1. Átállink mi a Románok nem.
a.) veszít Oo. Románia megkapja a Tiszáig a területeket " Moldávia és Beszarábia.
b.) nyer Oo. megkapjuk Erdélyt vagy annak egy részét.
2. Nem állunk át mi, a Románok azonban igen.
a.) veszít Oo. megkapjuk Erdélyt vagy annak egy részét (Párcium).
b.) nyer Oo. DE, mivel nyugat nem hülye, megfogják őket a Kárpátok vonalán, majd létrehoznak egy önálló Erdélyt illetve - ha ügyesek vagyunk - megkaphatjuk a Párciumot.
3. Átállnak a románok és mi is.
a.) nyer Oo.
a.a.) Minden határ marad a helyén
a.b.) létrehozza a független Moldáv és Erdély államot, Dobrudzsából korridort csinál.
b.) veszít Oo. Minden marad a régiben.
4. Nem áll át sem Mo, sem Románia.
a.) nyer Oo. Románia szétesik. Az oroszok a Kárpátokig mennek, így létrejön egy független Erdély. Létrehozzák a független Moldvát és a Dobrudzsai szláv korridort. Havasalföl pedig egy bábállam lesz.
b.) Veszít Oo. Románia megkapja Moldáviát. Beszarábiát nem mert azok az Ukránoké.
Kb. ez a helyzet, szerintem. Lehet választani.
Ha van is USA-Oo. paktum, nem hülye az USA hogy egy bizonytalan nem hivatalos szövetséges felé ne legyen védhető határa a nyugatnak.
Huntington nem véletlenül írta amit írt. De nem is értem, hogy miért nem vele vitázol. Egyébként az elméletébe simán belefér egy SZU 2. is, csak annak a határa nem az általad vizionált határ lenne, hanem a történelmi nyugati-ortodox kereszténység határa.
Mellékesen miből gondolod, hogy a te elméleted megalapozottabb, mint az amit az előbbi posztban vázoltam.
Leszarom Huntingtont. Nem érdekelnek az idealista elméletei. Amit Huntington írt, valójában véve nem mondott vele sokat. Nyilvánvaló, hogy most a globalizáció korában az országoknál nagyobb egységek, uniók stb. jutnak nagyobb szerephez, ezért elég biztonságos tét volt a részéről azt feltételezni, hogy ha jövőben nem országok, akkor mondjuk kultúrkörök, civilizációk fognak nagyobb egységeket alkotni egymást ellen. Ez egy olyan feltételezés, "felismerés" volt Huntington részéről, amely majdhogynem evidencia, semmi ész nem kell egy ilyen elmélethez. Nem kockáztatott ezzel a kijelentéssel sokat, mert mindenki, aki kicsit nem hülye, az 8 általánossal is hasonló felismerésre juthat.
A gond ott van, hogy az ilyen színtiszta elméletek, minthogy pontosan ugyannott lesznek az uniók, érdekszférák stb. határai, mint ahol a kultúrkörök, civilizációk határai vannak, végtelenül naívak, mert nem vesznek figyelembe pl. gazdasági és katonai szempontokat.
Részedről pedig ezt a Huntington imádatot úgy értekelem, hogy biztos lóra szeretnél fogadni, mert így nagy névre tudsz hivatkozni, amikor a saját álláspontodat hirdeted. Engem meg nem érdekelnek a nagy nevek. Ezek az emeberek, úgymint Fukuyama, meg Huntington, olyan semmi, nulla, zéró kijelentésekért, "felfedezésekért" kapnak világhírnevet, amelyet, mondom, egy 8 általánost végezett is ki tudna találni. Végletekig leegyszerűsített mindkettő: egyik szerint "végetért" a történelem :/ a másik szerint meg pontosan ott fognak húzódni a határok, ahol a civilizációk... holott az utóbbit már az a gyakorlati tény is ezerszer cáfolta, hogy most sem az etnikai határok mentén húzódnak az államhatárok.
De semmi baj, bújj a Hungtington név mögé, biztos lóra fogadsz, mindig van kire visszahivatkoznod, ha érvelned kell.