A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Azzal mi a baj? Mármint, hogy belső térből LGB.
Hogy minek veszel stealt gépet, ha reálisan csak 2 db LGB fér bele. Ha F-35-re telik, akkor SDB is kell bele. Na de akkor nem lenne egyszerűbb SDBt venni a Gripenhez, amivel minden környező ország légvédelmének HMZ-jén kívül operálhat? Nem kell még F-35A ide. Talán a Gripent kéne normálisan kihasználni...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 939
91 650
113
Ha azt mondom, hogy rövid időn belül dönteni akarnak arról milyen géppel képzelik el 26 után és azt teljesen harmonizálni akarják az új IR rakétákkal? Pl. csomagban az F-35-tel Aim-9X van, amit ha döntenénk megkapnánk hamarabb addig a Gripenre is?!?!?!

Tudod, hogy én NFTC párti vagyok, a kihátrálás -szerintem- ugyanúgy mint a Mi-24-eknél néhány régi motoros nyugdijig történő foglalkoztatásáról szól...nem pedig egy átgondolt valamiről...Ami a forrásokat illeti, Leóra se láttam, sőt még a helikopterekre sem..., de láthatóan ha megvan a döntés. megvan a forrás is. Eddig ültek rajta,... vagy stadionra ment :) Most meg végre a mi hobbinkra költik. :D
Mondjuk én szeretem a focit is.:oops:
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
A páncélos dd-ba láncos IFV kell,ami lehet a Puma is.De szerintem erősebb fegyverzet kell hozzá.A minta az orosz 57milis gá torony,rakétainditó állvánnyal.
Azért arra kíváncsi vagyok, melyik jármű/célpont az, amit egy 30mm-essel nem lehet átlőni? Tartok tőle, hogy ilyen csak egy harckocsi lehet. Azt viszont szerintem nem lehet átlőni egy 57-essel se, úgyhogy talán elég az IFV-hez a 30mm + az IPTR. Szóval ezen a téren nem igazán értem Szergej igyekezetét ... okosítson már fel aki érti a miért-et.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 897
12 487
113
Azért arra kíváncsi vagyok, melyik jármű/célpont az, amit egy 30mm-essel nem lehet átlőni? Tartok tőle, hogy ilyen csak egy harckocsi lehet. Azt viszont szerintem nem lehet átlőni egy 57-essel se, úgyhogy talán elég az IFV-hez a 30mm + az IPTR. Szóval ezen a téren nem igazán értem Szergej igyekezetét ... okosítson már fel aki érti a miért-et.

Gondolom azért akar nagyobb kalibert hogy 20-30 év múlva is potens fegyver maradjon.
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Már megint mi leszünk a világ egyik leggazdagabb országa?!! 20 év után újra harcigépet selejtezni?!! Aztán stealth-géppel adni légtér-védelmi készültséget?!! Ha ezt megcsinálják, attól kezdve senki ne mondja hogy nem telik többet fizetni az egészségügyben meg az oktatásban!! Nézzük már meg, milyen gépekkel adnak air policy-készültséget az USA-ban!! Nekik jó az F-16, nekünk meg F-35 kell ugyanarra?!!
 
  • Tetszik
Reactions: Robur and hendrick
M

molnibalage

Guest
Azért arra kíváncsi vagyok, melyik jármű/célpont az, amit egy 30mm-essel nem lehet átlőni? Tartok tőle, hogy ilyen csak egy harckocsi lehet. Azt viszont szerintem nem lehet átlőni egy 57-essel se, úgyhogy talán elég az IFV-hez a 30mm + az IPTR. Szóval ezen a téren nem igazán értem Szergej igyekezetét ... okosítson már fel aki érti a miért-et.
A HTÖ drónos fejezete, 537. oldal. Irányított gránáttal drónvadászat is megy ezen felül, ha irányított a gránát is, akkor nem kell se nagy tűzgyorsaság se sok lőszer. 3-4 km-re is tűzpontosan odacsap. Ez pont olyan előny IFV-k terén, mint a hh alatt az ATGM volt a szovjet harckocsiknál a sima lövegek mellett. Messze a gránátok hatásos lőtávolsága felett is lehet vele pontosan tüzelni.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Gondolom azért akar nagyobb kalibert hogy 20-30 év múlva is potens fegyver maradjon.
Közben kicsit agyaltam, szóval az is cél lehet hogy először lőhessen - vagyis nagyobb távolságból?! Mert azért gondolom, az 57-esnek nagyobb a lőtávolsága - persze az se baj ha el is találja a célt, ahhoz meg jobb célzórendszer kell.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 062
6 579
113
Már megint mi leszünk a világ egyik leggazdagabb országa?!! 20 év után újra harcigépet selejtezni?!! Aztán stealth-géppel adni légtér-védelmi készültséget?!! Ha ezt megcsinálják, attól kezdve senki ne mondja hogy nem telik többet fizetni az egészségügyben meg az oktatásban!! Nézzük már meg, milyen gépekkel adnak air policy-készültséget az USA-ban!! Nekik jó az F-16, nekünk meg F-35 kell ugyanarra?!!

Szerintem ez csak pletyka (persze nem zörög a haraszt, ha nem fújja a szél), én is most hallottam az egyik kereskedelmi rádió fő műsoridős híradójában, hogy 7 év múlva műr 5. generációs vadászgépeink lesznek.
Ez engem kicsit a 22.-es csapdájára emlékeztet, amikor Yossarian poénból kitalálja és elkezdi híresztelni, hogy a németek kifejlesztették az új csodafegyvert, a csiríz ágyút, ami egy egész köteléket összeragaszt a levegőben. Aztán pár óra múlva, mikor körbe ért a hír, neki mondják ugyanazt, akkor meg ő is elhiszi.

Én csak annyit kérdezek, hogy ha a félidős Gripen-eket tényleg le akarjuk cserélni, akkor miért fogunk hozzájuk venni a SAAB-tól mobil karbantartó hangárt?:
https://htka.hu/2018/12/19/mobil-karbantarto-hangart-vasarolt-a-magyar-honvedseg/
Vagy ez a DAM használható lenne az F-35-höz is?

Arról nem is beszélve, hogy mire az F-35 eléri nálunk a bevethetőséget, addig is el kell látni a légvédelmet, légi rendészetet, a Gripen-ek is csak 2009-re, vagy 2010-re érték el ezt a szintet, addig a Mig-29-eknek is repülni kellett.

Tehát időben nem nagyon jön ki 7 év múlvára, hogy a Gripen-ek leállíthatóak legyenek:
- F-35 megrendelés
- Gyártás (jöjjön is meg az egy század 7 év múlva).
- Személyzet átképzése.
- Földi infrastruktúra felkészítése.

És természetesen mivel 7 év múlva már mi leszünk a Gripen-ek tulajdonosai, ezért miért dobnánk ki őket, pont akkor, amikor a tulajdonunkba kerül?
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Nem air-policing miatt akarnak váltani szerintem...
Ha típus-csere lesz, akkor air policy-re is csak az új gép lesz ... miközben mindössze 1 századnyi géppel annál sokkal többre úgyse lennénk képesek! Annál többhöz meg nehezen lenne pilótánk, nagyon megy most a gépszám-növelés, a képzés viszont nagyon sántít ...
 
M

molnibalage

Guest
Szerintem ez csak pletyka (persze nem zörög a haraszt, ha nem fújja a szél), én is most hallottam az egyik kereskedelmi rádió fő műsoridős híradójában, hogy 7 év múlva műr 5. generációs vadászgépeink lesznek.
Ez engem kicsit a 22.-es csapdájára emlékeztet, amikor Yossarian poénból kitalálja és elkezdi híresztelni, hogy a németek kifejlesztették az új csodafegyvert, a csiríz ágyút, ami egy egész köteléket összeragaszt a levegőben. Aztán pár óra múlva, mikor körbe ért a hír, neki mondják ugyanazt, akkor meg ő is elhiszi.

Én csak annyit kérdezek, hogy ha a félidős Gripen-eket tényleg le akarjuk cserélni, akkor miért fogunk hozzájuk venni a SAAB-tól mobil karbantartó hangárt?:
https://htka.hu/2018/12/19/mobil-karbantarto-hangart-vasarolt-a-magyar-honvedseg/
https://htka.hu/2018/12/19/mobil-karbantarto-hangart-vasarolt-a-magyar-honvedseg/
Mert a kecsói beton felújítás alatt lesz és huzamosabb ideig Pápáról kell repülni.

Vagy ez a DAM használható lenne az F-35-höz is?
Ha belefér a gép, akkor igen. De az F-35 nagyobb kicsivel fesztáv terén.

És természetesen mivel 7 év múlva már mi leszünk a Gripen-ek tulajdonosai, ezért miért dobnánk ki őket, pont akkor, amikor a tulajdonunkba kerül?
Stop. Akkor, ha fizetünk érte.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
És természetesen mivel 7 év múlva már mi leszünk a Gripen-ek tulajdonosai, ezért miért dobnánk ki őket, pont akkor, amikor a tulajdonunkba kerül?
Ez nem automatikus, csak akkor leszünk tulajok ha a lízing utáni maradvány-áron megvesszük a Griffeket. Ár ismeretlen/titkos ...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 280
74 082
113
Ha típus-csere lesz, akkor air policy-re is csak az új gép lesz ... miközben mindössze 1 századnyi géppel annál sokkal többre úgyse lennénk képesek! Annál többhöz meg nehezen lenne pilótánk, nagyon megy most a gépszám-növelés, a képzés viszont nagyon sántít ...


Ki mondta hogy csak egy szazad F-35 lesz? :cool:

Ki ne akarna F-35 pilota lenni utasszallito gep helyett?:rolleyes: