A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Watson

Active Member
2020. október 27.
130
57
28
Azért szerb szomszédaink ezzel szintet lépnek ha nem is nagy mértékben. De ha a modernizációjukat nézzük az m-84-en, akkor elég ütős páncélos erejük lesz. oroszok ezzel belepiszkálnak a térségi erőviszonyokba.


Szerintem erre léptek Szíjártóék (vagy akarnak ?)
BRDM-2

 

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 561
7 006
113
Egyrészt "megsemmisíthetetlenek", másrészt "ingyen" adja Puytin. Meseország Mindenkié. :rolleyes:
Nyilván mindennek megvan az ára, de kaptak nem túl sok, és főleg másodvonalas technikát, ami szerintem részben nekünk is szól.

A teljesség igénye nélkül:
5 db Mi-35
5 db Mi-17
30 Brdm
30 T72MS (az MS mit takar mint fejlesztés?)
Pantsir S1 (és még az S-400-ról is volt szó)
Mig-29
...
 

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 205
2 677
113
Nyilván mindennek megvan az ára, de kaptak nem túl sok, és főleg másodvonalas technikát, ami szerintem részben nekünk is szól.

A teljesség igénye nélkül:
5 db Mi-35
5 db Mi-17
30 Brdm
30 T72MS (az MS mit takar mint fejlesztés?)
Pantsir S1 (és még az S-400-ról is volt szó)
Mig-29
...

Szerintem inkabb bosznia miatt kapjak, legyen mivel bevonulni a nepszavazasok utan meg hasonlo akciokra. . . de jol mutat valaszlepeskent a honi fejlesztesekre is. Ha mi kapnank "ingyen" valami hasonlot mibe fogadunk ugy menne a szohasznalat, hogy "mekkora mutyi", "ki tudja mit kellett ezert terdelni stb." :p
 

Watson

Active Member
2020. október 27.
130
57
28
Csak óvatos kérdés.
A Rába vezércserék IT- FB lefejezés nem arra utal hogy átveszi a felügyeletet a HM a Rábában ?
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 203
67 067
113
Szerintem inkabb bosznia miatt kapjak, legyen mivel bevonulni a nepszavazasok utan meg hasonlo akciokra. . . de jol mutat valaszlepeskent a honi fejlesztesekre is. Ha mi kapnank "ingyen" valami hasonlot mibe fogadunk ugy menne a szohasznalat, hogy "mekkora mutyi", "ki tudja mit kellett ezert terdelni stb." :p

Ha mi kapnánk ingyen ilyen cuccokat valakitől, akkor megindulna a fikázás, hogy minek, elavult, nincs alkatrész, drága, nem drága de szar, szar de fejleszteni kell, nem kell fejleszteni ki kell dobni....
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
810
2 098
93
Ha mi kapnánk ingyen ilyen cuccokat valakitől, akkor megindulna a fikázás, hogy minek, elavult, nincs alkatrész, drága, nem drága de szar, szar de fejleszteni kell, nem kell fejleszteni ki kell dobni....

Mi a nagy szövetségeseinktől (akik közé mindig annyira vágytunk) szinte semmit nem kapunk, amit eladnak is vérfagyasztó áron. Egyszer majd rájövünk: megérte-e.
Most még a jövő felfutó üzletágát a hadiipart is kitesszük nekik.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 203
67 067
113
Mi a nagy szövetségeseinktől (akik közé mindig annyira vágytunk) szinte semmit nem kapunk, amit eladnak is vérfagyasztó áron. Egyszer majd rájövünk: megérte-e.
Most még a jövő felfutó üzletágát a hadiipart is kitesszük nekik.

Olykor felkínáltak eszközöket. Gepardokat nekünk ajánlották először, most a románokat gazdgaítja.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 850
91 313
113
Nyilván mindennek megvan az ára, de kaptak nem túl sok, és főleg másodvonalas technikát, ami szerintem részben nekünk is szól.

A teljesség igénye nélkül:
5 db Mi-35
5 db Mi-17
30 Brdm
30 T72MS (az MS mit takar mint fejlesztés?)
Pantsir S1 (és még az S-400-ról is volt szó)
Mig-29
...
Tegnap a bolgár légierőfejlesztés kapcsán kialakult egy vita a térségi haderőfejlesztésekről a román fórumozók között. Csak átffutottam, de egy érdekes hozzászókást találtam, ki-miből tud fejleszteni.
https://www.rumaniamilitary.ro/bulgarii-se-arunca-cu-capul-inainte

Nem tudom mennyire aktuális, de a nagyságrendek stimmelhetnek. Ha régebbi, akkor a miénk és a románoké picit jobbb lehet, 2018/19-ben mindkét országban nagy növekedés volt. (annyi különbséggel nálunk csökkent, náluk ennek ellenére nőtt az adósság)

Ezek a térség országainak GDP-je (Világbank forrás):

Törökország - 766 milliárd dollár (80 millió lakosra).

Lengyelország - 586 milliárd dollár (38 millió lakosra).

Csehország - 242 milliárd dollár (10,5 millió lakosra).

Románia - 240 milliárd dollár (körülbelül 20 millió lakos).

Görögország - 220 milliárd dollár (10-11 millió lakosnál).

Magyarország - 155 milliárd dollár (10 millió lakosra).

Ukrajna - 124 milliárd dollár (42 millió lakosra).

Szlovákia - 106 milliárd dollár (5,5 millió lakosra).

Bulgária - 64 milliárd dollár (7 millió lakosra).

Horvátország - 60 milliárd dollár (4,5 millió lakos).

Szerbia - 50 milliárd dollár (7 millió lakosra).

Georgia - 16 milliárd dollár (5 millió lakosra).

Albánia - 15 milliárd dollár (3 millió lakosra).

Észak-Macedónia - 12 milliárd dollár (2 millió lakosra).

Moldovai Köztársaság - 11 milliárd dollár (3 millió lakosra).


Sok minden érdekesség van ezekben a nyers adatokban, de ez egy alap ahhoz, hogy mki mekkora haderőt tud fenntartani, fejleszteni. Persze 3-5 évig erőn felül lehet GDP 4%-ból is haderőfejlesztés, de az megbosszulja magát.

Az látszik, hogy Törökország és Lengyelország térségbeli nagyhatalom. Mögöttük ott a csehek, nem is értem, miért ilyen nyögvenyelősen megy náluk. Ott politikai akarat nincs.

Aztán Románia, Görögország és mi. Azért sorolom magunkat előrébb, mivel nincs tengerünk igy sokkal kisebb költségből megúsztható a haderőfejlesztés mint a tengeri erőkre rengeteg pénzt elégető görög és románok. Szárazföldön partiban lehetünk velük ha a gazdaság méretét nézem!!!

A Covid majd még átrendezi a számokat, de én optimista vagyok. Közép távon 1200-1500 milliárd HUF lesz a honvédségre, ha nem fordul a politikai akarat.

Visszatérve a szerbekre, nekik erre megközelítőleg sincs eselyük. "Ingyen" orosz fegyverekből próbálják tartani a lépést, de 2,5-szer kisebb gazdasági teljesítményből ez lehetetlen. Ezért vagy stratégiai szektorokat adnak el az oroszoknak vagy komoly politikai ára van, inkább is-is. Nem lesz Szerbiának politikai függetlensége, orosz befolyási övezet marad elszigetelten a térségben. Csodák nincsenek, pénz beszél kutya ugat.

És a végén Ukrajna. Röhej, de 4-szer akkora mint mi, de jelentősen kisebb a gazdasági teljesítménye. Háború, szörnyű adóssághegy. Ez látszik, hogy csak addig működőképes, amíg valaki kívülről finanszírozza. Szét fog esni az egész Jó lesz sietnünk, mert ha nagy a káosz, amikor semmi sem számít, elgurulhat néhány ukrán gyógyszere.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 247
14 099
113
"megsemmisíthetetlennek" - jajanyamnesirass...

Off

Szept 2.án kapcsolgattam a tv-t.
Egyszercsak 2. vh-s képsorokat láttam.
Megálltam.
Az egyik adón az azon a napon történt fontos eseményeket elevenítették fel.
A narrátor magyarázza a történéseket.
1942! szeptember 2.án végetért a 2. vh. :eek:
Na mondom a hallásom sem a régi.
A jóember folytatja.
Részletezi a történéseket. Hirosima/nagasaki.
És megint elhangzik a dátum. 1942!! szeptember 2.a
Sem aki megírta a szöveget, sem aki felolvasta, sem aki összevágva, sem aki leellenőrizte(ha van ilyen) nem tudta a dátumot?:confused:

On
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Off

Szept 2.án kapcsolgattam a tv-t.
Egyszercsak 2. vh-s képsorokat láttam.
Megálltam.
Az egyik adón az azon a napon történt fontos eseményeket elevenítették fel.
A narrátor magyarázza a történéseket.
1942! szeptember 2.án végetért a 2. vh. :eek:
Na mondom a hallásom sem a régi.
A jóember folytatja.
Részletezi a történéseket. Hirosima/nagasaki.
És megint elhangzik a dátum. 1942!! szeptember 2.a
Sem aki megírta a szöveget, sem aki felolvasta, sem aki összevágva, sem aki leellenőrizte(ha van ilyen) nem tudta a dátumot?:confused:

On

Mindannyian történelmi léptékekben gondolkoztak, az egészet nézték és annak törtenelmi következményeit.Ez az igazán nagy elmék sajátja,ne legyél rosszindulatú csak azért mert nem vagy az ő szintjükön...
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and Ocses
K

kamm

Guest
Tegnap a bolgár légierőfejlesztés kapcsán kialakult egy vita a térségi haderőfejlesztésekről a román fórumozók között. Csak átffutottam, de egy érdekes hozzászókást találtam, ki-miből tud fejleszteni.
https://www.rumaniamilitary.ro/bulgarii-se-arunca-cu-capul-inainte

Nem tudom mennyire aktuális, de a nagyságrendek stimmelhetnek. Ha régebbi, akkor a miénk és a románoké picit jobbb lehet, 2018/19-ben mindkét országban nagy növekedés volt. (annyi különbséggel nálunk csökkent, náluk ennek ellenére nőtt az adósság)

Ezek a térség országainak GDP-je (Világbank forrás):

Törökország - 766 milliárd dollár (80 millió lakosra).

Lengyelország - 586 milliárd dollár (38 millió lakosra).

Csehország - 242 milliárd dollár (10,5 millió lakosra).

Románia - 240 milliárd dollár (körülbelül 20 millió lakos).

Görögország - 220 milliárd dollár (10-11 millió lakosnál).

Magyarország - 155 milliárd dollár (10 millió lakosra).

Ukrajna - 124 milliárd dollár (42 millió lakosra).

Szlovákia - 106 milliárd dollár (5,5 millió lakosra).

Bulgária - 64 milliárd dollár (7 millió lakosra).

Horvátország - 60 milliárd dollár (4,5 millió lakos).

Szerbia - 50 milliárd dollár (7 millió lakosra).

Georgia - 16 milliárd dollár (5 millió lakosra).

Albánia - 15 milliárd dollár (3 millió lakosra).

Észak-Macedónia - 12 milliárd dollár (2 millió lakosra).

Moldovai Köztársaság - 11 milliárd dollár (3 millió lakosra).


Sok minden érdekesség van ezekben a nyers adatokban, de ez egy alap ahhoz, hogy mki mekkora haderőt tud fenntartani, fejleszteni. Persze 3-5 évig erőn felül lehet GDP 4%-ból is haderőfejlesztés, de az megbosszulja magát.

Az látszik, hogy Törökország és Lengyelország térségbeli nagyhatalom. Mögöttük ott a csehek, nem is értem, miért ilyen nyögvenyelősen megy náluk. Ott politikai akarat nincs.

Aztán Románia, Görögország és mi. Azért sorolom magunkat előrébb, mivel nincs tengerünk igy sokkal kisebb költségből megúsztható a haderőfejlesztés mint a tengeri erőkre rengeteg pénzt elégető görög és románok. Szárazföldön partiban lehetünk velük ha a gazdaság méretét nézem!!!

A Covid majd még átrendezi a számokat, de én optimista vagyok. Közép távon 1200-1500 milliárd HUF lesz a honvédségre, ha nem fordul a politikai akarat.

Visszatérve a szerbekre, nekik erre megközelítőleg sincs eselyük. "Ingyen" orosz fegyverekből próbálják tartani a lépést, de 2,5-szer kisebb gazdasági teljesítményből ez lehetetlen. Ezért vagy stratégiai szektorokat adnak el az oroszoknak vagy komoly politikai ára van, inkább is-is. Nem lesz Szerbiának politikai függetlensége, orosz befolyási övezet marad elszigetelten a térségben. Csodák nincsenek, pénz beszél kutya ugat.

És a végén Ukrajna. Röhej, de 4-szer akkora mint mi, de jelentősen kisebb a gazdasági teljesítménye. Háború, szörnyű adóssághegy. Ez látszik, hogy csak addig működőképes, amíg valaki kívülről finanszírozza. Szét fog esni az egész Jó lesz sietnünk, mert ha nagy a káosz, amikor semmi sem számít, elgurulhat néhány ukrán gyógyszere.

A GDP onmagaban nem sok, a GDP-to-debt ratio is fontos, ami a gorogoknel toronymagas, vmi eszement 180% - összehasonlításul a magyar 65 korul van, a lengyel mar 50 alatt, a roman 40 alatt, a cseh meg 30-31 korul.
Ezek a szamok iden mindenhol romlani fognak (GDP contracting), de ramutatnak, ki tud konnyebben "nyujtozni" a takaro alatt.
Persze kulso erő általi fenyegetettség felulirja az adossagszolgalat nyomasat, lasd gorogok, de azert nagyjából jó tampontot ad az adossagarany.

Az ukránokat én is szajkozom szaz éve, vagy vki beledob egy irgalmatlan osszeget vagy tiz evig és atalakitja a tarsadalmat, a fejekben a gondolkodast és képesek lesznek integralodni nyugatra ill Eutopahoz, vagy szetesik egy ponton (es akkor lesz erdekes, ki vonul be gyorsabban Karpataljara, a Lynxeink avagy roman Piranhak, ugymond pogromokat megelozendo.)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 850
91 313
113
A GDP onmagaban nem sok, a GDP-to-debt ratio is fontos, ami a gorogoknel toronymagas, vmi eszement 180% - összehasonlításul a magyar 65 korul van, a lengyel mar 50 alatt, a roman 40 alatt, a cseh meg 30-31 korul.
Ezek a szamok iden mindenhol romlani fognak (GDP contracting), de ramutatnak, ki tud konnyebben "nyujtozni" a takaro alatt.
Persze kulso erő általi fenyegetettség felulirja az adossagszolgalat nyomasat, lasd gorogok, de azert nagyjából jó tampontot ad az adossagarany.

Az ukránokat én is szajkozom szaz éve, vagy vki beledob egy irgalmatlan osszeget vagy tiz evig és atalakitja a tarsadalmat, a fejekben a gondolkodast és képesek lesznek integralodni nyugatra ill Eutopahoz, vagy szetesik egy ponton (es akkor lesz erdekes, ki vonul be gyorsabban Karpataljara, a Lynxeink avagy roman Piranhak, ugymond pogromokat megelozendo.)
Igen az is fontos. Gazdasági alap nélkül nem megy.

Sztem nem reális a bevonulás. Az realis, hogy felvásároljuk. Ami a veszély, hogy egy szétesés utan elkezdik fegyveresen üldözni az ottani magyarokat is. Az lesz a lépéskényszer.

EU-s tiltakozó jegyzék tuti lesz, de csak ránk számíthatnak. Erre kell készülni. Lehet erre csak 20% az esély, de erre már kell forgatókönyv. Idáig minden évben egyre inkább süllyednek. Azt hittem ez az új ukrán elnök hoz változást, de nincs.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus