MiG-1.44 / MiG 1.44 Flatpack / MFI (Mikojan-Gurjevics)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 762
17 838
113
Most, lehet, hogy bennem van a hiba, de ezt a plazmadolgot nem értem. A plazmán keresztül nyista navigáció meg kommunikáció. Mibōl allítja elō!? Másrészt, az milyen lopakodó, ami körül forró levegō, vagy olyan erōs mágneses tér van, amit bármelyik rádióamatōr el tud kapni egy Hall-szondával!?

Plazmát elōállítani úgy lehet, hogy leszeded a külsō héjon lévō elektronokat. Ezt hivatalott a kilépési munka kifejezni. Ez azért elég sok energia, vagyis magas hōmérséklet. Ezt tartsd távol, tartsd össze egy MOZGÔ tárgyon. A plazma egyik rossz tulajdonsága, hogy egy csatorna kell a létrejöttéhez, aminek van kezdete és vége - lásd Tokomak vagy Stellerator. Egy repülōn ezt nehéz megoldani, pláne úgy, hogy levegō egyrészt hűt, másrészt nyom...

Bár lehet, hogy rosszul látom a dolgot, de az eddig természettudományos ismereteimbe nehéz beillesztenem
 
M

molnibalage

Guest
Most, lehet, hogy bennem van a hiba, de ezt a plazmadolgot nem értem. A plazmán keresztül nyista navigáció meg kommunikáció. Mibōl allítja elō!? Másrészt, az milyen lopakodó, ami körül forró levegō, vagy olyan erōs mágneses tér van, amit bármelyik rádióamatōr el tud kapni egy Hall-szondával!?

Plazmát elōállítani úgy lehet, hogy leszeded a külsō héjon lévō elektronokat. Ezt hivatalott a kilépési munka kifejezni. Ez azért elég sok energia, vagyis magas hōmérséklet. Ezt tartsd távol, tartsd össze egy MOZGÔ tárgyon. A plazma egyik rossz tulajdonsága, hogy egy csatorna kell a létrejöttéhez, aminek van kezdete és vége - lásd Tokomak vagy Stellerator. Egy repülōn ezt nehéz megoldani, pláne úgy, hogy levegō egyrészt hűt, másrészt nyom...

Bár lehet, hogy rosszul látom a dolgot, de az eddig természettudományos ismereteimbe nehéz beillesztenem
'90-es években merült fel ez a hülyeség és hájpolta az sok orosz fan, hogy "az okos orosz". Aztán hogyhogy nem semmi nem lett semmi az egészből, mert eleve értelmetlen. Persze akkor is benyelte ezt a sok természettudományos analfabéta, akiknél ül az, hogy azért nem gyártják a Szu-57-et, mert túl fejlett és nincs rá szükség....
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 762
17 838
113
'90-es években merült fel ez a hülyeség és hájpolta az sok orosz fan, hogy "az okos orosz". Aztán hogyhogy nem semmi nem lett semmi az egészből, mert eleve értelmetlen. Persze akkor is benyelte ezt a sok természettudományos analfabéta, akiknél ül az, hogy azért nem gyártják a Szu-57-et, mert túl fejlett és nincs rá szükség....
Mondjuk ha ez létezne, akkor meg van oldva a Stellerator/Tokomak-kérdés egyik központi kérdése, a plazmaösszetartás és irányítás - ráadásul mozgó rendszerben. Ez alsó hangon az összes kiadható tudományos díj, kitüntetés bezsebelése lenne a következō évtizedekben, plusz a MiG már régen nem repülōkkel seftelve vegetálna valamelyik irodaházban...

Na igen, nem zavarhatnak a termeszettudomány törvényszerűségei, ha nem tudod, hogy vannak a termeszettudományak törvényszerűségei... :)
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Most, lehet, hogy bennem van a hiba, de ezt a plazmadolgot nem értem. A plazmán keresztül nyista navigáció meg kommunikáció. Mibōl allítja elō!? Másrészt, az milyen lopakodó, ami körül forró levegō, vagy olyan erōs mágneses tér van, amit bármelyik rádióamatōr el tud kapni egy Hall-szondával!?
Plazmát elōállítani úgy lehet, hogy leszeded a külsō héjon lévō elektronokat. Ezt hivatalott a kilépési munka kifejezni. Ez azért elég sok energia, vagyis magas hōmérséklet. Ezt tartsd távol, tartsd össze egy MOZGÔ tárgyon. A plazma egyik rossz tulajdonsága, hogy egy csatorna kell a létrejöttéhez, aminek van kezdete és vége - lásd Tokomak vagy Stellerator. Egy repülōn ezt nehéz megoldani, pláne úgy, hogy levegō egyrészt hűt, másrészt nyom...
Egy korszerű csapásmérő gépen - mióta alkalmazzák a lézer-giroszkópokat - a navigációhoz nem kell külső forrás, legfeljebb időnként némi pár másodperces pozíció-pontosítás műholdas rendszerrel. Csapásmérőnél/bombázónál meg ha éles bevetésre indulnak úgysincs kommunikáció, teljes rádiócsend míg a célpont támadását be nem fejezték, utána esetleg lehet rádiózni ha vészhelyzet van.
Az igazi probléma inkább az amit a hsz.-ed második felében írtál: hogy lehet stabil plazmát előállítani egy repülőgép körüli áramló közegben? Ez szerintem kb. Nobel díjat érne. Lehet hogy már valahol megoldották, de ezer lakattal van titkosítva mert ez a képesség többet ér tíz N-díjnál is?!! Mindenesetre akkor se Szergejről tudom elképzelni ...
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 678
12 475
113
Nem igazán értem, az igaz, hogy időközben megjelent 2 db komolyan vehető lopakodó képességű gép (az orosz és a kínai projekteket jelen helyzetben zárójelbe tenném), de a lehetséges célok zöme még mindig nem lopakodó, tehát a radarok fejlődésével a nem lopakodó jellegű célok egyre inkább hátrányba kerülnek, vagyis jelenleg az arány globálisan a radarok javára tolódik el (szerintem). Persze amint az F-35 szélesebb körben terjed el (a legtöbb fejlett ország rendszerben tart majd 1-2-több tucatot) onnantól fordul ismét a meccs ahogyan én gondolom.
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 288
17 348
113
A problémát szép részben nem inkább a stealth kialakításu robotrepülőgépek jelentik? Mint pl az AGM-154?
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
A problémát szép részben nem inkább a stealth kialakításu robotrepülőgépek jelentik? Mint pl az AGM-154?
Az oroszoknak és a kínaiaknak mindenképpen - az első pár atomrobbanásig. Attól kezdve úgyis az ICBM/SLBM-eké a főszerep, és szerintem azok ellen darabszámukat tekintve jelenleg úgysincs hatékony védelem.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 762
17 838
113
Egy korszerű csapásmérő gépen - mióta alkalmazzák a lézer-giroszkópokat - a navigációhoz nem kell külső forrás, legfeljebb időnként némi pár másodperces pozíció-pontosítás műholdas rendszerrel. Csapásmérőnél/bombázónál meg ha éles bevetésre indulnak úgysincs kommunikáció, teljes rádiócsend míg a célpont támadását be nem fejezték, utána esetleg lehet rádiózni ha vészhelyzet van.
Az aktív elektromos berendezéseket eléggé tacsra tudja tenni a plazmakör vagy a plazmakört manipuláló mágneses tér. Ehhez olyan brutál árnyékolást kell alkalmazni, hogy ihaj. Lehet, hogy szépen dobozoltak, de akkor mindent kell, az utolsó kondenzátorig.

A másik nyűgöm az ehhez tartozó energiamennyiség. Miért erōlködjek ezzel, ha a geometriát/bevonatot (elektronikát) is használni lehet. Valahol ez nálam a nukleáris meghajtású rakéta esete.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Az aktív elektromos berendezéseket eléggé tacsra tudja tenni a plazmakör vagy a plazmakört manipuláló mágneses tér. Ehhez olyan brutál árnyékolást kell alkalmazni, hogy ihaj. Lehet, hogy szépen dobozoltak, de akkor mindent kell, az utolsó kondenzátorig.

A másik nyűgöm az ehhez tartozó energiamennyiség. Miért erōlködjek ezzel, ha a geometriát/bevonatot (elektronikát) is használni lehet. Valahol ez nálam a nukleáris meghajtású rakéta esete.
Az elektronikához nagyon kevéssé értek, ezért kérdem: az árnyékoláshoz nem elég az alufóliából készült méhsejt-erősítésű szénszálas kompozit-borítópanel karbonos festékkel alapozva?
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 762
17 838
113
Eddig csak civil árnyékolást láttam, alulemez. Bontottam szét régi Bundeswehr-es rádiót, abban volt réz. Passz, ez meghaladja a tudásom. Valahogy meg lehet oldalni, az anyahajók is kibírják, a CERN-ben is van mágneses tér, csak ott szerintem jó pár dolgot szupravezetōvé tesznek, ott meg a mágnesesség nem téma többé. ..
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 288
17 348
113
Az oroszoknak és a kínaiaknak mindenképpen - az első pár atomrobbanásig. Attól kezdve úgyis az ICBM/SLBM-eké a főszerep, és szerintem azok ellen darabszámukat tekintve jelenleg úgysincs hatékony védelem.
Igazad van, de ez ugyanakkor mindenre igaz. Ha a honi vadász Mig-31-nek, utódjának F-35-ösöket kell hajkurásznia, akkor Oroszország már hadban áll, és saját légtérben vív harcot.

Másrészt ezek a stealth fegyverek is jobban elterjedhetnek a jövőben, pl pont a kevésbé válogatós Kínának köszönhetően, kis intenzitású konfliktusban is számolni kell velük a jövőben.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 300
54 677
113
Szerintem ezt a MIG-1.44-et már meghaladta az idő.
Én a MIG-31 utódját valamilyen J-20 szerűségnek tudnám csak elképzelni. Az más kérdés, hogy ha a MIG-31 sokáig üzemeltethető akkor meg kell hagyni erre a feladatra (cirkáló rakéta vadászat), mert több, mint tökéletes rá a típus.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Egy korszerű csapásmérő gépen - mióta alkalmazzák a lézer-giroszkópokat - a navigációhoz nem kell külső forrás, legfeljebb időnként némi pár másodperces pozíció-pontosítás műholdas rendszerrel. Csapásmérőnél/bombázónál meg ha éles bevetésre indulnak úgysincs kommunikáció, teljes rádiócsend míg a célpont támadását be nem fejezték, utána esetleg lehet rádiózni ha vészhelyzet van.
Az igazi probléma inkább az amit a hsz.-ed második felében írtál: hogy lehet stabil plazmát előállítani egy repülőgép körüli áramló közegben? Ez szerintem kb. Nobel díjat érne. Lehet hogy már valahol megoldották, de ezer lakattal van titkosítva mert ez a képesség többet ér tíz N-díjnál is?!! Mindenesetre akkor se Szergejről tudom elképzelni ...
A B2esről is mondják. Az ára indokolná is. Olyan nagyon nem kell összetartani. Az orrán olyan pálca végén csinálná, mint ami a kisérleti gépeken szokott lenni, aztán áramlástecnikailag arra hajtani, amerre szükséges. A repülő meg húzna száz méter antennát, ami kisugározza a kilowattnyi elektront, ami magától megtalálná a plazmát.
Persze ez egész valószinűtlen, úgyhogy évek múlva ne rám hivatkozzatok, mint agyatlan oroszfanra.
A kavitációs torpedót is megcsinálták, nyilvánvalóan lehetetlen sebességgel.
 

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Szerintem ezt a MIG-1.44-et már meghaladta az idő.
Én a MIG-31 utódját valamilyen J-20 szerűségnek tudnám csak elképzelni. Az más kérdés, hogy ha a MIG-31 sokáig üzemeltethető akkor meg kell hagyni erre a feladatra (cirkáló rakéta vadászat), mert több, mint tökéletes rá a típus.
Az új cirkálórakéták stealth kialakításúak (lesznek). Az oroszoknál már most azok.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 300
54 677
113
gacsat

"Az új cirkálórakéták stealth kialakításúak (lesznek). Az oroszoknál már most azok."

És? Ez miben érinti a repülőgép kialakítását? A cirkáló rakéta nem lő vissza :D
E mellet pedig jelenleg is nagyon jó a MIG-31-s radarja, és van IR érzékelője is. Ezeket kellene fejleszteni, meg jön mellé az R-37+R-77 és már teljesen korszerű az egész gép.

"A kavitációs torpedót is megcsinálták, nyilvánvalóan lehetetlen sebességgel."

Azért az egyszerűbb dolog, mint a "plazma stealth" lényegében egy víz alatti rakétáról beszélünk.
Én a plazma általi lopakodást nem a repülőknél tartom reálisnak, hanem a MIRV fejeknél. A hőmérséklet és a nagy nyomás adott, már csak "anyag" kell hozzá.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 155
60 813
113
Mint honi légvédelmi vadász olyan képességei vannak, hogy nem látom azt a reális képesség növelést, amiért megérné őket leváltani egy ennyivel kisebb gépre, mert annak biztosan a hatósugár és CAP látná kárát.

Kisebb? Majdnem két méterrel volt nagyobb a fesztávja. A hossza közel ugyanakkora, a hajtóművei egyenként(!) majdnem három tonnával toltak többet.
A belső fegyvertérbe négy R-37-est lehet függeszteni. A radarja, az N014-es az RP-31-es hatótávjának a duplája lett volna. A gép átrepülési távolsága 1000km-el volt nagyobbra tervezve, mint a 31-esé.
A MiG 1.44 minden, csak nem kicsi.

http://paralay.world/mfi.html
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 678
12 475
113
gacsat

"Az új cirkálórakéták stealth kialakításúak (lesznek). Az oroszoknál már most azok."

És? Ez miben érinti a repülőgép kialakítását? A cirkáló rakéta nem lő vissza :D
E mellet pedig jelenleg is nagyon jó a MIG-31-s radarja, és van IR érzékelője is. Ezeket kellene fejleszteni, meg jön mellé az R-37+R-77 és már teljesen korszerű az egész gép.

"A kavitációs torpedót is megcsinálták, nyilvánvalóan lehetetlen sebességgel."

Azért az egyszerűbb dolog, mint a "plazma stealth" lényegében egy víz alatti rakétáról beszélünk.
Én a plazma általi lopakodást nem a repülőknél tartom reálisnak, hanem a MIRV fejeknél. A hőmérséklet és a nagy nyomás adott, már csak "anyag" kell hozzá.
A beérkező MIRV fejnek muszáj lopakodni? Van amit arra eséllyel lehet ráreptetni?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 300
54 677
113
notaricon

"A beérkező MIRV fejnek muszáj lopakodni? Van amit arra eséllyel lehet ráreptetni?"

Jelenleg nincs szerintem olyan eszköz amely nem nukleáris harci résszel kárt tudna benne tenni. Viszont azt tudom, hogy vannak ilyen irányú fejlesztések, szóval nem árt a MIRV-eknek sem ha fejlődnek.

De feltehetjük úgy is a kérdést, hogy mi a francnak plazma lopakodás egy MIG-31 feladat körű gépnek? Vagy bármilyen lopakodás neki?
 
  • Tetszik
Reactions: notaricon
M

molnibalage

Guest
Kisebb? Majdnem két méterrel volt nagyobb a fesztávja. A hossza közel ugyanakkora, a hajtóművei egyenként(!) majdnem három tonnával toltak többet.
A belső fegyvertérbe négy R-37-est lehet függeszteni. A radarja, az N014-es az RP-31-es hatótávjának a duplája lett volna. A gép átrepülési távolsága 1000km-el volt nagyobbra tervezve, mint a 31-esé.
A MiG 1.44 minden, csak nem kicsi.

http://paralay.world/mfi.html
Akkor ezt benéztem. Viszont továbbra sem értem, hogy mi lenne ebben a költséghatékony és mi szükség rá. Ez sem lenne multirole. Ez kb. olyan lenne, mint lecserélni az F-14-et egy belső fegyver teres eltérő, még nagyobb F-14-re. Tekintve, hogy orosz anyaföldre kb. atomháború esetén menne CM, innentől fogva ennek a cserének majdnem annyi értelme lenne, mint ABM rendszerre költeni. Semmi. Ha valaha is orosz expedíciód műveltben CM veszély van, akkor azt oldja meg a MiG-31 és új 4++ gépek. Ott meg szó nincs akkora védendő területről, mint Oo. esetében.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 678
12 475
113
notaricon

"A beérkező MIRV fejnek muszáj lopakodni? Van amit arra eséllyel lehet ráreptetni?"

Jelenleg nincs szerintem olyan eszköz amely nem nukleáris harci résszel kárt tudna benne tenni. Viszont azt tudom, hogy vannak ilyen irányú fejlesztések, szóval nem árt a MIRV-eknek sem ha fejlődnek.

De feltehetjük úgy is a kérdést, hogy mi a francnak plazma lopakodás egy MIG-31 feladat körű gépnek? Vagy bármilyen lopakodás neki?
A lopakodás nem annak kell aki támad? MiG-31 szerintem sem igazán ez a profil.