A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Hát, tényleg jó lenne átfutni azt az újságot még egyszer...;)
(megsúgom: nincs rajtuk IR kamera…)
Hát én úgy emlékszem,hogy a tipusa is meg volt adva,és egy kép is volt róla.Alul,az első futómű elött,kisse oldalra eltolva volt felszerelve.De ha majd alkalmam lesz rá,előkeresem
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Hát én úgy emlékszem,hogy a tipusa is meg volt adva,és egy kép is volt róla.Alul,az első futómű elött,kisse oldalra eltolva volt felszerelve.De ha majd alkalmam lesz rá,előkeresem
Ha esetleg erre gondoltál volna (ld.: 705-ös oldalszámú Mi-17)
Helimodern_12.jpg

akkor sajnos ez nem egy "IR kamera" hanem Spectrolab SX-16-os nagy fényerejű (60 000 lumen) kereső fényszóró, a képen épp egy IR szűrővel.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
6 fő nem egy raj - még akkor sem ha rajnak nevezik, És attól nem lesz a deszant raj, ha az _IFV kezelőszemélyzetét is beleszámítják.
Egy páncélosnál fontos a védelem, a mozgékonyság és a tűzerő hármasa. Csak éppen ez a célszerszám nagyon védett, de ugyanakkor gyengén fegyverzett, és nem visz el 8 fő deszantot.

A raj egy egységet alkot, az IFV is része annak a rajnak a kezelőszemélyzetével együtt. Nem gépkocsizók ők, nem szállító, hanem harcjármű az IFV-jük ami együtt harcol a desszantjával!
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Ha csak szárazföldi erőket vizsgáljuk akkor egy olyan nehézdandár amiben Leopard 2A7,PzH-2000 és PUMA IFV van a környékünkön bárkit képes megállítani az ukránokat leszámítva,de őket annyian vannak,hogy azt nem ntudjuk kompenzálni semmivel(bár ahogy szerepeltek az alapján ebben sem vagyok biztos).
Feltéve, hogy a harckocsik és IFV-k aktív védelmi rendszerrel is el vannak látva! Különben bárkit, kivéve azokat, akiknek van elég ATGM-jük, márpedig az mindenkinek van! Aktív védelmi rendszer nélkül a nehézdandárunk egy gigantikus pénzkidobás!
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Sokkal valószínűbb, hogy megcsal a memóriád...
Meglehet.De ha csak az éjjeli okulát számitom,akkor is kb ugyanott vannak.Mihu ugyan gyorsabb,de a Mi17böl viszont jobb a lefele kilátás.
Különben szerintem előre kellene menekülnünk a Mihuk esetében.Megrendelni hozzájuk a viszonylag olcsó izraeli korszerűsitést.Az meghagyja a teljes jelenlegi fegyverirányitó rendszert,és kapcsol hozzá egy FLIR tornyot.A védelmi rendszer több fokozatban opcionálisan rendelhető hozzá,akár DRICM is lehet.Képes alkalmazni a régi orosz fegyverzetet,de az izraeli Spike vagy LAHAT rakétákat is.Igy egy valóban használható harci helit nyernénk.
Senegal%20Mi24_LR.jpg
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Nem,IR kamerát irtak.Ha valakinél kéznél van a HT gyűjtemény,legyenszives nyálazza át,ha kérhetem......
HT 2013/4-ben jelent meg a cikk, benne a Mi-17N-re (N=night=éjszakai) modernizált 703 és 705-ös lajstromszámú gépekről. Semmi infrakamera, csak az infraszűrővel ellátott keresőfényszóró és jobboldali leszállófényszóró, valamint a pilóták NVG-je (éjjellátó "szemüveg"). A kabin-műszerezés és kabin-megvilágítás úgy lett átalakítva, hogy ne vakítsa el az NVG-vel repülő személyzetet. Van a kabinban egy plusz képernyős kijelző is, de arra vagy a hagyományos műszerek képe van kivetítve, vagy navigációs üzemmódban egy térképen követhető a repülési útvonal. Vannak egyéb modernizálások is a gépeken, de infrakamera nincs.
Ja, és a cikket Sáry Zoltán írta (aktív pilótaként repül is a gépekkel, szóval ne nagyon vonja senki kétségbe a hozzáértését ...).
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
.
Különben szerintem előre kellene menekülnünk a Mihuk esetében.Megrendelni hozzájuk a viszonylag olcsó izraeli korszerűsitést.Az meghagyja a teljes jelenlegi fegyverirányitó rendszert,és kapcsol hozzá egy FLIR tornyot.A védelmi rendszer több fokozatban opcionálisan rendelhető hozzá,akár DRICM is lehet.Képes alkalmazni a régi orosz fegyverzetet,de az izraeli Spike vagy LAHAT rakétákat is.Igy egy valóban használható harci helit nyernénk.
Senegal%20Mi24_LR.jpg
Arra a pár évre amíg le nem jár a nagyjavításkor kapott rep-idő - és ezzel a Mi-24-ek TELJES élettartama?!! Ugyanis addigra a legifjabbak is 30-on túl lesznek!! Szóval Mi-24-eknél nincs előre menekülés, mert ott van előttük egy betonfallal felérő végső határidő ... azon meg nagyot lehet koppanni!!
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
HT 2013/4-ben jelent meg a cikk, benne a Mi-17N-re (N=night=éjszakai) modernizált 703 és 705-ös lajstromszámú gépekről. Semmi infrakamera, csak az infraszűrővel ellátott keresőfényszóró és jobboldali leszállófényszóró, valamint a pilóták NVG-je (éjjellátó "szemüveg"). A kabin-műszerezés és kabin-megvilágítás úgy lett átalakítva, hogy ne vakítsa el az NVG-vel repülő személyzetet. Van a kabinban egy plusz képernyős kijelző is, de arra vagy a hagyományos műszerek képe van kivetítve, vagy navigációs üzemmódban egy térképen követhető a repülési útvonal. Vannak egyéb modernizálások is a gépeken, de infrakamera nincs.
Ja, és a cikket Sáry Zoltán írta (aktív pilótaként repül is a gépekkel, szóval ne nagyon vonja senki kétségbe a hozzáértését ...).
Akkor ezek szerint nem csak vakülok és őszülök,a memóriám is romlik....:(
Arra a pár évre amíg le nem jár a nagyjavításkor kapott rep-idő - és ezzel a Mi-24-ek TELJES élettartama?!! Ugyanis addigra a legifjabbak is 30-on túl lesznek!! Szóval Mi-24-eknél nincs előre menekülés, mert ott van előttük egy betonfallal felérő végső határidő ... azon meg nagyot lehet koppanni!!
Hát igen.Ezt is figyelembe kell venni.Ha ez a korlát nem átléphető,főleg hüleség volt feltámasztani a Mihukat.Viszont az is lehetséges,hogy a mostani újáépités kitolta a lehetséges élettartamot.Lengyel gépek is erősdve közelitik a 30éves határt,vagy már túl is haladták,mégis dolgoznak a korszerűsitésükön.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 429
113
Hát, tényleg jó lenne átfutni azt az újságot még egyszer...;)
(megsúgom: nincs rajtuk IR kamera…)

HT 2013/4-ben jelent meg a cikk, benne a Mi-17N-re (N=night=éjszakai) modernizált 703 és 705-ös lajstromszámú gépekről. Semmi infrakamera, csak az infraszűrővel ellátott keresőfényszóró és jobboldali leszállófényszóró, valamint a pilóták NVG-je (éjjellátó "szemüveg"). A kabin-műszerezés és kabin-megvilágítás úgy lett átalakítva, hogy ne vakítsa el az NVG-vel repülő személyzetet. Van a kabinban egy plusz képernyős kijelző is, de arra vagy a hagyományos műszerek képe van kivetítve, vagy navigációs üzemmódban egy térképen követhető a repülési útvonal. Vannak egyéb modernizálások is a gépeken, de infrakamera nincs.
Ja, és a cikket Sáry Zoltán írta (aktív pilótaként repül is a gépekkel, szóval ne nagyon vonja senki kétségbe a hozzáértését ...).
Celebra mentségére mondva, nekem is az derengett, hogy 2 gépet (tehát nem az összeset) IR kamerával is elláttak. De csak annyi volt a lényeg, hogy NVG kompatibilissé tették őket, mint a Mi-24-eseket. Ráadásul nem is az utolsó felújításkor 2017-ben.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 429
113
Arra a pár évre amíg le nem jár a nagyjavításkor kapott rep-idő - és ezzel a Mi-24-ek TELJES élettartama?!! Ugyanis addigra a legifjabbak is 30-on túl lesznek!! Szóval Mi-24-eknél nincs előre menekülés, mert ott van előttük egy betonfallal felérő végső határidő ... azon meg nagyot lehet koppanni!!
Ezt a 30-as "betonfal" határt honnan vetted? (nem kötekedésből kérdezem, tényleg kíváncsi vagyok!)
Elvileg a lengyelek a saját elmondásuk szerint most akarják modernizálni a 27-37 év között lévő 30 gépes flottájukat. (részletek) Elvileg náluk is talán az utolsó húzás lesz már, mert a Kruk programjukat már nagyon szülik, de elvileg szerintük ez lehetséges. Hja és ők ugyan úgy kicsúsztak az időből, mint mi, így hát náluk is muszájból marad ez a megoldás.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Ezt a 30-as "betonfal" határt honnan vetted? (nem kötekedésből kérdezem, tényleg kíváncsi vagyok!)
Elvileg a lengyelek a saját elmondásuk szerint most akarják modernizálni a 27-37 év között lévő 30 gépes flottájukat. (részletek) Elvileg náluk is talán az utolsó húzás lesz már, mert a Kruk programjukat már nagyon szülik, de elvileg szerintük ez lehetséges. Hja és ők ugyan úgy kicsúsztak az időből, mint mi, így hát náluk is muszájból marad ez a megoldás.
Nem 30 év az engedélyezett élettartam, hanem 35 (lehúztam a PG-ben 25 évet, volt időm megtanulni egy-két dolgot. Szóval Iván 35 éven túl semmire se vállalt garanciát, számunkra ez a "betonfal" (azt írtam, hogy a nagyjavítási élettartam lejártakor 30-on jóval túl lesznek, szóval eleve nem lehet 30 év ha azon túl érvényes a rep-engedélyük). A két Mi-24V 85 novemberi, a P-gépeink 89 decemberi gyártásúak, szóval lehet számolgatni (úgy mellékesen, neked hány éves az autód, és hány éves korban cseréled le - pedig az alatt mindig ott lesz az aszfalt, ha lerobban félre lehet vele állni, egy helikopterrel meg ez "kissé" nehézkes). A lengyelek meg nálunk sokkal könnyebben vállalkozhatnak GAZDASÁGOSAN élettartam-hosszabbításra, mivel nekik van saját működő rep-iparuk, nekünk meg sajnos nincsen. Szóval mi csak mással csináltathatnánk, ami jóval magasabb költséget jelentene - alig néhány éves hosszabbításért ... és akkor modernizációról még nem is beszéltem, csak a repképesség esetleges helyreállításáról. Ne feledjük, az utolsó nagyjavításra is 12 gép volt tervezve, aztán a pénz és a beszerezhető alkatrész, berendezés csak 8 gépre volt elég!!
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 496
113
74836792_2629370753776031_8759659046564265984_o.jpg


"CZ fegyverek használata a katonai kiképzés középpontjában

Az MH Bakony Harckiképző Központ közel száz katonája vett részt az idei utolsó blokkosított rendszerű kiképzésen Bakonykúti Kiképzőbázison november elején.

A harckiképző központ ötnapos általános katonai kiképzése lőelőkészítő elméleti foglalkozásokkal, kézigránát anyagismerettel és dobógyakorlattal kezdődött. A hét további részében a Magyar Honvédség Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program keretén belül rendszeresítésre kerülő CZ típusú fegyvercsalád két tagjával ismerkedtek a harckiképző központ honvédei. Az ezred állományának hat főből álló mobil kiképző csoportja tartott foglalkozásokat a CZ BREN2 A1 gépkarabélyról és a CZ P-09 maroklőfegyver használatáról, részleges szét- összeszereléséről és karbantartásáról, majd a békeműveleti pisztoly- és gépkarabély-éleslövészet sikeres végrehajtása volt a feladat minden részt vevő számára.

A mobil kiképző csoport egyik oktatója, Varga Iván zászlós tapasztalata alapján a CZ fegyvercsalád CZ P- 09 pisztolya katonai szempontból jobban megfelel a jelenlegi és a jövő kihívásainak, a korábban használt maroklőfegyverekhez képest, megnövelt tárbefogadó képességű, modernebb kivitelezésű és kisebb súlyú, ami elősegíti a hatékonyabb kezelhetőséget. A CZ BREN2 A1 gépkarabélynál praktikusnak tartotta a fegyver jobb és balkezes szerelhetőségét, valamint a szereléksín rendszer bővíthetőségét modern célzó berendezésekkel és fegyverlábbal.
A kiképzés a Honvédelmi Katasztrófavédelmi Rendszer feladatainak oktatásával, egészségügyi ismeretekkel valamint elektronikus információvédelmi foglalkozással zárult.

Szöveg: Schäffer Mónika hdgy.
Fotó: Pintér László ha."
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 429
113
Nem 30 év az engedélyezett élettartam, hanem 35 (lehúztam a PG-ben 25 évet, volt időm megtanulni egy-két dolgot. Szóval Iván 35 éven túl semmire se vállalt garanciát, számunkra ez a "betonfal" (azt írtam, hogy a nagyjavítási élettartam lejártakor 30-on jóval túl lesznek, szóval eleve nem lehet 30 év ha azon túl érvényes a rep-engedélyük). A két Mi-24V 85 novemberi, a P-gépeink 89 decemberi gyártásúak, szóval lehet számolgatni (úgy mellékesen, neked hány éves az autód, és hány éves korban cseréled le - pedig az alatt mindig ott lesz az aszfalt, ha lerobban félre lehet vele állni, egy helikopterrel meg ez "kissé" nehézkes). A lengyelek meg nálunk sokkal könnyebben vállalkozhatnak GAZDASÁGOSAN élettartam-hosszabbításra, mivel nekik van saját működő rep-iparuk, nekünk meg sajnos nincsen. Szóval mi csak mással csináltathatnánk, ami jóval magasabb költséget jelentene - alig néhány éves hosszabbításért ... és akkor modernizációról még nem is beszéltem, csak a repképesség esetleges helyreállításáról. Ne feledjük, az utolsó nagyjavításra is 12 gép volt tervezve, aztán a pénz és a beszerezhető alkatrész, berendezés csak 8 gépre volt elég!!
Köszi a kimerítő választ. Különösen mert több új infó is volt benne. Egyrészt a nyilvános infókból azt tudhattuk meg, hogy azért nem történt meg a maradék 4 gép javítása, mert azok olyan rossz állapotban voltak, hogy nem érte volna meg a javításuk. (Totálkár?) Ez - ugye - nem azt jelenti, hogy elfogyott a 60M.
Azt viszont nem értem, hogy elfogyott az alkatrész, meg a berendezés.
Alapvetően nekem a felújítással nem volt bajom.Még azt gondolom, hogy akkor sem, ha tényleg itt a vége. Mondjuk így már érthető, hogy miért nem forszírozzuk az új ATGM beszerzését rájuk. Ha darabja 4-5M USD-re jött ki (ugye nem lett minden gép megcsinálva, és a 60M-ós keretből jött ki elvileg az 5. Mi-17 is), akkor azt gondolom, hogy ilyen áron (költséggel) nem tudtunk volna még ilyen képességekkel rendelkező kiképzésre is alkalmas gépeket beszerezni. (Ugye a H-145M-ek is valahol 20M USD körül mozognak majd) Ráadásul erre pillanatok alatt lett 5 kiképzőn/berepülőnk is. Arról nem is beszélve, hogy a JTAC kiképzésekhez is hozzájárultak, és szerintem olcsóbbra jön ki a rep.órájuk, mint a Gripeneknek. Valahol pedig az is nagyon fontos volt, hogy "ott legyünk". Értem ezalatt, hogy "nagy dögöket" megmutassuk a nemzetközi gyakorlatokon.
Nagyon kíváncsi leszek a további sorsukra!