akarnak idehaza megteremteni - amúgy amit szintén fikázott idehaza mindenki, hogy ilyen olyan elavult, meg kutyaszart nem ér etc. s én akkor most ragadnám meg az alkalmat, hogy minden ilyen okostojásnak beletoljam az orrát abba, hogy elég valószínű hogy Szíriában egy hasonló korú és jellemzőjű csali szopatta meg az AIM-9X-et, tudjátok A CSODÁLATOS zavarvédett képalkotós és vektorált magad mellett szembe jövő 3-9 h nál meg 180 foknál is veszélyes TOP amcsi Sidewindert...
Szóval ilyenről lehet hallani, meg hogy erőst tárgyalgatunk tábornoki szinten V4 vonallal NVG szinten.
Ennyi egyelőre...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 576
45 449
113
Kigondolta volna....AH60ast már érdekessebb lenne összevetni a Mi35M-mel.Mondjuk a Battlehawknak is több változata van...
Nyugodtan vesd össze őket. Segítek, az egyik egy harci helikopter ami képes egy kis rajt elvnni A-ból B-be, a másik meg egy felfegyverzett szállító helikopter.
Pont úgy is fognak viselkedni harci szituációban.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Azért ha figyeltél az elmúlt időszakban, az feltűnhetett, hogy infracsapda gyártást akarnak idehaza megteremteni - amúgy amit szintén fikázott idehaza mindenki, hogy ilyen olyan elavult, meg kutyaszart nem ér etc. (s én akkor most ragadnám meg az alkalmat, hogy minden ilyen okostojásnak beletoljam az orrát abba, hogy elég valószínű hogy Szíriában egy hasonló korú és jellemzőjű csali szopatta meg az AIM-9X-et, tudjátok A CSODÁLATOS zavarvédett képalkotós és vektorált magad mellett szembe jövő 3-9 h nál meg 180 foknál is veszélyes TOP amcsi Sidewindert...
Szóval ilyenről lehet hallani, meg hogy erőst tárgyalgatunk tábornoki szinten V4 vonallal NVG szinten.
Ennyi egyelőre...
Nahát!Mégilyet!És ezen alapkövetelményen kivűl mit lehet tudni?Mert ez eddig a műszerfal-megvilágitás módositása.Hőpatronszóró is kb ez a szint.Afganisztánban sikerült megtanulniuk a muszkáknak,hogy kell,és szerelték is fell-nagyjavitáskor,meg karbantartáskor.Lassan 40 éve
 
  • Tetszik
Reactions: Sharid

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 217
11 056
113
Kedves borisz Szentpétervár У́лица Дыбéнко 27 ből.Ha jól látod ez egy megállapodás és nem kötelező ezt mi akartuk csak nem szántunk rá egy fillértse így az amcsik fizették a felszámolást.A cseheknek lengyeleknek szlovákoknak ma is van szóval csak minket köteleztek a felszámolásra.Ébredjél már fel! Kis hazánk mindenkori hazaáruló kormányai akarták a hadsereg megsemmisítését.

Úgy tudom, hogy azért állapodtak meg velük, mert így ők állták a megsemmisítés költségeit, nem pedig mi, és mivel már volt Mistral-unk (pontosabban Atlas) úgy gondolták az "okosok", hogy minek nekünk az az öreg orosz "vacak".

Köszönöm körülbelül így volt.Nem kell mindig összeesküvést keresni szimplán hülyék voltunk.Egyébként a Mistral beszerzés MANPAD ra lett kiírva ez lett belőle tehát nem elvették hanem mi baltáztuk el.Ha a Stinger nyert volna most mi lenne az elmélet?

Aha, persze, meg még egy tucat másik országnál is pont ezt játszották el.
És hogy kerülnének terroristákhoz? Segítenek nekik? A Mistral vagy a Stinger nem kerül?
A haza vezetés emellett nyilván szabotőr, ez eddig is vitán felüli volt.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 217
11 056
113
Őszintén? Az a baj ezzel az egésszel, hogy egy olyan kormány csinálja, amely nem kedves(finom voltam) a népszavának.

Én marha mód örülnék bármilyen helikopternek ami repül, az EC 135/145 más néven H 135/145 vonal kategóriájában a világ élvonala. Mindegy hogy francia vagy amerikai hajtóművel van szerelve, nagy - jelentős különbség nincs köztük, néhány lőerő.

Rohad nagy különbség van, potn írta a cikk. A Turbomeca hajtóműves végig metrikus. Annyival is kevesebbet kell szarakodni, és annyival kevesebb helyről szólnak bele a támogatásba.

Biztos lehetsz benne, nem lesz hasonló kapacitású helyette. Amúgy ez a kapacitâs mikor, mennyit is van kihasználva itthon? Évente kétszer? Készültséget adni vagy homokzsákozni tudsz Blackhawkkal vagy Pumával is

D E N E M A R R A V A N K I T A L Á L V A
Ennyi erővel ne zárd a lakásod ajtaját, mert az esetek 99,9999%-ában nem akarnak hozzád betörni.
Neked mindegy, hogy egy szakaszt egy vagy három fordulóval viszel el?

Meglátjuk. Nagyon az BH vonalat lehet hallani mindenhonna. Ha az kell hozzá hogy ne "tavaszodjon ki" idehaza, én szarok bele, jó lesz a BH-is, csak hagyjanak minket élni...

Hát rohadtul nem. Egy újabb utánpótlási lánc. Csak bonyolítja a logisztikát
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Nyugodtan vesd össze őket. Segítek, az egyik egy harci helikopter ami képes egy kis rajt elvnni A-ból B-be, a másik meg egy felfegyverzett szállító helikopter.
Pont úgy is fognak viselkedni harci szituációban.
Nahát ezt gondold át.Mihu a Minyo változata.AH60 gyorsabb,jobban manöverezik,nagyobb a hatótávolsága,jobb a fegyverzete,jobb az elektronika,és bár kevésbé páncélozott,jobb a harci sérülésállósága is.Nagyobb a tehertere,miközben maga a gép kissebb.Nagyobb a teherbiró képessége.Szóval miben jobb a Mi?Megvenni olcsóbb.Élettartamköltcségre már sanszossan nem az.Olyan ez mint a MIG21 vs F5,csak papiron jobb az orosz gép.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 217
11 056
113
Az okos teló/tablet ilyen :D.

Pont ugyan olyan szerepünk van, mint volt a SZU ideje alatt, vagy előtte mikor a Németek mondták meg hogy mit szeretnék, az előtt meg az Osztrákok. Kis ország vagyunk, meg kell vennünk a békét néha így, néha úgy.
Ezért mondtam azt, hogy nekünk alapvető érdekünk hogy igazán egyik naggyal se akaszkodjunk össze, és pont csak annyira szolgáljunk ki aktuálisan a térségben domináns akárkit, amennyire muszáj, sose legyünk túlbuzgóak, mert az megbosszulja magát.
Az USA-val is jóban kell lenni. Velük leginkább fegyver vásárláson keresztül lehet. Inkább az legyen mint ide rakjanak egy ASHORE vagy bármilyen más komolyabb bázist. Az Oroszokkal úgy lehet, hogy energetikai buliban meg metróban kell őket érdekeltté tenni, ennek sincs akadálya, legyen!
A Németek meg nálunk gyártatnak autót, az is fasza!
A balanszot kell megtartani, az a kulcs, mondom már régóta...

A III. Birodalom nagyon sokáig nem adott el kb. semmit sem. Vehettük az olaszok szemetét.

Évente max 1800 órát repül és nem 18000 ezret. Ha havonta mindennap 8 órázzol akkor van meg az átlag 220-240 órád. Esetleg eddig 18 ezer üzemóra van bennük ez idáig.
Más. A Minyó vonal részünkre még mindig számos előnyel jár il járhat. Logisztika szempontjából pláne. Tehát továbbra is azzon a véleményen vagyok hogy a későbbiekben is fent kellene tartanni legalább 4-5 db 17 est. Ja évenkénti pár polgári katasztrofa használat? Szerintem egy kicsit több is az. Mivel elsősorban polgári kutató mentő használatra lenne, másodsorban egyèb feladatokra. Nem hinném hogy annyira megorolnánk rá ha későbbiekben is rendszerbe tartanánk. Mivel nem "katonai" jelegű lenne a felhasználása szerintem ebben a formábban a szankciók nem lennének rá érvènyesek. Eddig se tartotta be senki. Vagy csak látszatból.
Tehát én egy ilyen felállást szívessen elképzelnék.
-BH 5-10 db (védelmi szolgáltatás megfizetése)
-új H145 ös 5-10 db (europai szájbefogásra)
-használt norvég helik (mentőknek, BM nek) esetleg osztozkodni a HM el.
-pár db Mi-17 es hogy a "nehéz" kategoria ne essen ki. Ez hülyeség lenne? Nem. Mert jelenleg ilyen kategoriájú gépek árra felegekben van nyugaton. És mint irtam. Nekünk csak gépek kellenének. A többi meg van hozzá. Ellenben a BH.
A számoknál probáltam realizálni.

Aha. Olyan logisztikai rémálom, hogy beszarás, cserébe redundáns az egész.
Ha a mindenképpen venni kell valamit a jenkiktől, akkor a Gripenekre fegyvert. MK.82-esből több száz darabot kellene venni kapásból.