Szu-57 / Su-57 Felon / PAK-FA (T-50) / FGFA (Szuhoj, Oroszország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

gacsat

Well-Known Member
2010. augusztus 2.
16 696
14 667
113
Egy kis összefoglaló,csak a leglényegesebbekről: az "elektronikus agy" együttműködik a pilótával,akár a feladatok 90%-át képes egyedül végezni. Elejétől a végéig beprogramozható neki egy harci feladat már a földön,a fegyveralkalmazást is beleértve. A pilóta akár végig is ülheti az egészet úgy,hogy nem igazán csinál semmit, csak megerősítésként lenyomja az indító gombot amikor kell (szerintem ez már lassan az UCAV szint). A gép természetesen önállóan hazatér a feladat után, ha el van neki beállítva. Az "elektronikus agy" ról bővebben: minden átfut rajta, az összes érzékelőtől befutnak hozzá az adatok,azt érzékeli és azok alapján dönt. A hivatalos neve egyébként információs és irányító rendszert jelent magyarra fordítva. A gép 360 fokban lát maga körül minden fontosat. Erre a célra 6 különböző alrendszer szolgál amelyek különböző érzékelési tartományokban működnek. Kezdve a föld és vízfelszíni célok ellen használható rendszertől a minden időben leszállást biztosítóig, vagy éppen a radarvezérlésű rakéta indítására figyelmeztető, vagy hőkereső fejes rakéta indítására figyelmeztetőig. Ez a repülőgép 6 "szeme" a 6 szemből kapott információk mind az agyba futnak ami az összes infót értékelve dönt. Láthattuk amikor a műsorvezető mutatja az "agyat" a földi tesztközpontban (két nagy fekete doboz egy rack szekrényben) és felhívja a különbséget a nagy vastag kábelköteg melletti vékony fekete színűekre. A rendszer főtervezője, Dmitrij Gribov mondja el, hogy a vékony fekete kábelekben már fotonok segítségével zajlik az adatátvitel, ami sokkal gyorsabb mint az eddigiek, ez gyakorlatilag egy áttörés az avionikában, egy páratlanul fejlett rendszer.De ehhez magát a komplett gyártó iparágat is a nulláról kellett kiépíteni.
Láthattunk egy "szimulátort" ami valójában nem is szimulátor, ahogy a kabinban ülő Szergej Csernyisov berepülőpilóta elmondta. Ez is egy fejlesztő platform ezzel "tanítják repülni" az új gépet. A fejlesztő platformon próbálják ki a különböző eljárásokat a földön, amiket később élesben a levegőben is végrehajtanak. Szergej Csernyisov ezután egy BVR légiharcot mutatott be a nézőknek, láthattuk, hogy a repülőgép önállóan rangsorolta a célokat a veszélyességük szerint és utána mehetett is a rakétaindítás. A már megsemmisült célok kaptak egy x jelet, jelezvén,hogy találat érte őket. A HUD jobb alsó sarkában pedig a 38-tól induló csökkenő szám azt jelezte, hogy mennyi idő van még hátra az utolsóként indított rakéta találatáig. A fejlesztői platformot a cég összes teszteléssel foglalkozó osztálya használja, a kabin ergonómia felelősöktől a harci alkalmazási részlegig bezárólag továbbá a 929.GLIC( Cskalovról Elnevezett Állami Repülési Kutató Intézet) katonai berepülőpilótái is, elvégre ők képviselik a végfelhasználót, a légi és kozmikus erőket. Centrifuga: nem lehetett teljesen mutatni, ahogy még mindig nem láttuk a Szu-57 műszerfalát a teljes valójában. A centrifugában fel lett építve egy Szu-57 kabin a megfelelő kezelőszervekkel, ott lehet vizsgálni még a földön,hogy miként dolgoznak az új géppel a kijelölt hajózók nagy túlterhelés mellett.
Szíriai alkalmazás: elismerték,hogy Szergej Bogdan végezte,civil létére. A harci alkalmazás új generációs fegyverek tesztelése volt. Szergej Bogdan elmondta, hogy összességében több hónapot vett igénybe az egész folyamat, és,hogy olyan újgenerációs fegyvereket vetettek ott be élesben,háborúban amit korábban Aktyubinszk környékén, a 929-esek lőterén kipróbáltak. Két gép volt kint, a másikat katonai berepülőpilóta vezette, nem említették,hogy ki, de volna tippem.
Az 511-es példány: ő volt a szíriai bevetések első számú szereplője is, a Szuhojnál, csak "Elnök" kódnéven említik, mert ő a végleges változat,az amiben már minden rendszer megtalálható amit a megrendelő kért és maximálisan teljesíteni tudja a megrendelő elvárásait,ahogy Mihail Sztrelec főtervező elmondta. Vagyis az 511-es a szériagyártás alapja,a végleges verzió. Azt már csak én teszem hozzá,hogy a 30-as hajtómű kivételével. Az első szériagyártott Szu-57 2019-ben kerül átadásra. A 929-eseknél már képzik a gépre a lipecki harci alkalmazási központ pilótáit. Ezt már Radik Barijev a központ vezetője mondta el. Továbbá beszélt a katonai berepülőpilóta képzés folyamatáról is. A megfelelő hajózók kiválogatásuk után egy 2 éves képzés végén vizsgázhatnak le, sikeres vizsga esetén megkapják a harmad ossztályú berepülőpilóta vagy harmad osztályú berepülő navigátor minősítést. Egy osztály létszáma 9 fő. Közülük 7 pilóta 2 pedig navigátor. Szergej Bogdan is itt végzett. Az első évben nem repülnek, van viszont 22 féle elméleti tárgy az aerodinamikától az idegen nyelven(angol) keresztül a berepülések végrehajtásának elméletiéig sokminden. A második évben kezdenek repülni. A fémcsontváz az épület előtt a kezében a lámpával, mellette egy útjelző táblával. Az útjelző tábla a világ más berepülőpilóta képző iskoláinak irányát és távolságát jelzi. A fémcsontváz a viharlámpával pedig a berepülőpilóták életét szimbolizálja és a minél nagyobb odafigyelésre, a hibákból való tanulásra próbálja felhívni a figyelmet. Mert minden elméleti és gyakorlati tudás ellenére a berepülés tud lenni olyan, mint egy sötét és életveszélyes helyen viharlámpával mászkálni, aminél az óvatlan lépések hatására csak a csontváz (vagy az se) marad az ember után.Ez pedig országfüggetlen. A berepülőpilóta státusz még mindig a legveszélyesebb munka a repülésen belül.
A gépágyúról: 30 milis, a tesztek szabadon filmezhetőek voltak, ahogy írtam korábban,a beépítés megfelelő helyét korábban számítógépes modellezéssel is vizsgálták. A gép mellett a hangárban egy kicsit Andrej Sendrik beszélt a fedélzeti gépágyú jelentőségéről. Andrej Sendrik jelenleg első osztányú berepülőpilóta, ő repülte az dei Győzelem Napján az egyik Szu-57-est. Egyébként ő Vlagyimir Sendrik fia, vagyis a család a Szuhojnál repül :) Andrej Sendrik a következőket mondta a gépágyúról: ez az utolsó esélyed, egy váratlan helyzetben. Amikor már minden elfogyott,de győzni kell a harcban, akkor tudod alkalmazni a gépágyút.
Nagyjából ennyi.
Hurrá! Feltalálták a fénykábelt!
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 431
18 866
113
.Egyáltalán nem kizárt, amit írsz

Egy 2014-es kiállítási darab meg amit most láttunk a vidóban 20:00-tól azért ég és föld a különbség :)

B09I699CIAAn7Ak.jpg
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 570
113

Ez egy távoli légiharc üzemmód. Legalsó indikátor a a fegyverek felfüggesztési pontjait mutatja. Jobbra a kiválasztott (használt) rakéta típusa "97",
bal szélen a távolsági skála, mutatja, hogy maximálisan 160 km-re a céltól indíthatja a rakétát. továbbá cél távolsága 170 km, a cél sebessége, gép sebessége, cél magassága, gép magassága...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 757
113
Roni

Nincs a számokhoz látószög rendelve, így elég nehéz megmondani. Oldalról, hátulról, felülről, alulról ezek jó értékek szerintem. Szemből már annyira nem.
Az "igazi" lopakodás az, ha sikerül szemből 0.1 alá bemenni. Az már egy jó érték. Ettől még persze egy 0.3/0.4-s céltárgyat is igen nehéz követni.
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 060
1 640
113
Érdekes kérdés.. Kíváncsi voltam ez az rcs érték minek felel meg, a nagy testű madarakra írnak 0,01-et,a hivatalosnak mondható adatok alapján az F-35 és F-22 jóval alatta van, rcs értékük kisebb mint egy galambbé (0, 08).
Persze, egyrészt hozzáteszik, hogy nem mindegy milyen hullámhosszon dolgozik a lokátor, másrészt el nem hiszem, hogy pontos adatokat közölnek
 
  • Tetszik
Reactions: gacsat

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
47 731
80 570
113
https://theaviationgeekclub.com/int...pIUKvdKjtXP6OhYHe4mY7Q439dCj73jXeWdqBJjccFVZg

(Biztos volt már, mert orosz forrásra hivatkozik, azt meg Boki már régen belinkelte ide mielőtt még máshol átvennék a hírt, de 10 oldalt visszalapoztam és nem találtam.)

A videó volt már
Nem egész fél órája tette közzé az orosz VM ezt a videót. Szu-57 Szíriában

 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

jOkA

Well-Known Member
2017. november 7.
402
635
93
Ez egy távoli légiharc üzemmód. Legalsó indikátor a a fegyverek felfüggesztési pontjait mutatja. Jobbra a kiválasztott (használt) rakéta típusa "97",
bal szélen a távolsági skála, mutatja, hogy maximálisan 160 km-re a céltól indíthatja a rakétát. továbbá cél távolsága 170 km, a cél sebessége, gép sebessége, cél magassága, gép magassága...
A légiharc rakéták maximalis lőtávolságát, hogy kalibrálják? Értem ez alatt, hogy az indítástól 170 km-re van a cél, de ugye az mozog és mire a rakéta oda ér legyen mondjuk 200 km-re. Vagy a számítógép beleszámolja a cél sebességét és kiszámolja, hogy a rakéta célba érkezéséig lesz 170 km-re maximum? Így tehát 120 km-ről indítja és 170-re ér oda? Köszi :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
A légiharc rakéták maximalis lőtávolságát, hogy kalibrálják? Értem ez alatt, hogy az indítástól 170 km-re van a cél, de ugye az mozog és mire a rakéta oda ér legyen mondjuk 200 km-re. Vagy a számítógép beleszámolja a cél sebességét és kiszámolja, hogy a rakéta célba érkezéséig lesz 170 km-re maximum? Így tehát 120 km-ről indítja és 170-re ér oda? Köszi :)

170km-ről indít és 120km-et tesz meg a találkozásig
 
M

molnibalage

Guest
A légiharc rakéták maximalis lőtávolságát, hogy kalibrálják? Értem ez alatt, hogy az indítástól 170 km-re van a cél, de ugye az mozog és mire a rakéta oda ér legyen mondjuk 200 km-re. Vagy a számítógép beleszámolja a cél sebességét és kiszámolja, hogy a rakéta célba érkezéséig lesz 170 km-re maximum? Így tehát 120 km-ről indítja és 170-re ér oda? Köszi :)
170km-ről indít és 120km-et tesz meg a találkozásig
HTÖ 5.2. fejezet. Tessék már olvasni az ég szerelmére, ha megírtuk...

SAM és AAM esetén totálisan máshogy értelmezendőek a számok azért, mert a SAM az áll, a repülőgép meg repül.
 

jOkA

Well-Known Member
2017. november 7.
402
635
93
HTÖ 5.2. fejezet. Tessék már olvasni az ég szerelmére, ha megírtuk...

SAM és AAM esetén totálisan máshogy értelmezendőek a számok azért, mert a SAM az áll, a repülőgép meg
HTÖ 5.2. fejezet. Tessék már olvasni az ég szerelmére, ha megírtuk...

SAM és AAM esetén totálisan máshogy értelmezendőek a számok azért, mert a SAM az áll, a repülőgép meg repül.
AAM-nél gondoltam távolodó célpont esetén.