A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 771
3 200
113
Megjegyzem:
- egyre valószínűbb hogy lesz 100 db "gazdátlan" gép a gyártósoron (igen, a Török gépek...)
- a Lengyelek is 36 db F35 beszerzésén gondolkodnak saját Harpia programjukban. V.színű ők sem tennék ha nem lenne esély reális időn belüli szállításra;
- az export F35-ök nincsemek hardwaresen butítva. Erre semmi szükség.
A gép előnye / hátránya hogy a hálózatos kialakítás. Az USA bármikor letilthatja bármelyik export F35-öt a hálózaton keresztül.
De a törökök részt vettek az F35 programban nem? Gondolom finanszírozták is. Hogyan lesz ez elrendezve?
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 552
4 734
113
Picivel lehet, de exponenciálisan semmiképp.

Nem, hanem a korlátozott üzemidő miatt.

Terepen pont, hogy lánctalppal vagy fürge és mozgékony és nem kerékkel. Kerék országúton mozkékonyabb ezért napjainkban inkább gyorsreagállásu erők rendszeresítik.

Rendben, de oda meg felesleges a 8x8 APC, bőven elég egy páncélautó féleség.
Mack!
Cca egy hónapig csörtettek az oroszok délre, miközben 6 nap után megadta magát a japán sereg.
Ami dokumentum filmeket láttam, ott a T-34-ek a vasúti töltéseken csörtettek napokig dél felé ellenállás nélkül.

Ha harc van, akkor árkon-bokron, sokszor kitérőkkel, harci cselekményekkel, bázisokra visszatérve mész előre. Ráadásul nem túl jó utakon (pl Észak-Korea terepviszonyai). Erre mondtam, hogy mondjuk egy európai hadszíntéren, ahol utcai harcok, települések átkarolásai, stb is vannak exponenciálisan többet használod a gépet, minthogy szinte egyenes vonalban haladsz a legjobb útvonalon.
 

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 771
3 200
113
Konspiráció részemről de meglepett mikot Benkő a Thai nagykövettel talákozott:
https://honvedelem.hu/cikk/114703_folyamatosan_erosodnek_a_thai_magyar_kapcsolatok

Azért én nem gondolom hogy csak a Thai boksz tanfolyamról lett volna szó... Szerintetek van realitása annak hogy amint lejár a lízing továbbadjuk nekik a mi Grepeneinket?
Ha így lenne nekem ez politikai döntésnek tűnne és nem szakmainak. Sévdekkel nem igazán értjük meg egymást nem lepődnék meg ha szakítás lenne a vége.. USA hisztit viszont szeretnék leállítani és ezzel aztán meg lennének elégedva az tuti. Hányszor is vetették a szemünkre hogy anno nem F16-ot vettünk?
Anno miert is nem F16-ot vettünk azon túl, hogy a svedek biztosan sok kenőpénzt nyomtak ide-oda?
 
M

molnibalage

Guest
Hacsak Pompeo nem a töröknek szánt gépeket terítette a keleteurópai körútján...
... érdekes hogy a lengyeleknél is mostanában merült fel az ötlet.
És mi lesz, ha időközben Törökország észhez tér? Ki tudja. Bár erre kevés esélyt látok, de mivel senkinek nincs kristálygömbje...
Mert a jenki F-16 flotta öregedési üteméhez képest hirtelen itten van 100 db gép, amiből lehet, hogy USAF számára megfelelőt lehet faragni. Bár ezt innen a képernyő mögül sem én, sem más nem mondja meg.

Szerintem biztos, hogy szó van F-35-ről. Logikus lépés lenne, egy századot meg is engedhetünk magunknak és tényszerű, hogy F-35 nélkül nem tudnánk minőségi fölényt fenntartani. Az a tény, hogy a Gripen lízing lejártára nem lesz bevethető F-35 csak erősít egy kétszázados koncepció!
  • Hogyan engedhetnénk meg magunknak, amikor lassan 2 év után sem sikerült IR rakétát tenni a gépekre és AIM-120-szal adnak keszit?
  • Amikor meglevő gépekhez is elégtelen a repóra a gépek funkciójának kiteljesítéséhez?
  • A ide érkező bombákkal mennyit is szaroztak, mire gépre kerültek és lett végre éleslövészet?
  • Hát az, hogy több száz Mk bomba sem ártana és SDB felé elmozdulás? Mert annak nagyon nem látom értelmét, hogy az F-35A belső térből LGB-zgessen.
  • A Gripen flottához alig van pilóta. Honnan akasztanál le egy rakást pilótát egy új századhoz?
Hartátlan optimizmusod érthetetlen számomra.

Persze lehet, hogy ez egy nyomásgyakorlás a svédekre.
Lehet. Csak nehéz nyomást gyakorolni arra, aki tisztában van a helyzeteddel...

Konspiráció részemről de meglepett mikot Benkő a Thai nagykövettel talákozott:
https://honvedelem.hu/cikk/114703_folyamatosan_erosodnek_a_thai_magyar_kapcsolatok

Azért én nem gondolom hogy csak a Thai boksz tanfolyamról lett volna szó... Szerintetek van realitása annak hogy amint lejár a lízing továbbadjuk nekik a mi Grepeneinket?
Ha így lenne nekem ez politikai döntésnek tűnne és nem szakmainak. Sévdekkel nem igazán értjük meg egymást nem lepődnék meg ha szakítás lenne a vége.. USA hisztit viszont szeretnék leállítani és ezzel aztán meg lennének elégedva az tuti. Hányszor is vetették a szemünkre hogy anno nem F16-ot vettünk?
Nem hinném, a fentiek miatt.
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 363
14 249
113
Viktorunk nem akart az amerikaiak felé elköteleződni. End of story.

Vagy csak le volt már zsírozva a szocikkal, ki mennyi zsozsót kap, abból meg ők nem kaptak volna, így lett Saab, mert azok meg tejeltek a nariknak.

On:
A baj az, hogy az F-35 lassan nem választás kérése lesz, hanem muszály, lásd román és lengyel szemezgetés.
A mikor persze a kérdés, de ettől függetlenül ez alá simán már kár adni. Nem a képességei miatt, hanem mert egyrészt a környéken másnak is ez van, másrészt (koalícióban gondolkodva), értelmesen csak ezzel lehet hozzáadni a NATO képességeihez.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 548
113
Vagy csak le volt már zsírozva a szocikkal, ki mennyi zsozsót kap, abból meg ők nem kaptak volna, így lett Saab, mert azok meg tejeltek a nariknak.
Na mert az amcsik nem adtak volna neki szerinted ha belengeti, hogy eláll? Most sem véletlen nem vettünk amerikai technikát.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 951
123 548
113
Vagy csak le volt már zsírozva a szocikkal, ki mennyi zsozsót kap, abból meg ők nem kaptak volna, így lett Saab, mert azok meg tejeltek a nariknak.

On:
A baj az, hogy az F-35 lassan nem választás kérése lesz, hanem muszály, lásd román és lengyel szemezgetés.
A mikor persze a kérdés, de ettől függetlenül ez alá simán már kár adni. Nem a képességei miatt, hanem mert egyrészt a környéken másnak is ez van, másrészt, koalícióban gondolkodva, értelmesen csak ezzel lehet hozzáadni a NATO képességeihez.
A románok már az első századból kannibalizálják az alkatrészt az f-16-okhoz. A második század sehol sincs. Belengettek eddi 10 - beszerzést utóbbi 2 évben ebből 2 ha megvalósult akár szerződés szintjén.

A lengyeleket meg ne hasonlítsuk magunkkal nem egy súlycsoport (a környéken tuti nekik lesz f-35 először )
 

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 211
2 703
113
Mit vártál egy kerekes járműtől?

Ez azert eleg lehangolo. Egy teljes napot eltokoltek vele. (Ok telen hamarabb nyugszik a nap) Az sztem mind1, hogy a jarmu elakadt. Minden jarmunek megvannak a korlatai es ha tulfeszitjuk a hurt akkor elakad es kesz. Nekem az a gyalazatos, amilyen teszetoszanak meg tanacstalannak tunik az egesz csapat ekorul. Siman mint mikor videken elakad egy zsiga es meg tul messze van a traktor vagy a niva es improvizalgatnak korulotte amig odaer?! Erre lenni kene szerintem komoly, pik-pak megoldasnak, felszerelesnek teli korulmenyekre. (Gondolom tudtak mikor kimentek hogy lesz ho. . . )

- Estig tutira kezzel kiashattak volna, ez nem mocsari viz/sar ami visszafolyik (naiv elkepzeles)
- a holancok szinte csak diszkent hatnak. Nekem ugy tunt nem is hatasosak mert elvesztek a gumik mintazataban
- ekkora hoban teherautokon olyan sitalpszeru eszkozt lattam anno a hatso kerekeken (olyan "gozmozdonyosan") ami segitett hoban, puha homkban. Talan meg a "Delta" focimeben is volt olyan :p

Gondolom eles helyzetben valami lancos mentojarmu huzta volna ki, de azert most is illett volna maskepp megoldani. Nekem ez igy csalodas, de biztos en vagyok szigoru :)
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 153
113
Hogyan engedhetnénk meg magunknak, amikor lassan 2 év után sem sikerült IR rakétát tenni a gépekre és AIM-120-szal adnak keszit?
És ha nem véletlenül van ez igy,...nem lehet, hogy ezt is a leendő váltás/nem váltás lehetőségéhez akarják igazitani? Mert ez pont annyira esélyes, mint hogy bénáznak.
Amikor meglevő gépekhez is elégtelen a repóra a gépek funkciójának kiteljesítéséhez?
Ahhoz képest elég szakszerűen teszik a dolgukat, nem beszélve arról, hogy nem látjuk mennyit töltenek el naponta szimulátorban, ami azért nagy és költséghatékony segitség...
A ide érkező bombákkal mennyit is szaroztak, mire gépre kerültek és lett végre éleslövészet?
Ez svéd-magyar-amerikai közös kaki volt...Te is tudod.
Hát az, hogy több száz Mk bomba sem ártana és SDB felé elmozdulás? Mert annak nagyon nem látom értelmét, hogy az F-35A belső térből LGB-zgessen.
A magyar készletek hasonlóak a csehekéhez,...senki sem spájzolta be magát, a szlovák F-16-nál is sanszosan a fegyvercsomagot vágták meg költség megtakaritás céljából.
A Gripen flottához alig van pilóta. Honnan akasztanál le egy rakást pilótát egy új századhoz?
Nekem úgy rémlik, hogy most elég pilóta van. Egy új századot feltölteni tuti nem lenne egyszerű, de láthattuk hogy milyen tehetségeket ültettek Airbusra, pedig az első magyar női Gripen pilóta lehetett volna.:rolleyes: Az esély még egy ilyenre...:oops:

Szóval, szerintem nem irreális egy akár valamivel kisebb F35 flotta üzemeltetése 26 utántól...
 
M

molnibalage

Guest
És ha nem véletlenül van ez igy,...nem lehet, hogy ezt is a leendő váltás/nem váltás lehetőségéhez akarják igazitani? Mert ez pont annyira esélyes, mint hogy bénáznak.
A váltás 7 év múlva lehet. Legalább 1 éve nincs AIM-9. Szóval azért nincs/nem lesz IR ennyi ideig mert esetleg lesz majd F-35A, ami egyébként pont ezzel is adhatna keszit...?

WTF...?

Szóval, szerintem nem irreális egy akár valamivel kisebb F35 flotta üzemeltetése 26 utántól...
Még, ha le is cseréled a Griffet, akkor is meglevő pilóták egy része is kiöregedhet / elmehet addigra a többit meg Gripen képesség fenntartása mellett át kéne képezni. Erre hol látod a forrásokat úgy, hogy balfasz módon a NFTC-ből is ki akarnak egyesek hátrálni...?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 579
79 768
113
Ez azert eleg lehangolo. Egy teljes napot eltokoltek vele. (Ok telen hamarabb nyugszik a nap) Az sztem mind1, hogy a jarmu elakadt. Minden jarmunek megvannak a korlatai es ha tulfeszitjuk a hurt akkor elakad es kesz. Nekem az a gyalazatos, amilyen teszetoszanak meg tanacstalannak tunik az egesz csapat ekorul. Siman mint mikor videken elakad egy zsiga es meg tul messze van a traktor vagy a niva es improvizalgatnak korulotte amig odaer?! Erre lenni kene szerintem komoly, pik-pak megoldasnak, felszerelesnek teli korulmenyekre. (Gondolom tudtak mikor kimentek hogy lesz ho. . . )

- Estig tutira kezzel kiashattak volna, ez nem mocsari viz/sar ami visszafolyik (naiv elkepzeles)
- a holancok szinte csak diszkent hatnak. Nekem ugy tunt nem is hatasosak mert elvesztek a gumik mintazataban
- ekkora hoban teherautokon olyan sitalpszeru eszkozt lattam anno a hatso kerekeken (olyan "gozmozdonyosan") ami segitett hoban, puha homkban. Talan meg a "Delta" focimeben is volt olyan :p

Gondolom eles helyzetben valami lancos mentojarmu huzta volna ki, de azert most is illett volna maskepp megoldani. Nekem ez igy csalodas, de biztos en vagyok szigoru :)

Nekem az a tapasztalatom,hogy a mostani német hadseregtől tudjuk ki forog a sírjában az biztos!
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

hunter85

Well-Known Member
2015. május 10.
1 882
5 218
113
Nekem az a tapasztalatom,hogy a mostani német hadseregtől tudjuk ki forog a sírjában az biztos!

Inkabb kik!
Sokan...

Mas:
Dudi nalunk a Szep/Dragunovoknal van rendszerben tavcsore szerelheto hokamera?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 579
79 768
113
Nekem az a tapasztalatom,hogy a mostani német hadseregtől tudjuk ki forog a sírjában az biztos!

Inkabb kik!
Sokan...

Mas:
Dudi nalunk a Szep/Dragunovoknal van rendszerben tavcsore szerelheto hokamera?

Ne nevettesd ki magad kérlek.A Dragunovhoz sosem volt meg a Széphez sem bár ahhoz van egy kiváló(tényleg az) éjjellátó optika de én konkrétan 2 vagy 3 puskáról tudok amihez meg is vették.