[HUN] Haderőszervezés és haderőalkalmazás elmélete

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Én meg hiszek egy tüzér tisztnek.
Tévedésben vagy! Félre érted.
Egy 40 rakétás sorozat nem csapódhat EGY focipályán!
Mit nem értesz azon, hogy terület tűz?
30-40-kmre? 100 m?
A tüzér ezredes tollából beraktak, hogy hosszirányban a hatótáv kétharmadán
1 KM a szórás!
Akkor, hogy lősz 100x100 m-t hagyományos lövedékkel?
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Nem hiszem, hogy az iranyitatlan rakétával a 40 rakéta egy focipályán csapódik.
Az nagy baj lenne. Szerintem EGY rakéta kb. egy focipályányi területen okoz sérülést repeszeivel a nyíltan elhelyezkedő élő erőnek.
Én 30 M sugarú kört találtam a neten, de legyen.
Egy focipálya, egy rakéta. A szórás meg lőtávval aranyos, ezen is el lehet gondolkodni.
Kicsit bonyolultabb. Nyilván nem fog mind, max. lőtávon. A szórás egy a lőirányban nyújtott ellipszis (nem kör), mert az oldalirányú hatások kisebb befolyással bírnak, mint a hosszirányúak. A célpontra kilőtt lővedékek 50%-a csapódik a céltól olyan távolságra, ahol még kifejtheti a hatását. Speciel a Grad rakétájának nem tudom pontosan, de a 122 mm-s gránátoknak 50m-t állapítottak meg (legalábbis össztűznél a robbanópontok távolságánál ezzel kell számolni. Ha ezt figyelembe veszed, akkor egy Grad tényleg letarol egy kb focipályányi területet. Nyílván függg a lőtávtól ez is.

MOZGÓ PÁNCÉLOSOK-ra!
Sok sikert!
Azért elég nagy területet foglalnak, akár szétbontakozva, akár menetoszlopban, tehát nem pontcél. Ősidők óta lőnek ilyenre. A mozgó zárótüzekenél a tűzmegnyitási terepszakaszokat is a cél haladásái sebességének függvényében helyezik át. Nem biztos, hogy a terep lehetővé teszi a gyors kitérést, valamint az egész alegység gépeit irányítani kellenne a manőverben.
Sok sikert!

6. Vagy bemérik az új TÁS pontos helyét, alapirányt, vizszintest állítanak. Vagy betáplálják a Glonassz koordinátákat a rakétákba.
Amit mindezen idők figyelembevételével egy csoda törzs prekob módjára megálmodott:
Nem a tűzszakaszok mérik be az állásaikat, hanem az önbemérő csoport, ami teljesen függetlenül dolgozhat a TÁS körletben. Ők állapítják meg a beirányzáshos az irányszögeket, kitűzik az alapirányt stb. A harcigépeknek/lövegeknek "csak" be kell hajtani és beállni alapirányba, azt beirányozni, párhuzamosítani stb. Az új rendszerek ezt végzik el automatikusan, tehát nem kell a bemérő csoport (ha minden működik), gyorsabb az irányzás...
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
Kicsit bonyolultabb. Nyilván nem fog mind, max. lőtávon. A szórás egy a lőirányban nyújtott ellipszis (nem kör), mert az oldalirányú hatások kisebb befolyással bírnak, mint a hosszirányúak. A célpontra kilőtt lővedékek 50%-a csapódik a céltól olyan távolságra, ahol még kifejtheti a hatását. Speciel a Grad rakétájának nem tudom pontosan, de a 122 mm-s gránátoknak 50m-t állapítottak meg (legalábbis össztűznél a robbanópontok távolságánál ezzel kell számolni. Ha ezt figyelembe veszed, akkor egy Grad tényleg letarol egy kb focipályányi területet. Nyílván függg a lőtávtól ez is.


Azért elég nagy területet foglalnak, akár szétbontakozva, akár menetoszlopban, tehát nem pontcél. Ősidők óta lőnek ilyenre. A mozgó zárótüzekenél a tűzmegnyitási terepszakaszokat is a cél haladásái sebességének függvényében helyezik át. Nem biztos, hogy a terep lehetővé teszi a gyors kitérést, valamint az egész alegység gépeit irányítani kellenne a manőverben.
Sok sikert!


Nem a tűzszakaszok mérik be az állásaikat, hanem az önbemérő csoport, ami teljesen függetlenül dolgozhat a TÁS körletben. Ők állapítják meg a beirányzáshos az irányszögeket, kitűzik az alapirányt stb. A harcigépeknek/lövegeknek "csak" be kell hajtani és beállni alapirányba, azt beirányozni, párhuzamosítani stb. Az új rendszerek ezt végzik el automatikusan, tehát nem kell a bemérő csoport (ha minden működik), gyorsabb az irányzás...
Szia.
Ha visszaolvasod, próbálom megértetni velük, de nem megy.
Az alapokat nem értik. Olyat meg hogy függetlenül mozognak az ütegek gépei ( Amiről beszélgettünk együtt korábban, a túlelés megnövelésénél.) el sem bírják képzelni.
Sem az eszközök karakterisztikája, sem a tüzérség felepítése, működése,taktikája,stb ismeretlen számukra.
Nem fogják megérteni. De próbálkozz, hátha sikerrel jársz.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Kicsit bonyolultabb. Nyilván nem fog mind, max. lőtávon. A szórás egy a lőirányban nyújtott ellipszis (nem kör), mert az oldalirányú hatások kisebb befolyással bírnak, mint a hosszirányúak. A célpontra kilőtt lővedékek 50%-a csapódik a céltól olyan távolságra, ahol még kifejtheti a hatását. Speciel a Grad rakétájának nem tudom pontosan, de a 122 mm-s gránátoknak 50m-t állapítottak meg (legalábbis össztűznél a robbanópontok távolságánál ezzel kell számolni. Ha ezt figyelembe veszed, akkor egy Grad tényleg letarol egy kb focipályányi területet. Nyílván függg a lőtávtól ez is.


Azért elég nagy területet foglalnak, akár szétbontakozva, akár menetoszlopban, tehát nem pontcél. Ősidők óta lőnek ilyenre. A mozgó zárótüzekenél a tűzmegnyitási terepszakaszokat is a cél haladásái sebességének függvényében helyezik át. Nem biztos, hogy a terep lehetővé teszi a gyors kitérést, valamint az egész alegység gépeit irányítani kellenne a manőverben.
Sok sikert!


Nem a tűzszakaszok mérik be az állásaikat, hanem az önbemérő csoport, ami teljesen függetlenül dolgozhat a TÁS körletben. Ők állapítják meg a beirányzáshos az irányszögeket, kitűzik az alapirányt stb. A harcigépeknek/lövegeknek "csak" be kell hajtani és beállni alapirányba, azt beirányozni, párhuzamosítani stb. Az új rendszerek ezt végzik el automatikusan, tehát nem kell a bemérő csoport (ha minden működik), gyorsabb az irányzás...
Köszönöm a kiegészítésed. A TÁS váltásból le lehet vonni a szöszölés egy részét, biztos, hogy úgy van, ahogy mondod.
A MEZT és MOZT (lehet, hogy nem így rövidítik, nagyon régen tanultam), mi a 152-es gránát esetében számoltunk 25, illetve 50 m-t csovöenként. Így osztály 900 m széles merev, vagy 450 m széles mozgó záró tüzet lőhet.
Nem tudom, de a 122 mm-es grad eseteben sem gondolom, hogy nagyon eltérnek a hatásadatai.
A különbség, hogy gyorsabb, viszont cserébe biztos, hogy nagyobb a szórása, mint a csovesnek.
Emiatt túlzásnak gondolom, hogy 720 rakéta 50%-a célt talál.
Ezek páncélozott járművek, harckocsik. Nagyon közeli, szerintem közvetlen találat kell egy Lynx vagy Leopard elpusztításához.
Hiába nagy terület, a 14 jármű sérülékeny felülete, kb. 14 X 15-20 m2. Matematikailag igen nagy tűzsürűséget kell elérni hagyományos rakétával. A kazettás résztoltetek is inkább csak akadályozzák a támadást.
Az intelligens, öníranyitott kazettás résztöltetek ellen meg egy Puma, Pzh eleve viszonylag védett. Mert azok meg kicsi robbanótöltettel rendelkeznek, illetve gyújtásuk akadályozott.
A német sem hülye.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
Szia.
Ha visszaolvasod, próbálom megértetni velük, de nem megy.
Az alapokat nem értik. Olyat meg hogy függetlenül mozognak az ütegek gépei ( Amiről beszélgettünk együtt korábban, a túlelés megnövelésénél.) el sem bírják képzelni.
Sem az eszközök karakterisztikája, sem a tüzérség felepítése, működése,taktikája,stb ismeretlen számukra.
Nem fogják megérteni. De próbálkozz, hátha sikerrel jársz.
Pedig Te többet látott ember vagy! Bár elég összetett dolog, nehéz annak megérteni aki nem volt benne.

Köszönöm a kiegészítésed. A TÁS váltásból le lehet vonni a szöszölés egy részét, biztos, hogy úgy van, ahogy mondod.
A MEZT és MOZT (lehet, hogy nem így rövidítik, nagyon régen tanultam), mi a 152-es gránát esetében számoltunk 25, illetve 50 m-t csovöenként. Így osztály 900 m széles merev, vagy 450 m széles mozgó záró tüzet lőhet.
Nem tudom, de a 122 mm-es grad eseteben sem gondolom, hogy nagyon eltérnek a hatásadatai.
A különbség, hogy gyorsabb, viszont cserébe biztos, hogy nagyobb a szórása, mint a csovesnek.
Emiatt túlzásnak gondolom, hogy 720 rakéta 50%-a célt talál.
Ezek páncélozott járművek, harckocsik. Nagyon közeli, szerintem közvetlen találat kell egy Lynx vagy Leopard elpusztításához.
Hiába nagy terület, a 14 jármű sérülékeny felülete, kb. 14 X 15-20 m2. Matematikailag igen nagy tűzsürűséget kell elérni hagyományos rakétával. A kazettás résztoltetek is inkább csak akadályozzák a támadást.
Az intelligens, öníranyitott kazettás résztöltetek ellen meg egy Puma, Pzh eleve viszonylag védett. Mert azok meg kicsi robbanótöltettel rendelkeznek, illetve gyújtásuk akadályozott.
A német sem hülye.
Így rövidítik. A zárótűz esetén valóban a 152-nél adtak meg 50 m-t, én írtan rosszul. A 122-nél 25 m-t, bár a hatása nagyobb, mint a fele a 152-nek.
A cikk, amit @Filter belinkelt, megtörtént, tehát lehetséges ilyen arányú veszteségokozás páncélozott járművekben, ráadásul az USArmy is tesztelte a Szovjet doktrínák szerinti tüzérség alkalmazását (egyszer újra előkaparom).
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 304
113
Pedig Te többet látott ember vagy! Bár elég összetett dolog, nehéz annak megérteni aki nem volt benne.


Így rövidítik. A zárótűz esetén valóban a 152-nél adtak meg 50 m-t, én írtan rosszul. A 122-nél 25 m-t, bár a hatása nagyobb, mint a fele a 152-nek.
A cikk, amit @Filter belinkelt, megtörtént, tehát lehetséges ilyen arányú veszteségokozás páncélozott járművekben, ráadásul az USArmy is tesztelte a Szovjet doktrínák szerinti tüzérség alkalmazását (egyszer újra előkaparom).
Este ha van időm lerajzolom, aztán feldobom.
Hátha úgy korrektebb, érthetőbb lesz.
Oszlop, front-cél.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Pedig Te többet látott ember vagy! Bár elég összetett dolog, nehéz annak megérteni aki nem volt benne.


Így rövidítik. A zárótűz esetén valóban a 152-nél adtak meg 50 m-t, én írtan rosszul. A 122-nél 25 m-t, bár a hatása nagyobb, mint a fele a 152-nek.
A cikk, amit @Filter belinkelt, megtörtént, tehát lehetséges ilyen arányú veszteségokozás páncélozott járművekben, ráadásul az USArmy is tesztelte a Szovjet doktrínák szerinti tüzérség alkalmazását (egyszer újra előkaparom).
Senki nem vonja kétségbe az ukrán tapasztalatokat. De illik megvizsgálni a körülményeket, segít a tisztánlátásban.
Ha karambolos autókról mutogatunk képet, az nem azt jelenti, hogy mindenki meghal ugye?
A sorozatvető (kedvenc tűztámogató eszközöm) a leghatékonyabb tüzér cucc.
De ne tévedjünk el, vannak korlátai. Ezeket ismerni kell, különben harcban mi húzzuk a rövidebbet.
Az ukrán siker miatt mindenhatónak gondolni naivitás.
Ha hibázik, az ellenfél tüzérsége végez vele.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 114
45 414
113
Azért elég nagy területet foglalnak, akár szétbontakozva, akár menetoszlopban, tehát nem pontcél. Ősidők óta lőnek ilyenre. A mozgó zárótüzekenél a tűzmegnyitási terepszakaszokat is a cél haladásái sebességének függvényében helyezik át. Nem biztos, hogy a terep lehetővé teszi a gyors kitérést, valamint az egész alegység gépeit irányítani kellenne a manőverben.
Sok sikert!
A hangsúly elsősorban a "páncélosokon" volt.
Tehát egy buta 122-es rakétával, csak nagy mázlival lehet telitalálatot elérni mozgó célpontra. Ugye azt meg feltételezzük, hogy egy STANAG 4+ jármű esetén csak egy közvetlen találat esetén esne komoly baja a bent ülő élőerőnek.
Szerintem itt lenne az idő, hogy felelevenítsük az eredeti problémát!
Mert a tüzérségi szórások problémája csak részletkérdés. És közben meg elmentünk ebbe az irányba.
Tehát az eredeti probléma az volt, hogy egy Skynex jellegű (de mobil) többféle effektorral (C-RAM képes csöves és rakétával rendelkező) csapatlégvédelem mennyire hatékony.
Ha csak a beérkező rakéták felét képes a rakétás és a csöves légvédelem együttesen semlegesíteni, akkor is drasztikusan kisebb lesz a veszteség.

@Filter:
A védelem gazdasági részéhez, tegyük fel:
Egy 18x40 (720db) buta rakétát indítanak egy zászlóaljra. Ha ebből 70% a célterületen belül landol, akkor az egy elfogadható pontosság buta rakétás tüzérség esetén, igaz?
Azaz 504 (720x0,7) potenciális rakétával kell számolnunk. Ha ebből lelőnek rakétával és csövessel, mondjuk 60%-ot (ugye az Iron Dome 90%-kal dicsekszik), akkor már csak 201,6 rakéta fog a célterületre becsapódni. Hogy ebből a 201-ből mennyi lesz telitalálat, azt nem tudom, de ha csak egyetlen Lynx-szel kevesebb fog elpusztulni, akkor már szerintem pozitív lesz a mérlege.
Az Iron Dome esetén valahol 50 és 100.000 USD között van egy rakéta. A Halcon Skyknight esetén szerintem meg kell álljon olyan 15-25.000USD között.
Azaz egy konténerben (60 rakéta) olyan 1,5M USD összegű rakéta lenne.
Egy Lynx IFV valahol 9-10M USD között fog megállni. ÉS akkor azt még nem vetted, hogy ezzel a katonák életét is véded, valamint azt, hogy akármennyire is mi fogjuk gyártani, maga a pótlás idő.
Szerintem még 40-50.000-es rakétaárral is megérné a dolog.
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 893
4 396
113
A hangsúly elsősorban a "páncélosokon" volt.
Tehát egy buta 122-es rakétával, csak nagy mázlival lehet telitalálatot elérni mozgó célpontra. Ugye azt meg feltételezzük, hogy egy STANAG 4+ jármű esetén csak egy közvetlen találat esetén esne komoly baja a bent ülő élőerőnek.
Szerintem itt lenne az idő, hogy felelevenítsük az eredeti problémát!
Mert a tüzérségi szórások problémája csak részletkérdés. És közben meg elmentünk ebbe az irányba.
Tehát az eredeti probléma az volt, hogy egy Skynex jellegű (de mobil) többféle effektorral (C-RAM képes csöves és rakétával rendelkező) csapatlégvédelem mennyire hatékony.
Ha csak a beérkező rakéták felét képes a rakétás és a csöves légvédelem együttesen semlegesíteni, akkor is drasztikusan kisebb lesz a veszteség.

@Filter:
A védelem gazdasági részéhez, tegyük fel:
Egy 18x40 (720db) buta rakétát indítanak egy zászlóaljra. Ha ebből 70% a célterületen belül landol, akkor az egy elfogadható pontosság buta rakétás tüzérség esetén, igaz?
Azaz 504 (720x0,7) potenciális rakétával kell számolnunk. Ha ebből lelőnek rakétával és csövessel, mondjuk 60%-ot (ugye az Iron Dome 90%-kal dicsekszik), akkor már csak 201,6 rakéta fog a célterületre becsapódni. Hogy ebből a 201-ből mennyi lesz telitalálat, azt nem tudom, de ha csak egyetlen Lynx-szel kevesebb fog elpusztulni, akkor már szerintem pozitív lesz a mérlege.
Az Iron Dome esetén valahol 50 és 100.000 USD között van egy rakéta. A Halcon Skyknight esetén szerintem meg kell álljon olyan 15-25.000USD között.
Azaz egy konténerben (60 rakéta) olyan 1,5M USD összegű rakéta lenne.
Egy Lynx IFV valahol 9-10M USD között fog megállni. ÉS akkor azt még nem vetted, hogy ezzel a katonák életét is véded, valamint azt, hogy akármennyire is mi fogjuk gyártani, maga a pótlás idő.
Szerintem még 40-50.000-es rakétaárral is megérné a dolog.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
Tévedésben vagy! Félre érted.
Egy 40 rakétás sorozat nem csapódhat EGY focipályán!
Mit nem értesz azon, hogy terület tűz?
30-40-kmre? 100 m?
A tüzér ezredes tollából beraktak, hogy hosszirányban a hatótáv kétharmadán
1 KM a szórás!
Akkor, hogy lősz 100x100 m-t hagyományos lövedékkel?
Nagyon egyszerű. Nem szoktak így lőni (én is csak az elvi lehetőégét írtam ennek le) ez tény. De ha 1 indító képes 1 focipályányi területre lőni akkor 10 meg 100 indító is képes.

Azt meg ne velem beszéld meg, hogy hogyan jön ki ez z egy focipálya, itt van Íjász majdő elmondha neked.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
Miért, szerinted a Skyranger 35-öst, minek szánták? Megvetetnek egy 5-6M-ós alvázat kizárólag azért, hogy tábort őrizzenek vele? :rolleyes:
Nagy kavarok vannak a fejedben azért.
Tehát szerinted egy hálózati alapú légvédelmi rendszer, az nem lehet csapatlégvédelem?
Akkor a LeFaSys-t minek szánták szerinted? :)
A C-RAM nem csapat légvédelem. Sem a feladatrendszer sem az eszköz. A Skyranger alkalmas SHORAD és C-RAM feladatra is.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
A C-RAM nem csapat légvédelem. Sem a feladatrendszer sem az eszköz. A Skyranger alkalmas SHORAD és C-RAM feladatra is.
A C-RAM egy feladatrendszer/képesség. Amilyen képessége lehet a csapatlégvédelemnek. A MANTIS nem C-RAM rendszer, hanem fix telepítésű VSHORAD AAG, ami C-RAM képességgel rendelkezik. Míg az Skyranger pedig C-RAM képes SHORAD/VSHORAD (rakétája válogatja)kombinált rendszer.
Nem minden bogár rovar, ha érted mire gondolok.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
A C-RAM egy feladatrendszer/képesség. Amilyen képessége lehet a csapatlégvédelemnek. A MANTIS nem C-RAM rendszer, hanem fix telepítésű VSHORAD AAG, ami C-RAM képességgel rendelkezik. Míg az Skyranger pedig C-RAM képes SHORAD/VSHORAD (rakétája válogatja)kombinált rendszer.
Nem minden bogár rovar, ha érted mire gondolok.
Akkor minden rovar bolgár?
:)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 114
45 414
113
2 megjegyzés:
pro: Egyrészt a tesztek kapcsán mai szemmel kimondottan védtelen járművek voltak a célpontok. Gyakorlatilag ma a Gidrán nagyobb páncélzattal rendelkezik, mint a teszten szereplő legtöbb jármű, a harckocsikat kivéve.
contra: amennyiben a mai körülmények (értsd erősebb páncél mindenen) is állnak a cikk megállapításai, akkor egyetlen lehetőség a járműveink megvédésére egy intenzív C-RAM tevékenység.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 819
113
A C-RAM egy feladatrendszer/képesség. Amilyen képessége lehet a csapatlégvédelemnek. A MANTIS nem C-RAM rendszer, hanem fix telepítésű VSHORAD AAG, ami C-RAM képességgel rendelkezik. Míg az Skyranger pedig C-RAM képes SHORAD/VSHORAD (rakétája válogatja)kombinált rendszer.
Nem minden bogár rovar, ha érted mire gondolok.
Ne nekem mond. Nem én akarok C,RAM feladatot tukmálni csapat légvédelemre.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 774
30 545
113
Felejtsétek már el azt a nyamvadt gradot.ukranoknak van még mifelénk,mindenki másnak modernebb cuccai vannak.sorozatvetok.tobbfele
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
De vagylagos. Nem az, hogy elkezd tüzérségi rakétákat lövöldözni miközben halad előre a zászlóalj.
Szerintem baromira attól függ, hogy milyen az adott helyzet, ha nem lehet a tűzcsapást manőverezéssel kellően csökkenteni akkor lehet, hogy kell belőle ritkítani. A loitering munition minek számít? Mert azt baromira lelődözi, ahogy halad előre a zászlóalj.