A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 515
46 480
113
Korábban többször írtam, a képesség egy fenntartható dolog. Egy dandár az valójában három. Egy hkz az valójában három. Akkor is ha fáj.
Egy hk. zászlóalj mindig fáj.
Ha ki kell fizetni, ha a lábadon átvonul, de ha harcolnod kell ellene, akkor is. :rolleyes:
De hogy e fentiekkel mire gondoltál, csak sejtem....
 
W

Wilson

Guest
Teljesen egyetértek veled. Ki lett már tucatszor tárgyalva, feltehetően a -esek mennek a kohóba,mindenféle szépítgetés, illetve homályos HM ködösítés ellenére is. Ezekkel így, nincs mit kezdeni. Még álmában se gondoljon senki arra, hogy itthon megoldunk valami házi gányolást rájuk és az milyen jó dolog lesz. Nem lesz. Mert ipari kapacitás és szakmai hozzáértés itthon ehhez nulla. Amennyiben a HM valami fonákra vett gondolattól vezérelve, még egy teljes korszerűsítés és felújítás mellett dönt, ezen harckocsik esetében, akkor a következő lehet csak és kizárólag. Már meglévő korszerűsítési verzió megvétele, valamelyik hozzá jól értő gyártótól. Ilyen az eredeti orosz T-72 B, valamelyik legújabb verziója. Netán a szerbek M-84AS1 korszerűsítési programja. A lengyeleké szerintem a legócskábbak egyike. Meg lehet vizsgálni mennyibe fájna egy ilyen felújítási program, hasonlítva egy Leopárd 2A7 HU árához. Lehet meglepődne mindenki. Azt persze tartom, hogy szükség lenne mondjuk 1, de inkább 2 zlj hadműveleti tartalékra, valamilyen elfogadható minőségű harckocsiból. Mert éles helyzetben olyasmire bizony szükség van. Nem vagyunk könnyű helyzetben, mert nincs semmink jelenleg.

Én erre mindig azt mondom meg kell nézni a cseheket,hogy mire jutottak a T-72-l pedig ott van hazai gyártói bázis,pontosan leírták mennyire értelmetlen kis mennyiségnél bármilyen T-72 korszerűsítés.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 950
18 441
113
Én erre mindig azt mondom meg kell nézni a cseheket,hogy mire jutottak a T-72-l pedig ott van hazai gyártói bázis,pontosan leírták mennyire értelmetlen kis mennyiségnél bármilyen T-72 korszerűsítés.

A csehek modernizációja sem egy világverő történet. Bár mentségükre legyen, amikor belevágtak, még nem volt ukrajnai helyzet és Orosztól való félelem. :) Feltehetően arra gondoltak, kicsit kitolják ezzel a modernizálással a harckocsicserét.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Wilson

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 207
31 254
113
Szerintem fáradjál le a garázsba, és ott éld ki a barkács ösztönöket. :D
Szeretném eszedbe juttatni a @PavolR által is a fórumon népzserűsített Vyda harcjárművet. Nem annyira lett sikeres! :p:D
Izraeli T55/62,M60,T72 modrnizációk meg igen.Vagy a kanadai Leo1.De a RM Challenger upgradéja sem az RM miatt nyűgös.
101349-4b55cd265d26f9580cc201a0490d18eb.jpg

Ez a kép a T72 Tiger.Nekünk azért érdekes,mert elösször ez a búr felújitás volt favorizálva nálunk a 90es években.(aztán nem lett belőle semmi)
A tüzvezető rendszer a SADF Oliphan Mk2 hk-bol származik,ami az akkor különben világelső (automatikus célkövetésű vadász-gyilkos rendszerű) és új Merkava III tűzvezető rendszer helyi változata.
Vagyis a Merkavának tervezett rendszer illeszthető volt a Centurion modernizált változatába,és bele lehetett kalapálni a T72be is.
Kész rendszerek,nem kell kifejleszteni őket.Lynx is pontosan ezzel a filozofiával készül.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 893
12 464
113
Mondjuk egesz meresz abbol 800 lengyel parducbol kiindulni - ez legyen mondjuk 200 magyar tank megfeleloje. Nekem sokkal szimpatikusabb ez a hozzaallas hogy szepen lassan fokozatosan fejlesztunk 44 aztan meg remelhetoleg 88 es vegul ha a gazdasag engedi 132-re. Mert most komolyan ha az iden hozna a Mikulas 132 tankot, mi a rossebet tudnank veluk kezdeni(meg a 44 is problema lenne szerintem) igy 2020-ban? Honnan varazsolnank hozzajuk embert?

Nagyon kivancsi leszek hogy a lengyeleknek ez hogy fog sikerulni - ha csak nem adjak el a nepnek a 3 vagy 4 szazalekot...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 515
46 480
113
Mondjuk egesz meresz abbol 800 lengyel parducbol kiindulni - ez legyen mondjuk 200 magyar tank megfeleloje. Nekem sokkal szimpatikusabb ez a hozzaallas hogy szepen lassan fokozatosan fejlesztunk 44 aztan meg remelhetoleg 88 es vegul ha a gazdasag engedi 132-re. Mert most komolyan ha az iden hozna a Mikulas 132 tankot, mi a rossebet tudnank veluk kezdeni(meg a 44 is problema lenne szerintem) igy 2020-ban? Honnan varazsolnank hozzajuk embert?

Nagyon kivancsi leszek hogy a lengyeleknek ez hogy fog sikerulni - ha csak nem adjak el a nepnek a 3 vagy 4 szazalekot...
Igen, elég sokan el vannak azért tévedve a számokkal.
Az hogy a lengyelek ennyit akarnak, az senkit nem igazán érdekel.
A 800, úgy néz ki, hogy több, mint amennyi várhatóan az angol, a német, és a francia hadseregnek lesz. ÖSSZESEN!!! :eek::rolleyes:
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 207
31 254
113
Tök jó lett volna. Csak már 20 éve kétezres éveket írunk.
Én nem tudom,de ennyien hiányoztak az irodalom orárol ált. iskolában?
A párhuzamvonás,mint példa,az ismeretlen fogalom?
A lényeg,hogy nem kell alrendszereket célirányosan kifejleszteni,hanem már meglévő rendszereket illeszteni.Ez jelentősen csökkenti a költségeket.
Ez a Lynx gyártásfilozófiája is.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 134
26 815
113
Szerinted a NEXTER nem a sajat ágyúját fogja bedobni a közösbe hanem a programban részt sem vevő RM ágyút?
Szerintem potenciális vevők is vannak, akik max az automata töltőben látnának szívesen francia együttműködést!

Te vennél a franciáktól harckocsiágyút?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 515
46 480
113
Én nem tudom,de ennyien hiányoztak az irodalom orárol ált. iskolában?
A párhuzamvonás,mint példa,az ismeretlen fogalom?
A lényeg,hogy nem kell alrendszereket célirányosan kifejleszteni,hanem már meglévő rendszereket illeszteni.Ez jelentősen csökkenti a költségeket.
Ez a Lynx gyártásfilozófiája is.
Az a különbség, hogy a RM a saját - más eszközökben már szinergiában kiválóan működő - rendszereket pakol össze a Lynxbe.
Az meg hogy a Lynxre felkerül a PZH futóműve, gyakorlatilag lényegtelen a fegyverrendszer működése szempontjából.
Arról se felejtkezz el, hogy lehet, hogy még T-55 esetén könnyedén illesztessz bármit, mert az nagyjából a rácsavarozás bonyolultságát jelenti, addig mondjuk a Lynx fedélzeti számítógépe meg nem valószínű, hogy elviseli, ha te mondjuk egy másik célzórendszert akarsz belehenkölni.
Az a baj, hogy te leragadtál a T-55/64/72 színvonalán, miközben a 105mm-es Giat LG1 mk III is már digitalizált tűzvezető rendszerrel működik.
Az ilyen rendszerekhez akkor tudsz bármilyen digitális rendszert illeszteni, ha megvan a gyártói támogatásod, vagy megkaptad a forráskódját.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 381
7 885
113
Szerintem potenciális vevők is vannak, akik max az automata töltőben látnának szívesen francia együttműködést!

Te vennél a franciáktól harckocsiágyút?
Igen.
Nem nézem le a francikat. Tudnak ők is sokszor alkotni. Csak sokszor lazák és beleszarnak jól van az úgy alapon. Ha meg belejönnek sokszor túlkomplikálják.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 489
77 264
113
Szerintem potenciális vevők is vannak, akik max az automata töltőben látnának szívesen francia együttműködést!

Te vennél a franciáktól harckocsiágyút?

Ma úgy néz ki,hogy nem nagyon lesz más.Az RM nincs a projektben azaz a következő NATO harckocsilőszer a 140-es lesz.Hacsak nem csinál löveget ehez a lőszerhez az RM akkor bizony a kutya se fogja venni az ágyújukat.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 207
31 254
113
Az a különbség, hogy a RM a saját - más eszközökben már szinergiában kiválóan működő - rendszereket pakol össze a Lynxbe.
Az meg hogy a Lynxre felkerül a PZH futóműve, gyakorlatilag lényegtelen a fegyverrendszer működése szempontjából.
Arról se felejtkezz el, hogy lehet, hogy még T-55 esetén könnyedén illesztessz bármit, mert az nagyjából a rácsavarozás bonyolultságát jelenti, addig mondjuk a Lynx fedélzeti számítógépe meg nem valószínű, hogy elviseli, ha te mondjuk egy másik célzórendszert akarsz belehenkölni.
Az a baj, hogy te leragadtál a T-55/64/72 színvonalán, miközben a 105mm-es Giat LG1 mk III is már digitalizált tűzvezető rendszerrel működik.
Az ilyen rendszerekhez akkor tudsz bármilyen digitális rendszert illeszteni, ha megvan a gyártói támogatásod, vagy megkaptad a forráskódját.
Nézz már körül a világba.LM belerakja aNG rendszereit az F16V-be,és egyedi igényekre egyedi eszközöket,alrendszereket.Egy hk rendszerei pedig jóval egyszerűbek....