Iszkander / 9K720 Iskander / SS-26 Stone SRBM (Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Ha megfigyeled nem igen latni ilyen tompa uvegorru raketat csak a hegyeset. Es nem latok ballisztikai kupot sem nincs illesztes .

Egy nagyvadt laserpodot nem birnak 20 eve megalkotni az oroszok ! Miert mibol gondolod hogy akkor hogy most hirtelen a semmibol egy ilyaen egyedi rendszert kepesek voltak megalkotni ?

En inkabb tartom dezinfonak mert ha az ellen nem tudja mi ellen vedekezzen vagy rossz rendszer ellen
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 847
113
Egy nagyvadt laserpodot nem birnak 20 eve megalkotni az oroszok ! Miert mibol gondolod hogy akkor hogy most hirtelen a semmibol egy ilyaen egyedi rendszert kepesek voltak megalkotni ?

En inkabb tartom dezinfonak mert ha az ellen nem tudja mi ellen vedekezzen vagy rossz rendszer ellen

De beépített eszközeik vannak.A konténerberakással van a baj nem az optikai rendszerrel.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 425
44 139
113
De beépített eszközeik vannak.A konténerberakással van a baj nem az optikai rendszerrel.
Meg a teljesen eltérő rendszerrel. Mutatóban van náluk okosbomba aminek kéne a pod. Precizíós csapást HA épp nem tüzérséggel, rakétatüzérséggel, BM-el csinálnak akkor a CM és a AS rakéta vonal megy náluk. Egyszerűen én azt látom hogy náluk a bomba az arról szól hogy olcsó legyen és sok.
Más felfogás.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Megvalami !

A kinai DF-21 "carrier killer" ugye mar evek ota rendszerben all. Papiron minden tekintetben potensebb mint a Kindzsal. Aztan megsincs panik nyugaton.
Erdemes elgondolkodni azon vajon miert !!!

Azért, mert a nyugati média nem hozza le, ha valami rájuk nézve égő. Már pár évvel ezelőtt is láttam igencsak pánikoló adásokat a DF-21-ről amerikai tv-csatornákon, de persze ez nem jön át a 444-be, meg az index-be és hasonlókba, így te nyilván nem láthattad.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 056
9 573
113
Ezz az optikai dolog santit. Nem csak az ismert fizikanak mond ellen de az a helyzet hogy nincs ( tudtommal) masik ballszitikus raketa az egesz vilagon amelyik ilyet hasznalna.

Akkor lehet, hogy az az axióma hamis, miszerint szerinted az oroszok nem lehetnek az elsők semmiben.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Nem a tokot nehéz megcsinálni hanem belerakni mindent a tokba.

Es mi ebben a nehez? Gyakorlatilag akkora podba rakjak bele amekorraba akarjak lasd SZU-22 podjat.A problema a rendszerukkel van. Amit nbeleraknak az nem akarodzik muxeni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 847
113
Es mi ebben a nehez? Gyakorlatilag akkora podba rakjak bele amekorraba akarjak lasd SZU-22 podjat.A problema a rendszerukkel van. Amit nbeleraknak az nem akarodzik muxeni.

A repülőben működik a konténerben nem?Elhiszem,hogy nem egy az egyben ugyan azt raknák a konténerbe de na.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
A repülőben működik a konténerben nem?Elhiszem,hogy nem egy az egyben ugyan azt raknák a konténerbe de na.


Nem ilyen egyszeru ez a dolog. Ez nem egy Kalasnyikov. Kicsivel tobb hardver es szoftver sok sok alrendszerrel es ezeknek mar egymassal is jol kell egyuttmukodni nem hogy a gep egyebb rendszereivel. Aztan mas dolog legyartani valamit repfedelzetre meg mas egy podba rakni ahol kicsit masok a korulmenyek ( vibracio homerseklet stb )
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 847
113
Nem ilyen egyszeru ez a dolog. Ez nem egy Kalasnyikov. Kicsivel tobb hardver es szoftver sok sok alrendszerrel es ezeknek mar egymassal is jol kell egyuttmukodni nem hogy a gep egyebb rendszereivel. Aztan mas dolog legyartani valamit repfedelzetre meg mas egy podba rakni ahol kicsit masok a korulmenyek ( vibracio homerseklet stb )

Pont azt mondom,hogy a konténerbehelyezéssel van a baj.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Pont azt mondom,hogy a konténerbehelyezéssel van a baj.
off...

Inkább azzal lehet a gond, hogy hiányzik az egységes fedélzeti adatbusz, amire a gépen lévő konténer dolgozhatna.
Oroszoknál minden egyes bomba/rakéta típusnak szinte mindig saját rendszere van, saját kapcsolókkal, így ide egy extra konténert nem lehet felrakni.
Ha tervezték a gépet precíziós csapásmérésre eredetileg, akkor annak részeit eleve beépítették annak törzsébe, a kezelőpultokat meg a pilótafülkébe.

A MiG-21bisz-t például nem tervezték eleve nuki fegyver hordozásra, így ahhoz egy extra műszert kellet a kabinkeretre felrakni.
A MiG-23MF/Szu-22M3-asoknál meg már eleve benne voltak a szükséges kapcsolók/rendszerek.
 
M

molnibalage

Guest
Szeintem alapvetoen ket dolog az ami a Kindzsal melett de egyben ellene is szol.

Egyreszt ott van az a brutalis sebesseg. Ez nagyon jo ha pontosan a celfele repul. Azonban ehez valoban es PONTOSAN a szamitott koordinata fele kell repulnie. Meg egy 155 mm es iranyitott tuzersegi lovedeknek is a celpont 70 meteres korzetebe kell erkeznie ahoz hogy a vegfazis iranyitas megtalalja es valoban be is tudja hozni a celpontott a "celkeresztbe". A cca 50 kg os 600m/sec sebbessegu tuzersegi lovedeknek van cca 20 masodperce a vegfazisban erre mig a Kindzsalnak cca ezt egy 3 tonnas tomeggel 2400 m/sec sebesseggel kell megcvsinalnia ugy hogy szerintem a radarjanak sem a felbontasa sem a felderitesi tavolsaga nem lehet valami fenyes.
Ez melyik irányított tüzérségi lövedékre vonatkozik? Mert 20 km felett minden löveg CEP-je messze 70 méter felett van.

70 meter vs 5600 meter. !!! Szerintem ha a celpont hajo akarcsak az utolso 2 percben 90 fokos iranyt valt mar a raketa nem kepes azt eltalalni. Ehez folyamatos celpont kovetes es a Kindzsallal valo adatkapcsolat kellene.
Ez biztosan nem igaz, mert akkor meg sem alkották volna a fegyvert. Az Oka is akkora fékezést tud csinálni, amitől a Patriot anno képes lett volna elvileg zavarba jönni. A baj az, hogy egyesek tényleg azt kombinálják össze, hogy pont a megfelelő pillanatban manőverezik a BM, csinálja mega végfázis korrekciót mozgó cél ellen, amiből az első már önmagában mázli kérdése...

Ott van meg akkor a passziv zavaras. Egyreszt a MK36 SRBOC rendszer :https://en.wikipedia.org/wiki/Mark_36_SRBOC Ezzel egy robolo vagy akar fregatt 6-12 hamis celt tud produkalni masodpercek alatt . Ott van meg a MK-45 loveg hasonlo lovedeke amivel szinten 4-6 celt tud produkalni.

Ott vannak meg az aktiv rendszerek. A MK32 aktiv zavaro rendszer amit kimondottan a hajo elleni raketak radarjainak mukodese ellen talaltak ki es mivel fazisvezerelt igy magas szogtartomanyban is lehet alkalmazni . https://en.wikipedia.org/wiki/AN/SLQ-32_Electronic_Warfare_Suite
Erre jon ra a NULKA ami egy alattomos kis szerkezet.
Ezt a részt szándékosan nem írtam le soha, de végre valakinek feltűnt. Érdekes módon, ha csalizik egy BM, akkor fúdenagyszám. A hajók több féle cél és zavart us tudnak, de valahogy ez soha nem faktor. Pedig, ha kevés számú támadó rakéta van, akkor bizony a passzív zavarás is mehet mindent bele módon. Pesze, ha komibnált radar + IR van, akkor az radarok spekturmában a csali önmagában nem túl sokat ér.

Et az oroszok is tudjak szerintem . Szemelyes velemenyem hogy a Kindzsal projekt egy propaganda projekt vagy inkabb etetes vagy mindketto de nem tenyleges fegyverrendszer. Igyekeznek az oroszok mutatni valamit es egyben forraspazarlasra birni a nyugatott esetleges draga de nem is szukseges rendszeek fejlesztesere beszerzesere.
Én ezt nem mondanám. A Kinzsál úgy viszonyul az orosz ASM masszában a többihez, mint ahogy az F-22 minden más ASF-hez a világban. Vannak és használhatóak más vadászgépek is, de az F-22 akkor is az úr a placcon. (Ma.)

Nem furcsa amugy hogy az oroszok errol a szuper uj es potens fegyverrendszerrol milyen nagylalkuen szivarogtatjak az infokat felveteleket ?
Miért lenne furcsa? Anno az F-117 dark project volt a B-2-nek meg nyilvános rollout ünnepsége volt 1988-ban. Az még a hidegháború volt...
Ahhoz képest, hogy Tor-M2-őt látni videót szimulált üzemet és n+1 féle Sz-300/400 videót akár üzem közben is ez kb. semmi. Van egy-két videó és kép indítás és cipelés közben.

Az ICBM nel aklamazzak a felfujhato csalikat amik aonos RCS el rendelkeznek mint a robbanofejek de csak az URBEN nem a legkorben.
Pontosan. Egy MIRV esetén el lehet játszani azt, hogy csalikat vitt, robbanófej méretben, de mikor oda jutottak, hogy minden MIRV robbanófej volt már, akkor csalizni kb. értelmetlen, akkora a tűzerő... A hh végén a Moszka körüli rendszert - nukis rakétával - legfeljebb M3.0 elleni ABM képesség volt nyugaton és marginális mennyiségű Sz-300V M8-ig a Pershing II ellen de olyan Pk-val, hogy 2-4 rakéta ment volna egy bejövő célra...
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
Nos, amit biztosan tudni lehet, az Iszkander-E (exportváltozat) nem radart, hanem optikai (valószínűleg képalkotós termó) érzékelőt használ (az inerciális és a műholdas navigálás mellett). https://kbm.ru/en/production/otrk/352.html
Iszkander-M nagy valószínűséggel szintén optikait.
A Kinzsal meg a jó ég tudja, hogy mit. Esélyesen ez is optikait, de akár azt sem tartom kizártnak, hogy optikai érzékelője és aktív radarja is van.
Pusztán optikai úton nem értem, hogy ezt hogyan képzelni el bárki. Az első felhő / köd esetén a fegyver harcértéke 0.
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra and endre
M

molnibalage

Guest
Én ezért tippelek kombináltra.
Az optika burkolatának felmelegedést szerintem elvileg ki lehet védeni azzal, ha úgy alakítják ki az orr-részt, hogy az érzékelő mindig a szuperszonikus sebesség miatti lökéshullám frontja mögött legyen és ezért nem éri akkora súrlódás, így akár lehet infra is. De ezt nem tudom biztosan.
Akkor is az előtte levő levegő forró lesz. Csak azért, mert nem gázturbinából jön ki, a meleg levegő, az meleg levgő. Érzékei az IR érzékelő...
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
DINAMO

"Tudod milyen felbontas kell ahoz hogy te 30-40 km rol megtalald a pontcelodat !!!???"

Elég jó. Bár itt a pont célok alatt bunkereket meg csapat össze vonásokat kell érteni.
Ez amúgy egy 2010 körüli technika, akkoriban már komoly kamarák voltak/vannak.

"Ha megfigyeled nem igen latni ilyen tompa uvegorru raketat csak a hegyeset. Es nem latok ballisztikai kupot sem nincs illesztes ."

Én se látom, nem tudom, hogy oldják meg a dolgot.
Egy bunker, hogy legalább 2x2 pixel legyen 30-40km-ről számolj ki látószöget. Csak, hogy lássam, hogy felfogod és megérted a problémát.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 761
113
molnibalage

Nem tudom, hogy mekkora egy pixel. (Tudtommal nem egyezményes mértékegység) . De tudtommal egy bunkernek sincs szabvány mérete....;)
Ez a kép szerinted mekkora magasságból készült Molni?
141002-Google-Earth-7D-4258-007.jpg


Amúgy a Iskander optikája nem célt keres hanem egy ehhez hasonló képet vett össze azzal amit lát , és ha eltérés van akkor korrigál. A cél pontos adatait előre beviszik nem ő keresi meg magának.

A Kinzalról meg nem tudom, hogy hogy működik a rávezetés terén.
 
M

molnibalage

Guest
molnibalage

Nem tudom, hogy mekkora egy pixel. (Tudtommal nem egyezményes mértékegység) . De tudtommal egy bunkernek sincs szabvány mérete....;)
Ez a kép szerinted mekkora magasságból készült Molni?


Amúgy a Iskander optikája nem célt keres hanem egy ehhez hasonló képet vett össze azzal amit lát , és ha eltérés van akkor korrigál. A cél pontos adatait előre beviszik nem ő keresi meg magának.

A Kinzalról meg nem tudom, hogy hogy működik a rávezetés terén.
Én úgy látom, hogy a kérdést sem értetted meg...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
8-10 M sebessegnel iszonyat torlonyomas van. Ahoz szerkezet kell es nem laton semmi ilyesmit az Iszkandereken. Szerintem TERCOM hoz hasonloval orperalnak. A celpontot egy foldrajzi koordinatarendszerbe teszik bele es azt a koordinatat celozzak nem magat a celpontot.

De ez csak egy velemeny.

Elvileg lehet az optikai érzékelő előtt egy "pajzs" is, ami a végfázisban leválik. Azt meg nem tudjuk, hogy ott mekkora a sebessége. Lehet, hogy már csak 2-3 Mach. Aztán, az is lehet, hogy nem termó (MWIR-LWIR), hanem pl. SWIR. Ebben a tartományban a hősugárzás nem zavar be túlzottan, de persze emiatt kissé nehezebb (fejlettebb képfelismerés kell) a célazonosítás. Műholdas navigáció biztosan van, az meg, ismert célkoordináták esetén kb. 7 méteres CEP-et jelent. TERCOM, hááát... Talán. De ez szintén csak vélemény.

Pusztán optikai úton nem értem, hogy ezt hogyan képzelni el bárki. Az első felhő / köd esetén a fegyver harcértéke 0.

Ha optikai úton képzelik el, akkor az nyilván csak a mozgó célokra vonatkozik. Statikus célok ellen ott a GPS/GLONASS. És hát igen, komolyabb ködben, vagy felhőtakaró esetén ez azt jelenti, legyen bár termó, NIR, vagy látható tartományos, hogy mozgó célt csak akkor találhat el, ha folyamatosan pontos célkoordinátákat kap egy másik platformtól. Ergo, optikai érzékelő esetén, kellően rossz időben, csakis statikus célt támadhat magától.

Akkor is az előtte levő levegő forró lesz. Csak azért, mert nem gázturbinából jön ki, a meleg levegő, az meleg levgő. Érzékei az IR érzékelő...

Ha MWIR-LWIR az az érzékelő és a rakéta az utolsó kb. 10-20 km-en is hiperszonikus (ez egyáltalán lehetséges amúgy a sűrű alsólégkörben?), akkor nyilván igen. Ha SWIR-NIR, vagy látható tartományban üzemelő kép/alakfelismerős, akkor kevésbé.


Amúgy, talán fip7 már betette korábban, de:
https://thaimilitaryandasianregion.blogspot.com/2017/06/iskander-tactical-ballistic-missile.html

Tehát, ISZKANDERNÉL (Kinzsalnál továbbra sem tudjuk... bocs, ha ez zsoltis :D ) van, vagyis lehet elvileg egy "9E436" névre hallgató optikai végfáziskorrekciós fej és egy "9B918" nevű aktív radaros fej.
 

Luthero

Well-Known Member
2010. április 25.
1 717
2 464
113
Nem vagyok szakértője a témának . Csak egy felvetésem lenne . Nem lehetséges, hogy a végfázisban egy csaliként kidobot pod ban lenne a rendszer optikai irányitó rendszere?