A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 115
45 422
113
H125M mennyibe kerül?Mondjuk ilen formán
CvO5Jv1VMAExPyt.jpg

De gá konténerrel meg NIRrel gyakorlatozni a FLIR torony se kell hozzá.GPS meg éjjeli okula kompatibilis műszerfal világitás is van benne.Sima polgári Mókus tartópilonokkal elég ahoz.Valahogy a pilótaképzéshez is jobbnak gondolom,mint egy 10tonnás dögöt
Fassságokat ne tessék már állítani!
Akkor egy gondolatkísérlet:
Jelenleg egy azaz 1 db mókus van repülőképes állapotban. És ez így van tavasz(?) óta.
Az az 1 átalakítot - ezt te képzelődted bele - mókus fog iskolakiképzéseken, éjszakai és nappali éleslövészeteken részt venni?
Vagy felfegyvereznéd az 5 Mi-8/17-eseket? Amiből kettő állandó SAR készenlétben van?
Ha 1 karbantartás alatt van, akkor azt gondolod, hogy a fentmaradó 2 (+ a mókus) elegendő a teljes hajózó személyzet kiképzőrepüléseinek lebonyolítására? Valamint az új személyzet kiképzésére, iskolarepüléseire!?:eek:
Meg ugye a mókusokat is a 2 szép szemünkért alakították volna át!? Meg ugye azokhoz vadonat új fegyvereket kellett volna rendszeresíteni. 2 gépre! Pfff... :confused:
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 358
113
Amire a Mihu.Pilotaképzésre,merev gá és NIR alkalmazásának gyakorlására.De ilyen kiépitettségben még egész jol használható páncélvadász.
a mihu nem páncélvadász , de igazából azt nem értem minek még egy ilyen is ide? a H145M is tökéletesen fegyverezhető ,sőt , a jövőben egyre jobb játékok lesznek elvileg hozzá a többire oké gyakorolni de attól még nem gyakorló gépet vettünk
Némá,ez kimaradt.....https://translate.google.com/transl...,15700259,15700262,15700265,15700271,15700283
És mégegyszer.Tűzhatásukat tekintve megközelitik a PzH képességeit.
hm, kb olyan közel vannak egymáshoz mint Budapest meg Tokyo , b@szott messze :D honnan gondolod ezt?
 
  • Tetszik
Reactions: Centurio

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Szerintem meg kaptunk pár méregdrága gyakorlógépet.Amire képesek,arra a felfegyverezhető Mókusok is alkalmasak.Szerintem ez egy qrva felesleges pr pénzpazarlás.
Különben egy rendes korszerűsitéssel még komoly harcértéket képviselnének az öreg Mihuk,de igy........

Valami korszerüsítést biztos kaptak, nem csak felújítást, de arról mi nem tudunk. Amit kintről is kivehetünk a hírekből, az a páncéltörő képesség hiánya. Ez továbbra sem lett megoldva ebben az évben sem. Lehet nem is lesz. 2 gép, ahogy írjátok, meg látszik fotón, fő lapátok nélkül, leponyvázva már áll. Nem tudjuk az okát. Amennyiben meghibásodtak és nem költünk a javításukra, akkor lehet, amint a 20 db H-145 megérkezik, a MIHU megy a levesbe. Én most erre tippelek, minden egyéb belső infó nélkül.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 775
30 546
113
Te ezt most nem komolyan mondod ugye?Mert kurvára nem ugyan azt lehet velük elérni attól,hogy 155-ös mind a kettő!!!
Lőtávolság.tüzgyorsaság,tüzcsapás képesség.Eva,NORA nem sokkal marad el a PzHtol.Románok zsidó licenc ATROMját most nem veszem ide,mert még mindig nincs sorozatgyártásban.De most a mi hatásunkra tervezik,hogy beindulnak vele.
Larom a 160milis rakétáival 40km-re tud komoly tűzcsapást adni,és van még mellette a régebbi APR,megrendelve a HIMARS.Szlovák Moduláris lényegében egy HIMARS kópia.Szerbek reaktiv tüzérsége se kutya.
Szóval 24 PzH minden kiválósága ellenére is még kevés a boldogsághoz.Az irány jó,de még kevés az elégedett hátradőléshez
Fassságokat ne tessék már állítani!
Akkor egy gondolatkísérlet:
Jelenleg egy azaz 1 db mókus van repülőképes állapotban. És ez így van tavasz(?) óta.
Az az 1 átalakítot - ezt te képzelődted bele - mókus fog iskolakiképzéseken, éjszakai és nappali éleslövészeteken részt venni?
Vagy felfegyvereznéd az 5 Mi-8/17-eseket? Amiből kettő állandó SAR készenlétben van?
Ha 1 karbantartás alatt van, akkor azt gondolod, hogy a fentmaradó 2 (+ a mókus) elegendő a teljes hajózó személyzet kiképzőrepüléseinek lebonyolítására? Valamint az új személyzet kiképzésére, iskolarepüléseire!?:eek:
Meg ugye a mókusokat is a 2 szép szemünkért alakították volna át!? Meg ugye azokhoz vadonat új fegyvereket kellett volna rendszeresíteni. 2 gépre! Pfff... :confused:
A Mihuk felújitásának árán vettem volna inkább még pár Mókust.Még a sima,FLIR nélküli felfegyverzett könnyű támogató változattal is jobban jártunk volna szerintem,páncélvadász kialakitásban meg főleg.De még a sima zöldrefestett polgári változattal is.Futár/felderitő/oktató/könnyű szállitónak.Spike rakétával integrálva is szállitják-ahogy a kedves vevő parancsolja.
Ezek a mi Mihujaink ebben a formában szépek,de semmirevalók.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 775
30 546
113
Valami korszerüsítést biztos kaptak, nem csak felújítást, de arról mi nem tudunk. Amit kintről is kivehetünk a hírekből, az a páncéltörő képesség hiánya. Ez továbbra sem lett megoldva ebben az évben sem. Lehet nem is lesz. 2 gép, ahogy írjátok, meg látszik fotón, fő lapátok nélkül, leponyvázva már áll. Nem tudjuk az okát. Amennyiben meghibásodtak és nem költünk a javításukra, akkor lehet, amint a 20 db H-145 megérkezik, a MIHU megy a levesbe. Én most erre tippelek, minden egyéb belső infó nélkül.
Kabinkeretre rakott GPS,bagolyszemüveghez igazitott múszerfalvilágitás,nyugati NATO kompatibilis rádió-de datalink ohne.A harcrendszer az eredeti.Már akkor is elavult volt,mikor legyártották őket.
Ha kapott volna egy komolyan vehető modernizációt....de nem kapott.Oktatógépnek,homokzsákot cihölni nem egy 10tonnás páncélozott harci heli kell.
Ha használt Mi-17eket veszünk,és újitatjuk fel a muszkákkal,azzal is jobban jártunk volna-legalábbis szerintem.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 506
72 485
113
Csak azt nem értem, hogy ezeket miért nem valamelyik magyar helikopteres topikba írjátok, ahol ott van visszamenőleg belinkelve az összes hír, videó, ötletelés és minden egyéb a témában... mintha már ez is lett volna néhányszor o_O
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 822
113
Lőtávolság.tüzgyorsaság,tüzcsapás képesség.Eva,NORA nem sokkal marad el a PzHtol.Románok zsidó licenc ATROMját most nem veszem ide,mert még mindig nincs sorozatgyártásban.De most a mi hatásunkra tervezik,hogy beindulnak vele.
Larom a 160milis rakétáival 40km-re tud komoly tűzcsapást adni,és van még mellette a régebbi APR,megrendelve a HIMARS.Szlovák Moduláris lényegében egy HIMARS kópia.Szerbek reaktiv tüzérsége se kutya.
Szóval 24 PzH minden kiválósága ellenére is még kevés a boldogsághoz.Az irány jó,de még kevés az elégedett hátradőléshez

A Mihuk felújitásának árán vettem volna inkább még pár Mókust.Még a sima,FLIR nélküli felfegyverzett könnyű támogató változattal is jobban jártunk volna szerintem,páncélvadász kialakitásban meg főleg.De még a sima zöldrefestett polgári változattal is.Futár/felderitő/oktató/könnyű szállitónak.Spike rakétával integrálva is szállitják-ahogy a kedves vevő parancsolja.
Ezek a mi Mihujaink ebben a formában szépek,de semmirevalók.

És szerinted ennyi?Ettő lesz hatékony egy önjáró löveg?Mert ez nagyon autóskártya megközelítés...
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 156
7 938
113
Némá,ez kimaradt.....https://translate.google.com/transl...,15700259,15700262,15700265,15700271,15700283
És mégegyszer.Tűzhatásukat tekintve megközelitik a PzH képességeit.És persze némileg occsóbb eszközök.Rakétatüzérségünk nekünk meg egyenlőre egyszerűen nincs.
Egyelőre nincs, de én reménykedem, hogy lesz LAR még Rábán a közepeseknek, és ha már PzH, akkor MLRS lánctalpon a nehezeknek. A vontatott tüzérséget kihagynám, a kerekes önjáróra nincs ötletem (sem űrméret, sem platform). Valami egyébként biztos lesz, és szeretném, ha most sem valami félmegoldást választanának a katonáink.
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 775
30 546
113
És szerinted ennyi?Ettő lesz hatékony egy önjáró löveg?Mert ez nagyon autóskártya megközelítés...
Önmagában a PzH sem lesz hatékony.Kiképzés,kiegészitő felszerelések,harcvezető rendszer,lőszerek.De mintha pont erről nyavajognék...
Egyelőre nincs, de én reménykedem, hogy lesz LAR még Rábán a közepeseknek, és ha már PzH, akkor MLRS lánctalpon a nehezeknek. A vontatott tüzérséget kihagynám, a kerekes önjáróra nincs ötletem (sem űrméret, sem platform). Valami egyébként biztos lesz, és szeretném, ha most sem valami félmegoldást választanának a katonáink.
Spec nékem a Lynx jobban tetszene.Egy önálló tüzérezredbe(vagy inkább dd) meg Denel T5-52 jelenleg a jelöltem.De ha valakinek jobb javallata van,nyitott vagyok rá
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 822
113
Önmagában a PzH sem lesz hatékony.Kiképzés,kiegészitő felszerelések,harcvezető rendszer,lőszerek.De mintha pont erről nyavajognék...

Spec nékem a Lynx jobban tetszene.Egy önálló tüzérezredbe(vagy inkább dd) meg Denel T5-52 jelenleg a jelöltem.De ha valakinek jobb javallata van,nyitott vagyok rá

De önmagában az a gép 1000 hatékonyabb.
Azt meg idevenni,hogy kiképzettség tök hülyeség a vezetés irendszer meg hozzá van a géphez.Ne gondold,hogy azt ki lehet venni és átrakni a Zuzannába vagy fordítva.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 775
30 546
113
Egy kis magyarázat,hogy miért vagyok ráakadva a minnél jobb tüzérségre.
Szerintem ha nincs pénz-és errefelé lényegében senkinek nincs annyi-egy kellő nagyságú és erejű légierő kiépitésére,akkor a tüzérség legyen a lehető legjobb.Mert egy jó légvédelem megvédhet a környék kis légierejeitől.NASAMS erre elég jó.De onnantol a tüzérségi fölény lessz a csatadöntő.Vegyük a mi leendő Leoinkat.Ha az ellen tüzérségi fölényben van,leválaszthatja vele a gyalogságot róla,és igy eléggé kiszolgáltatott lesz a páncélvadászoknak.Szétlőheti a logisztikát-és a Leóink elég gyorsan ágyelőteritőként végezhetik.Ha miénk a fölény,mi tehetjük ugyanezt velük-és a túzeróvel ellensúlyozhatjuk a létszámhátrányt
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 506
72 485
113
m1-and-Leopard.jpg

Románia vs Magyarország

Végigolvastam. A hozzászólásokat is. Ennyit találok belőle érdekesnek:

"Azt is pletykálják, hogy a magyarok feladták a NASAMS2 vásárlási szándékot és IRIS-T rakéta alapú SHORAD rendszert vásárol(t) Németországból."

Egyébként ugyanolyan mint a HTKA Biztpol topik, csak a másik oldalról nézve :)
Azért összefoglalónak jó a cikk és érdekes volt olvasni mások nézeteit a világról.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 822
113
Végigolvastam. A hozzászólásokat is. Ennyit találok belőle érdekesnek:

"Azt is pletykálják, hogy a magyarok feladták a NASAMS2 vásárlási szándékot és IRIS-T rakéta alapú SHORAD rendszert vásárol(t) Németországból."

Egyébként ugyanolyan mint a HTKA Biztpol topik, csak a másik oldalról nézve :)
Azért összefoglalónak jó a cikk és érdekes volt olvasni mások nézeteit a világról.

Soha nem lesz senkinek M1A2 az amefikaiakon kívül.