Beszélgető

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Kollektív szerződés csak ott lehet, ahol van szakszervezet is. Tehát lehet menni a szakszervezetedhez, hogy miért ilyen szar kollektív szerződést kötött. Elvileg téged (is) képvisel vagy mifene.

Az egyéni kényszer meg egyéni, nem a szakszervezet tehet a te sorsodról, meg nem is kormány és nem is a szomszéd.

Állítólag munkaerőhiány van, tessék kiharcolni magadnak a megfelelő munkaviszonyt, vagy tárt karokkal vár ezer másik munkáltató. Ha meg nem, az azert van mert semmihez nem értesz; erről megint nem más tehet, tanultál volna szakmát.

Magyarországon egyébként alig van pár szakszervezet. Kiskereskedelmi dolgozóknak pl, egy két ipari területnek.
Szakszervezeti tag voltam - addig a pontig, aztán mivel így "képviselt" ki is léptem (nem kell annak ellenség, akit így képviselnek saját pénzén tartott "képviselői").
Kérlek sorold fel azt az 1000 (ezer, te írtad) munkahelyet (szólj ha 10-nél tovább jutottál :D:p), ahol tárt karokkal várnak egy repülőgépszerelőt. Schwechat, München, Hamburg, Zürich, Shannon, Marignan stb. a Lajtán túl nem játszik, túl vén vagyok ahhoz hogy itt hagyjam a lakást egy másik munkahelyért és albérletért. Szóval tanultam szakmát, így van amihez értek (ha a B737-tipus-család és Airbus-319/320/321 nálad valaminek számít). :D:p
 
M

molnibalage

Guest
Akkor az a szakszervezetis az a céggel van nem veletek.
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a1200001.tv
Nincs benne olyan, hogy 6 havonta lehet munkabért fizetni. Ez csak egy jó kis hoax amit meglovagolt pár sajtónak nevezett szennylap.
Figyelmesebb olvasást várnék el, ha már ilyen lelkesen kommentelsz. A túlórákról volt szó. De te sem látod a lényeget. Teljesen törvényesen 300 órás munkahónap. És ez szerintetek így teljesen jó...

Az is külön vicc, hogy egyesek itt a hómunkásokon lovagolnak. Pontosan úgy nem takarítják a várost sok helyen, ahogy a narancsos banda alatt sem. Nincs difi. Viszont egyesek egyből nekiálltak verni a tamtamot, hogy na, ennyi telik a libsiktől. Én sem kedvelem őket, de ez LOL. Meg, hogy nincs hómunkás és ez is miattuk van. Nem. Amiatt, hogy csak a városba betérve 10 db SPAR és egyéb üzletbe alig látni olyat, ahol nincs kint, hogy árufeltöltőt vagy pénztárost keresnek. Hónapok óta. Erre sincs már munkaerő. Akkor majd minimálbérért megy esti műszakba havat lapátolni valaki a mínuszba. Aha...

Tetszik tudni itt is kereslet és kínálat van...
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 743
4 487
113
Na, én 12 év után megléptem a magam Brexitjét és hivatalosan is haza emigrálok! Szép volt, jó volt, de már mások a prioritásaim az életben mint 12 éve! Szóval viszlát Anglia és kössz a halakat! Pécsiek! Jöttömre nyugat felől, holnap alkonyatkor számítsatok!
Isten hozott újra itthon...:):)
 
  • Tetszik
Reactions: Pocok75

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 762
14 692
113
Már 10 éve annál a cégnél melóztam, így elég nyilvánvaló hogy az eredeti munkaszerződésben nem ez volt. Új munkaszerződést meg senkivel se kötöttek, csak "alkalmazták a Mtkv. módosítását, a dátumban lehet hogy igazad van, nem hiszem hogy az azóta fennálló helyzetben ez bárkit vigasztal.

Mivel nem ismerem a munkaszerződések konkrétumait, nekem az a gyanúm hogy "az új Mt-ben így van" felkiáltással letoltak a torkotokon egy olyan munkaszerződés módosítást, amire az új Mt. (de homályos emlékeim szerint a régi Mt-ben is volt lehetőség munkaidő keretre) legfeljebb lehetőséget ad, de nem kötelező.

Az elmondottak alapján úgy tűnik hogy bevezettek egy munkaidőkeretes munkarendet a cégnél, mert csak, könnyebb vele kezelni a hirtelen jött túlórákat és leállásokat. Aztán gondolom aláíratták mindenkivel hogy meglegyen az elfogadás a munkavállaló oldaláról, egyoldalúan ugyanis a munkáltató a munkaszerződést módosítani nem képes. Gondolj bele, ha nem így lenne, és az új Mt. alapján kötelező lenne a módosítás, mindenki ilyen szar munkarendben dolgozna az országban.

Nézessétek meg egy munkajogásszal, hogy frankó-e, ha meg a munkáltató megsérti a szerződést, nem fizeti ki a túlórát, nem adja ki a szabadságot, mehet a munkaügyi per. 90%-ban nyerik ezeket a munkavállalók.. ha meg nem, tessék összefogni és kiharcolni normális feltételeket.

És ha hiszed ha nem, Magyarországon van jónéhány szakma/foglalkozás amiben nincs minden sarkon munkahely, de még csak minden második nagyvárosban sem. Jó, tudom, el lehet menni pincérnek vagy utcaseprőnek/hómunkásnak is, oda van felvétel, főleg most ... csak félek, hogy a sok jól fizetett új alpolgármestertől nem férnék hozzá a hólapáthoz ...

Ezt elhiszem hogy így van, de az mindenkinek az egyéni döntése hogy milyen szakmát választ, hol lakik és hogy milyen feltételekkel dolgozik (vagy nem dolgozik). Ráadásul most a munkaerő piac olyan, hogy a munkavállalóknak kedvez. Az ellen, hogy a munkáltatód szar feltételekkel dolgoztat, neked kell harcolni (illetve a szakszervezetnek kellene, ha van, de azok meg semmit sem érnek). Tessék kiharcolni a feltételeket, vagy ha más nincs, váltani máshová.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Akkor az a szakszervezetis az a céggel van nem veletek.
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a1200001.tv
Nincs benne olyan, hogy 6 havonta lehet munkabért fizetni. Ez csak egy jó kis hoax amit meglovagolt pár sajtónak nevezett szennylap.
Nem 6-havonta fizetett bérről volt szó, hanem hogy a bérnek egy részét (valami Időbank-körítéssel megmagyarázva) lehetne 6 hónapig görgetni, mindig csak részben kifizetve.
A szakszervis jogászról tényleg azt hittük hogy a cégnek beszél/dolgozik, ezért némi pénzt összedobva megkerestünk egy külső munkajogászt, sajnos az is ugyanazt mondta. Mondjuk az Időbank-szabályzatot végigolvasva azt mondta, sajnos nincs benne semmi törvénytelen amit meg lehetne támadni, mindenesetre "jó csavaros, firnyákos jogász lehetett" aki kitalálta. Lehet hogy Kurfürst volt az?!! :eek::hadonaszos:;)
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 762
14 692
113
Szakszervezeti tag voltam - addig a pontig, aztán mivel így "képviselt" ki is léptem (nem kell annak ellenség, akit így képviselnek saját pénzén tartott "képviselői").
Kérlek sorold fel azt az 1000 (ezer, te írtad) munkahelyet (szólj ha 10-nél tovább jutottál :D:p), ahol tárt karokkal várnak egy repülőgépszerelőt. Schwechat, München, Hamburg, Zürich, Shannon, Marignan stb. a Lajtán túl nem játszik, túl vén vagyok ahhoz hogy itt hagyjam a lakást egy másik munkahelyért és albérletért. Szóval tanultam szakmát, így van amihez értek (ha a B737-tipus-család és Airbus-319/320/321 nálad valaminek számít). :D:p

Figy, munkahely az van dögivel (https://www.aviationjobsearch.com/mechanic/europe-non-uk), max. te nem akarsz váltani, mert neked jó a Ferihegy vagy nem tudom hol, kényelmes ahogy van a megszokott környezetedben. Plusz a munkád jellege olyan hogy 7/24 pörgés van. Ezt te választottad, ne mást hibáztass.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 762
14 692
113
Lehet hogy Kurfürst volt az?!! :eek::hadonaszos:;)

Én biztos nem néztem repülőgép karbantartós kollektívet. Ha meg elfogadtátok, ti személyesen vagy a nyomi szakszervezet, hát.. akkor bizony teljesíteni kell, vagy kilépni.

A repülőtér meg olyan, hogy nem áll le, aki ilyen munkát vállal, annak számolni kell vele hogy szar a munkaidő beosztás. A kirendelt védéseket vállal ügyvédeknél, az is mindig sír hogy reggel 4-kor hívják hogy menni kell a venyigébe kihallgatásra. Mert ez meg ilyen, a nyavajások éjjel bűnöznek. Ha nem tetszik, minek csinálja.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and zeal

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Figy, munkahely az van dögivel (https://www.aviationjobsearch.com/mechanic/europe-non-uk), max. te nem akarsz váltani, mert neked jó a Ferihegy vagy nem tudom hol, kényelmes ahogy van a megszokott környezetedben. Plusz a munkád jellege olyan hogy 7/24 pörgés van. Ezt te választottad, ne mást hibáztass.
Mint írtam, nekem a Lajtától nyugatra eső terület csak mint turistának játszik, egyik szart (310-330 óra/hó) másik szarra (külföldi munkahely albérlettel) nincs miért felcserélnem. Egyébként én már váltottam - nyugdíjba, mert elég vén vagyok. A kollégáim viszont még mindig ugyanebben a cipőben járnak, kivéve persze a fiatalok, akiknek még nincs semmi itthoni kötődésük, na azok pár év után húznak nyugatra. Helyettük meg jönnek a bolgárok, szerbek, románok, horvátok, ukránok tömegével, de volt már ír, holland és jamaikai kolléga is a cégnél.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
.
A repülőtér meg olyan, hogy nem áll le, aki ilyen munkát vállal, annak számolni kell vele hogy szar a munkaidő beosztás.
Nem forgalmi hanem üzemidős, C- és D-check-en (közepes és nagyjavításokon) 15-30 napot a hangárban töltő gépeken végzett munkáról volt szó, tehát nem ettől szar a munkaidő-beosztás. Attól (volt nekem) szar, hogy nem vesznek fel több embert, inkább azokat hajtják akik kéznél vannak. A Munka tvk. módosítása meg lehetőséget ad erre ... köszi, családbarátok ...
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 869
113
Pontosan úgy nem takarítják a várost sok helyen, ahogy a narancsos banda alatt sem. Nincs difi. Viszont egyesek egyből nekiálltak verni a tamtamot, hogy na, ennyi telik a libsiktől.
Tudod, ez olyan, hogy ugyan ez folyik/folyt a másik oldalról, akkor miért ne? Csak azért annyi a különbség, hogy nem mosdatják (lásd pl: Keménymag) mindenhol az előző vezetést, hogy Tarlós alatt sose esett a hó -mint ahogy némelyek szokták. Mondjuk a kommunikáció az tényleg nevetséges volt a főpolgármester részéről.

Na, annak az apunak, aki ötkor kiugrik az ágyból, irány a meló
Nem csak apu van a családban, anyu hol van? El kell dönteni, hogy mik a prioritások, a gyereket nem csak megcsinálni, hanem nevelni is kell(ene), ha ez nem valósul meg akkor sajnos 'funkcionálisan csonkacsalád'-ként szoktam emlegetni, amiből az össze-vissza foglalkoztatás és az "apu németben dolgozik" miatt sajnos igen sok van, de csak erre ráhúzni nem biztos, hogy jó, hisz sokan nem ebben a munkarendben, vagy épp nem dolgoznak, de mégsem látni látványos különbségeket nevelés/foglalkozás terén.

Nyafi már megint, csak én nem rinyálok?!:D
Mert Te nem 'mucsai orbánfasizmusban' élsz, hanem a jóléti nyugaton, ahol CT-ből van a kerítés. :p
 
T

Törölt tag 008

Guest
Nem 6-havonta fizetett bérről volt szó, hanem hogy a bérnek egy részét (valami Időbank-körítéssel megmagyarázva) lehetne 6 hónapig görgetni, mindig csak részben kifizetve....
....Teljesen törvényesen 300 órás munkahónap. És ez szerintetek így teljesen jó........
Nem, kurv@ra nem jó így. Én csak arra reagáltam, hogy a munkabért ki kell fizetni és sajnos igen, a túlórákkal max fél évig lehet játszani.
Ezt a félreértést akkor tisztáztuk.
Amúgy nem 400-ra emelték azt a 300-at? Tudom, valami irreáis szám.
A gáz, hogy azt mondják, hogy ugye nem kötelező elvállalni és közös megegyezés kell meg hivatalosan elrendelni meg ilyenek. Na ezt pl nálunk úgy trükközik ki, hogy megkapod a projectet és egy impossible határidőt a saját napi munkádon felül. Szóval muszáj túlórázni, ha bele akarsz férni ellenben mivel hivatalosan elrendelve nincs ezért nem fizetik ki. Ez persze az értékalésedbe számít vagyis vagy szarrá dolgozod magad, jó lesz az értékelésed és kapsz emelést meg bónuszt meg mindent, vagy folyamatosan kicsúszol és 10 év múlva is a kezdéskori akkorra elinflált pénzt kapod. Vagyis netto fizetéscsökkentés.
A cég mindkettővel nyer.

... Attól (volt nekem) szar, hogy nem vesznek fel több embert, inkább azokat hajtják akik kéznél vannak. A Munka tvk. módosítása meg lehetőséget ad erre ... köszi, családbarátok ...
Sajnos a multik nagyrészénél ez van. Addig facsarják ki az embereket amíg nem kezdenek elmenni. Akkor felveszika friss húst helyettük +1-2 főt.

Csak arra tudok gondolni, hogy a még így megnőtt munkabér különbözet is megéri nekik. Ugye hónapokig vagy akár 1-2 évig is spórolnak 1-2 ember pénzén és amikor besokallnak az emberek fiatalabbakat vesznek föl ezért az idősebbek utáni extra költségek nem terhelik őket (kor után járó, gyermekek után járó extra szabadságok + idősebb korban az ember gyakrabban lesz beteg. stb)
Szóval ez egyfajta kényszerítés, hogy idővel menjen el a munkavállaló mert a fiatalabb jövedelmezőbb. Igen ezzel tapasztalatot is veszítenek, de pl multiknál ezért van jól darabolva és dokumentálva minden munkafolyamat.

És a legszebb amikor az ember panaszkodik a HRnek meg törvényekre hivatkozik instant vágják a pofájába, hogy ha itt akarsz dolgozni felejtsd el a törvényeket és el lehet menni.

Talán most a munkaerő hiány miatt változik majd valami. A közvetlen főnökségen már látom, hogy másként állnak az emberhez. Mostmár nehéz pótolni egy munkaerőt, bár a HR az köcsög. Mindig is az volt és az is marad.:hadonaszos:
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 762
14 692
113
A Munka tvk. módosítása meg lehetőséget ad erre ... köszi, családbarátok ...

Mt. alapján összességében pontosan ugyanannyit dolgozol munkaidőkeretben is, mint általános (8 órás) munkarendben, csak a beosztás más.
Mt. alapján a munkaidőkeret beosztás nem lehet súlyosan méltánytalan a munkavállalóra. Ha méltánytalan és általános, munkaügyi per.
Mt. alapján a munkaidőkeret beosztást pedig a munkáltató köteles hétre előre, a munkaidő kezdete előtt 168 órával közölni. Ha nem teszi, munkaügyi per.
Mt. alapján az előre meghatározott munkarendet (pl. 12-18 között kellene bennt lenned a beosztás szerint, de azt túllépik és a túlórát elrendelik és benn rohadsz este 11-ig szombaton, bérpótlék jár. Ha a bérpótlékot nem fizetik ki a keret végén, munkaügyi per.

Aki meg nem veszi igénybe sem az Mt. által a szemét munkáltatóval szemben rendelkezésre álló rengeteg és a bírói gyakorlatban kifejezetten a munkáltatóknak kedvező bírósági utat, ahol egyébként szinte mindent a munkáltatónak kellene majd bizonyítania, meg nem is vált, azon nem lehet segíteni, és tök mindegy hogy az Mt-ben milyen munkavállalót védő rendelkezések vannak, ha úgysem él vele.

Minden munkáltató be van szarva a munkaügyi pertől, mert annyira a munkavállalók felé lejt a pálya hogy ajjaj. Ahol egy csöpp eszük van, megegyeznek és legfeljebb elmész. Hogy egy ismerőst idézzek: "Remekül tudok végkielégülni".
 
  • Tetszik
Reactions: zeal
M

molnibalage

Guest
Lehet, hogy más topikba kéne, ezért ide teszem. Van benne minden, katonai repülés, űrrepülés, civil air race.

A videó tartalmát összefoglalom, de több kommentben, mert igen hosszú. Aki tud angolul inkább nézze végig, fantasztikus az előadó. Az első 30 perc.

  • Az előadást tartó Robert „Hoot” Gibsonról röviden:
    https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_L._Gibson

  • „Repülős” családba született az anyja és két barátnője (!) közösen vettek Taylor J-2 repülőt, mert repülni akartak. Az anyja ott találkozott az apjával aki a cooperstowni reptéren dolgozott.

  • A T-2 Buckeye mindhárom változatát (A, B és C) repülte az alapkiképzés, a hordozó kiképzés és a tesztpilóta kiképzés során.

  • Vietnámban az F-4 Phantom típust repülte a US Navy kötelékében. Az első bevetését 201-es lajstromszámú 15301 gyártási számú (Beureau number) géppel, ami túléte a háborút és elkerülte a roncstelepre kerülést is. A gép Floridában van kiállítva Key West közelében egy oszlopon, mint itthon Kecskemétnél körforgalomban egy MiG-21-es.

  • 1972-ben tért vissza az első hordozós turnusáról, ami után a Fighter Weapons School vagy ismertebb nevén „TOPGUN”-ba került Miramarba. Az első gyakorló légi harcát a vietnámi ász Randy Cunningham ellen vívta mindössze 25 évesen, akkor még hadnagyi rangban repülve, teljesen bezsongva. Végül egyikük sem került tüzelőhelyzetbe egymás ellen. Ezt ő győzelemként élte meg.

    Megjegyezte, hogy bár valószínűleg sokan látták a TOP GUN című filmet, de szolgálati ideje alatt ő bizony nem találkozott senkivel a támaszponton, aki hasonlított volna a filmben látott KElly McGillisre, de hozzátette, hogy ezzel ki lehetett egyezni, mert a támaszponton senki nem volt olyan jóképű, mint Tom Cruise...
    (6:45)
  • Két F-4-es turnust követően az első F-14 pilóták közé tartozott, az Enterprise hordozóról repült az első két századdal. Amikor a szolgálatát megkezdte a típuson, akkor a gépre felfestették a nevét, hogy ’Bob Gibson’ , de a hívójelét, hogy „Hoot” nem engedte felettese a gépre festeni, mondván „becenevet nem engedek a gépre”. Mire tráfásan megkérdezte Robert, hogy akkor a „Bob” az micsoda...? Mire a válasz az volt, hogy „az nem számít, kuss és húzzon a fenébe”. :)
    (Angolban a ’Bob’ az Robert becézve, (7:15)

  • A F-14-est úgy írja le, hogy minden tudott, amit az F-4, csak 15-20%-kal jobban a repülés teljesítményt nézve, nem beszélve a csodás radarjáról. A leszálláskori végső megközelítési sebessége mindösszesen 125 csomó volt az F-4 Phantom II 145 csomós és az A-5 Vigilante 170 csomós értékéhez képest.

  • Első útja az űrbe 1984-ben volt, az űrsikló 10. útján a később tragikus sorsú Challenger fedélzetén. 8,5 perc alatt a rendszer eléri a 17500 mérföld/óra sebességet. Ezt úgy írja le, hogy ezt semmilyen Corvette nem tudja. (Többször is élt ezzel a hasonlattal.)

    Ezen a repülésen történt az első köldökzsinór nélküli űrséta, amit Bruce McCandless hajtott végre az MMU segítésévével, ami Gibson fotózott le és vált ikonikus felvétellé. Az MMU-val elrepült elég messzire az űrsiklótól, aminek vész esetén a manőverező hajtóműveivel kellett volna az asztronauta után. A teszt egyébként tökéletesen sikerült.

  • Az űrrepülő pilóták nem tettek soha űrsétát. Némi humorral fűszerezve ezt úgy adta elő, hogy pilótaként ő túl fontos volt, hogy kockára tegyék az életét, nem mint pl. a feleségéét, aki küldetés specialista volt (mission specialist) és ő érte nem kár. :)

    Viccen kívül, annyi minden másra képezték ki a pilótákat, hogy ez nem szerepelt már a repertoárjukban. A feleségével nem repült együtt soha. Valójában irigyelte McCandlesst, hogy ő próbálhatta ki az MMU-t.
    (11:30)
  • Az első visszatérést Cape Canaveralra ők hajtották végre a 7. indítás óta, a korábbi indítások során időjárási okok miatt nem oda térek vissza gépek.
  • Két évvel később parancsnokkért repült már a Columbián. A csapat egyik tagja Charles Bolden volt, aki később a NASA igazgatója lett, 2009-2017 között töltötte be ezt a pozíciót. A másodpilóta volt a küldetésen. Cape Canaveralra kellett volna a tervek szerint visszatérni, de három nap várakozás után sem volt megfelelő az idő, ezért éjszaka szálltak le Edwardson. Ez volt a második alkalom, amikor éjszaka szálltak le. Nem jelentett számára gondot, mert gyakorlás során a landolások többségét éjszakai körülmények között gyakorolták. Ez volt az utolsó repülés a Challenger katasztrófája előtt.

    https://en.wikipedia.org/wiki/STS-61-C
  • A Challenger katasztrófát követően a katasztrófa kivizsgálás és az STS gyorsító fokozatának újra tervezésben a vezető űrhajós pozícióját (lead astronaut) töltötte be. Az űrhajósok vezetője (chief astronaut) azt mondta, hogy „Ha úgy gondolod, hogy alkalmas a repülésre,. akkor te fogsz az STS-sel újra repülni”. Az Atlantis siklóval az első repülést ő hajtotta végre.

    Egy újfajta hírszerzési műholdat állítottak pályára, de műszaki probléma miatt vissza kellett térni a holdhoz, amit kijavítottak, majd visszatértek. A repülés részletei mai napig titkosítottak. Ez volt a legrövidebb repülése, csak 4,5 napig tartott. Edwardsra tértek vissza, mert több leszállással és fékezéssel kapcsolatos tesztet hajtottak végre, amire addig nem került sor.

    https://en.wikipedia.org/wiki/STS-27
  • Néhány képet mutatott, amiből csak egyet emelnék ki. Ez Egyiptomról készült, látszanak rajta a gíziai piramisok.
    YYUa1OL.png
  • Az utolsó repülésén a Mir űrállomást látogatták meg két orosz asztronautával a fedélzeten, emiatt oroszul is szükséges volt megtanulnia.

    A Krisztall modulhoz dokkolt az Atlantisszal, de a Mir-en kialakított dokkoló eredetileg a Buranhoz készült, ezért a megfelelő csatlakozást az űrsiklónak magával kellett vinnie. A dokkolást manuálisan hajtották végre (az oroszoknál automatizált volt.)* A dokkolást 3 hüvelyk pontossággal kellett végrehajtani és 0,1 láb/sec csatlakozási sebesség érték alatt. Ez kb. 3 cm/sec. Ennél kétszer nagyobb értéknél már tönkretették volna a dokkoló mechanizmust.

    *(Mindig? @Cifu)

    A dokkolás után a kézfogást követően az USA elnöke szép PR komment keretében bejelentette, hogy ez a kézfogás volt a hidegháború vége. (Hogy ezt 1995-ben hogyan gondolta Bill Clinton az rejtély...) Viszont erre a pilóta viccesen megjegyezte, hogy akkor ő vetett véget a hidegháborúnak.

    https://en.wikipedia.org/wiki/STS-71

  • 31:20-nál az M25 sebességű visszatérés szélcsatorna modellje és egy kép belülről a visszatérésről. M10 sebességig veszi körbe a tűzfal a gépet.

    Folyt. köv.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Mt. alapján összességében pontosan ugyanannyit dolgozol munkaidőkeretben is, mint általános (8 órás) munkarendben, csak a beosztás más.
Mt. alapján a munkaidőkeret beosztás nem lehet súlyosan méltánytalan a munkavállalóra. Ha méltánytalan és általános, munkaügyi per.
Mt. alapján a munkaidőkeret beosztást pedig a munkáltató köteles hétre előre, a munkaidő kezdete előtt 168 órával közölni. Ha nem teszi, munkaügyi per.
Mt. alapján az előre meghatározott munkarendet (pl. 12-18 között kellene bennt lenned a beosztás szerint, de azt túllépik és a túlórát elrendelik és benn rohadsz este 11-ig szombaton, bérpótlék jár. Ha a bérpótlékot nem fizetik ki a keret végén, munkaügyi per.

Aki meg nem veszi igénybe sem az Mt. által a szemét munkáltatóval szemben rendelkezésre álló rengeteg és a bírói gyakorlatban kifejezetten a munkáltatóknak kedvező bírósági utat, ahol egyébként szinte mindent a munkáltatónak kellene majd bizonyítania, meg nem is vált, azon nem lehet segíteni, és tök mindegy hogy az Mt-ben milyen munkavállalót védő rendelkezések vannak, ha úgysem él vele.

Minden munkáltató be van szarva a munkaügyi pertől, mert annyira a munkavállalók felé lejt a pálya hogy ajjaj. Ahol egy csöpp eszük van, megegyeznek és legfeljebb elmész. Hogy egy ismerőst idézzek: "Remekül tudok végkielégülni".
Akkor még egyszer: az általunk megkeresett és zsebbe kp.-ban kifizetett külsős munkajogi szakértő mondta azt: sajnos nincs ebben semmi törvényellenes. Akkor hol és mi alapján lehetett volna pereskedni?!! Attól kellene boldognak lenni, hogy időben előre közlik a havi 310-330 óra munkabeosztást?!! Nem nehéz, hétfőtől a következő péntekig 12x12 óra, ami ennél több az a túlóra - lenne, ha az időbank nem lenne!!
"Végkielégülni" meg az tud akit elbocsátanak, ha én mondok fel akkor végkielégülni max a sarki cigánylánynál lehet az 50-es út mellett ... :D ott is van választék, fekete vagy vörös, de azon csak ö gazdagodik ... ;)
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 762
14 692
113
Na jó, én feladom, kezd el itt olvasgatni a munkaidő keret szabályait.

https://www.hrportal.hu/hr/negy-tevhit-a-munkaidokerettel-kapcsolatban-20180301.html

Azzal nincs gond ha rendszeresen 12 órákra oszt be előre, de a havi munkaidőt nem lépheti túl, vagy ha túllépi, akkor bérpótlékot kell fizetnie, ezt nem lehet megkerülni, az időbank (ami gondolom vmi munkaidő keret elszámolási rendszer) vagy mi ezt maximum annyiban befolyásolja, hogy mikor fizeti ki a túlórát a rendes munkaidőn felül (tekintve hogy nem adott egyenlő havi beosztásban kell x óraszámot teljesíteni, hanem egy 1-2-3 hónapos keretben, de a kereten belül akkor sem lehet túllépni).

Ha a munkáltató nem tartja be a munkaidő keret szabályait, nem fizeti ki a túlórapénzt, akkor perelhető. Tök függetlenül attól, hogy a munkaszerződésben minden szépen le van írva, aztán a gyakorlat meg más lesz.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 413
44 018
113
Na, én 12 év után megléptem a magam Brexitjét és hivatalosan is haza emigrálok! Szép volt, jó volt, de már mások a prioritásaim az életben mint 12 éve! Szóval viszlát Anglia és kössz a halakat! Pécsiek! Jöttömre nyugat felől, holnap alkonyatkor számítsatok!
Isten hozott ITTHON :D !

Egy pár gondolatot megtennéd hogy leírnál, mi változott meg benned/bennük?

Itt nem lesz a kert végében Apache, azt azért tudod ugye :D?
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Na jó, én feladom, kezd el itt olvasgatni a munkaidő keret szabályait.

https://www.hrportal.hu/hr/negy-tevhit-a-munkaidokerettel-kapcsolatban-20180301.html

Azzal nincs gond ha rendszeresen 12 órákra oszt be előre, de a havi munkaidőt nem lépheti túl, vagy ha túllépi, akkor bérpótlékot kell fizetnie, ezt nem lehet megkerülni, az időbank (ami gondolom vmi munkaidő keret elszámolási rendszer) vagy mi ezt maximum annyiban befolyásolja, hogy mikor fizeti ki a túlórát a rendes munkaidőn felül (tekintve hogy nem adott egyenlő havi beosztásban kell x óraszámot teljesíteni, hanem egy 1-2-3 hónapos keretben, de a kereten belül akkor sem lehet túllépni).

Ha a munkáltató nem tartja be a munkaidő keret szabályait, nem fizeti ki a túlórapénzt, akkor perelhető. Tök függetlenül attól, hogy a munkaszerződésben minden szépen le van írva, aztán a gyakorlat meg más lesz.
Egyéves időbank két féléves ciklusra osztva. Nem a kifizetéssel volt a probléma (mindent kifizettek), hanem a munkaidő mennyiségével. Ki lehet próbálni milyen a havi 310-330 óra - nem időnként, meg ha sok a meló (az mindig sok volt, elintézték nekünk), hanem mint állandó minimum hosszú évekig!!
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 000
9 976
113
Egyéves időbank két féléves ciklusra osztva. Nem a kifizetéssel volt a probléma (mindent kifizettek), hanem a munkaidő mennyiségével. Ki lehet próbálni milyen a havi 310-330 óra - nem időnként, meg ha sok a meló (az mindig sok volt, elintézték nekünk), hanem mint állandó minimum hosszú évekig!!
Nálunk az megy hogy aláírom hogy 8,5órát voltam bent, és van egy excel amiben a valódi projektidőket vezetjük. Túlórapénz nincsen, évvégi jutalom van amiben elvileg figyelik a túlórát is. Nekem 190-230 között szokott lenni a havi adagom, novemberben kicsit(jóval) több. De inkább az zavar hogy nem tudtam megírni a szakmérnökihez a szakdolgozatomat idén, egyszerűen nem maradt erőm rá a decemberi határidők miatt. Minden általam ismert közepes-nagyobb tervezőcégnél így megy, a kicsiknél- mikróvállakózásoknál meg totál kiszámíthatatlan. Ágálni meg perrel fenyegetni lehet, többet állás nincsen.
El sem akarom képzelni milyen lehet 300+órát melózni, az +10 havi munka egy évben.
 

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 762
14 692
113
Akkor veletek a szakszervezetetek baszott ki, de heti 60 óránál több beosztás szerinti munkaidő úgy sem lehet (de lehet évi 300 túlóra).

Akinek nem tetszik annak ott van az Mt. 135. § (5) bek. b) pontja..
 
  • Tetszik
Reactions: zeal