A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 075
10 695
113
De még csak békeidős TERVEZETT üzemeltetést se lehet végrehajtani. Vagyis tervezni bármit lehet, aztán ha lerobban valami "nem tervezett" berendezés/alkatrész, akkor NEM TERVEZETTEN áll a gép, vele a pilóták is, és várják hozzá az utánpótlást.
Ugye abban mindketten egyetértünk, hogy szar, csak azon licitálunk egymásra, hogy mennyire?
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 357
113
azta rohadt , van baj megint látom :D
Sziasztok.
Lóvé van...Többek között innen is nézik mire van szükség:))) Ha jól tudom a második 44 leo már el is van fogadva.ez komoly dolog...valamint:kb 50.000 cz van már a raktárban...és az az ujabb lérak helyett 12-14 madár jön ha jól hallottam..átmenetileg.
ééés mindezt honnan hallottad? :D mert eeezt így biztos nem csicsergik vagy ha mégis akkor megválogatják kinek

Mert valaki felvetette itt hogy esetleg mi lehetne a 72 ek helyet valami támogató szerepkörben ifv vagy használt harckocsi.
jaa, elnézést így érthető
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Egyik sem volt tömeghadsereg. A honfoglaló sereg egy viszonylag kis létszámú (néhány tízezres) népi milícia volt, míg Mátyás fekete serege egy igen kis létszámú, úgy tízezer fős zsoldossereg. Mátyás haderejének javát a bandériumok alkották, nem a zsoldosok, azok csak a legmobilabb és leghatékonyabb erők voltak.

Az adott kor különbségeivel számolva sem tekinthető egyik sem jelentősnek a Néphadsereghez képest. A Néphadsereg méreteit tekintve elképzelhetetlen a honfoglalás korában, amikor a kis létszámú nomád magyarság (százezernél nem lehettünk többen) arányaiban bár hasonló mértékben mozgósítható, de az alávetett szláv népesség nem mozgósított száma miatt, végül mégsem adódik hasonló arány, ráadásul alapvetően könnyűlovasság volt, míg a Néphadsereget páncélos nehézlovasságnak lehetne lefordítani a kor viszonyaira. Mátyás idejében hiányzott a hasonlósághoz vagy félmillió mozgósított és felfegyverzett páncéllos gyalogos parasztkatona is. Ilyesmi nem létezett, Mátyás seregének elemei a bandériumok katonasága, a zsoldosok, a végváriak a társadalom elenyésző kisebbségét alkották ahhoz a tömeghez képest, amit a Néphadsereg hatókörébe vont, kiképzett, felfegyverzett és egy mozgósítás idején bevonultatott. Csak a XIX. századtól, a Monarchia keretei között jelennek meg azok a tömeghadseregek a magyar történelemben, amelyek a Néphadsereghez mérhetőek, de ellentétben a Néphadsereggel, a dualizmus és a Horthy-korszak hadereje a korhoz képest elégtelenül, vagy egyenesen rosszul felszerelt volt, míg a döntően gépesített, részben gépkocsizó Néphadsereg hozta a kor színvonalát, bár az élvonaltól elmaradt.

A honfoglaló sereg, az anjou sereg, Mátyás serege ugyan hozták a kor színvonalát olyan szinten, mint a Néphadsereg, de a mozgósított népesség arányát tekintve messze elmaradtak tőle. Nagyon messze, több nagyságrenddel! Nincs semmi, amit a magyar történelemben a Néphadsereghez tudnánk mérni erőben! Társadalomhoz mért arányát tekintve is csak az első és második világháborús seregek jöhetnek szóba!
Úgy fogalmaztál:
A Néphadsereg volt a magyar történelem legjelentősebb hadereje.
Egy sereg jelentősége nem függ össze a népességhez viszonyított számarányával. Lásd finn téli háború. A néphadsereg már csak azért sem mondható jelentősnek mert az égvilágon semmit nem ért el egy vér nélküli bevonuláson kívül.
Ezzel szemben a honfoglalás kori vagy a középkori seregeink Európa-szerte tényezők voltak. A néphadsereg felszerelése egyébként sosem volt élvonalbeli még az első lépcsőben sem, néhány kivétellel, pl légvédelem és néhány technikai eszköz(BMP-1, mondjuk). Aztán a hadrafoghatóságról ne is beszéljünk. Az egészhez úgy állt hozzá a magyar vezetés hogy "majd a szovjetek úgyis megoldják nekünk" meg "papíron van valami, tehát működik minden faszán".
Na mutatok egy jó példát ott ahol nem szarják le a katonáikat és nem bohózat van tartalékos rendszer helyett.

Ez a lengyel TERÜLETVÉDELMI TARTALÉKOSOK!!!!! harcászati felszerelése:

q2phnc_Gryf1a.jpg


q2phor_Gryf4.jpg


840_472_matched__q2phl0_Gryf7.jpg


Na ilyenről nálunk a hivatásos is csak nedves álmaiban fantáziál.....
Ilyesmiről ugattam az egyik fentebbi kommentemben mikor a raktárkészletek feltöltéséről volt szó.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 904
4 743
113
Sziasztok.
Lóvé van...Többek között innen is nézik mire van szükség:))) Ha jól tudom a második 44 leo már el is van fogadva.ez komoly dolog...valamint:kb 50.000 cz van már a raktárban...és az az ujabb lérak helyett 12-14 madár jön ha jól hallottam..átmenetileg.
Mindebből az égvilágon semmi sem igaz, rosszul hallottad.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 904
4 743
113
Sziasztok.
Lóvé van...Többek között innen is nézik mire van szükség:))) Ha jól tudom a második 44 leo már el is van fogadva.ez komoly dolog...valamint:kb 50.000 cz van már a raktárban...és az az ujabb lérak helyett 12-14 madár jön ha jól hallottam..átmenetileg.
Nincs újabb lérak, mert a KUB rövidesen kukázódik, tehát nem újabb, hanem lérak beszerzés kedves fantaszta barátom. BREN-ből nincs ekkora mennyiség, vadászok beszerzése jelenleg nem aktuális. Nincs tervben több Leo. Ezt nem hallottad?
 
  • Tetszik
Reactions: honved

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 546
4 690
113
Sziasztok.
Lóvé van...Többek között innen is nézik mire van szükség:))) Ha jól tudom a második 44 leo már el is van fogadva.ez komoly dolog...valamint:kb 50.000 cz van már a raktárban...és az az ujabb lérak helyett 12-14 madár jön ha jól hallottam..átmenetileg.
Szilveszter van, nem ápr 1.
Most ez nem vmi szivatás, ugye?

Nagyon bírnám ezt az opciót...
 

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 561
7 006
113
Sziasztok.
Lóvé van...Többek között innen is nézik mire van szükség:))) Ha jól tudom a második 44 leo már el is van fogadva.ez komoly dolog...valamint:kb 50.000 cz van már a raktárban...és az az ujabb lérak helyett 12-14 madár jön ha jól hallottam..átmenetileg.
Fogjuk ezt fel kincstári optimizmusnak, vagy új évi kívánságnak. :)
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Sziasztok.
Lóvé van...Többek között innen is nézik mire van szükség:))) Ha jól tudom a második 44 leo már el is van fogadva.ez komoly dolog...valamint:kb 50.000 cz van már a raktárban...és az az ujabb lérak helyett 12-14 madár jön ha jól hallottam..átmenetileg.

Erre kíváncsi vagyok. :) Legyen persze igazad.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 838
113
A spanyolok (valószínűleg az új kormány) visszamondtak elvileg legyártott 348 db Mowag Piranha 5 öt. Hát ha lenne rá lehetőség biztosan lecsapnék rá mert a btr-80 tól már szinte bármi jobb lenne.
 
  • Tetszik
Reactions: krokomach

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
A spanyolok (valószínűleg az új kormány) visszamondtak elvileg legyártott 348 db Mowag Piranha 5 öt. Hát ha lenne rá lehetőség biztosan lecsapnék rá mert a btr-80 tól már szinte bármi jobb lenne.

Az biztos, nincs legyártva. Nem állnak egy telephelyén.
Annyi volt rendelve. Azt mondták vissza.
Nem szoktak ennyit legyártani, és nem leszállítai.
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 546
4 690
113
Az biztos, nincs legyártva. Nem állnak egy telephelyén.
Annyi volt rendelve. Azt mondták vissza.
Nem szoktak ennyit legyártani, és nem leszállítai.
A románoknak is most készült el, amiket leszállítottak nekik. De a nagyrészét mindig helyben gyártják...
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
A románoknak is most készült el, amiket leszállítottak nekik. De a nagyrészét mindig helyben gyártják...

A BTR-nél szerintem minden jobb,de én nem tartom valószínűnek,hogy majd esetleg ilyeneket szerzünk be, főleg úgy,hogy a románok is gyártják. Szerintem mi jobbat akarunk venni, mondjuk nem ismerem úgy a 8x8-okat , összehasonlítva a Boxer, Patria, Nexter , Pandur 2-es stb, de én úgy gondolom, hogy az első háromban benne lehet.Na, meg nem utolsósorban , az ára vajon hol helyezkedhet el a többihez képest? Egy szó,mint 100: a BTR-hez ez is űrtechnika.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 546
4 690
113
A BTR-nél szerintem minden jobb,de én nem tartom valószínűnek,hogy majd esetleg ilyeneket szerzünk be, főleg úgy,hogy a románok is gyártják. Szerintem mi jobbat akarunk venni, mondjuk nem ismerem úgy a 8x8-okat , összehasonlítva a Boxer, Patria, Nexter , Pandur 2-es stb, de én úgy gondolom, hogy az első háromban benne lehet.Na, meg nem utolsósorban , az ára vajon hol helyezkedhet el a többihez képest? Egy szó,mint 100: a BTR-hez ez is űrtechnika.
USA felé kell vmi. A Movag elvben az ő érdekeltségük. Nem tudhatjuk milyen háttéralkuk zajlanak... Főleg ha tényleg Diehl- es lérakunk lesz.