A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 206
76 680
113
Aha, szóval a tekergetést nem a mezei legénység csinálja a D-20-on, hanem a vizsgázott tiszthelyettes.

Mit gondoltál?A tüzéreknél az első akit emberszámba vesznek az a százados.A hadnagyot is csak túlképzett nézernek veszik mert azon kívül,hogy tiszta legyen a rábízott pár cső meg csillogjon a bakancs más önálló feladata nincs egy tűzfeladatnál hisz ő is csak kapja az adatokat.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 718
64 855
113
Benkő nem véletlen mondta,hogy nem csak fegyvert hanem doktrinát is veszünk...
Persze hogy veszünk, ideje is volna hol van már 1999. 2019 is elmúlik lassan. Mi lett volna itt ha a szovjet doktrínát csak 1972-75 körül vesszük át? Csak mondom nem tartom jó ötletnek hogy akkor most minden kuka,meg teljes felejtés, aztán most épp az a szentírás amit a nyugati szél fúj. Közben meg ugye készülünk Moszkva elfoglalására (nem tudom hogy akarják ha már a román utak állapota is ekkora probléma, nemhogy a nemlétező orosz utak) és most fogják pár éven belül eltemetni azokat az egykori tiszteket akik még ruszkiban tanultak ugye és van nem kevés tapasztalatuk.
 
  • Tetszik
Reactions: Masztiff

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 087
119 281
113
Persze hogy veszünk, ideje is volna hol van már 1999. 2019 is elmúlik lassan. Mi lett volna itt ha a szovjet doktrínát csak 1972-75 körül vesszük át? Csak mondom nem tartom jó ötletnek hogy akkor most minden kuka,meg teljes felejtés, aztán most épp az a szentírás amit a nyugati szél fúj. Közben meg ugye készülünk Moszkva elfoglalására (nem tudom hogy akarják ha már a román utak állapota is ekkora probléma, nemhogy a nemlétező orosz utak) és most fogják pár éven belül eltemetni azokat az egykori tiszteket akik még ruszkiban tanultak ugye és van nem kevés tapasztalatuk.
A teljes felejtés nagyjából megtörtént.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 206
76 680
113
Persze hogy veszünk, ideje is volna hol van már 1999. 2019 is elmúlik lassan. Mi lett volna itt ha a szovjet doktrínát csak 1972-75 körül vesszük át? Csak mondom nem tartom jó ötletnek hogy akkor most minden kuka,meg teljes felejtés, aztán most épp az a szentírás amit a nyugati szél fúj. Közben meg ugye készülünk Moszkva elfoglalására (nem tudom hogy akarják ha már a román utak állapota is ekkora probléma, nemhogy a nemlétező orosz utak) és most fogják pár éven belül eltemetni azokat az egykori tiszteket akik még ruszkiban tanultak ugye és van nem kevés tapasztalatuk.

Már az oroszok sem úgy harcolnak ahogy azok tanulták akikről beszélsz....
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 718
64 855
113
Mit gondoltál?A tüzéreknél az első akit emberszámba vesznek az a százados.A hadnagyot is csak túlképzett nézernek veszik mert azon kívül,hogy tiszta legyen a rábízott pár cső meg csillogjon a bakancs más önálló feladata nincs egy tűzfeladatnál hisz ő is csak kapja az adatokat.
A mesterlövész is csak kapja az adatokat. :rolleyes:
Na mindegy, nem lovagolok tovább a témán de szerintem butaság ha nem tudja kezelni a löveget a legénység minden tagja, hiba. Tudom hogy civil példa de 2020 van, meg rengeteg dolgot a civil életből vesz át a sereg évek alatt, ha én nem tudnám a felettesem dolgát meg azét aki eggyel alattam van, sőt még a szerelőkét is valamennyire, akkor sokszor megállna az élet. 250 éve Nagy Frigyes már pont ezt várta el a katonáitól ha jól tudom, igaz a tüzéreket ő se tartotta sokra.
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 718
64 855
113
Már az oroszok sem úgy harcolnak ahogy azok tanulták akikről beszélsz....
Igen persze, minden fejlődik halad tovább ott is. Csak azért ez így szopacs, mert Hans vagy elmondja nektek amit tud,ha egyáltalán van bőven gyakorlatias tapasztalata, vagy nem. Aztán te meg oszd be amit neked elmondott. Szintén tudnék erre civil példát saját tapasztalatból de nem mondok.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 087
119 281
113
Megisszátok még ennek a levét.
Meg, de nem rajtunk múlt hanem állam bácsin aki kiképzési célokra se adott elég pénzt. És így új módszer még nincs aki a régit meg igazán vágta elment nyugdíjba. Igazából teljes fegyvernemeket kell nyugaton újra képeztetni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 206
76 680
113
A mesterlövész is csak kapja az adatokat. :rolleyes:
Na mindegy, nem lovagolok tovább a témán de szerintem butaság ha nem tudja kezelni a löveget a legénység minden tagja, hiba. Tudom hogy civil példa de 2020 van, meg rengeteg dolgot a civil életből vesz át a sereg évek alatt, ha én nem tudnám a felettesem dolgát meg azét aki eggyel alattam van, sőt még a szerelőkét is valamennyire, akkor sokszor megállna az élet. 250 éve Nagy Frigyes már pont ezt várta el a katonáitól ha jól tudom, igaz a tüzéreket ő se tartotta sokra.

Nem!A mesterlövész párban mindenki ugyan úgy képzett mesterlövész a szpotter is meg aki lő az is.Olyan mintha mindenki százados lenne a D-20 mellett szóval ez egy pocsék példa volt.A te dolgod,hogy mit minek gondolsz de egy cső mellett nem kaphat mindenki altiszti képzést csak azért hogyha az altiszt mwghal át lehessen venni a helyét.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Benkő nem véletlen mondta,hogy nem csak fegyvert hanem doktrinát is veszünk...
A doktrinák változnak,és nem minden jó mindenhova.
Saját véleményem,hogy tulságosan a 3.generációs gépesitett hadviselésre összpontosit a közösség.Jómagam a hibridháborút tartom a leginkább valószinűnek.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

alba

Active Member
2016. augusztus 15.
136
90
28
Meglátásom szerint nekünk 2 féle kiképzés felé kellene elmennünk! 1: a hivatásos és szerződéses katonákkal elsősorban a városi harcokra kellene felkészülniük és másodsorban pedig terep harcászatra! A tartalékosok meg fordítva: elsősorban terepharcászat felderítés egy kis ellenséges erők megbolygatása szabotázs akciók gyors vissza vonulás másodsorban pedig városi harcra! De ezt egy háborús helyzet dönti el!
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Hova a pérába tüntették el őket?Honvédelmi alapfokú lőkiképzésen kivűl semmire nem voltak jók azok a vacak TOZok.Arra viszont nagyon is,filléres költséggel.Bezzeg a műbőr tártáska megvan.
Airsoft lövészet nemtudom mennyit ér lőkiképzés szempontjábol,sose csináltam.Mekkora a hatótáva?Közelharc,épületharcászat kiképzésben jó lehet.Visszarugása mindenesetre annak se lehet valami nagy


Egy reszuket hivatalosan hatastalanitottak... muhahaha. Masikat eladtak stb.

Airsoft=jatekpuska
0.5 J-os muanyag vackot lo ki, ez barmifele kikepzesre eleg vicces

Létezik egy olyan dolog, hogy blue gun vagy a katonák között csak rubber ducknak becézett, gumiból vagy részben gumiból készült fegyverutánzat. A valódi fegyverrel formára és súlyra megegyezik. olyan kiképzésekhez, gyakorlatokhoz szokták kiosztani, ahol nem fognak lőni, de a fegyver súlya, megléte számít.
M4-A2_Colored_360.jpg
434.jpg
220px-thumbnail.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
907
2 253
93
Airsofthoz annyit hogy emlékszem 40 méteres célt úgy tudtam csak enyhe szélben eltalálni ha kb 2 méterre mellé céloztam, le a fűbe, de mivel látod a lövedéket így ez persze nem olyan para a valóságban. Emlékszem pár éve az egyik honvéd újságban volt cikk róla hogy valamelyik alakulatnál elkezdtek használni airsoftokat kiképzésre, hátha tud valaki erről bővebben, épületharchoz még jó is lehet első körben. Mondjuk a cikkbe szerepelt az is hogy x meg xy ... a misszióba is az airsoft mellénybe ment és milyen jól bevált :D (az lemaradt, hogy mivel más nem volt)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 311
46 019
113
Szerintem abban maradhatunk, hogy aki jelen van, és jelenleg is állományban van, az nem volt sorkatona.
Előrevetíteném, hogy nekem sem a 22-essel volt az alapkiképzésem (a laktanya melletti sportlőtéren viszont annyit lövöldözhettünk, amennyit akartunk), de azt hiszem értem, azt is, hogy miért volt a maga idején jelentősége.
Annak idején a soreszoknak nem volt választása, és nagy ritkán, de előfordult, hogy bekattant 1-2 Tódi amint komolyabb csúzlit kapott a kezébe.
(Tudtommal régebben volt is olyan szabályzat, hogy éleslövészeten a lövészet vezetőjénél is volt éles lőfegyver. Ma ezt nem tudom, hogy hogyan van...)
A Néphadseregben azért nem annyira voltak elragadtatva a dologtól, hogy éles fegyvert (karabélyt) adjanak a sorállományúak kezébe.
Nem volt ez máshogy már a Honvédségi sorkatonaság vége felé sem. A röhejes 9 lőszer (3 egyes lövés, és 2 rövid sorozat) is szerintem ennek az eredménye.
Így hát kézenfekvő volt, egy 22-est elsőnek a "paraszt" kezébe adni, azzal viszonylag nehéz halálos lövést összehozni. Aki azzal tudott viselkedni, az rendben volt, aki meg nem, az megnézhette magát....
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Tudom, hogy van.
De ennek annyi is csak a célja, hogy szokd a fegyvert, és a súlyát, fogását.
Itthon is van ilyen (AK forma)

Akkor gondolom azt is tudod, hogy az amerikai hadsereg rendszeresíteni szeretett volna, az igazi fegyverhez működésében is hasonló airsoft fegyvert. A dolog azon bukott el, hogy irreálisan drága lett a cucc. Bizonyos helyeken azért nem is tartják kiképzésre viccnek ezeket a játékokat.
https://www.evike.com/products/62228/