A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Elösször is,én csak a COIN lehetőségére reflektáltam.Egyrészt misszióban már megvan a dolog,mig hazai viszonylatban meg lehetséges.
Migráncs téma állando,de nincs a képben a mi saját,régi "ómigráncsaink".Pedig ugyanúgy no go zónákat hoznak létre,a többségi társadalomtol elütő kulturájuak,,és demográfiai részarányuk növekvő-és már megjelent csoportocskájuk,melyik kifejezte igényét egy kis ziegunerland kiszakitását Hazánk területéböl.Ez önmagában is hozhat COIN,terror/gerilla háborút.De egy idegen hatalom ezt segitheti is a hibrid műveletek keretében.
COIN-ban ha légitámogatás kell az már nagyon előrehaladott állapot, odáig nem szabad eljutni. Amire a fenti scenario esetén szükség van az nem egy század repülőgép hanem egy osztagnyi jól felszerelt és képzett plusz ember aki DA-ra, cordon&search meg seek&destroy műveletre alkalmas, plusz egy rakat ISR drón, hogy folyamatos rálátás legyen. Ezen felül kell még egy rakat lövész akikkel nagy kiterjedésű területen lehet biztonsági zónát fogni, áteresztő-ellenőrző pontok tömegét üzemeltetni, stb. A Tucano és a Texan látványos munkát végez Dél-Amerikában meg a Közel-Keleten is, de ne abból induljunk ki.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 562
46 609
113
Látom,még nem voltál Pogány olvasásértelmezési óráján.....
Szerintem tessék kedves lenni leszállni a - számodra - magas paciról. Fingod sincs róla, hogy mennyibe kerülne nekünk az F-35.
Megóvnálak tőle, hogy a 100M USD alatt emlegetett flyaway költséget kapd elő, mert a fórum nagyon ki fog röhögni!
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 351
31 594
113
COIN-ban ha légitámogatás kell az már nagyon előrehaladott állapot, odáig nem szabad eljutni. Amire a fenti scenario esetén szükség van az nem egy század repülőgép hanem egy osztagnyi jól felszerelt és képzett plusz ember aki DA-ra, cordon&search meg seek&destroy műveletre alkalmas, plusz egy rakat ISR drón, hogy folyamatos rálátás legyen. Ezen felül kell még egy rakat lövész akikkel nagy kiterjedésű területen lehet biztonsági zónát fogni, áteresztő-ellenőrző pontok tömegét üzemeltetni, stb. A Tucano és a Texan látványos munkát végez Dél-Amerikában meg a Közel-Keleten is, de ne abból induljunk ki.
Igen.De.....De ez attol függ,hogy milyen jellegű lesz(ha lesz) a COIN fenyegetettség.Pl egy városi terrorfenyegetettségnél tök felesleges.(ajánlott mozi,Az algiri csata.Ennio Moricone zenéjével.A film érdekessége,hogy Ali La Pően megszemélyesitője maga Ali La Poen.Ugyanis túlélte a háborút).
De mondjuk egy idegen hatalom támogatta lázadás,amit összekapcsolnak konvencionális műveletekkel is) már megint más féle helyzetet hozhat.
És a gép jol kistafirungozva tényleg alkalmazható hagyományos harcban is.
Kérdés az,hogy megéri e?Ezen el lehet agyalni.Én igy kapásbol erre nem tudnék válaszolni.Nem is foglaltam állást se az ST mellet,se ellene.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 351
31 594
113
Szerintem tessék kedves lenni leszállni a - számodra - magas paciról. Fingod sincs róla, hogy mennyibe kerülne nekünk az F-35.
Megóvnálak tőle, hogy a 100M USD alatt emlegetett flyaway költséget kapd elő, mert a fórum nagyon ki fog röhögni!
Nem mondtam árat,direkt.Mert annyira összetett.Csak nagyjábol becsülni lehet,hogy az eurókacsák nem olcsóbbak az amcsinál,miközben generációs hátrányban vannak.Hogy a Gripen E olcsóbban üzemeltethető az F35nél,az valószinű.Mivel egy jóval kisebb teljesitményű gép.Egy kis Skodát is olcsóbban üzemeltetsz,mint egy nagy Jeepet-
Ugyanakkor tessen már a teljes szöveget értelmezni.Pont azt irtam,hogy nékünk a használt de jol alkalmazható korszerűsitett Gripen C/D lenne a logikus választás.
 
M

molnibalage

Guest
Némá,meggyütt a net.
@krisss ,@angelsoul ,@molnibalage ,andaksinos domozt előkésziteni..;)
Elösször is,én csak a COIN lehetőségére reflektáltam.Egyrészt misszióban már megvan a dolog,mig hazai viszonylatban meg lehetséges.
Migráncs téma állando,de nincs a képben a mi saját,régi "ómigráncsaink".Pedig ugyanúgy no go zónákat hoznak létre,a többségi társadalomtol elütő kulturájuak,,és demográfiai részarányuk növekvő-és már megjelent csoportocskájuk,melyik kifejezte igényét egy kis ziegunerland kiszakitását Hazánk területéböl.Ez önmagában is hozhat COIN,terror/gerilla háborút.De egy idegen hatalom ezt segitheti is a hibrid műveletek keretében.(hibrid háború mindig is létező modszertan most divatos neve.Maga a modszertan ősrégi,csak mostani formályát a jelen technikai/társadalmi viszonyaihoz igazitották)
De felkerülhetünk az újmigráncsokhoz kapcsolható terrorizmus célországai közé is.
Kialakulhat turbulens határ valahol.Balkán elmuzulmánosodása állando téma.De Ukrajna bukot állam helyzete is előfordulhat.Mindkét eset gerilla/irregurális veszélyhelyzet megjelenését okozhatja az érintett határszakaszon.
Szóval misszióban van,(jelen idő),mig KM-i viszonylatban lehet COIN helyzet.
Akkor most jöjjön a gép,bár arra én nem reflektáltam.
ST a Tukánok 2. nemzedéke,az alap haladó oktató-kiképző gépböl kifejezetten a COIN alkalmasságra továbbfejlesztve.Több ország is sikerrel vetette be gerillaháborúban.Kiolumbiaiak ,még MK82/83 alapú irányitott siklóbombákat is szórtak róla.
Hogy a Kub M3 le tudja lőni?Le.De ha pilótája célt repül néki,mondjuk optikai célrávezetéshez,akkor akár az F35/Su57/Tie vadászt is le tudja lőni a Kub.Ne tegyük.
MANPAD is olyan,mint a HIMARS.Egy igen veszélyes eszköz-de nem csodafegyver.Lehet ellene védekezni technikával és harceljárásokkal.
Aztán miért számolunk a veszélyt fokozó technikai lehetőségekkel,és miért nem számolunk azok elháritásának technikai lehetőségeivel?
A gép viszonylag jó teherbirással rendelkezik,kb másfél tonna fegyvert képes hordozni.Ez dron viszonylatban kb az MQ-9 kategóriája.
A gép 2üléses.Nyugodtan lehet dronvezér gép.Távolbol,az ellen légvédelmén kivűlröl irányithatja a dronokat,és ha azok olyan célpontot találnak,akkor az általa hordozott komolyabb fegyverzettel azt támadhatja.Akkor,ha a megfelelő felszereléssel és fegyverzettel alkalmazzuk,akár a légvédelem hatókörén kivűlröl is.
Szóval nemhogy COIN,de akár konvencionális háborúban is be lehet vetni-csak a megfelelő módon.Ez ügyben érdemes a lényegében Super Tucano továbbfejlesztés Calidus B250 promóját tanulmányozni.SDB,Hellfiere,Brimstone rakéták is ott vannak a fegyverzetajálásban.Meg datalink,önvédelmi rendszerek,Flir torony,és toronyora láncostul.Hasonló felszereltséggel igenis alkalmazható korszerű modon is az ST is,akár.Azt kell kiszámolni,hogy anyagilag érdemes e megcsinálni,vagy az erőforrásokat máshova érdemesebb áthelyezni.Én nem tudom,de aki gondolja,és tudja,végezze el ezt a munkát.
Szóval felszereltség függő,és harcászati eljárás függó,hogy mire használható a gép.Alapesetben oktató-kiképző,bizonyos légirendészeti feladatokat tud ellátni.Felszereltségtől és harcászati kiképzetségtől függóen azonban a lehetőségei bővülnek.Adabszurdum megfelelő fegyverzettel akár még repülő pct eszközhordozó szerepet is elláthat.Vagy dronvadász szerepet.Persze,ha eszetlenül és felkészitettlenűl beküldjük célt repülni a Kub M3,Igla,Gepard,felkelő iomágyú tűzébe,akkor csak a hősi halott szerep jut néki
És így Tucano a végén annyiba kerül, mint egy használt Gripen C, hogy annak túlélőképességének közelében nincs, tűzereje semmi és egy 60 éves vadászgép jelenléte esetén fel sem száll.

A COIN nogo zóna és hazai társadalomszerkezetet nézve, anyám...
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 981
14 070
113
Még mindig a Grippen-ek (főleg a kétszemélyesek)szolid létszámnövelése melletti drónflottát tartom a hazai légierő legjobb és leghatékonyabb képességnövelésének.
Remélem az van jelentős részben az Aero Vodochdy megvásárlása mögött.

Egy jól kidolgozott alkalmazás esetén az ellenük való védekezés anyagi csődbe viszi az ellenfelet.
...vagy elérjük légicsapásokkal a kitűzött célokat!
Vagy így, vagy úgy, de teljes siker! (...a légtérben!)
Ezután pedig --ha lenne épkézláb szárazföldi képesség a díszszemle mennyiség helyett--, akkor meg tudna valósulni a valós és hatékony önvédelem.
...jaaa: nincs!
De lesz!
...jaaa: nem!
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 351
31 594
113
És így Tucano a végén annyiba kerül, mint egy használt Gripen C, hogy annak túlélőképességének közelében nincs, tűzereje semmi és egy 60 éves vadászgép jelenléte esetén fel sem száll.

A COIN nogo zóna és hazai társadalomszerkezetet nézve, anyám...
Menj be egy cigányfaluba este segélyosztás után.Mikor részegen dajdajoznak.Nem egy jó ötlet......
És KM-i viszonylatban feltételes módot használtam.Lehetséges a COINt?Igen.De most ez csak egy lehetőség.(különben Puzsérnak vannak jó kiszőlásai is.Egy ilyen volt a cigánykérdéssel kapcsolatban is,szerintem
-Vagy megoldjuk a cigányok integrálását a társadalomba,vagy ők fognak dezintegrálni minket.....)
Mintha azt irtam volna,hogy ki kéne számolni,megéri e.......Nem foglaltam állást,csak azt irtam,hogy lehetséges,
Jakérem,Krisztus koporsóját sem őrizték ingyen....
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
M

molnibalage

Guest
Menj be egy cigányfaluba este segélyosztás után.Mikor részegen dajdajoznak.Nem egy jó ötlet......
És KM-i viszonylatban feltételes módot használtam.Lehetséges a COINt?Igen.De most ez csak egy lehetőség.(különben Puzsérnak vannak jó kiszőlásai is.Egy ilyen volt a cigánykérdéssel kapcsolatban is,szerintem
-Vagy megoldjuk a cigányok integrálását a társadalomba,vagy ők fognak dezintegrálni minket.....)
Mintha azt irtam volna,hogy ki kéne számolni,megéri e.......Nem foglaltam állást,csak azt irtam,hogy lehetséges,
Jakérem,Krisztus koporsóját sem őrizték ingyen....
És ehhez szerinted Tucano kell?
Ne legyél már hülye...
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
18E cikk

 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 351
31 594
113
És ehhez szerinted Tucano kell?
Ne legyél már hülye...
Molni,azért tőled már elvárnám,hogy arra reagálj,amit irtam.
Ne legyél már hülye......
Irtam olyat,hogy vegyünk?Nem.Nem foglaltam állást.Mert technikailag ugyan lehetséges,de szerintem nem éri meg az árát.De ha mégis,akkor megéri.NEMTUDOM.
Maga a gép az aktuális viszonyoknak,és az ahoz illő felszereltség szerint technikailag és harcászatilag is alkalmas/alkalmassá tehető mind COIN,mind konvencionális harcra.Ennyit irtam.Meghogy COINtra ténylegesen gyakorlatban használták,és sikerrel.Ez meg tény.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 744
113
Ritka eset,de ezuttal jogos néked a 2pont.
Csak hozzávetőleges infó van az árakrol.De azok is azt mutatják,hogy valójában az új európai 4.generációs gépek nagyon drágák.
Drága kistafirungozni a Gripent-de ha diszszemlén kivűl tényleges harcban is akarod tudni használni,akkor szükséges.Megfelelő mennyiségű és minőségű felszerelés és fegyverzet nélkül a gép harcértéke csak elméleti.Gyakorlatilag fegyverzet nélkül értéktelen.
Már bocsáss meg, de ez sima porhintés. Árakat kérdeztem, ha már ilyen hozzáértő hozzászólásod volt, hiszen véleményt nyilvánítottál ebben a témában, de érdemben nem nyilatkoztál.
 
M

molnibalage

Guest
Molni,azért tőled már elvárnám,hogy arra reagálj,amit irtam.
Ne legyél már hülye......
Irtam olyat,hogy vegyünk?Nem.Nem foglaltam állást.Mert technikailag ugyan lehetséges,de szerintem nem éri meg az árát.De ha mégis,akkor megéri.NEMTUDOM.
Maga a gép az aktuális viszonyoknak,és az ahoz illő felszereltség szerint technikailag és harcászatilag is alkalmas/alkalmassá tehető mind COIN,mind konvencionális harcra.Ennyit irtam.Meghogy COINtra ténylegesen gyakorlatban használták,és sikerrel.Ez meg tény.
Arra reagálta. Egy rendvédelmi/rendőrségi feladatot mosol össze mással.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 424
120 887
113
Már bocsáss meg, de ez sima porhintés. Árakat kérdeztem, ha már ilyen hozzáértő hozzászólásod volt, hiszen véleményt nyilvánítottál ebben a témában, de érdemben nem nyilatkoztál.
Hát az US air force 94 millió dodós áron vették darabját az utolsó batchből. A Gripen e/f a beaziloknak 100-120 közt jön ki.
Külföldi vevőnek nem tudom mennyi lehet az f-35 ára.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Negan

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 351
31 594
113
Különben a COIN egy tág fogalom.Tamil Tigrisek spec Zlinekkel még légitámadásokat is csináltak.És ezzel jol feladták a leckét a sri lankai légierőnek.
Radf3ad596cc38c4e4f0d5363cc2fde24

Másutt meg a kés és a kisbalta jelenti a fegyverzetet.
Minden lehetőséget számba kell venni,és rangsorolni a veszélyességi foka szerint.Ezután lehet kidolgozni a leginkább valószinüsithető lehetőségekre összpontositva a szükséges védelmi intézkedéseket.De a legvalószinütlenebbre is kell lennie valami vészforgatókönyvnek a fiókban-sőt,még időnként aktualizálni is kellene azokat.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 351
31 594
113
Arra reagálta. Egy rendvédelmi/rendőrségi feladatot mosol össze mással.
Mert COIN helyzetben az össze is mosódik.Nézd meg az "algiri csatát".
De olvasgathatod az általam már ide a fórumba is belinkelt ékes magyar nyelvű szakirodalmat is.Kiss Álmos Péter,Forgács Gábor,Békési Márton,Respinger,stb mind foglalkoznak a kérdéssel.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 410
14 474
113
Mert COIN helyzetben az össze is mosódik.Nézd meg az "algiri csatát".
De olvasgathatod az általam már ide a fórumba is belinkelt ékes magyar nyelvű szakirodalmat is.Kiss Álmos Péter,Forgács Gábor,Békési Márton,Respinger,stb mind foglalkoznak a kérdéssel.
Én egy picit elvesztettem a fonalat.
Te most polgárháborút vízionálsz a roma és nemroma lakosság között, ahol a roma lakosság ellen bevetnék a légierő?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 562
46 609
113
Hát az US air force 94 millió dodós áron vették darabját az utolsó batchből. A Gripen e/f a beaziloknak 100-120 közt jön ki.
Külföldi vevőnek nem tudom mennyi lehet az f-35 ára.
Ne b@sszatok már fel! Még te is @krisss ? Azt értem, hogy @Negan -nek az a szokása, hogy homályos körülírásokkal sejtetve marhaságokat, általánosságokat írogat be, de nem menjünk már el ebbe az irányba! :mad:
Akkor tessék:
- Lengyelország 32db A 6,5 Mrd USD.
A szükséges minimális támogatással, egyetlen tartalék hajtóművel. 0 tech transferrel! Azaz 203M USD/db.
Hagy ne kelljen részleteznem, hogy a lengyelek milyen minimál konfigot rendeltek!
És persze nincs benne kétüléses gép sem!
- a finn HX programba (10 Mrd EUR keret) meg a Saab beajánlott 2 Globaleye-t (az emirátusoknak 1Mrd-ba volt a 2 gép) támogatással.
Valamint 52 Gripen E-t, valamint 12 F-et. Miközben még az sem biztos, hogy eléri az ajánlat a 10Mrd-os keretet, miközben saját gyártást, és helyi a adnának hozzá, valamint a kiírás tudtommal tarzalmazza a teljes fegyverzetet is!

Hja és még nem jutottunk el csak "beígért" 25.000-es repültóra költségig sem. (Most még valahol 35000 körül van)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 424
120 887
113
Ne b@sszatok már fel! Még te is @krisss ? Azt értem, hogy @Negan -nek az a szokása, hogy homályos körülírásokkal sejtetve marhaságokat, általánosságokat írogat be, de nem menjünk már el ebbe az irányba! :mad:
Akkor tessék:
- Lengyelország 32db A 6,5 Mrd USD.
A szükséges minimális támogatással, egyetlen tartalék hajtóművel. 0 tech transferrel! Azaz 203M USD/db.
Hagy ne kelljen részleteznem, hogy a lengyelek milyen minimál konfigot rendeltek!
És persze nincs benne kétüléses gép sem!
- a finn HX programba (10 Mrd EUR keret) meg a Saab beajánlott 2 Globaleye-t (az emirátusoknak 1Mrd-ba volt a 2 gép) támogatással.
Valamint 52 Gripen E-t, valamint 12 F-et. Miközben még az sem biztos, hogy eléri az ajánlat a 10Mrd-os keretet, miközben saját gyártást, és helyi a adnának hozzá, valamint a kiírás tudtommal tarzalmazza a teljes fegyverzetet is!

Hja és még nem jutottunk el csak "beígért" 25.000-es repültóra költségig sem. (Most még valahol 35000 körül van)
Arra voltam kíváncsi hogy utána néz-e :cool: .