Orosz hadiflotta

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
1980-as évek végén élte fénykorát a szovjet hadiflotta. 160 darab kékvízi -flotta hajóval, 83 stratégiai atomtengeralattjáró, 113 nukl.megh. vadásztenegeralattjáró, 254 DE tengeralattjáró .
...
A legtöbb hadihajóval 1985-ben rendelkezett a szovjet hadiflotta-összesen 1561-el. 1989-ben "csak" 1380-al.1989-ben a szovjet hadiflotta éves költségvetése 12 milliárd Rubel volt. A teljes szovjet hadseregé 77 milliárd Rubel.

Már bocsi, de a számok csalókák. A szovjet flotta az említett időszakban még az első generációs atommeghajtású tengóinak (November osztály) jó részét üzemben tartotta, sőt, még aktív Whiskey osztályú egységük is volt a hagyományos meghajtásúak közül, ami ekkora már reménytelenül el volt avulva. A felszíni egységek terén ugyanez pepitában, 1985-ben még hadrendben volt a Szverdlov-osztályú ágyús cirkálók közül 11 egység, és noha pár közülük időközben kapott modernizálást, de ezek sem kaptak valóban ütőképes fegyverzetet. Hadrendben voltak még a Kildin-osztályú rombolók vagy a Riga-osztályú fregattok, dettó elavult egységek (a Kildin-osztály modernizációja P-15M robotrepülőgépekkel az 1970-es években történt csak meg).

Szóval hogy "fénykorát" élte, azt én nem a számok terén mérném le.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Továbbra is megépítenek egy 25k tonnás SSBN-t 4-5 év alatt. Amire van prioritási pénz, azt építik. Nyilván, ha van hol.

Azt azért tudod ugye, hogy egyik Borej osztályú egység se készült el 4 év alatt? Az első három egység eleve Akula-osztályú egységek számára épült orr-részt kapott. A negyedik egység lesz az első, amely teljes egészében már ennek készült, és annál 5 év volt a vízre bocsátás, de a hadrendbe állás még legalább 2 év...
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 236
17 119
113
Azt azért tudod ugye, hogy egyik Borej osztályú egység se készült el 4 év alatt? Az első három egység eleve Akula-osztályú egységek számára épült orr-részt kapott. A negyedik egység lesz az első, amely teljes egészében már ennek készült, és annál 5 év volt a vízre bocsátás, de a hadrendbe állás még legalább 2 év...
4-5 évet írtam, nem 4-et. De elnézést, 7 év. Arra próbáltam utalni, hogy, a kiemelt projektek, aminek nagyjából biztosított az anyagi háttere, azokkal ha nem is amerikai, kínai tempóban, de haladnak. Ennyire van kapacitásúk. Az majd elválik, hogy a következő évtizedben hova teszik a hangsúlyt. Az oroszok nem tudnak egyszerre mindent építeni, se pénzük, se gyártói kapacitásúk, beszállítói láncok, se elég szakemberük nincs hozzá.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 187
13 478
113
Ez egyébként nagyon érdekes kérdés. Az USÁ-nak mire? Mert a Szovjetuniónak pont ugyanarra lett volna hasznos egy nagy kékvízi flotta, mint Amerikának. Az SSBN-ek által hordozott rakétákkal csak egy atomháborút lehet megvívni, a Föld túlsó felén felvonulni, és ha kell, nagy erőkel beavatkozni nem. És légy szíves ne azzal gyere, hogy mindenhol voltak bábállamok, szövetségesek, mert azok az USÁ-nak is voltak, vannak globálisan. A tengeri kereskedelmi útvonalak ellenőrzésére, védelmére, gyors globális beavatkozáshoz nagy, erős kékvízi flotta kell, potens hordozókkal (plusz a teljes pereputtyal). Az igazság az, hogy a Szovjetuniónak pont szüksége volt (lett volna) ezekre a hajókra is.
Oroszország már más kérdés, szerintem alapvetően nem, de Cifunak abban igaza van, hogy a már meglévő tapasztalatot, tudást csak így tudják megtartani. Ki tudja, mi lesz 20-30 év múlva? Ha az orosz gazdaság kellően megerősödik, évtizedes távlatban szükségük lehet újra a kékvízi flottára.
Lehet, hogy szüksége lett volna, de annyira nem eröltették. Sztálinék alapból előbb az európai proletárokat akarták felszabadítani az elnyomás alól. Aztán kitört a világháború, de se a németek, se a japánok ellen nem volk szükség rájuk. Hruscsov a rakétákat szerette és mindent azokkal akart megoldani. Lehet a többiek már belátták, hogy jó lenne, de már elértak a nyolcvanas évekbe, ott meg már nem bírta a gazdaságuk.
A helyzet az, hogy most kéne eldöntsék, hogy kell-e nekik egy ilyesmi, vagy sem?
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 236
17 119
113
Lehet, hogy szüksége lett volna, de annyira nem eröltették. Sztálinék alapból előbb az európai proletárokat akarták felszabadítani az elnyomás alól. Aztán kitört a világháború, de se a németek, se a japánok ellen nem volk szükség rájuk. Hruscsov a rakétákat szerette és mindent azokkal akart megoldani. Lehet a többiek már belátták, hogy jó lenne, de már elértak a nyolcvanas évekbe, ott meg már nem bírta a gazdaságuk.
A helyzet az, hogy most kéne eldöntsék, hogy kell-e nekik egy ilyesmi, vagy sem?
Az oroszoknak ma biztos nem, 20 év múlva lehet. Hogy a "lehet" miatt megtartják-e a Kuznyát és a gépeket, az majd elválik.

Sztálin mondjuk flotta kérdésben nem jó példa, a 30-as évek második felében olyan programot indított be, hogy talán az USA lehetőségeit is meghaladta volna. 1940-ben 6, vagy 8 csatahajó és csatacirkáló volt építés alatt, nem éppen partvédelmi szerepkörben. A 40-es évek végén megint nekifogtak, csak a halála miatt nem készültek el velük.
 
  • Tetszik
Reactions: wankel

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
4-5 évet írtam, nem 4-et. De elnézést, 7 év. Arra próbáltam utalni, hogy, a kiemelt projektek, aminek nagyjából biztosított az anyagi háttere, azokkal ha nem is amerikai, kínai tempóban, de haladnak. Ennyire van kapacitásúk. Az majd elválik, hogy a következő évtizedben hova teszik a hangsúlyt. Az oroszok nem tudnak egyszerre mindent építeni, se pénzük, se gyártói kapacitásúk, beszállítói láncok, se elég szakemberük nincs hozzá.

No offense, én csak arra utaltam, hogy az oroszoknak sem SSBN, sem SSN (SSGN) egységek építése nem megy ilyen gyorsan. A következő Jaszen-osztályú egység (a Novoszibirszk) építése is 2013-ban kezdődött, elvben 2019-ben fogják vízre bocsátani, jó esetben 2020-ra át is adhatják. Az Egyesült Államok tud most ilyen 2-2,5 év alatt egy Virginia-osztályú egységet átadni a gerincfektetéstől kezdve, de például a briteknél több, mint 10 év, amíg egy Astute osztály eljut a gerincfektetéstől az átadásig...
 
  • Tetszik
Reactions: arbalest

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 852
113
No offense, én csak arra utaltam, hogy az oroszoknak sem SSBN, sem SSN (SSGN) egységek építése nem megy ilyen gyorsan. A következő Jaszen-osztályú egység (a Novoszibirszk) építése is 2013-ban kezdődött, elvben 2019-ben fogják vízre bocsátani, jó esetben 2020-ra át is adhatják. Az Egyesült Államok tud most ilyen 2-2,5 év alatt egy Virginia-osztályú egységet átadni a gerincfektetéstől kezdve, de például a briteknél több, mint 10 év, amíg egy Astute osztály eljut a gerincfektetéstől az átadásig...

A tud sem az amerikaiaknál sem az oroszoknál nem a képesség hiányát jelenti hanem inkább pénz hiányt jelent.Meg persze azt,hogy nem is kell már évente átadni ilyen egységeket.
 
M

molnibalage

Guest
Már bocsi, de a számok csalókák. A szovjet flotta az említett időszakban még az első generációs atommeghajtású tengóinak (November osztály) jó részét üzemben tartotta, sőt, még aktív Whiskey osztályú egységük is volt a hagyományos meghajtásúak közül, ami ekkora már reménytelenül el volt avulva. A felszíni egységek terén ugyanez pepitában, 1985-ben még hadrendben volt a Szverdlov-osztályú ágyús cirkálók közül 11 egység, és noha pár közülük időközben kapott modernizálást, de ezek sem kaptak valóban ütőképes fegyverzetet. Hadrendben voltak még a Kildin-osztályú rombolók vagy a Riga-osztályú fregattok, dettó elavult egységek (a Kildin-osztály modernizációja P-15M robotrepülőgépekkel az 1970-es években történt csak meg).

Szóval hogy "fénykorát" élte, azt én nem a számok terén mérném le.
Attól még az volt a szovjet flotta csúcspontja, mert a legtöbb korszerű egység akkor volt a hozzá való műholdakkal. Nem arról szólt boki kijelentése, hogy mi minden más szutyok volt még mellette. A '70-es évek eleji és 1985-ös felszíni flotta, a HT-i légierő között nagyon durva különbség volt, ahogy vadásztengó és SSBN terén is.

A hiba ott volt szerintem, hogy a sok régi szart nem vágták ki, bár az oroszok gondolkodásmódja szöget ellentétben volt a jenkivel. A régi vackok nagy részét a SOSUS a világ végéről hallotta. A P-3 flotta olyan véres aratást vágott volna közöttük Hpasp anyagai alapján - nuki eszközök nélkül is - hogy az iszonyat. Az összes régi szutyok egységnek kb. a fejére pottyantott volna torpedót a P-3 úgy, hogy túl sok meló nem lett volna. A SOSUS igen pontos koordinátákat adott és legfeljebb tucatnyi nagyságrendű bójával az 1-2-3 órás lagban levő P-3 megtalálja és páz ezer yardos távolságból a korszakok torepódi elől sehova nem szaladt volna el egyik szovjet tengó sem. Legfeljebb a csalikban reménykedhettek volna, már ha volt olyan a régi tengókon. Nem nuki háború esetén mondjuk azért igen szép tűzerőt kötött le volna egy ideig a sok kohószökevény levadászása.

Nuki háború esetén a leszutyokabb régi tengó is nuki torpedóval nagy veszély, mert nem kell finomkodni. Odadurrant és kész. Csak nuki háború nálam nem a realitás talaja. Hagyományos konfliktusban meg az összes régi szar úszó koporsó volt. Csak perszre Walker árulása előtt erről nemigen tudtak.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Attól még az volt a szovjet flotta csúcspontja, mert a legtöbb korszerű egység akkor volt a hozzá való műholdakkal.

Ha HPASP írásait követted, azért láthattad, hogy a SOSUS előtt korántsem volt ennyire zöld a fű a NATO számára. Ráadásul a November-osztály zavarbaejtő gyorsasága miatt közvetlenül is veszélyt jelenthetett az amerikai hordozócsoportokra nukleáris torpedókkal. Szóval szvsz az 1950-es évek vége, 1960-as évek legeleje lehetett az, amikor a szovjet flotta általánosságban tekintve a NATO-hoz képest csúcson volt.

Az akkori kor technikai szintjén nem voltak elmaradva látványosan, sok egységük volt, miközben nyugaton ekkor már sorra szerelték le a II.Vh-s hordozókat, csatahajókat, cirkálókat, mert gazdaságilag nem bírták őket.

De persze ez szubjektív dolog, hogy milyen mérőszámokat és tulajdonságokat hogyan súlyozunk...
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 236
17 119
113
No offense, én csak arra utaltam, hogy az oroszoknak sem SSBN, sem SSN (SSGN) egységek építése nem megy ilyen gyorsan. A következő Jaszen-osztályú egység (a Novoszibirszk) építése is 2013-ban kezdődött, elvben 2019-ben fogják vízre bocsátani, jó esetben 2020-ra át is adhatják. Az Egyesült Államok tud most ilyen 2-2,5 év alatt egy Virginia-osztályú egységet átadni a gerincfektetéstől kezdve, de például a briteknél több, mint 10 év, amíg egy Astute osztály eljut a gerincfektetéstől az átadásig...
Ok, tiszta sor, köszönöm a kiigazítást. Valószínűleg sok múlik majd azon is, hogy a beszállítói láncot fel tudják-e kellően futtatni (meghajtás, elektronika, fegyverzet sorozat gyártás).
 
  • Tetszik
Reactions: Cifu
M

molnibalage

Guest
Ha HPASP írásait követted, azért láthattad, hogy a SOSUS előtt korántsem volt ennyire zöld a fű a NATO számára. Ráadásul a November-osztály zavarbaejtő gyorsasága miatt közvetlenül is veszélyt jelenthetett az amerikai hordozócsoportokra nukleáris torpedókkal. Szóval szvsz az 1950-es évek vége, 1960-as évek legeleje lehetett az, amikor a szovjet flotta általánosságban tekintve a NATO-hoz képest csúcson volt.

Az akkori kor technikai szintjén nem voltak elmaradva látványosan, sok egységük volt, miközben nyugaton ekkor már sorra szerelték le a II.Vh-s hordozókat, csatahajókat, cirkálókat, mert gazdaságilag nem bírták őket.

De persze ez szubjektív dolog, hogy milyen mérőszámokat és tulajdonságokat hogyan súlyozunk...
Akkor kettő "csúcs" volt szerintem. Az általad említett és 1985/86 tája. Már volt tengernyi ASM platform, de AEGIS még kb. sehol, alig néhány Tico, máskülönben csak a 3-T SAM-ek és F-14-esek.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 571
113
Már bocsi, de a számok csalókák. A szovjet flotta az említett időszakban még az első generációs atommeghajtású tengóinak (November osztály) jó részét üzemben tartotta, sőt, még aktív Whiskey osztályú egységük is volt a hagyományos meghajtásúak közül, ami ekkora már reménytelenül el volt avulva. A felszíni egységek terén ugyanez pepitában, 1985-ben még hadrendben volt a Szverdlov-osztályú ágyús cirkálók közül 11 egység, és noha pár közülük időközben kapott modernizálást, de ezek sem kaptak valóban ütőképes fegyverzetet. Hadrendben voltak még a Kildin-osztályú rombolók vagy a Riga-osztályú fregattok, dettó elavult egységek (a Kildin-osztály modernizációja P-15M robotrepülőgépekkel az 1970-es években történt csak meg).

Szóval hogy "fénykorát" élte, azt én nem a számok terén mérném le.

Nem értem mi köze hozzá, hogy milyen hajók voltak haderndben. 1985-ben annyi hajója volt a szovjet hadiflottának.Ha megnézted mit írtam 1989-hez, ott láthatod, hogy nem egész 200-al már kevesebb hajó volt hadrendben. 4 év alatt kivonták a legöregebb hajókat-megtörtént az optimalizáció.
Egyébként azt írtam, hogy a szovjet flotta az 1980-as évek végén élte fénykorát.:) 1985-ben(80-as évek közepe) volt a legtöbb hajójuk, de így is csak a 2. legnagyobb hadiflottájuk volt a világon(usa mögött).
Mikor van egy ország flottájának fénykora? Akkor amikor érkeznek az új osztályú korszerünek mondható hajók, amikor a flottában a legnagyobb számú és korszerü hajó szolgál, amikor a hajógyárak "ontják" a hajókat, amikor sok pénz megy a flottához és amikor a legtöbb katona szolgál a hadiflottánál. Mikor is érkeztek a Szovremennij, Udaloj, Atlant, Kirov, Kijev-osztályú hajók, DeltaIV,Akula, OscarII-osztályú tengeralattjárók...stb? 80-as években(néhány még a 70-es évek végén)
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Nem értem mi köze hozzá, hogy milyen hajók voltak haderndben.
...
Mikor van egy ország flottájának fénykora? Akkor amikor érkeznek az új osztályú korszerünek mondható hajók, amikor a flottában a legnagyobb számú és korszerü hajó szolgál, amikor a hajógyárak "ontják" a hajókat, amikor sok pénz megy a flottához és amikor a legtöbb katona szolgál a hadiflottánál. Mikor is érkeztek a Szovremennij, Udaloj, Atlant, Kirov, Kijev-osztályú hajók, DeltaIV,Akula, OscarII-osztályú tengeralattjárók...stb? 80-as években(néhány még a 70-es évek végén)

Itt némi ellentmondást vélek felfedezni. Ha nincs köze hozzá, akkor utána miért sorolod fel azt, hogy milyen egységek érkeztek az 1980-as években? ;)

Molni a szovjet / orosz offtopicba rángatta a témát, ott válaszoltam neki, én úgy véltem, hogy az 1950-es évek végén, 60-as évek elején élhette igazán a fénykorát a szovjet flotta. Hatalmas bővülés mennyiség terén, javulás minőség terén, koncepcionális váltások, sikerült valamennyire felnőnie a feladatokhoz, amelyeket kitűztek nekik. Aztán ezen a szinten nagyjából meg is rekedtek - fejlődtek, de nem tudtak továbblépni, komolyabb változásokat elhozni.

Ráadásul a szovjetek menet közben folyamatosan hoztak modern és innovatív egységeket és megoldásokat, lásd a November osztály kijövetelekor a leggyorsabb vadásztengeralattjáró volt, és ezt tartották is folyamatosan. Jöttek a hajóról majd tengóról indítható robotrepülőgépek, jöttek a rakétás gyorsnaszádok (amelyek aztán a harctéren is jól szerepeltek) és így tovább. Folyamatosan.

Amit az 1980-as években összehoztak, nem volt kiugró, ami a Tájfun vagy a Delta IV volt az 1980-as években, az volt a Yankee osztály az 1960-as és 70-es években.

Ami az Oscar II. osztály volt az 1980-as években, az volt a Juliet, Echo I. és Echo II. osztály az 1960-as években vagy a Charlie I., II. és Papa osztály az 1960-as évek végén és az 1970-es években.

Ami a Szovremennij osztály volt az 1980-as években, az volt a Kasin-osztály az 1960-as és 70-es években.

És így tovább...

Szerintem....
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 571
113
Nyilván így van, de én nem emlékeztem :) Ezért linkeltem be a hivatalos elnöki honlapról a doktrínát, és utána az RT orosz nyelvű változata által készített elemzést is.
Az igazat megvallva egy ideje mióta jelentősen esett a fórum színvonala (pl.a hírhamisító ulippo megjelenése a lelkes támogatóival együtt) egyre kevesebbet szoktam írni ide. Inkább csak olvasni. Arra valamennyire van időm és kedvem.Most ugyan épp megint írok, de van,hogy hetekig semmi. A másik,hogy az igazat megvallva az orosz flotta vízfelszín feletti részével csak nagy vonalakban vagyok képben. A légierő érdekel leginkább plusz az űrkutatás,a flottánál pedig a tengeralattjárók. Ettől függetlenül remélem,hogy sikerül az oroszoknak építenie legalább egy, de inkább több atommeghajtású repülőgéphordozót.Csak ne az űrprogramból vagy a tervezett egészségügyi fejlesztésekből vegyék ki a pénzt hozzájuk. Bár szerintem nem fogják mert akkor Putyin elnök már tavaly zöld utat adott volna egy új hordozó megépítésének elkezdéséhez, de ehelyett azt mondta, hogy még nincs rá pénz.

Ha van kedved és időd szerintem írhatnál egy összefoglalót (lehet sokan már nem emlékeznek)
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 571
113
Bolsoj Kamyeny-ban(Zvezda hajógyár) épül a hatalmas szárazdokk: 485mx114mx15m

Bebq8Izfh-Y.jpg

MYQiwJkuZUE.jpg

3k7tnvqIzDg.jpg

A6Kzpg8sZyk.jpg

qxZnY-AfZH4.jpg

MopBhvzJWT8.jpg