A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 053
792
113
Ezen a videón én nem tudtam megoldani az angol feliratot. Valaki tudja, miről szólhat ez?
bp-LdTGyHQw
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 693
90 787
113
Ezen a videón én nem tudtam megoldani az angol feliratot. Valaki tudja, miről szólhat ez?
bp-LdTGyHQw
Hát nálam összejött még a magyar felirat is.
Vmi Magyar Nemzet cikket emlit, hogy Szíriában és Líbiában milyen frankón szerepeltek a török drónok. (ez igaz is, sőt sztem meglepően hatekonyak voltak a törökök mindkét fronton).
Még említi milyen fasza a török hadiipar az utóbbi években. Az Altay részt nem teljesen értettem, de nem volt hangsúlyos, csak egy példa a török fejlesztésekről.
A végén még megemlítik a "Sárkányt", mint amit az EU-ban először rendszeresít a Honvédség.
 

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 053
792
113
Hát nálam összejött még a magyar felirat is.
Vmi Magyar Nemzet cikket emlit, hogy Szíriában és Líbiában milyen frankón szerepeltek a török drónok. (ez igaz is, sőt sztem meglepően hatekonyak voltak a törökök mindkét fronton).
Még említi milyen fasza a török hadiipar az utóbbi években. Az Altay részt nem teljesen értettem, de nem volt hangsúlyos, csak egy példa a török fejlesztésekről.
A végén még megemlítik a "Sárkányt", mint amit az EU-ban először rendszeresít a Honvédség.
Köszi, nekem tényleg semmilyen felirat nem jött elő. Egresit emlegetik többször azt kivettem, de hogy miért azt persze nem. Csak viszonylag új videó volt és magyar, macaristan témájú, de Líbia is benne szerepelt, szóval nem tudtam hova tenni. Köszi még egyszer Silvio!
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 693
90 787
113
Köszi, nekem tényleg semmilyen felirat nem jött elő. Egresit emlegetik többször azt kivettem, de hogy miért azt persze nem. Csak viszonylag új videó volt és magyar, macaristan témájú, de Líbia is benne szerepelt, szóval nem tudtam hova tenni. Köszi még egyszer Silvio!
Ennek a cikknek a török kivonata.
https://magyarnemzet.hu/kulfold/elesben-is-bizonyit-a-torok-fegyver-8148509/

"Egeresi Zoltán, a Stratégiai Védelmi Kutatóintézet tudományos munkatársa"
 
  • Tetszik
Reactions: Schurrer

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 434
113
Értem én, hogy az Airbus propagandát tolod, de ha valami versenyképes a közepes helikopter kategóriában, akkor az pont a minyó! Pláne ha szövetségeseink selejtezik mondjuk, mert UH-1-re cserélik! A kelet-közép európai tagállamok légierejéből esetleg kikerülő, jelentős üzemidő tartalékkal rendelkező minyókat nem biztos, hogy el kellene engednünk, ha csak tíz darab hiányzik az Airbus helikopterek mellé egy masszív légimozgékony kapacitáshoz! Aztán majd a jövőben átgondolhatjuk, hogy jöjjön helyetük is további H225M (szerintem 24-28 darab kellene összesen!), de egyelőre van hozzá infrastruktúránk és képzett állományunk!
A probléma ezzel, hogy ezzel mindenki így van. A csehek nem véletlenül rendeltek csak 12 gépet. A meglévő szállítóik még egy darabig megoldják a dolgot. Minden Mi-8/17/171 operátor addig fogja tologatni az üzemidőt, amíg a sárkány bírja. Tudtommal a mi gépeink sem nagyon húzhatják sokáig. '24-'26-ig mindegyik ki fog pörögni.
A H225M pontosan a kiváltásukra lett kitalálva. Ennek ellenére én még mindig azt gondolom, hogy egy kb. 4 gép erejéig fel fog merülni egy minimál Chinook flotta üzembe helyezése. :rolleyes: Esetleg '26 után... Ehhez mondjuk lehet majd SOF erők interoperabilitására hívatkozni.... :)
 
K

kamm

Guest
Mondjuk blogen is ezt írta (+8 új Caracall).

De a Mi-8-kat nem elerja elengedni, az a baj.

Értem én, hogy az Airbus propagandát tolod, de ha valami versenyképes a közepes helikopter kategóriában, akkor az pont a minyó! Pláne ha szövetségeseink selejtezik mondjuk, mert UH-1-re cserélik! A kelet-közép európai tagállamok légierejéből esetleg kikerülő, jelentős üzemidő tartalékkal rendelkező minyókat nem biztos, hogy el kellene engednünk, ha csak tíz darab hiányzik az Airbus helikopterek mellé egy masszív légimozgékony kapacitáshoz! Aztán majd a jövőben átgondolhatjuk, hogy jöjjön helyetük is további H225M (szerintem 24-28 darab kellene összesen!), de egyelőre van hozzá infrastruktúránk és képzett állományunk!

Ha mennyiségi fölényt nem tudunk/akarunk felvonultatni, akkor egy légimozgékony könnyűgyalogos zászlóalj jó minőségi fölény bizonyos területeken! Igyekezni kellene olyan képességeket realizálni, ahol kevés katonával is jó eredményeket lehet elérni! A Kárpát-medence terepadottságai között a légimozgékony kapacitás létérdeknek számítana szerintem.


Milyen propagandat, ki tol?

Ertsd mar meg, hogy totál marhaság lenne lassan negyveneves airframeket megprobalni a levegoben tartani, eszement osszeget meg emberorat elcseszve rajuk.
A Caracal tökéletes választás volt, jobb, mint bármi az amerikaiak tularazott es elavult kinalatabol.
Kell belole masik tucat avagy inkabb ujabb 16 darab, maris megvan az almod.

A probléma ezzel, hogy ezzel mindenki így van. A csehek nem véletlenül rendeltek csak 12 gépet. A meglévő szállítóik még egy darabig megoldják a dolgot. Minden Mi-8/17/171 operátor addig fogja tologatni az üzemidőt, amíg a sárkány bírja. Tudtommal a mi gépeink sem nagyon húzhatják sokáig. '24-'26-ig mindegyik ki fog pörögni.
A H225M pontosan a kiváltásukra lett kitalálva. Ennek ellenére én még mindig azt gondolom, hogy egy kb. 4 gép erejéig fel fog merülni egy minimál Chinook flotta üzembe helyezése. :rolleyes: Esetleg '26 után... Ehhez mondjuk lehet majd SOF erők interoperabilitására hívatkozni.... :)

Nem hiszem, hogy kellene a Chinook... mihez gondolod? A Caracal elvisz 5-6 tonnat, abba meg tuzersegi eszkozok is belefernek. A Chinook elvisz 10 tonnat, tudom de ott mar tobb ertelmet latom 1-2 kisebb rampas repulonek (C-295/235), azt is hasznaltan, olcsón.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
BAYRAKTAR TB-2 szintű nincs, az biztos. A Z2026-ban csak van erre vmi irány legalább.Vagy igény.Rq-11 raven drónok vannak azt hiszem.

Hát, talán a felderítőezred rendelkezik drónokkal. A különlegesekről nem hallottunk ilyet. Bizony a mai hadviselésben ezek az eszközök elég fontosak lettek és az ellenük való védekezés is. Jobban kellene figyelni az ilyen történésekre. Szükséges lenne harci feladatok végrehajtására alkalmas drónok hadrendbe állítása is, komolyabb tételben.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 780
30 562
113
Nem aknásítanak ma már, hidak ellen sem. Precíziós fegyverekkel lerombolják, ha tudják. Lásd Irak, Eufrátesz hidak. Újvidéki Duna híd. A régi világháborús aknák, bombák, kiszedése miatt van létjogosultsága a Flotillának leginkább.
Már hogyne aknásitanának,ha az érdekük úgy kivánja.Repülőbombábol egyszerű gyújtócserével lehet fenékaknát csinálni.De vannak spéci deszantátkelés/partraszállás elleni szórható aknák.Akár sorozatvetővel is kijuttathatók.Kombinált gyújtóval,kisvizben,szárazon egyaránt működnek.Oláhoknak,ukránoknak van tengerpartjuk,lehet nekik ilyen.
Vietnámban,Irak-Irán-i háborúban rengeteg aknát használtak.Amcsik nem használtak viziaknát Irakban,mert nem akartak.
Ha belegondolsz,pár akna a sérúlt hid köré,néhány a szallaghidak várható épitési helyeire,és máris csak nézelődhetsz az innenső parton.
Úgy emlékszem 2003ban iraki repteret is foglaltak el.
Hasonlót gyakoroltak 2001ben Kecskeméten.
nagy,legalább ezred erejű műveletek ott voltak.Meg Egyiptomban 56ban.Szovjetek afgánban csináltak még kombinált műveleteket,de főleg technikát és utánpótlást dobtak ernyővel,a katonákat elsősorban Mi-6 helikkel vitték.
Kicsi,raj-század művelet rengeteg volt,mindenfelé.Ebben a méretben alighanem a rodéziaiak visztték a primet.Rengeteg Fiereforce műveletet csináltak.Ezek mindig kombinált ejtőernyős-helikopteres bevetések voltak,de többnyire csak szakasz erővel.
Nagyléptékű helikopteres műveletet csak viszonylag kis mélységbe lehet csinálni.100-150km mélységig.Afelett repűlővel.Ha van hova,leszállódeszanttal,ha nincs,ejtőernyővel.
Nehezebb technikát se lehet helivel kijuttatni,csak repülővel.Már akinek van még olyan.Jelenleg csak az oroszok tudnak harcjárművet ejtőernyővel kidobni,a nyugati hh-s technikák kikoptak.Az M113 kivétalével.
Szóval van még helye az ernyőzésnek.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and LMzek 2.0
K

kamm

Guest
Már hogyne aknásitanának,ha az érdekük úgy kivánja.Repülőbombábol egyszerű gyújtócserével lehet fenékaknát csinálni.De vannak spéci deszantátkelés/partraszállás elleni szórható aknák.Akár sorozatvetővel is kijuttathatók.Kombinált gyújtóval,kisvizben,szárazon egyaránt működnek.Oláhoknak,ukránoknak van tengerpartjuk,lehet nekik ilyen.
Vietnámban,Irak-Irán-i háborúban rengeteg aknát használtak.Amcsik nem használtak viziaknát Irakban,mert nem akartak.
Ha belegondolsz,pár akna a sérúlt hid köré,néhány a szallaghidak várható épitési helyeire,és máris csak nézelődhetsz az innenső parton.

nagy,legalább ezred erejű műveletek ott voltak.Meg Egyiptomban 56ban.Szovjetek afgánban csináltak még kombinált műveleteket,de főleg technikát és utánpótlást dobtak ernyővel,a katonákat elsősorban Mi-6 helikkel vitték.
Kicsi,raj-század művelet rengeteg volt,mindenfelé.Ebben a méretben alighanem a rodéziaiak visztték a primet.Rengeteg Fiereforce műveletet csináltak.Ezek mindig kombinált ejtőernyős-helikopteres bevetések voltak,de többnyire csak szakasz erővel.
Nagyléptékű helikopteres műveletet csak viszonylag kis mélységbe lehet csinálni.100-150km mélységig.Afelett repűlővel.Ha van hova,leszállódeszanttal,ha nincs,ejtőernyővel.
Nehezebb technikát se lehet helivel kijuttatni,csak repülővel.Már akinek van még olyan.Jelenleg csak az oroszok tudnak harcjárművet ejtőernyővel kidobni,a nyugati hh-s technikák kikoptak.Az M113 kivétalével.
Szóval van még helye az ernyőzésnek.

Az amcsik Humveet meg dobalnak manapsag is:

Az oroszoknal meg gondolom megvan a video, ahol nem nyilik az ernyo es belecsattan a BMP a foldbe... :)
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

sisimoto

Well-Known Member
2020. február 1.
486
2 551
93
Exoskeleton fejlesztés, tesztelés és későbbi rendszeresítés a honvédségnél felmerült, legalább elméleti szinten? Csak mert az oroszok és az amerikaiak igencsak belehúztak, és a nato európai fejlettebb tagállamai mintha nem tartanák a lépést! Ha már hosszú évtizedek után megkerült a politikai akarat a honvédelmi képességeink visszaállítására, illetve fejlesztésre, talán érdemes lenne talán erre is hangsúlyt fektetni, ha a “digitális katona” már szóba került.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 693
90 787
113
Exoskeleton fejlesztés, tesztelés és későbbi rendszeresítés a honvédségnél felmerült, legalább elméleti szinten? Csak mert az oroszok és az amerikaiak igencsak belehúztak, és a nato európai fejlettebb tagállamai mintha nem tartanák a lépést! Ha már hosszú évtizedek után megkerült a politikai akarat a honvédelmi képességeink visszaállítására, illetve fejlesztésre, talán érdemes lenne talán erre is hangsúlyt fektetni, ha a “digitális katona” már szóba került.
Ezt hol lenne érdemes igazán használni? Az autóiparból ismerem, néhány helyen már feltűnt.