[HUN] Mikojan-Gurevics MiG-29 "Fulcrum"

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1945

Guest
Ennél odaírták mert 21F (72-es gyártmány)már volt, a 21F13 (74-es gyártmány) meg a K-13 (R-3Sz) infravörös önvezérlésű rakétára utalt amit az új változatra már fel lehetett függeszteni. Voltak más eltérések is a két változat között, de harcászati szempontból ez volt a legfontosabb különbség. A 21F fegyverzete az két NR-30 gépágyú, 2 UB-blokk vagy helyette Sz-24, bomba lehetett, infra-vezérlésű rakéta akkor még nem volt gyártásban a Szu.-ban.

És akkor hogy tényleg lekerekítsük a történetet...
... MiG-21F13 típusjelzése tényleg a K-13-as rakéta hordozásának képességét jelöli, a rakéta 13-as száma pedig tényleg a szerencsétlenséget, mivel miatta a tervező irodának dobnia kellett a saját K-7 jelű rakétájának fejlesztését, és ehelyett Usztyinov parancsára az amcsi AIM-9B lemásolására fordítani az energiájukat, ami amúgy szerintük alacsonyabb találati arányú volt mint a saját K-7 tervük.

Részletek angolul erre...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 509
72 512
113
2020-06-23...
1321571s.jpg


Már megint új helyre vontatták a MiG-29-eseket?
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 689
13 354
113
India most vesz veszettül, Mig-et is ! ! !

Alkatrésznek, bontásra, ...
Most el lehet adni, bartelezni, szvsz: utoljára ! ! !
 
W

Wilson

Guest
India most vesz veszettül, Mig-et is ! ! !

Alkatrésznek, bontásra, ...
Most el lehet adni, bartelezni, szvsz: utoljára ! ! !

Hát nem tudom,a nálam sokkal hozzáértőbbek talán több információval tudnak szolgálni a magyar Mig-29-k állapotáról.de az Indiaiaknak rajtunk kívül is sok beszerzési lehetősége van a Mig-29-k illetve az alkatrészek beszerzésével kapcsolatban.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 689
13 354
113
Hát nem tudom,a nálam sokkal hozzáértőbbek talán több információval tudnak szolgálni a magyar Mig-29-k állapotáról.de az Indiaiaknak rajtunk kívül is sok beszerzési lehetősége van a Mig-29-k illetve az alkatrészek beszerzésével kapcsolatban.

...én sem tudom, de ez a egyike az utolsó Mig-29/... vásárlásoknak -szerintem- a típus történetében.
Civileknek drága, maradnak a múzeumok/egyéb "játszóterek" :(

A rep-műszakis tanulók karbantartási gyakorlatra( Mig-29 konzerválás, karbantartás, ...) már nem járnak ? ? ?
 
W

Wilson

Guest
Hát nem tudom,a nálam sokkal hozzáértőbbek talán több információval tudnak szolgálni a magyar Mig-29-k állapotáról.de az Indiaiaknak rajtunk kívül is sok beszerzési lehetősége van a Mig-29-k illetve az alkatrészek beszerzésével kapcsolatban.

Legutóbb arról szóltak a hírek,"hogy egy kisebb szakértői csapat utazott Oroszországba, hogy ott megvizsgálják azokat a félbehagyott gyártású sárkányokat, amiknek összeszerelését 1980-as években állították le és sosem repültek. India a hírek szerint 21 darab gépek vásárolna, és ugyanolyan MiG-29UPG szintre korszerűsíttetnék őket, mint az Indiai Légierőben szolgáló példányokat. A moderizáció mellett élettartam-hosszabbításra is sor kerül, a gépek 25 év vagy 2500 repült óra helyett immáron 40 év vagy 3500 repült órás limitet kapnak"forrás HTKA.
 
W

Wilson

Guest
...én sem tudom, de ez a egyike az utolsó Mig-29/... vásárlásoknak -szerintem- a típus történetében.
Civileknek drága, maradnak a múzeumok/egyéb "játszóterek" :(

A rep-műszakis tanulók karbantartási gyakorlatra( Mig-29 konzerválás, karbantartás, ...) már nem járnak ? ? ?

Hát ezt sajnos nem tudom de hátha megválaszolja ezt a fórumlakók közül valaki:)
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
India most vesz veszettül, Mig-et is ! ! !

Alkatrésznek, bontásra, ...
Most el lehet adni, bartelezni, szvsz: utoljára ! ! !

Én ingyen odaadnám, csak vigyenek mást is magukkal.

...én sem tudom, de ez a egyike az utolsó Mig-29/... vásárlásoknak -szerintem- a típus történetében.
Civileknek drága, maradnak a múzeumok/egyéb "játszóterek" :(

A rep-műszakis tanulók karbantartási gyakorlatra( Mig-29 konzerválás, karbantartás, ...) már nem járnak ? ? ?

10 éve sem volt divat.
Pedig lehetett volna, főleg ottalvósan még buli is lett volna az egész. Az egész szerelőképzés reformra szorul, mert siralmasan elavult az egész rendszer. A tananyag, a tanmenet, minden.
Holott idő volt rá, pont mostanra kellene kiadni az első osztályt, akik már végre korszerű tudást kapnak, lehetőleg PART66 képzési rendszerben, mert az új helikopterekhez aztán kell majd szerelő.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 085
60 169
113
Én ingyen odaadnám, csak vigyenek mást is magukkal.



10 éve sem volt divat.
Pedig lehetett volna, főleg ottalvósan még buli is lett volna az egész. Az egész szerelőképzés reformra szorul, mert siralmasan elavult az egész rendszer. A tananyag, a tanmenet, minden.
Holott idő volt rá, pont mostanra kellene kiadni az első osztályt, akik már végre korszerű tudást kapnak, lehetőleg PART66 képzési rendszerben, mert az új helikopterekhez aztán kell majd szerelő.

Hehehe... kárörvendek, de kínomban.
Mert nem azzal van baj, hogy igazad van, hanem, hogy most érik be igazán a huszonakárhány évvel ezelőtt gallyra tett hazai repülőműszaki képzés “eredménye”.
Akkor már tudott volt, hogy baj lesz ebből.
 

felfoldi

Active Member
2020. július 23.
119
108
43
Sziasztok!

Van valakinek bármilyen infója arról hogy a magyar MiG-29-esek milyen levegő-föld fegyverzetet használtak (gyakorlatokon) es hogy irányították ezeket a csapásokat? Müködtek együtt JTAC-el, voltak tüzérséggel egyszerre használva?
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Sziasztok!

Van valakinek bármilyen infója arról hogy a magyar MiG-29-esek milyen levegő-föld fegyverzetet használtak (gyakorlatokon) es hogy irányították ezeket a csapásokat? Müködtek együtt JTAC-el, voltak tüzérséggel egyszerre használva?

Hát a MiG-29 levegő-föld fegyverzete meglehetősen limitált volt, nem irányított rakéták, kazettás, gyújtó, illetve buta bombák.
Nagy hőkontrasztú cél ellen indíthatóak voltak az infravörös önirányítású levegő-levegő rakéták is.
A típus legkomolyabb fegyverzete a nuki bomba volt, de a mi gépeinkbe már nem voltak az ehhez szükséges berendezések/kezelőszervek beépítve.

2020-07-25-20-30-37-Window.jpg
 

felfoldi

Active Member
2020. július 23.
119
108
43
Hát a MiG-29 levegő-föld fegyverzete meglehetősen limitált volt, nem irányított rakéták, kazettás, gyújtó, illetve buta bombák.
Nagy hőkontrasztú cél ellen indíthatóak voltak az infravörös önirányítású levegő-levegő rakéták is.
A típus legkomolyabb fegyverzete a nuki bomba volt, de a mi gépeinkbe már nem voltak az ehhez szükséges berendezések/kezelőszervek beépítve.

2020-07-25-20-30-37-Window.jpg
és ezek közül mi volt rendszeresitve nálunk? Mi az amit használtak is?
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 085
60 169
113
Sziasztok!

Van valakinek bármilyen infója arról hogy a magyar MiG-29-esek milyen levegő-föld fegyverzetet használtak (gyakorlatokon) es hogy irányították ezeket a csapásokat? Müködtek együtt JTAC-el, voltak tüzérséggel egyszerre használva?
2010 előtt nem nagyon volt idehaza JTAC.
Az 1994-es nagyiváni lövészeten még csak gépágyúval lőttek, utána kiegészült a földi célok elleni eszköztár a B-20-as blokkokkal és azok Sz-8KOM rakétáival. Ezek a lövészetek már csak a bakonyi lőtereken zajlottak.
Érdekes, hogy bár Isaszegen ott volt a sok bomba, a magyar 29-esek nem nagyon jártak bombázni, de ha jól tudom, még függesztés se nagyon volt.
Még a P-50-es 50 kilós gyakorlóbombákkal se gyakoroltak.
A 17 év alatt külföldi éleslövészet csak és kizárólag R-60-assal és R-73-assal volt légi célra és hazai éleslövészet csak gépágyúval és Sz-8-assal földi célokra.
Ennyi.
 

felfoldi

Active Member
2020. július 23.
119
108
43
2010 előtt nem nagyon volt idehaza JTAC.
Az 1994-es nagyiváni lövészeten még csak gépágyúval lőttek, utána kiegészült a földi célok elleni eszköztár a B-20-as blokkokkal és azok Sz-8KOM rakétáival. Ezek a lövészetek már csak a bakonyi lőtereken zajlottak.
Érdekes, hogy bár Isaszegen ott volt a sok bomba, a magyar 29-esek nem nagyon jártak bombázni, de ha jól tudom, még függesztés se nagyon volt.
Még a P-50-es 50 kilós gyakorlóbombákkal se gyakoroltak.
A 17 év alatt külföldi éleslövészet csak és kizárólag R-60-assal és R-73-assal volt légi célra és hazai éleslövészet csak gépágyúval és Sz-8-assal földi célokra.
Ennyi.

Ezek szerint a SzU-22-esek kivonása után, de a Gripenek rendszerbe állitása előtt csak a MiG-29-esek gépágyuival es Sz-8-asaival, az Albák blokkjaival, és a Mi-24-esek géppuskáival, UB blokkjaival, bombáival es pct. rakétáival lehetett számolni? Semmilyen tüzérségi integrálás, mozgó csapatokhoz közeli csapás nem létezett ekkor?
Ez meglepő. Akkor gondolom JTAC sem irányitott soha 29-est.
Es kicsit offtopic, de a SzU-22-esnek milyen levegő-föld fegyverzete volt és volt alkalmazva?
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Ezek szerint a SzU-22-esek kivonása után, de a Gripenek rendszerbe állitása előtt csak a MiG-29-esek gépágyuival es Sz-8-asaival, az Albák blokkjaival, és a Mi-24-esek géppuskáival, UB blokkjaival, bombáival es pct. rakétáival lehetett számolni? Semmilyen tüzérségi integrálás, mozgó csapatokhoz közeli csapás nem létezett ekkor?
Ez meglepő. Akkor gondolom JTAC sem irányitott soha 29-est.
Es kicsit offtopic, de a SzU-22-esnek milyen levegő-föld fegyverzete volt és volt alkalmazva?

Volt egyáltalán JTAC a MIG-29 gépek üzemeltetése alatt a Honvédségnél ? Úgy emlékezem, a Gripen korszakban lett kialakítva ez a képesség.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 085
60 169
113
Ez a JTAC egy igencsak új dolog nálunk.
Ne abból induljunk ki, amit ma ismerünk.
A MiG-29-es egy régebbi rendszerben dolgozott. Az eleve korlátozott földi célok elleni potenciáljának is csak kb a fele volt nálunk kihasználva.
Még a MiG-23-asokkal is többféle földi célok elleni feladatot hajtottak végre, mint a 29-essel.
Pedig ez utóbbi még a hajító bombázásra is képes volt, de a mi gépeink nem bombáztak egyátalán.
A MiG-23-asok NIR lövészet mellett volt, hogy bombáztak és a H-23-assal is lőttek (repülőgép fedezék imitáció a nagyiváni lőtéren) pontcélra idehaza.

A magyar 29-esekhez lett volna idehaza minden, amit az alkalmazni tudott volna a 80mm-es B-20-as NIR blokkon felül.
100/250/500kg bombák, KMGU konténer és Sz-24-es NIR volt dögivel, mégse használták, vagy gyakorolták, a fegyverzeti anyagába se vették át ezeket.
A Szu-22-esek kivonása után mintha egyfajta amnézia telepedett volna a Honvédségre, mert úgy tettek, mintha Isaszegen semmiféle ilyen eszközt nem tároltak volna. Mintha a Szuhojokhoz soha nem vettünk volna ilyen fegyvereket.