EMBT (European Main Battle Tank) / MGCS (Main Ground Combat System)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A probléma sokrétű. Először is kinek nyerő? Nekünk? A vámtétel is tétel egy Korea beszerzés esetén.
Másodszor mindig az kerül a harcjárművekbe, amit kifizetsz (vagy nem, mint ugye tudjuk, erre is volt példa). Dél-Korea például annyira nem áll saját lábon, a K2 harckocsik első és második szériája is német motorral és sebességváltóval készült, mert a Dél-Koreai ipar nem tud megfelelő minőségben szállítani.
Az EMBT jelenleg nem egy kiforrot konstrukció, hanem egy koncepció, mit szeretnél rá? APS-t? Persze, melyiket kéri a T. vevő?
Pont most raktam be az SG-re egy olyan távirányított fegyvertornyot, amelyet harckocsi tornyára lehet felszereli, 30mm-es gépágyúval és géppuskával vagy ATGM-el, vagy MANPAD-al. Az EMBT rendelkezik annyi szabadon felhasználható tömeg-tartalékkal, hogy ez beleférjen.

eee579ab6ecba11dd745eaef44e7d3d10b6503ad491e4f2ef6bb967a0908cf50.jpg


Ezek alapján én az EMBT-re tenném le a voksom, kiegészítő páncélzattal,modern adatkapcsolatta, legújabb éjjellátóval, BARRACUDA álcahálóval, APS-el, 30mm + MANPAD fegyvertoronnyal...
Impozáns.És ki is tudnánk fizetni?Legalább az üzemeltetését?
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 859
113
Impozáns.És ki is tudnánk fizetni?Legalább az üzemeltetését?
Ha igazak a múltkori linkben a beszerzési árrak akkor 18-20 millió euro is lehet mindennel körítéssel együtt. 2 zszl számolva a tartalékkal műszaki járművekkel közel 2 mrd euro lenne. Kb 650 mrd ft. Ehhez kellene még támogató erő,csapatlégvédelem, ifv,apc,tűzérség és természetesen emberanyag plusz laktanyák. Hát ez alsó hangón 1500-2000 mrd lenne. Közel paks-2 fele vagy még több.
Maradjunk a realitásnál. Számunkra ez a kategoria továbbra is zszl szinteken szinte elérhetetlen. Zászad szinteken talån fogjuk tudni rendszeresítenni.
Egyre tűnnik inkább hogy ha lesz is nehéz páncélos technika az jelenleg a maradék 72 ek reaktíválása (modernizációja) Még a lengyelek is modernizålják őket. Mert egy ilyen mbt beszerzése 100 as nagysågrendileg több mrd euro lenne. Náluk is zszl szintű beszerzések lehetnek belőle. A várható ár miatt. De előtte azt az árt ki is kellene gazdálkodni. legalábbis egy részét.
Inkább láncos vonalon IFV nél lehet majd itt szerintem "látványos" beszerzés plusz 8*8 as. Arra talán 4-5 zszl ra még talán lenne is keretünk.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 166
7 986
113
Ha igazak a múltkori linkben a beszerzési árrak akkor 18-20 millió euro is lehet mindennel körítéssel együtt. 2 zszl számolva a tartalékkal műszaki járművekkel közel 2 mrd euro lenne. Kb 650 mrd ft. Ehhez kellene még támogató erő,csapatlégvédelem, ifv,apc,tűzérség és természetesen emberanyag plusz laktanyák. Hát ez alsó hangón 1500-2000 mrd lenne. Közel paks-2 fele vagy még több.
Maradjunk a realitásnál. Számunkra ez a kategoria továbbra is zszl szinteken szinte elérhetetlen. Zászad szinteken talån fogjuk tudni rendszeresítenni.
Egyre tűnnik inkább hogy ha lesz is nehéz páncélos technika az jelenleg a maradék 72 ek reaktíválása (modernizációja) Még a lengyelek is modernizålják őket. Mert egy ilyen mbt beszerzése 100 as nagysågrendileg több mrd euro lenne. Náluk is zszl szintű beszerzések lehetnek belőle. A várható ár miatt. De előtte azt az árt ki is kellene gazdálkodni. legalábbis egy részét.
Inkább láncos vonalon IFV nél lehet majd itt szerintem "látványos" beszerzés plusz 8*8 as. Arra talán 4-5 zszl ra még talán lenne is keretünk.
Egyrészt elméleti volt a kérdés, bár nem titkoltan hazai rendszeresítésre gondoltam, másrészt többször leírták/tuk, hogy arra van pénz, amit meg akarunk valósítani.
Az a véleményem, hogy elavult eszközöket nem szabad beszerezni, a korszerű fenntartása hosszú távon mindenképpen megéri. Úgy gondolom, hogy ~12 millió Euro lehet a darabonkénti ár (K2: 8.5 million (constant 2009 USD)). Én inkább erre költenék, mint Paks 2-re (ami emlékeim szerint 10.000 Mrd HUF nagyságrendileg, és valószínűleg ilyen formában nincs is rá szükség - de ehhez nem értek, lehet, hogy tévedek).
Legalább 2, de inkább 3 zászlóalj felszerelésére szavaznék.
A beszerzést valamilyen helyi közreműködéssel/gyártással/összeszereléssel képzelném el. Tudom, bili, kéz, stb. De ha már gondolkodni sem gondolkodunk róla, akkor megette a fene.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Cifu

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Miért van olyan érzésem, hogy sokan itt tovább gondolták azt, amit írtam, pedig nem is írtam erre vonatkozólag? :D

A kérdés az volt, hogy K2 vagy EMBT.
A válasz első fele az, hogy kinek? Egy EU tagországnak a K2 alapvetően nem lenne jó döntés feltehetően.
A másik fele a lehetőségeket takarja. A K2 német motorral és sebességváltóval bír. A K2 topicban írtam róla, ha valakinek ez új, kérem látogassa meg ama topicot.
A német sebességváltó és motor érthető okokból tényező, lásd ma ott tartunk, hogy a NATO tagország Törökországnak is vakarnia kell a fejét bel- és külpolitikai okokból. Lehet jó a K2, de nem csak Dél-Koreaával kell jóba lenned hozzá, hanem Németországgal is...
Akkor már nem logikusabb az EMBT? Legalább a Koreaiakkal nem kell foglalkozni. :)
Végezetül a fejleszthetőség kérdése. A K2 bizony nem sok tartalékkal bír, Dél-Korea is belefutott abba a problémába, hogy a tervezéskor nem számoltak rá a tömegre, megterveztek X képességgel egy harckocsit, de ha valami plusz kell, akkor rövid a takaró. A Leo2 is szenved ettől, ugyebár, ezért nem kapott a Leo2PL plusz páncélzatot a testre, csak a toronyra. Mert egyszerűen az már a futóművet és az erőátvitelt terhelné túl.
Az EMBT ha vargabetűvel is, de egy jó választás ebből a szempontból, mert van nagyjából 6 tonna mozgástere, ami ilyen szinten nem kevés. Én nem azért soroltam fel az extra lehetőségeket, mert ezt mind kérem (bár kérném, ha arról lenne szó :D ), hanem azért, mert ezt mind rá lehet pakolni. Ami azért tényező a jövötállóság tekintetében....
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 092
33 354
113
Egyrészt elméleti volt a kérdés, bár nem titkoltan hazai rendszeresítésre gondoltam, másrészt többször leírták/tuk, hogy arra van pénz, amit meg akarunk valósítani.
Az a véleményem, hogy elavult eszközöket nem szabad beszerezni, a korszerű fenntartása hosszú távon mindenképpen megéri. Úgy gondolom, hogy ~12 millió Euro lehet a darabonkénti ár (K2: 8.5 million (constant 2009 USD)). Én inkább erre költenék, mint Paks 2-re (ami emlékeim szerint 10.000 Mrd HUF nagyságrendileg, és valószínűleg ilyen formában nincs is rá szükség - de ehhez nem értek, lehet, hogy tévedek).
Legalább 2, de inkább 3 zászlóalj felszerelésére szavaznék.
A beszerzést valamilyen helyi közreműködéssel/gyártással/összeszereléssel képzelném el. Tudom, bili, kéz, stb. De ha már gondolkodni sem gondolkodunk róla, akkor megette a fene.
Tonyot azzal a vaddal nem lehet illetni hogy nem gomdolkodna ilyyesmin. :)
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 859
113
Egyrészt elméleti volt a kérdés, bár nem titkoltan hazai rendszeresítésre gondoltam, másrészt többször leírták/tuk, hogy arra van pénz, amit meg akarunk valósítani.
Az a véleményem, hogy elavult eszközöket nem szabad beszerezni, a korszerű fenntartása hosszú távon mindenképpen megéri. Úgy gondolom, hogy ~12 millió Euro lehet a darabonkénti ár (K2: 8.5 million (constant 2009 USD)). Én inkább erre költenék, mint Paks 2-re (ami emlékeim szerint 10.000 Mrd HUF nagyságrendileg, és valószínűleg ilyen formában nincs is rá szükség - de ehhez nem értek, lehet, hogy tévedek).
Legalább 2, de inkább 3 zászlóalj felszerelésére szavaznék.
A beszerzést valamilyen helyi közreműködéssel/gyártással/összeszereléssel képzelném el. Tudom, bili, kéz, stb. De ha már gondolkodni sem gondolkodunk róla, akkor megette a fene.
Megpróbálom egy közel 20 évnyi folyamatirányítási tapasztalatot belevinni. Plusz a sorosként szerzet tapasztalatot.
Akkor vágjunk bele:D ahhoz hogy egy normális mbt elérhető és bevethető legyen számunkra továbbá a lehetséges szükséges harci feladatott is el tudja látni ahhoz tankonként legalább 35-45 emberre van szükségesed. Tehát egy mbt. Személyzet 4 fő opcionálisan 3 fő, Egy szakaszhoz kellenének műszakiak is 2-3 fő minimum plusz még ugyanennyi , parancsnoki kar 2-3 fő legalább szakaszonként. Támogató erő: lövész szakasz legalább 1-2, Támogató IFV vagy APC tankonként legalább 2 (3) szintén körítéssel létszámmal. Plusz minimum a mai világban valamilyen szintű csapatlégvédelem szintén egy századra legalább egy szakasznyi és így tovább. Tehát 2 zászlóalnyi modern mbt hez kell legalább minimum egy két ezrednyi támógató erő is. Így viszont összevonva már nehéz dandár lenne. A maga 2500-3500 létszámával. (Amire égetően szükségünk lenne a szakik szerint). Magába egy bármilyen tank körítés nélkül csak vas hulladék. Ezért is írtam korában hogy előbb a körítés legyen meg hozzá. Utána a legvégén a tank. Ez évekbe is beletelhet. Mert hiába van pénzed ha mindent az alapról kellene kiépítened. A T-72 modernizációt a szomszédok se csak azért a régi technikát tartsuk fent alapon csinálják. Hanem ha jobban utánanézünk akkor pontosan a képesség fenntartására plusz a kiképzés felkészítésre összpontosítanak ezáltal lehetőség szerint modernebb eszközökkel. Másodsorban a védelmi képességekkel karöltve. Nem egyből fejest ugranak a mélyvízbe. Hanem szépen lépésről lépesre kiépítik azt a kapacítást ami egy modern nehéz dandárhoz szükséges.
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Megpróbálom egy közel 20 évnyi folyamatirányítási tapasztalatot belevinni. Plusz a sorosként szerzet tapasztalatot.
Akkor vágjunk bele:D ahhoz hogy egy normális mbt elérhető és bevethető legyen számunkra továbbá a lehetséges szükséges harci feladatott is el tudja látni ahhoz tankonként legalább 35-45 emberre van szükségesed. Tehát egy mbt. Személyzet 4 fő opcionálisan 3 fő, Egy szakaszhoz kellenének műszakiak is 2-3 fő minimum plusz még ugyanennyi , parancsnoki kar 2-3 fő legalább szakaszonként. Támogató erő: lövész szakasz legalább 1-2, Támogató IFV vagy APC tankonként legalább 2 (3) szintén körítéssel létszámmal. Plusz minimum a mai világban valamilyen szintű csapatlégvédelem szintén egy századra legalább egy szakasznyi és így tovább. Tehát 2 zászlóalnyi modern mbt hez kell legalább minimum egy két ezrednyi támógató erő is. Így viszont összevonva már nehéz dandár lenne. A maga 2500-3500 létszámával. (Amire égetően szükségünk lenne a szakik szerint). Magába egy bármilyen tank körítés nélkül csak vas hulladék. Ezért is írtam korában hogy előbb a körítés legyen meg hozzá. Utána a legvégén a tank. Ez évekbe is beletelhet. Mert hiába van pénzed ha mindent az alapról kellene kiépítened. A T-72 modernizációt a szomszédok se csak azért a régi technikát tartsuk fent alapon csinálják. Hanem ha jobban utánanézünk akkor pontosan a képesség fenntartására plusz a kiképzés felkészítésre összpontosítanak ezáltal lehetőség szerint modernebb eszközökkel. Másodsorban a védelmi képességekkel karöltve. Nem egyből fejest ugranak a mélyvízbe. Hanem szépen lépésről lépesre kiépítik azt a kapacítást ami egy modern nehéz dandárhoz szükséges.
Röviden,nincs rá keret.Az üzemeltetésre se,pláne nem a mi üzemkultúránkal.Plusz egy ilen jószágnak már nem Jani a faluvégröl jelenti a személyzetet,hanem minimum technikusi kvalitás-meg kell fizetni.Vagy inkább kellene.....
Miért van olyan érzésem, hogy sokan itt tovább gondolták azt, amit írtam, pedig nem is írtam erre vonatkozólag? :D

A kérdés az volt, hogy K2 vagy EMBT.
A válasz első fele az, hogy kinek? Egy EU tagországnak a K2 alapvetően nem lenne jó döntés feltehetően.
A másik fele a lehetőségeket takarja. A K2 német motorral és sebességváltóval bír. A K2 topicban írtam róla, ha valakinek ez új, kérem látogassa meg ama topicot.
A német sebességváltó és motor érthető okokból tényező, lásd ma ott tartunk, hogy a NATO tagország Törökországnak is vakarnia kell a fejét bel- és külpolitikai okokból. Lehet jó a K2, de nem csak Dél-Koreaával kell jóba lenned hozzá, hanem Németországgal is...
Akkor már nem logikusabb az EMBT? Legalább a Koreaiakkal nem kell foglalkozni. :)
Végezetül a fejleszthetőség kérdése. A K2 bizony nem sok tartalékkal bír, Dél-Korea is belefutott abba a problémába, hogy a tervezéskor nem számoltak rá a tömegre, megterveztek X képességgel egy harckocsit, de ha valami plusz kell, akkor rövid a takaró. A Leo2 is szenved ettől, ugyebár, ezért nem kapott a Leo2PL plusz páncélzatot a testre, csak a toronyra. Mert egyszerűen az már a futóművet és az erőátvitelt terhelné túl.
Az EMBT ha vargabetűvel is, de egy jó választás ebből a szempontból, mert van nagyjából 6 tonna mozgástere, ami ilyen szinten nem kevés. Én nem azért soroltam fel az extra lehetőségeket, mert ezt mind kérem (bár kérném, ha arról lenne szó :D ), hanem azért, mert ezt mind rá lehet pakolni. Ami azért tényező a jövötállóság tekintetében....
Mérnök úr,teljessen igaza van.A toronykoncccepció viszont tetszik.Csak én egy ngp+programozott robanású gránátokat kezelni képes autómata gránátvetőt kombot tennék a MANPAD mellé
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Egyrészt elméleti volt a kérdés, bár nem titkoltan hazai rendszeresítésre gondoltam, másrészt többször leírták/tuk, hogy arra van pénz, amit meg akarunk valósítani.
Az a véleményem, hogy elavult eszközöket nem szabad beszerezni, a korszerű fenntartása hosszú távon mindenképpen megéri. Úgy gondolom, hogy ~12 millió Euro lehet a darabonkénti ár (K2: 8.5 million (constant 2009 USD)). Én inkább erre költenék, mint Paks 2-re (ami emlékeim szerint 10.000 Mrd HUF nagyságrendileg, és valószínűleg ilyen formában nincs is rá szükség - de ehhez nem értek, lehet, hogy tévedek).
Legalább 2, de inkább 3 zászlóalj felszerelésére szavaznék.
A beszerzést valamilyen helyi közreműködéssel/gyártással/összeszereléssel képzelném el. Tudom, bili, kéz, stb. De ha már gondolkodni sem gondolkodunk róla, akkor megette a fene.
Hát,szerimtem erősdve álmodozol,pénzünk nincs rá,ipari kapacitásunk se,és személyzet se lenne egy korszerű,legmodernebb új gyártású hk dd-ra
Nekünk a modernizált régi vasak a legreálisabb opció.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 456
23 921
113
Abban ki lehet egyezni, hogy nekünk ár/érték arányban sajnos vagy nem sajnos (szerintem nem) a t90 lenne az ideális?
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 859
113
A T-90 es nem mbt hanem egy használható mindenes tank. Nem tökéletes de nem is gyenge. Amolyan igazi közép igásló. A gond az vele hogy ez már számunkra elérhetetlen.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 777
65 090
113
Ha választani kellene a K2-PIP és az EMBT között, szerintetek melyik lenne a nyerő?
Attól függ kinek mire kell, milyen a terep, mekkorák a lőtávok kb, mennyire lakott, hőmérséklet stb. Nem mindegy hogy sarkvidék vagy sivatag, vagy épp Magyarország 1945 és a Sárvíz völgye.
A görögöknél ha jól olvastam a napokban a Leo sokadmagával elvérzett a 30% -os emelkedőn, meg az üzembiztosság terén. A jégen meg koriznak a gumibetétes láncúak.
Szerintem a K2 egy jobban kiforrott tank mint ez a kiállított európai példány.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A T-90 es nem mbt hanem egy használható mindenes tank. Nem tökéletes de nem is gyenge. Amolyan igazi közép igásló. A gond az vele hogy ez már számunkra elérhetetlen.
Modernizált T72 viszont igen.Vagy talán van még az amiknak a sivatagban 1-2zl, M60T,avagy M60-120S szintre modernizálható öreg vasuk.Viszont ezen a fiatornyon érdemes elmélázni szerintem.Különben az ukránok modernizált T64re raktak hasonlóképpen Gs23 gá-t
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 777
65 090
113
Egyrészt elméleti volt a kérdés, bár nem titkoltan hazai rendszeresítésre gondoltam, másrészt többször leírták/tuk, hogy arra van pénz, amit meg akarunk valósítani.
Az a véleményem, hogy elavult eszközöket nem szabad beszerezni, a korszerű fenntartása hosszú távon mindenképpen megéri. Úgy gondolom, hogy ~12 millió Euro lehet a darabonkénti ár (K2: 8.5 million (constant 2009 USD)). Én inkább erre költenék, mint Paks 2-re (ami emlékeim szerint 10.000 Mrd HUF nagyságrendileg, és valószínűleg ilyen formában nincs is rá szükség - de ehhez nem értek, lehet, hogy tévedek).
Legalább 2, de inkább 3 zászlóalj felszerelésére szavaznék.
A beszerzést valamilyen helyi közreműködéssel/gyártással/összeszereléssel képzelném el. Tudom, bili, kéz, stb. De ha már gondolkodni sem gondolkodunk róla, akkor megette a fene.
Paks 2 jelenleg nagyobb szükség van, és pénzt is termel. A K2 nem, az csak visz, amúgy is csak egy fogyóeszköz.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 749
113
Nekem valahogy nem szimpi ez az EMBT. Nem is igazán tudom megfogalmazni technológiai oldalról, hogy miért nem. Én egy Leclerc XXI-et többre tartok ennél a megoldásnál. (nem biztos, hogy igazam van, de így gondolom)

Én objektíve, az ár/érték arányt is nézve a T-90MS-t tartom a legjobb MBT-nek. De NATO tagként nekünk sajnos nem elérhető.
 
  • Tetszik
Reactions: wankel
M

molnibalage

Guest
Nekem valahogy nem szimpi ez az EMBT. Nem is igazán tudom megfogalmazni technológiai oldalról, hogy miért nem. Én egy Leclerc XXI-et többre tartok ennél a megoldásnál. (nem biztos, hogy igazam van, de így gondolom)

Én objektíve, az ár/érték arányt is nézve a T-90MS-t tartom a legjobb MBT-nek. De NATO tagként nekünk sajnos nem elérhető.
A T-90-es nem fejleszthető tovább a toronyméret miatt, mert nem fér be hosszabb lövedék. Ez az új hibrid cucc bizony ad még kifutási időt a jelenlegi alapokkal a legjobbakat összevétve. A baj az, hogy így is drága. Viszont kevésbé rizikós... A 6 tonna tartalék, ahogy irta Cifu, az kruvasok. Erős túlzással a Halálcsillag szuper lézere is ráférne...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 308
54 749
113
molnibalage

A T-90 is a fejleszthetőségének a végére ért. Akárcsak a Leopárd 2 vagy a Leclerc.
Most ezt egy "csalással" átvariálnák. Egy nagyobb teherbírású alvázra ráraktak egy kisebb méretű és súlyú tornyot. (EMBT)
Ez így tényleg szuper, csak éppen nem oldja meg az alapvető problémát, ami az, hogy mind a három tank konstrukciósan elavult. Az EMBT öszvér tank is.
Az oroszoknak van megoldása erre a T-14 személyében. A francia-német duónak meg majd lesz.

Értem én az EMBT mögött rejlő koncepciót, de azt is látom, hogy nem megoldás. Ráadásul drága is lehet, ugyanis se a leo se a leclerc nem volt olcsó jármű.
A T-90MS nagy előnye, hogy legalább olcsó. Akár 3 db T-90MS-t is vehetsz 1 db Leopárd 2A7 árából. És ez nagyon nagy előny szerintem. Ettől függetlenül koncepcionálisan a T-14-hez képest minden mai tank elavultnak tekinthető. (Szerintem)
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Röviden,nincs rá keret.Az üzemeltetésre se...
Roviden: attol meg, hogy naponta 100-szor leirod, hogy nincs ra keret, attol meg van. Nem fogom sem a tradingeconomics-t, sem a ksh-t sem megint belinkelni, mert ha eldontotted, hogy penz kerdesben meg veletlenul sem a kozgazdasagtannak, az adatokank hiszel, akkor ugyis olyan mindegy... de szeritem te ataludtad az utobbi 8 evet...