NASAMS (Norwegian Advanced Surface-to-Air Missile System)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
16 933
53 500
113
Ez kb mindent levakar az égrol, F-22,F-35 kivételével, ugye?
+stealth bombázók.
 
K

kamm

Guest
Tavalyelott volt es tenyleg kicsit gaz volt a festes, de az araboknak eleg fura izlesuk van, ez azert koztudott:

KF41_Lynx_ICV_seen_at_military_parade_in_Qatar.jpg


Remelem nem mindenben kovetjuk oket, mert az a Jelcinuk az ukran Stugnaval a tetejen baljosan megmagyarazna a hazai Jelcineket:

KF41_Lynx_ICV_seen_at_military_parade_in_Qatar_2.jpg


Tavaly hirtelen megjelent a demó a nemzeti ünnepen, valami ordenáré festéssel. Felvonult, semmi több, de ez azért valami határozott érdeklődést jelenthet. Szerződésről nem hallottam.

Ez a Katar mindig előttünk jár beszerzésben. Mi meg szorosan a nyomában járunk.o_O
Leo-2, Pzh
Yalcin,
Lynx?
NASAMS?

Kezdem nézni a tengerészetüket is...
Ki tudja? Hátha....:D
 

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 053
792
113
A Lengyelek már kész tényként kezelik a Magyar NASAMS-t
https://www.defence24.pl/nasams--system-ktory-chroni-waszyngton

Érdekes amit a NASAMS rendszer rugalmasságáról írnak, vagyis hogy a rendszerbe integrálható az új USA IBCS parancsnoki kabin és a Sentinelen túl többféle más radar is.
Azért érdekes, hogy majdnem minden beszerzésünkről külföldi portálok írnak információt. Török, lengyel, cseh oldalakról tudunk csak értesülni. Mi ennek az oka?
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 686
13 351
113
Beteges titkolózás,ez olyan NM-es maradék.

Szerintem kényszerpálya az ellenzéki (fizetett) média-hiénák miatt.
...ha van sapka azért, ha nincs: főleg ugranak.


Rep-gépeknél az Eu-s Meteor hasonló mint az itt újragondolt AMRAAM, nem tudom -jó-pár-év alatt- fogják-e ide is integrálni?
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 217
4 568
113
Szerintem kényszerpálya az ellenzéki (fizetett) média-hiénák miatt.
...ha van sapka azért, ha nincs: főleg ugranak.
10 év kétharmad után nem lehet azt állítani, hogy számít, mit ír az ellenzéki sajtő. Ha annyira figyelembe vennék a választók, amennyire ezt állítja a kormány, még többségnek sem szabadna lenni a választásokon, nemhogy kétharmadnak.
Szerintem vélt, vagy valós gazdasági/külpolitikai pozícióharcok miatt nem mondanak semmit. Így remélnek előnyösebb tárgyalási és alkupozíciót elérni a beszerzéseknél. Hogy működik-e, azt nem tudom, mivel a nyertesen kívül a többi ajánlatot sem ismerhetjük meg...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 416
44 029
113
10 év kétharmad után nem lehet azt állítani, hogy számít, mit ír az ellenzéki sajtő. Ha annyira figyelembe vennék a választók, amennyire ezt állítja a kormány, még többségnek sem szabadna lenni a választásokon, nemhogy kétharmadnak.
Szerintem vélt, vagy valós gazdasági/külpolitikai pozícióharcok miatt nem mondanak semmit. Így remélnek előnyösebb tárgyalási és alkupozíciót elérni a beszerzéseknél. Hogy működik-e, azt nem tudom, mivel a nyertesen kívül a többi ajánlatot sem ismerhetjük meg...
Mindig működik, aki adott el vagy vett életében autót, lakást és nem szerencsétlen, fogalmatlan, az tudja hogy így kell csinálni. Ahol több pénzről van szó, ellentételezés, külpolitikai kegy is játszik, pláne muszáj alkudozni, taktikázni, kivárni, akár kicsit cigánykodni is!
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0 and emel

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 494
113
NASAMS medium range air defence systems arrives in Lithuania.

The contract for procuring the NASAMS air defence system for the Lithuanian Air Force was signed by the Ministry of National Defence and Norway’s Kongsberg, the manufacturer of the system, on October 26, 2017. The €109 million contract includes equipment for two air defence batteries and logistical maintenance package, as well as training for operators and maintenance personnel.

127944


127946


127945


127947


127948


NASAMS-missile-system.jpg

NASAMS-Lithuania.jpg
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 687
90 781
113
NASAMS medium range air defence systems arrives in Lithuania.

The contract for procuring the NASAMS air defence system for the Lithuanian Air Force was signed by the Ministry of National Defence and Norway’s Kongsberg, the manufacturer of the system, on October 26, 2017. The €109 million contract includes equipment for two air defence batteries and logistical maintenance package, as well as training for operators and maintenance personnel.

127944


127946


127945


127947


127948


NASAMS-missile-system.jpg

NASAMS-Lithuania.jpg
Június 19-én a litván védelmi minisztérium bejelentette, hogy a norvég fél megkezdi a Kongsberg NASAMS légijármű-rendszerek alkatrészeinek szállítását, amelyeket 2017 októberében rendeltek meg.


A rendelkezésre álló információk szerint az egyedi rendszerek alkatrészeinek (kétféle Mercedes-Benz teherautó) szállítójának szánt alvázot, valamint rakétavetők. A norvégiai személyzetképzés 2019 második felében kezdődött, és a tervek szerint 2021-ben el kell érni a teljes harci képességet. A litván oldal nem részletezi a kézbesítést.

Litvánia két Kongsberg NASAMS 2 légijármű- blokkot rendelt el - mindegyik két hordozórakétából áll, egy AN / MPQ-64 Sentinel radarállomásból, egy modulból, amely elektro-optikai megfigyelő és célzó fejjel van felszerelve, parancsnoki járműről és egy kommunikációs járműről. Ezenkívül határozatlan számú irányított AIM-120 AMRAAM rakétát utasítottak az Egyesült Államokban a rendszer élesítésére. A NASAMS csatlakozik a már használatban lévő RBS-70, FIM-92 Stinger és Grom légvédelmi rendszerekhez.

A NASAMS rendszer megvásárlása a litván fegyveres erők hardver modernizációs programjának része. Ezenkívül átvette a Vilkas ( Boxer ) kerekes páncélokat , az Oshkosh L-ATV kocsijait és a PzH 2000 pisztoly ágyút.
 

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 053
792
113
Valaki világosítson fel, hogy az lehetséges, hogy a már jóváhagyott 180 AMRAAM rakéta mellett pluszban hagyták jóvá a 60 AMRAAM-ER-t? És ez akkor összesen 240-et is jelenthetne?
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 687
90 781
113
Valaki világosítson fel, hogy az lehetséges, hogy a már jóváhagyott 180 AMRAAM rakéta mellett pluszban hagyták jóvá a 60 AMRAAM-ER-t? És ez akkor összesen 240-et is jelenthetne?
Valahol azt olvastam, hogy tavaly az ER-t még nem lehetett hivatalosan jóvá hagyni, ezért lett két részletben rendelve. De az is felmerült, hogy utólagos változtatás.
Ami tuti, ez a max. jóváhagyott rakétaszám, ennél többet jelenleg nem vehetünk csak kevesebbett. Majd megtudjuk, már ha a sztori valóban révbe ér...
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Schurrer
K

kamm

Guest
Valahol azt olvastam, hogy tavaly az ER-t még nem lehetett hivatalosan jóvá hagyni, ezért lett két részletben rendelve. De az is felmerült, hogy utólagos változtatás.
Ami tuti, ez a max. jóváhagyott rakétaszám, ennél többet jelenleg nem vehetünk csak kevesebbett. Majd megtudjuk, már ha a sztori valóban révbe ér...

Elvileg azt valaki emlegette, hogy a Gripeneken meggyotort raketak mehetnek majd a NASAMSba - akkor az ER verziok mennek majd Gripenekre? Avagy egy mix lesz, ER es sima hatotav mindket rendszerben?
Ennek masik oldala a Meteor, abbol akkor nem lesz vagy csak sokara...?
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 697
5 672
113
Elvileg azt valaki emlegette, hogy a Gripeneken meggyotort raketak mehetnek majd a NASAMSba - akkor az ER verziok mennek majd Gripenekre? Avagy egy mix lesz, ER es sima hatotav mindket rendszerben?
Ennek masik oldala a Meteor, abbol akkor nem lesz vagy csak sokara...?

Gripeneken meggyötört rakéták mehet(né)nek a Nasams indítókba, de az ER az nem megy a Gripenre.
Hogy Meteor lesz-e, meg mikor mindettôl teljesen független történet.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and SilvioD

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 577
5 982
113
10 év kétharmad után nem lehet azt állítani, hogy számít, mit ír az ellenzéki sajtő. Ha annyira figyelembe vennék a választók, amennyire ezt állítja a kormány, még többségnek sem szabadna lenni a választásokon, nemhogy kétharmadnak.
Szerintem vélt, vagy valós gazdasági/külpolitikai pozícióharcok miatt nem mondanak semmit. Így remélnek előnyösebb tárgyalási és alkupozíciót elérni a beszerzéseknél. Hogy működik-e, azt nem tudom, mivel a nyertesen kívül a többi ajánlatot sem ismerhetjük meg...
.
.
Azután azt se zárjuk ki, hogy a szokásos NER vállalkozóknak is lesz ebben bőven haszna, és ez is lehet ok a titkolózáshoz, sőt inkább valójában ez lehet az a rész, amiért a még megmaradt ellenzéki sajtótól tartanak.
Az új légvédelmi rendszerhez biztos kell utat épiteni, állóhelyeket, leforditani a dokumentációs magyarra, jogi tanácsot adni, kommunikálni, oktatni, rendezvényt szervezni, és még ki tudja, mi mindent. Bőven működhet az állami beszerzéseknél szokásos ner túlárazás, gondolom, majd a rendszerhez esetleg kellő új szervizutakat autópálya áron fizeti ki a költségvetés.
.
Egyébként vicces "ellenzéki (fizetett) média-hiénákról" olvasni, mert akkor hogyan lehet nevezni a pesti srácokat, a TV2 cinikusan "Tényeknek" nevezett műsorát és a többit.
 
  • Tetszik
Reactions: migfun