Golyószórók / géppuskák

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
Ezek a gépkarabély+nehezebb cső= könnyű géppuska megoldások nem véletlenül nincsenek elterjedve.Igazából alkalmatlanok könnyű-géppuskának mert nem cserélhető a csövük+ maga az egész szerkezet nem ilyen felhasználásra lett tervezve.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 186
13 455
113
Ezek a gépkarabély+nehezebb cső= könnyű géppuska megoldások nem véletlenül nincsenek elterjedve.Igazából alkalmatlanok könnyű-géppuskának mert nem cserélhető a csövük+ maga az egész szerkezet nem ilyen felhasználásra lett tervezve.
Jó lenne találni valamilyen konkrét adatot, hogy, hol van rendszerben ilyesmi? Nem tudom, a sógoroknál rendszerben van az AUG nehőzcsövű változata?
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 609
113
Nem tudom miért kellene lecserélni a pkm-et, ott az ukm2000 az már eléggé nato kompatibilis azt kellene nekünk is licenszelni.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 115
45 414
113
A legtöbb nyugati gépkarabélynak készült HB (heavy barrel) változata. Lehet érdemes lenne a Bren-nek is elkészíteni egy ilyen változatát.

Van ilyen. A BR kivitel. 308.as kaliberben és tud lőni sorozatot 30as tárból. Nyílván inkább a DMR vonalat célozzák vele, de akkor meg minek rá a sorozat. Ha meg van akkor meg lehetne egy hybrid DMR/golyószóro egy max 8x optikával.... azta qrva, kinyomtam a spanyolviaszt... :)
Én arra gondoltam, hogy cserélhető csővel, és hevederes (neadjisten hibrid) töltéssel.
A Negev tudja ez.
A másik opció a brutál tár (60-100), de akkor még a melegedés problémája még mindig nincs megoldva.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 115
45 414
113
Nem tudom miért kellene lecserélni a pkm-et, ott az ukm2000 az már eléggé nato kompatibilis azt kellene nekünk is licenszelni.
Szerintem senki nem tudja a lengyeleken kívül, hogy hogyan is sikerült. Ha elkészíted egy jó fegyver downgrade verzióját, az nem jelenti törvényszerűen annak jó tulajdonságainak automatikus átvételét is.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 186
13 455
113
Én arra gondoltam, hogy cserélhető csővel, és hevederes (neadjisten hibrid) töltéssel.
https://en.wikipedia.org/wiki/FN_Minimi#/media/File:FN_Minimi_Operators.png
Ahogy látom mindenki Minimit használ. Ennyi ember nem tévedhet. A megbízhatósági problémák előjöhetnek a hosszú használattól (szétribolták őket).
Amúgy Minimibe is pászol a tár. Ez ha jól értettem azért van mert széteső hevedert használ, amit a terepen nem lehet utántölteni mint mondjuk a PKM-nél. Ha meg gond van akkor menjen tárból is. Bár nem tudom a gyakorlatban ilyesmi hányszor fordúlt elő?
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
https://en.wikipedia.org/wiki/FN_Minimi#/media/File:FN_Minimi_Operators.png
Ahogy látom mindenki Minimit használ. Ennyi ember nem tévedhet. A megbízhatósági problémák előjöhetnek a hosszú használattól (szétribolták őket).
Amúgy Minimibe is pászol a tár. Ez ha jól értettem azért van mert széteső hevedert használ, amit a terepen nem lehet utántölteni mint mondjuk a PKM-nél. Ha meg gond van akkor menjen tárból is. Bár nem tudom a gyakorlatban ilyesmi hányszor fordúlt elő?

Nah erre írnom kell majd otthon.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
https://en.wikipedia.org/wiki/FN_Minimi#/media/File:FN_Minimi_Operators.png
Ahogy látom mindenki Minimit használ. Ennyi ember nem tévedhet. A megbízhatósági problémák előjöhetnek a hosszú használattól (szétribolták őket).
Amúgy Minimibe is pászol a tár. Ez ha jól értettem azért van mert széteső hevedert használ, amit a terepen nem lehet utántölteni mint mondjuk a PKM-nél. Ha meg gond van akkor menjen tárból is. Bár nem tudom a gyakorlatban ilyesmi hányszor fordúlt elő?

Azért használ mindenki Minimi-t mert nagyon sokáig nem volt más.Amúgy a Minimi egy megbízhatatlan fegyver(ezért is cseréli le a TGY).Ami pedig a táras alkalmazást illeti valóban több az akadály ha tárral használod de ez nem a fegyver hanem a STANAG tárak hibája.Ha nem STANAG tárral használod hanem bármilyen más kompatibilis minőségi tárral akkor nincs több akadály mint a hevederes adagolásnál.Összegezve alapból sok az akadály de ha STANAG tárral használod akkor még több.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 186
13 455
113
Azért használ mindenki Minimi-t mert nagyon sokáig nem volt más.
Vagyis voltak a nehezebb és hosszabb csövű gépkarabélyok. Csak valszeg azoknál jóval többet nyújt.
Ami pedig a táras alkalmazást illeti valóban több az akadály ha tárral használod de ez nem a fegyver hanem a STANAG tárak hibája.Ha nem STANAG tárral használod hanem bármilyen más kompatibilis minőségi tárral akkor nincs több akadály mint a hevederes adagolásnál.Összegezve alapból sok az akadály de ha STANAG tárral használod akkor még több.
De ha jól értettem, normál esetben sose használják tárral.
 

Ratamahata

Well-Known Member
2018. december 1.
1 211
4 414
113
Oroszoknál elvileg a spec ezt fogja nyűni....
RPK16. Olyan minimi AK...
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/...Q82CzYrTo7-Bg88A-eAlgrLVFPCZRCLW_gVn4Ec0qZZv_
Azt mondják húdejó, de ezt mondják mindenre is... :)
Akkora mint egy Ak105, de bull cső, nagycsiga, meg bipod, meg optika aztán hadszojon....
Nem is igazán tudom miez.... olyan mint a PPK.... csak az nagyobb kaliber. Talán golyószóro lenne mert csak 5,45ös...
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
Vagyis voltak a nehezebb és hosszabb csövű gépkarabélyok. Csak valszeg azoknál jóval többet nyújt.

De ha jól értettem, normál esetben sose használják tárral.
Nem ilyen egyszerű.Ugye alapból 200-as rakasz volt hozzá de az túl nagy méretű volt és nehezen álházható(a nagy méret miatt)ezért lett 100-as rakasz ami megfelelően kicsi de még elég lőszer van benne.A tár valóban szükség esetére alkalmazandó viszont pl épületbe ha be kell menni praktikusabb mint a 100-as rakasz.
 
  • Tetszik
Reactions: Mackensen

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 115
45 414
113
Na EZ, például egy valós alternatíva a Negev mellett!
Azt gondolom, hogy ennél nagyobb tömegű fegyver szerintem nem lenne szabad rendszeresíteni a normál lövészrajokban. Az 5,56-osnak picit rövidnek érzem a csőhosszát. Az biztos, hogy egy komolyabb csapatpróbára biztosan benevezném.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 186
13 455
113
Én az amerikai tengerészgyalogosokra vagyok kíváncsi? Mire mennek ezzel az új elképzeléssel.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
Na EZ, például egy valós alternatíva a Negev mellett!
Azt gondolom, hogy ennél nagyobb tömegű fegyver szerintem nem lenne szabad rendszeresíteni a normál lövészrajokban. Az 5,56-osnak picit rövidnek érzem a csőhosszát. Az biztos, hogy egy komolyabb csapatpróbára biztosan benevezném.

A koncepciója a Miniminek jó azaz 600-800 méteres hatásos lőtávú köztes lőszert tüzelő kis-géppuska 200 lőszerrel max 10kg-s tömeg mellett.Ez még ma is egy olyan keret amibteljesen jól mwgállja a helyét.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 115
45 414
113
Különben kezd ám összeállni a fejemben a szakasz!
;):D:D:D
Asszem szakaszszinten lenne helye nálam mindkét NATO kalibernek. Különösen ha tényleg a Bren 2 BR lesz a DMR fegyver. :rolleyes:
Ennek különben van valódi alapja? Vagy tényleg csak exportra fognak menni?