[HUN] KF41 Lynx / Hiúz

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
ezt a hozzászólásod megoszthatom máshol?

mert érdekel olyanok véelménye, aki nem néznek fel ide, mert fárasztónak találnák a vad ötleteiteket.

Igen, ez volt a lényege. Nyugodtan megoszthatod bárhol. Nem szakértői véleményt akartam adni, még ha jó magam a Honvédség legnagyobb és legbüszkébb alakulatánál szolgálok. A Fotel Huszár Hadosztálynál.
80%-ban csupán a több száz oldalon keresztül elhangzott vitákat foglaltam össze, ahogy nekem lejött. Még ha úgy látom, hogy pár témában a konszenzus mai napig nem alakult ki. És igen, lesznek topicok, ahol direkt nagyon korlátos vagy semmi hsz-em sem lesz, mert vannak örök üdvös vitapontok, amiken napi több oldalt vitatkoztok, de... igyekszem majd másra is időt szánni az életemből.

MÁS TÉMA:

Most ez ijesztően furcsán fog hangzani, de a három reagos írásomból ki maradt valami, amire kíváncsi vagyok, de szimplán elfelejtettem.
A Leo2-re 3 folyóméter van megadva magasságnak. A Lynxre 300 milliméterrel nagyobb. Direkt összehasonlítottam őket, mert azt gondoltam, hogy a tervezésnél figyelembe vették a nagy tesóval való közös alkalmazhatóságot. Viszont ez teljesen sík területen azt jelenti, hogy a gyengébb páncélú hamarabb fog "látszani".
Ez kicsit aggaszt, még ha valós harci helyzetben gyanúsan nem azt jelenti, hogy 100%-ban az IFV-t fogják tudni becélozni elsőként. 80%-ban egy erdő mögül az élen haladó tank lesz az, aki első harcérintkezésbe kerül az ellenséggel, illetve a legtöbb terepfedezék esetén nem egy kis magasságkülönbség fog dönteni. (Illetve a drónok általi felderítésnél is jóval kisebb a szerepe.)
A Dunántúli dombokon pont nem érdekes, ott az éle haladó jármű fog először kibukkanni a gerinc mögül. A Nyírség szintén ilyen. Nagykunságnál már mondjuk inkább jellemzőbb nagyobb területen is a csupán 1-2 méteres szintkülönbség. (Hortobágy legmagasabb és legalacsonyabb pontja között aszem 1 méternél valamivel több van, az összes hely e közé a két szélsőérték közé esik.)

Jaja, miért Leopard 2-őt vettünk, miért nem 1-est mi? Hát ezzel felborítottuk az egyensúlyt. :D Minek nekünk modern fegyverzet és páncél és elektronika és lőszer ugye? És az a helyzet, hogy veled ellentétben ettől még nem örülnék ha a romulánok vennének 300 Abrams-t, mert lehet, hogy a fejedben ez hiba lenne, de a nagy fogyasztáson és persze az amcsi kitettségen túl ez azt jelenetené, hogy van 300 jó hk-juk.

Azért szeretném, ha nem szakadnánk el a valóságtól! A Leopárd2 egyáltalán nem kiugró beszerzés, amivel megelőztük volna a nyugatiakat is fegyverkezésben. Konkrétan a nagy cicák a kor szintje, amit az Elba szerencsésebb partján már 30 éve használnak. (Fejlesztik a franciák és a németek már egy jó ideje a Leo3-at, 20 év múlva nekünk sem fog ártani ott is a nagyobb kaliber. Osztrákoknál a megvásárolt mennyiség aszem 60%-a három évtized alatt már nem járóképes. 20 év múlva ez a típus lesz a mai T-72-es, csupán a térségünkben történelmi okokból mostanában kezd megjelenni.)
Szóval az azért elég erős túlzás, mikor valaki azt állítja, hogy nagy cicák helyett... egy másik topicban vég nélkül vitatkoztok azon, hogy 50-es évek technológiáját veted fel beszerezni, vagy a jelen kor technológiai szintjét.

Ha a Románok be akarnak szerezni 300 Abramset, akkor nem tőlünk fognak engedélyt kérni. De ennek ára van, ára lesz. És ezért az árért Caut is lelőtték már a történelmük során.

Az oroszok szereljék le a 100 mm-es ágyút a BMP-3-ról a 30 mm mellől, mert ők is 30 mm-el terveznek és nem akarnak semmi mást. :D

Valamiért gonosz vagyok és azt gyanítom, hogy az a 100 milis ágyús verzió nem sok katonát szállít. Leginkább semennyit. Csupán tudatosan csúsztatsz ismét. És ha jól sejtem, egy önjáró tüzérségre átalakított verziót hasonlítasz össze egy IFV-vel. (Mert a matek szerint nem sok lőszer férne bele abba a toronyba. Plusz igen meglepő katonai doktrína lenne, hogy bevinnék a frontvonalba a csövet robbanóanyaggal és bakával megpakolva, kellő páncélvédelem nélkül.)

_________
Szóval újra lehet nyitni a 30 vs. 35 milis vitát, csak én nem látom ennek sok értelmét. Főleg egy olyan ponton, ahol már megszületett a döntés. És én beszerzem magamnak a cián kapszulát, hogy ha ez az elkövetkezendő 20 évre nem szolgálná ki az igényeinket, akkor kardba dőlhessek. Két tábor maradt, egyik részről horribilis pénzeket látnak egy amúgy is én inkább azt remélem, hogy bekövetkező nagyobb felújítástól. Igen, én meg a másik tábor vagyok, aki szerint nem ma kell 40 évre kipipálni a fejlesztést és amúgy megkérdezném, hogy miért nem kértünk védelmet az AT-AT-ok ellen? Az élettartalmuk végén már azok ellen fog kelleni a Lynxek, sokkal olcsóbb lenne már most megoldani a problémát.
Hogy amikor majd valaki meglépi, hogy kifejleszti, ne akkor kelljen már vakarni a fejünket!
(Plusz a Honvédségben meg csupa túlfizetett hülyék ülnek és a minisztériummal együtt sem tudnak utána járni, hogy már létezik a 35-ös és az milyen jó! Meg csak a fórumon utólag hallanak arról, hogy az oroszok már szerelik fel a sokkal nagyobb kalibert. Ja, nem! Ők meg csupán nem mernek nagyot lépni, és kizárólag a csapatlégvédelemre szánt verziókat látják el ilyenekkel, amikből meg mi is valszeg a 35-öst fogjuk venni. Már a Putyin is meghülyült!)
 
  • Tetszik
Reactions: szzsolt81

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 500
18 618
113
Igen, ez volt a lényege. Nyugodtan megoszthatod bárhol. Nem szakértői véleményt akartam adni, még ha jó magam a Honvédség legnagyobb és legbüszkébb alakulatánál szolgálok. A Fotel Huszár Hadosztálynál.
80%-ban csupán a több száz oldalon keresztül elhangzott vitákat foglaltam össze, ahogy nekem lejött. Még ha úgy látom, hogy pár témában a konszenzus mai napig nem alakult ki. És igen, lesznek topicok, ahol direkt nagyon korlátos vagy semmi hsz-em sem lesz, mert vannak örök üdvös vitapontok, amiken napi több oldalt vitatkoztok, de... igyekszem majd másra is időt szánni az életemből.

MÁS TÉMA:

Most ez ijesztően furcsán fog hangzani, de a három reagos írásomból ki maradt valami, amire kíváncsi vagyok, de szimplán elfelejtettem.
A Leo2-re 3 folyóméter van megadva magasságnak. A Lynxre 300 milliméterrel nagyobb. Direkt összehasonlítottam őket, mert azt gondoltam, hogy a tervezésnél figyelembe vették a nagy tesóval való közös alkalmazhatóságot. Viszont ez teljesen sík területen azt jelenti, hogy a gyengébb páncélú hamarabb fog "látszani".
Ez kicsit aggaszt, még ha valós harci helyzetben gyanúsan nem azt jelenti, hogy 100%-ban az IFV-t fogják tudni becélozni elsőként. 80%-ban egy erdő mögül az élen haladó tank lesz az, aki első harcérintkezésbe kerül az ellenséggel, illetve a legtöbb terepfedezék esetén nem egy kis magasságkülönbség fog dönteni. (Illetve a drónok általi felderítésnél is jóval kisebb a szerepe.)
A Dunántúli dombokon pont nem érdekes, ott az éle haladó jármű fog először kibukkanni a gerinc mögül. A Nyírség szintén ilyen. Nagykunságnál már mondjuk inkább jellemzőbb nagyobb területen is a csupán 1-2 méteres szintkülönbség. (Hortobágy legmagasabb és legalacsonyabb pontja között aszem 1 méternél valamivel több van, az összes hely e közé a két szélsőérték közé esik.)



Azért szeretném, ha nem szakadnánk el a valóságtól! A Leopárd2 egyáltalán nem kiugró beszerzés, amivel megelőztük volna a nyugatiakat is fegyverkezésben. Konkrétan a nagy cicák a kor szintje, amit az Elba szerencsésebb partján már 30 éve használnak. (Fejlesztik a franciák és a németek már egy jó ideje a Leo3-at, 20 év múlva nekünk sem fog ártani ott is a nagyobb kaliber. Osztrákoknál a megvásárolt mennyiség aszem 60%-a három évtized alatt már nem járóképes. 20 év múlva ez a típus lesz a mai T-72-es, csupán a térségünkben történelmi okokból mostanában kezd megjelenni.)
Szóval az azért elég erős túlzás, mikor valaki azt állítja, hogy nagy cicák helyett... egy másik topicban vég nélkül vitatkoztok azon, hogy 50-es évek technológiáját veted fel beszerezni, vagy a jelen kor technológiai szintjét.

Ha a Románok be akarnak szerezni 300 Abramset, akkor nem tőlünk fognak engedélyt kérni. De ennek ára van, ára lesz. És ezért az árért Caut is lelőtték már a történelmük során.



Valamiért gonosz vagyok és azt gyanítom, hogy az a 100 milis ágyús verzió nem sok katonát szállít. Leginkább semennyit. Csupán tudatosan csúsztatsz ismét. És ha jól sejtem, egy önjáró tüzérségre átalakított verziót hasonlítasz össze egy IFV-vel. (Mert a matek szerint nem sok lőszer férne bele abba a toronyba. Plusz igen meglepő katonai doktrína lenne, hogy bevinnék a frontvonalba a csövet robbanóanyaggal és bakával megpakolva, kellő páncélvédelem nélkül.)

_________
Szóval újra lehet nyitni a 30 vs. 35 milis vitát, csak én nem látom ennek sok értelmét. Főleg egy olyan ponton, ahol már megszületett a döntés. És én beszerzem magamnak a cián kapszulát, hogy ha ez az elkövetkezendő 20 évre nem szolgálná ki az igényeinket, akkor kardba dőlhessek. Két tábor maradt, egyik részről horribilis pénzeket látnak egy amúgy is én inkább azt remélem, hogy bekövetkező nagyobb felújítástól. Igen, én meg a másik tábor vagyok, aki szerint nem ma kell 40 évre kipipálni a fejlesztést és amúgy megkérdezném, hogy miért nem kértünk védelmet az AT-AT-ok ellen? Az élettartalmuk végén már azok ellen fog kelleni a Lynxek, sokkal olcsóbb lenne már most megoldani a problémát.
Hogy amikor majd valaki meglépi, hogy kifejleszti, ne akkor kelljen már vakarni a fejünket!
(Plusz a Honvédségben meg csupa túlfizetett hülyék ülnek és a minisztériummal együtt sem tudnak utána járni, hogy már létezik a 35-ös és az milyen jó! Meg csak a fórumon utólag hallanak arról, hogy az oroszok már szerelik fel a sokkal nagyobb kalibert. Ja, nem! Ők meg csupán nem mernek nagyot lépni, és kizárólag a csapatlégvédelemre szánt verziókat látják el ilyenekkel, amikből meg mi is valszeg a 35-öst fogjuk venni. Már a Putyin is meghülyült!)
Sikeresen kinyitottad Pandora szelencéjét!
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 834
35 404
113
Igen, ez volt a lényege. Nyugodtan megoszthatod bárhol. Nem szakértői véleményt akartam adni, még ha jó magam a Honvédség legnagyobb és legbüszkébb alakulatánál szolgálok. A Fotel Huszár Hadosztálynál.
80%-ban csupán a több száz oldalon keresztül elhangzott vitákat foglaltam össze, ahogy nekem lejött. Még ha úgy látom, hogy pár témában a konszenzus mai napig nem alakult ki. És igen, lesznek topicok, ahol direkt nagyon korlátos vagy semmi hsz-em sem lesz, mert vannak örök üdvös vitapontok, amiken napi több oldalt vitatkoztok, de... igyekszem majd másra is időt szánni az életemből.

MÁS TÉMA:

Most ez ijesztően furcsán fog hangzani, de a három reagos írásomból ki maradt valami, amire kíváncsi vagyok, de szimplán elfelejtettem.
A Leo2-re 3 folyóméter van megadva magasságnak. A Lynxre 300 milliméterrel nagyobb. Direkt összehasonlítottam őket, mert azt gondoltam, hogy a tervezésnél figyelembe vették a nagy tesóval való közös alkalmazhatóságot. Viszont ez teljesen sík területen azt jelenti, hogy a gyengébb páncélú hamarabb fog "látszani".
Ez kicsit aggaszt, még ha valós harci helyzetben gyanúsan nem azt jelenti, hogy 100%-ban az IFV-t fogják tudni becélozni elsőként. 80%-ban egy erdő mögül az élen haladó tank lesz az, aki első harcérintkezésbe kerül az ellenséggel, illetve a legtöbb terepfedezék esetén nem egy kis magasságkülönbség fog dönteni. (Illetve a drónok általi felderítésnél is jóval kisebb a szerepe.)
A Dunántúli dombokon pont nem érdekes, ott az éle haladó jármű fog először kibukkanni a gerinc mögül. A Nyírség szintén ilyen. Nagykunságnál már mondjuk inkább jellemzőbb nagyobb területen is a csupán 1-2 méteres szintkülönbség. (Hortobágy legmagasabb és legalacsonyabb pontja között aszem 1 méternél valamivel több van, az összes hely e közé a két szélsőérték közé esik.)



Azért szeretném, ha nem szakadnánk el a valóságtól! A Leopárd2 egyáltalán nem kiugró beszerzés, amivel megelőztük volna a nyugatiakat is fegyverkezésben. Konkrétan a nagy cicák a kor szintje, amit az Elba szerencsésebb partján már 30 éve használnak. (Fejlesztik a franciák és a németek már egy jó ideje a Leo3-at, 20 év múlva nekünk sem fog ártani ott is a nagyobb kaliber. Osztrákoknál a megvásárolt mennyiség aszem 60%-a három évtized alatt már nem járóképes. 20 év múlva ez a típus lesz a mai T-72-es, csupán a térségünkben történelmi okokból mostanában kezd megjelenni.)
Szóval az azért elég erős túlzás, mikor valaki azt állítja, hogy nagy cicák helyett... egy másik topicban vég nélkül vitatkoztok azon, hogy 50-es évek technológiáját veted fel beszerezni, vagy a jelen kor technológiai szintjét.

Ha a Románok be akarnak szerezni 300 Abramset, akkor nem tőlünk fognak engedélyt kérni. De ennek ára van, ára lesz. És ezért az árért Caut is lelőtték már a történelmük során.



Valamiért gonosz vagyok és azt gyanítom, hogy az a 100 milis ágyús verzió nem sok katonát szállít. Leginkább semennyit. Csupán tudatosan csúsztatsz ismét. És ha jól sejtem, egy önjáró tüzérségre átalakított verziót hasonlítasz össze egy IFV-vel. (Mert a matek szerint nem sok lőszer férne bele abba a toronyba. Plusz igen meglepő katonai doktrína lenne, hogy bevinnék a frontvonalba a csövet robbanóanyaggal és bakával megpakolva, kellő páncélvédelem nélkül.)

_________
Szóval újra lehet nyitni a 30 vs. 35 milis vitát, csak én nem látom ennek sok értelmét. Főleg egy olyan ponton, ahol már megszületett a döntés. És én beszerzem magamnak a cián kapszulát, hogy ha ez az elkövetkezendő 20 évre nem szolgálná ki az igényeinket, akkor kardba dőlhessek. Két tábor maradt, egyik részről horribilis pénzeket látnak egy amúgy is én inkább azt remélem, hogy bekövetkező nagyobb felújítástól. Igen, én meg a másik tábor vagyok, aki szerint nem ma kell 40 évre kipipálni a fejlesztést és amúgy megkérdezném, hogy miért nem kértünk védelmet az AT-AT-ok ellen? Az élettartalmuk végén már azok ellen fog kelleni a Lynxek, sokkal olcsóbb lenne már most megoldani a problémát.
Hogy amikor majd valaki meglépi, hogy kifejleszti, ne akkor kelljen már vakarni a fejünket!
(Plusz a Honvédségben meg csupa túlfizetett hülyék ülnek és a minisztériummal együtt sem tudnak utána járni, hogy már létezik a 35-ös és az milyen jó! Meg csak a fórumon utólag hallanak arról, hogy az oroszok már szerelik fel a sokkal nagyobb kalibert. Ja, nem! Ők meg csupán nem mernek nagyot lépni, és kizárólag a csapatlégvédelemre szánt verziókat látják el ilyenekkel, amikből meg mi is valszeg a 35-öst fogjuk venni. Már a Putyin is meghülyült!)
A bmp3 igenis szállít csapatot, 7 főt tud vinni + a 3 fős legénység.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 466
23 994
113
Az oroszok szereljék le a 100 mm-es ágyút a BMP-3-ról a 30 mm mellől, mert ők is 30 mm-el terveznek és nem akarnak semmi mást.
Alapvetően egyetértek, de az orosz 100mm-es ágyú legnagyobb előnye, hogy képes a bastion atgm kilövésére, magához az ágyúhoz nincs páncéltörő lőszer, csak HEF lőszer, mivel nagy nyomású gyors lőszerek kilövésére alkalmatlan, a legújabb 3UOF19-es lőszer a maga 355m/s-os sebességével majdnem ki is maxolt mindent amit az ágyú tud.
 

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 921
7 626
113
És megint előjön benne a 209 mint darabszám.... "The 209 new Lynx infantry fighting..."

Mondjuk szerintem azért mert 209 lesz lynx és még 9 nem lynx de jármű pl a buffalok , így jön ki a 218 járműre szóló szerződés ( ugye a buffalok az első adaggal jönnek németből )


amúgy nem lepődnék meg ha a plusz ezer milliárdba ott van a 35-ös ágyú , főleg a Oerlikon 35-ösök bejelentése után , és emiatt rádöbbentek hogy mostmár jobban megérni ha csak 35-ös lőszert tartanánk ezekhez
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Alapvetően egyetértek, de az orosz 100mm-es ágyú legnagyobb előnye, hogy képes a bastion atgm kilövésére, magához az ágyúhoz nincs páncéltörő lőszer, csak HEF lőszer, mivel nagy nyomású gyors lőszerek kilövésére alkalmatlan, a legújabb 3UOF19-es lőszer a maga 355m/s-os sebességével majdnem ki is maxolt mindent amit az ágyú tud.
Nem is hk csatában kell elsősorban érvényesülnie, hanem a hk tüzérségi támogató szerepet magában megoldania gyalogság ellen. Pont az a HEF lőszer a legnagyobb előnye, az, hogy önvédelemre van ATGM hozzá, csak pluszt jelent, illetve szükséges képességet. A BMP-3 azért így elég sokoldalú járgány.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Most ez ijesztően furcsán fog hangzani, de a három reagos írásomból ki maradt valami, amire kíváncsi vagyok, de szimplán elfelejtettem.
A Leo2-re 3 folyóméter van megadva magasságnak. A Lynxre 300 milliméterrel nagyobb. Direkt összehasonlítottam őket, mert azt gondoltam, hogy a tervezésnél figyelembe vették a nagy tesóval való közös alkalmazhatóságot. Viszont ez teljesen sík területen azt jelenti, hogy a gyengébb páncélú hamarabb fog "látszani".
Ez kicsit aggaszt, még ha valós harci helyzetben gyanúsan nem azt jelenti, hogy 100%-ban az IFV-t fogják tudni becélozni elsőként. 80%-ban egy erdő mögül az élen haladó tank lesz az, aki első harcérintkezésbe kerül az ellenséggel, illetve a legtöbb terepfedezék esetén nem egy kis magasságkülönbség fog dönteni. (Illetve a drónok általi felderítésnél is jóval kisebb a szerepe.)
A Dunántúli dombokon pont nem érdekes, ott az éle haladó jármű fog először kibukkanni a gerinc mögül. A Nyírség szintén ilyen. Nagykunságnál már mondjuk inkább jellemzőbb nagyobb területen is a csupán 1-2 méteres szintkülönbség. (Hortobágy legmagasabb és legalacsonyabb pontja között aszem 1 méternél valamivel több van, az összes hely e közé a két szélsőérték közé esik.)
A Leo 2 magassága a kiugró szenzorokkal 3 méter, nem nagy látnivaló. Az alap A4 magassága földtől a torony tetejéig:
Kampfpanzer-Leopard-2-Serienstand-November-1978-Abmessungen.jpg


Az A7 verzióban erre jön még a tető kiegészítő páncélcsomagja, azzal a magassága 2,64 méter. Persze plusz a kilógó szenzorok. Persze ez azt jelenti, hogy a Lynx még hamarabb kibukik a takarásból, de ez gyakorlatilag az összes újabb nagy hombár eszköznél így van. Lesz ahol ez előnyt jelent majd, lesz ahol hátrányt.
Azért szeretném, ha nem szakadnánk el a valóságtól! A Leopárd2 egyáltalán nem kiugró beszerzés, amivel megelőztük volna a nyugatiakat is fegyverkezésben. Konkrétan a nagy cicák a kor szintje, amit az Elba szerencsésebb partján már 30 éve használnak. (Fejlesztik a franciák és a németek már egy jó ideje a Leo3-at, 20 év múlva nekünk sem fog ártani ott is a nagyobb kaliber. Osztrákoknál a megvásárolt mennyiség aszem 60%-a három évtized alatt már nem járóképes. 20 év múlva ez a típus lesz a mai T-72-es, csupán a térségünkben történelmi okokból mostanában kezd megjelenni.)
Szóval az azért elég erős túlzás, mikor valaki azt állítja, hogy nagy cicák helyett... egy másik topicban vég nélkül vitatkoztok azon, hogy 50-es évek technológiáját veted fel beszerezni, vagy a jelen kor technológiai szintjét.

Ha a Románok be akarnak szerezni 300 Abramset, akkor nem tőlünk fognak engedélyt kérni. De ennek ára van, ára lesz. És ezért az árért Caut is lelőtték már a történelmük során.
A Leopard 2a7+ egy kiugró beszerzés, nem elszakadva a valóságtól. Vagy tudsz a következő 20 évben újabban, jobbat, többet tudót venni a nyugati féltekén? A fejlesztés a Leo3/EMBT területén még nagyjából sehol nem tart. Mégcsak csiszolódik össze a KNDS, futtatnak projekteket, igyekeznek kitolni az RM-et a buliból. Ez a tank még csak fikció. A projekt is még csak fikció. Nyugaton három alkalommal próbáltak meg közösen harckocsit fejleszteni, mindháromszor szétesett az együttműködés és x éves csúszásokkal szült megának mindenki megfelelő hk-t.

Másik topikban is ki szokott fejtődni, hogy további nagy cica beszerzés esetén könnyes szemmel elengedem a T-72-őt(bár az alvázakat még akkor is sajnálnám). A vég nélküli viták végtelen alapja pedig, hogy egy modernizált eszköz végső soron a páncélzatot leszámítva képes elérni a legmodernebb eszközök leküzdéséhez szükséges képességeket és a páncélzat is megtolható ettől függetlenül általánosan vagy specifikusan. Beszerezni eszem ágában sincs 50-es évekbeli felszerelést, 70-80-as évekbelit viszont modernizálva alkalmaznék, vagy letárolnék, mert van.
Valamiért gonosz vagyok és azt gyanítom, hogy az a 100 milis ágyús verzió nem sok katonát szállít. Leginkább semennyit. Csupán tudatosan csúsztatsz ismét. És ha jól sejtem, egy önjáró tüzérségre átalakított verziót hasonlítasz össze egy IFV-vel. (Mert a matek szerint nem sok lőszer férne bele abba a toronyba. Plusz igen meglepő katonai doktrína lenne, hogy bevinnék a frontvonalba a csövet robbanóanyaggal és bakával megpakolva, kellő páncélvédelem nélkül.)
Elég lett volna ha beütöd a google-ba, hogy BMP-3 és utánanézel, mielőtt beleállsz ebbe. Lejjebb idéztem @Nemerson -t, aki segített neked ebben. Az oroszok a 30 mm-es fegyvereket a BMP-T tapasztalatain is alapulva használhatónak, de nem elég hatékonynak ítélték. Lehet vele operálni, általános eszköznek jó, de van jobb. A BMP-3 tervezésekor felmerült bennük, hogy a gépágyús képesség mellett a tüzérségi feladatok megoldása is jól jönne, így raktak bele egy alacsony nyomású 100 mm-es ágyút:

A bmp3 igenis szállít csapatot, 7 főt tud vinni + a 3 fős legénység.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 091
113
Igen, ez volt a lényege. Nyugodtan megoszthatod bárhol. Nem szakértői véleményt akartam adni, még ha jó magam a Honvédség legnagyobb és legbüszkébb alakulatánál szolgálok. A Fotel Huszár Hadosztálynál.
80%-ban csupán a több száz oldalon keresztül elhangzott vitákat foglaltam össze, ahogy nekem lejött. Még ha úgy látom, hogy pár témában a konszenzus mai napig nem alakult ki. És igen, lesznek topicok, ahol direkt nagyon korlátos vagy semmi hsz-em sem lesz, mert vannak örök üdvös vitapontok, amiken napi több oldalt vitatkoztok, de... igyekszem majd másra is időt szánni az életemből.
A Fotel Huszár Hadosztály tagjai nevében azért megkérnélek, hogy mielőtt csúsztatással vádolsz bárkit is, előtte az adott témában magad tájékozódj. Örülök, hogy volt energiád átolvasni a többszáz oldalnyi vitákat, ha érdeklődsz eziránt, nem haszontalan. A Lynxhez visszatérve abban foglalhatjuk össze, hogy 30 mm nagyobb tűzgyorsaság, rövidebb hatótáv, több lőszer, kisebb átütés az AP lőszerrel, 35 mm, kisebb tűzgyorsaság, nagyobb hatótáv, kevesebb lőszer, nagyobb átütés AP lőszerrel. Az AHEAD vagy azzal egyenértékű többcélú programozható lőszer tekintetében esélyesen hasonló eredmények születhetnek, hiszen több vagy kevesebb lövéssel, de kisebb vagy nagyobb töltetű lövedékkel számolhatunk adott területen, ugyanakkor a lőtáv tekintetében a 35-ösnek előnye van.

A járműben ülők elsődleges védelme pedig a távolság. Minél messzebről képesek operálni, annál nagyobb biztonságban vannak. Ezzel szembeállítottad, hogyha nagyon egyszerűen akarom megfogalmazni, hogy mit fognak szólni ehhez a szomszédok.
 
H

Hummen23

Guest
Mondjuk szerintem azért mert 209 lesz lynx és még 9 nem lynx de jármű pl a buffalok , így jön ki a 218 járműre szóló szerződés ( ugye a buffalok az első adaggal jönnek németből )


amúgy nem lepődnék meg ha a plusz ezer milliárdba ott van a 35-ös ágyú , főleg a Oerlikon 35-ösök bejelentése után , és emiatt rádöbbentek hogy mostmár jobban megérni ha csak 35-ös lőszert tartanánk ezekhez
Vagy +33 lynx ifv. Eddig 176 ifv-ről/lance 2 toronyról volt szó.
Akkor az már elegendő volna 4 zászlóaljra, vagyis 2 dandárra.
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 081
31 019
113
Vagy +33 lynx ifv. Eddig 176 ifv-ről/lance 2 toronyról volt szó.
Akkor az már elegendő volna 4 zászlóaljra, vagyis 2 dandárra.
Még mindig nem láttunk egy kosza hadrendi táblát sem,de magam részéről az 1zl hk + 2 zl gl szervezetű dd-t qrva karcsúnak tartom.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 921
7 626
113
Vagy +33 lynx ifv. Eddig 176 ifv-ről/lance 2 toronyról volt szó.
Akkor az már elegendő volna 4 zászlóaljra, vagyis 2 dandárra.
nem hiszem , valahol lett megemlítve hogy 2x44 megy tatára , így marad még 88 a 176-ból szóval valszeg még 2x44 máshova , hova menne még 33 ifv ? tartalék ? de az már volt az eredeti árban is mint tartalék alkatrész
 
H

Hummen23

Guest
Viszont lesz 8x8 gyártás is. Jelenleg van/lesz 2 lövész zászlóalj tatán, 2 hódmezőn, 1 debrecenben.
Lynxből megy 2 tatára, 2 mondjuk hódmezőre.
8x8-ból fejlesztünk/gyártunk 44 db-t összesen?
Csak úgy látom értelmét, ha további lövész zászlóaljakat hoznak létre.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 703
6 480
113
Viszont lesz 8x8 gyártás is. Jelenleg van/lesz 2 lövész zászlóalj tatán, 2 hódmezőn, 1 debrecenben.
Lynxből megy 2 tatára, 2 mondjuk hódmezőre.
8x8-ból fejlesztünk/gyártunk 44 db-t összesen?
Csak úgy látom értelmét, ha további lövész zászlóaljakat hoznak létre.
8x8 nem csak apc lehet amúgy , ebbe a hány zlj van hol meg ne menjünk bele, kis türelmet
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 703
6 480
113
Nem, lehet teherautó, kamion, görkorcsolya is.
De Maróth elmondta, hogy boxerből fejlesztik, ezért merem feltételezni.
Miért ne menjünk bele?
akkor máshogy fogalmazok, nem csak lövészt szállílthat egy 8x8-as, azért írom mert úgy írtad mintha 44 darab apc konfigot akarnánk gyártani, másra is lehet használni más konfigban, innentől meg butaság az új zljak felállítása kijelentése
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 921
7 626
113
akkor máshogy fogalmazok, nem csak lövészt szállílthat egy 8x8-as, azért írom mert úgy írtad mintha 44 darab apc konfigot akarnánk gyártani, másra is lehet használni más konfigban, innentől meg butaság az új zljak felállítása kijelentése
true , pont most rakták be a 8x8 hun-ba a dron szálítótós boxer fejlesztésést , mint lehetséges produkt irány
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus