Értsd meg, ez a jelenlegi helyzet náluk egy időhúzás/nyerés. Leopardokat per pillanat nem tudnak venni. Se megfelelő eladó verzió sincs, sem pénzügileg nem nagyon éri meg a Leo korszerűsítés. A németektől tulajdonképpen fillérekért kapott első kontingens bombaüzlet volt, még úgy is, hogy sokba került PL szintre upgradelni őket. Valószínűleg annyi Leo-t tudtunk volna mi is régebbit szerezni, amennyire nekünk szükségünk lett volna, csak az új egyszerűen jobb ár érték arányú volt.
Ami pedig a hazai ipart illeti.
Nekünk sosem volt licencünk sem T-72-re, sem BMP-re. Tehát, ha szerettünk volna sem nyúlhattunk volna hozzá a gépeinkhez.
De alapvetően ezek a modernizációs projektek elsősorban azoknak az országoknak jelentenek erősen kompromisszumos opciót, akik rendelkeznek licence-szel. És nem 30+ éves eszközöknél, hanem 10-15 éveseknél, middle life upgrade címszó alatt.
Ld. még Tiger helikopter most futó upgradejét.
Szóval a lengyeleknél ez inkább tragikus vagy kényszerű megoldás, mivel intenzíven bővítik létszámban is a haderejüket, de a szükséges technikát nem tudják megvenni.
Ők a komoly hadiipari fejlesztéseiket megpróbálják kihasználni, de mondjuk náluk egy fajlagosan 3-4x-es haderőt kell ezzel kiszolgálni, ami azt jelenti, hogy már megéri akár fejlesztésbe is belefogni.
A hírek szerint 3 opciójuk van közeli jövőben (5-8-10 éven belül) az új MBT- k bevezetésére.
A koreai K2 Black Panther, a Leopard utódja, vagy az a saját fejlesztés, amin már dolgoznak egy ideje.
Mindenesetre most kötöttek egy szerződést a Rheinmetallal a 120mm-es ágyú licence gyártására. Ez még jól jöhet mind3 opciónál, ugyan is a K2 is a Rheinmetall ágyúját használja.
Mi sem mutatja jobban ennek a most aláírt felújítási programnak a jelentőségét, hogy hogy nem nyúlnak hozzá a nem NATO standard 125mm-es ágyúhoz...
Lengyelország és az egykori Csehszlovákia gyártotta a T-72.es harckocsit és a BMP-1 gyalogsági harcjárművet. Megvolt, megvan lehet most is az az ipari kultúra és továbbfejlesztett technológia, valamint az ipar életben maradásával a folyamatos szakembergárda, akik ilyen jellegű eszközöket tudnak készíteni, esetleg sajátot, ki is fejleszteni. A mi T-72-es harckocsijainkat, akkor kellett volna a lengyel fejlesztéssel ellátni, amikor az még érdemes lett volna. Nem tettük. Most ez van ami, szerintem már cseréljük az orosz technikákat mind. Ami a BMP-1et illeti, már többen leírtuk itt, miért volt hiba a kidobásuk. Nem ismételem. Itt egy kép viszont, egy BMP-2 továbbfejlesztésről. Inkább csak ilusztrációnak szántam, hogy érzékeltessem, lett volna fantázia benne, hogy a kb 500 db BMP-1 harcjárművünkkel mi is kezdjünk valamit, selejtezés helyett.
