A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 467

Guest
Mivel legutóbb én írtam a rosszat a középiskolai katonai előkészítőről ebben a hozzászólásban, úgy illik, hogy a jót is megírjam.

A kislányt elvitték ernyőzni, ugrott, és boldogan vigyorog. Apuka nagyon büszke, hosszasan ecsetelte az eseményeket, én pedig annyit tudtam mondani, remélem tényleg katona lesz belőle.

Megy ez, jár a dicséret.
 
K

kamm

Guest
A gépek széttelepítése akkor működőképes, ha az ellenségnek nincs jól működő felderítése. Különben csak könnyű célpontot csinálsz belőlük.

Ha felderítették, akkor egy vasbeton fedezékben sokkal nagyobb az esély a túlélésre, mint az erdőben egy ponyva alatt.
Felreertesz valamit: a cel felszallni veluk, mielőtt a foldon tamadnak oket, nem kibekkelni elbujva...

2021 -ben azt feltételezni, hogy nem tudnak néhány drónt beküldeni, és felderíteni azt a nem túl sok helyet az autópályán, ami alkalmas repülőgépek üzemtetésére, szerintem naivitás.
Milyen "nem tul sok helyet"? :eek: A briteknek a romaiak ota vannak karbantartott utjaik, valami felmillio (!) kilometernyi... nem tudom, a Typhoonnal mennyi a tav, de pl a Gripennek 500-600 m egyenes kell mindossze felszallni ill. landolni.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 418
120 680
113
Milyen "nem tul sok helyet"? :eek: A briteknek a romaiak ota vannak karbantartott utjaik, valami felmillio (!) kilometernyi... nem tudom, a Typhoonnal mennyi a tav, de pl a Gripennek 500-600 m egyenes kell mindossze felszallni ill. landolni.
Kurvára nem mindegy milyen az út teherbírása meg minősége mert startnál szétbassza utat is gépet is. Valószínüleg olyan rész ami optimális minden tekintetben nincs olyan sok (a svédek pl direktben erre készülve építették az autópályáikat)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 042
92 057
113
https://www.armyrecognition.com/def..._wing_attack_drone_to_a_foreign_customer.html

Szerintetek? Normális felfegyverzett forgószárnyas drón kevés van, piaci rés amire ráharaphatunk?
A héten nem tudjuk, merre járt Maróth...

60f831264e3fe00e3ce77072.jpg
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 042
92 057
113
K

kamm

Guest
Kurvára nem mindegy milyen az út teherbírása meg minősége mert startnál szétbassza utat is gépet is.
Hat, felmillio kilometerbol szerintem biztosan lesz olyan, ami egy ilyen veszhelyzetben belefer (a legkisebb gondjuk is nagyobb lesz annal, hogy par utszakaszon aggodjanak.)

Valószínüleg olyan rész ami optimális minden tekintetben nincs olyan sok
Felmillio kilometerbol nincs sok? Ne vicceljetek mar.

(a svédek pl direktben erre készülve építették az autópályáikat)
Ez mar masodszor hangzik el... nem egeszen, az elejetol mar a gepeket is terveztek olyanra. A Bas 60 a meglevo autopalyakra epult, utana jott ez csak be tervezesi szempontkent.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 042
92 057
113
Elég okos kis szerkezet, meg látványos is. Biztos jó lenne hasonló.

The drone features LIDAR, daylight camera and infra-red imaging. While it can be controlled directly it is highly autonomous, able to fly a route and use deep learning algorithms to locate, track and identify targets without human assistance. STM CEO Murat Ikinci told the newspaper Hurriyet that Kargu has facial recognition, suggesting it can seek out specific individuals. It is described as being engineered for ‘anti-terror and asymmetric warfare scenarios.

 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 631
46 586
113
https://www.armyrecognition.com/def..._wing_attack_drone_to_a_foreign_customer.html

Szerintetek? Normális felfegyverzett forgószárnyas drón kevés van, piaci rés amire ráharaphatunk?
Nekem ezzel a formátummal fenntartásaim vannak. Quadrocopter-t én inkább csak felderítésre alkalmaznék.
Egy ekkora drón már komoly pénzbe kerül, és ahhoz képest, hogy mekkora kárt csinál, meg különösen drága.
Ha már öngyilkos drón, akkor ettől a cégtől a csőből indítható Alpagu (egy nagyon durva Switchblade koppintás) sokkal inkább értelmezhető lenne.
Majdnem 30km/h-val nagyobb sebesség. Szerintem olcsóbb szerkezet, és mellette kisebb radar keresztmetszet. A merevszárnyas verzióknál ugye csak egyetlen propellerre, és motorra van szükség.
Hja és nem visz magával felesleges lábakat sem.
Ha jól látom, elég komoly swarming fejlesztést tettek a forgószárnyas eszközök mögé.
Ha minden kötél szakad, akkor egy ilyen Kargu drón egy all-around megoldásnak jó lehet, de van szerintm jobb.
Alapvetően annak sem látom sok értelmét, hogy egy totál nem áramvonalas megoldást találtak ki. Nem értem, hogy miért kell külön formázott robbanófej felülre, meg külön egy érzékelő "torony" a gép hasa alá. Én azt hittem, hogy a fegyver rész kilőhető, és így nem semmisül meg a gép, de nem.... :(
Ha már mindenképpen öngyilkost akartak csinálni, akkor a legegyszerűbb az lett volna, ha egy "sima" 60-as aknavető gránátot lehetne belepattintani, egy spéci elektromos gyújtóval. Szerintem a szárnyrész és a kivetőtöltet, valamint egy egyszerűsített (könnyebb) gyújtóval bőven beférne a 60-as gránátvető robbanóereje a 1,3kg hasznos teherbe.
A "tornyot" meg a gép törzsének síkjába kellett volna beépíteni.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby and Anti

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 919
12 530
113
Nekem ezzel a formátummal fenntartásaim vannak. Quadrocopter-t én inkább csak felderítésre alkalmaznék.
Egy ekkora drón már komoly pénzbe kerül, és ahhoz képest, hogy mekkora kárt csinál, meg különösen drága.
Ha már öngyilkos drón, akkor ettől a cégtől a csőből indítható Alpagu (egy nagyon durva Switchblade koppintás) sokkal inkább értelmezhető lenne.
Majdnem 30km/h-val nagyobb sebesség. Szerintem olcsóbb szerkezet, és mellette kisebb radar keresztmetszet. A merevszárnyas verzióknál ugye csak egyetlen propellerre, és motorra van szükség.
Hja és nem visz magával felesleges lábakat sem.
Ha jól látom, elég komoly swarming fejlesztést tettek a forgószárnyas eszközök mögé.
Ha minden kötél szakad, akkor egy ilyen Kargu drón egy all-around megoldásnak jó lehet, de van szerintm jobb.
Alapvetően annak sem látom sok értelmét, hogy egy totál nem áramvonalas megoldást találtak ki. Nem értem, hogy miért kell külön formázott robbanófej felülre, meg külön egy érzékelő "torony" a gép hasa alá. Én azt hittem, hogy a fegyver rész kilőhető, és így nem semmisül meg a gép, de nem.... :(
Ha már mindenképpen öngyilkost akartak csinálni, akkor a legegyszerűbb az lett volna, ha egy "sima" 60-as aknavető gránátot lehetne belepattintani, egy spéci elektromos gyújtóval. Szerintem a szárnyrész és a kivetőtöltet, valamint egy egyszerűsített (könnyebb) gyújtóval bőven beférne a 60-as gránátvető robbanóereje a 1,3kg hasznos teherbe.
A "tornyot" meg a gép törzsének síkjába kellett volna beépíteni.
A Switchblade szerintem is joval praktikusabb. Amcsik integralnak kilencet a felderito APC-re es a (tulterhelt) gyalogsag is inkabb elvisz meg plusz 2.5 kilot a +7kg mar nagyon sok lenne. Ha meg kell a nagyobb "kaliber" akkor letezik a 600-as verzio is .
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 631
46 586
113
Hát ez a felfogás nagyon szánalmas. :mad:
Tessék szíves lenni világszínvonalú terméket fejleszteni, hogy a hazai beszerzést vezetőknek eszébe se jusson még csak szétnézni sem a külföldi szállítóknál.
Mi több, olyan terméket létrehozni, hogyha kirakják egy nemzetköz kiállításon egy standra, akkor az legyen a kiállítás atrakciója, és ne a hazai megrendelések sültgalambjára tátítani az orcát.
Értem én, hogy olcsó megvenni Kínából a drónalkatrészt, de akkor tessék mellétenni azt a know-howt, ami miatt a védelmiipari szakértők leteszik a hajukat.
 
K

kamm

Guest
Hát ez a felfogás nagyon szánalmas. :mad:
Tessék szíves lenni világszínvonalú terméket fejleszteni, hogy a hazai beszerzést vezetőknek eszébe se jusson még csak szétnézni sem a külföldi szállítóknál.
Mi több, olyan terméket létrehozni, hogyha kirakják egy nemzetköz kiállításon egy standra, akkor az legyen a kiállítás atrakciója, és ne a hazai megrendelések sültgalambjára tátítani az orcát.
Értem én, hogy olcsó megvenni Kínából a drónalkatrészt, de akkor tessék mellétenni azt a know-howt, ami miatt a védelmiipari szakértők leteszik a hajukat.
Abban van igazsag, hogy ha nincs megrendeles, a magyar piac olyan kicsi, hogy nem maradnak eletben.

Ugyanakkor az nonszensz, hogy a Gripeneket avagy a kulfoldi radiobeszerzest hibaztatja a hazai cegek eltuneseert: "Volt már hasonló helyzet: akkor a rádióbeszerzés vagy a Gripen-program eredményeképpen gyakorlatilag lenullázódtak a hazai beszerzések, fogyatkoztak az addig még valahogy talpon maradó cégek."

Ahogy te is irod, mar elnezest, de ha nincs piackepes radiod, akkor nehogy mar varjunk 5-6 evet, mire kifejlesztesz egyet, talan.
 

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
2 980
5 307
113
Abban van igazsag, hogy ha nincs megrendeles, a magyar piac olyan kicsi, hogy nem maradnak eletben.

Ugyanakkor az nonszensz, hogy a Gripeneket avagy a kulfoldi radiobeszerzest hibaztatja a hazai cegek eltuneseert: "Volt már hasonló helyzet: akkor a rádióbeszerzés vagy a Gripen-program eredményeképpen gyakorlatilag lenullázódtak a hazai beszerzések, fogyatkoztak az addig még valahogy talpon maradó cégek."

Ahogy te is irod, mar elnezest, de ha nincs piackepes radiod, akkor nehogy mar varjunk 5-6 evet, mire kifejlesztesz egyet, talan.
Ez a 22-es csapdája!Miből fejlesszen ha nincs megrendelés ill. mit rendeljenek tőle ha nincs mit...?Ezért kellene az államnak kifizetnie 1-1 megrendelt termék fejlesztését ill. legyártását kis szériában és megnézni mi sül ki belőle...!Persze komoly kritériumok mellett!
 

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
2 980
5 307
113
Elég okos kis szerkezet, meg látványos is. Biztos jó lenne hasonló.

The drone features LIDAR, daylight camera and infra-red imaging. While it can be controlled directly it is highly autonomous, able to fly a route and use deep learning algorithms to locate, track and identify targets without human assistance. STM CEO Murat Ikinci told the newspaper Hurriyet that Kargu has facial recognition, suggesting it can seek out specific individuals. It is described as being engineered for ‘anti-terror and asymmetric warfare scenarios.

Akkor már inkább a WanderB-VTOL!

 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 418
120 680
113
Ugyanakkor az nonszensz, hogy a Gripeneket avagy a kulfoldi radiobeszerzest hibaztatja a hazai cegek eltuneseert: "Volt már hasonló helyzet: akkor a rádióbeszerzés vagy a Gripen-program eredményeképpen gyakorlatilag lenullázódtak a hazai beszerzések, fogyatkoztak az addig még valahogy talpon maradó cégek."
Nem nonszensz mert konkrétan ez a 2 termék a teljes fejlesztési büdzsét megette 2010-14 között.
Ebben az időszakban döglöttek meg a rendvédelmi elltásra szakosodott könnyűpari cégek és az utolsó olyan gyár is ami egyenruha szövetet gyártott az országban.
 
W

Wilson

Guest
https://www.armyrecognition.com/def..._wing_attack_drone_to_a_foreign_customer.html

Szerintetek? Normális felfegyverzett forgószárnyas drón kevés van, piaci rés amire ráharaphatunk?
Szerintem jöhet, ennek a szegmensnek szerintem egyre bővülő piaca van, itt egy leírás egy török katonai veboldalról....


A KARGU egy forgószárnyas támadó drón, amelyet aszimmetrikus hadviselésre vagy terrorellenes műveletekre terveztek. Egyetlen személy által hordozható, autonóm és kézi üzemmódban egyaránt.

Az STM által kifejlesztett KARGU hatékonyan alkalmazható statikus vagy mozgó célpontok ellen a platformba ágyazott saját és valós idejű képfeldolgozási képességei és gépi tanulási algoritmusai révén. A rendszer a "Rotary-Wing Combat UAV (UCAV)" és a "Ground Control Unit" komponensekből áll.

KARGU.jpg


A török fegyveres erők állományában szereplő KARGU lehetővé teszi a katonák számára, hogy felderítsék és felszámolják a fenyegetéseket egy adott régióban, és a területen tartózkodó katonák könnyen használhatják anélkül, hogy belépnének a kockázatos területekre, különösen aszimmetrikus terrorista műveletek és aszimmetrikus hadviselés esetén.

A KARGU, amelyet a török különleges erők aktívan használnak a harctéren, "harcban bevált" rendszerként emelkedik ki.

A KARGU UAV képességei

Megbízható nappali és éjszakai működés
Autonóm és pontos találat minimális járulékos károkkal
Különböző lőszer opciók
Mozgó célok követése
Nagy teljesítményű navigációs és vezérlő algoritmusok
Egyetlen katona által telepíthető és működtethető
Repülés közbeni küldetésmegszakítás és vészhelyzeti önmegsemmisítés
Platformra szabott, fejlett elektronikus lőszerbiztonsági, beállítási és kioldórendszerek
Hazai beágyazott hardver és szoftver
Képfeldolgozáson alapuló vezérlő alkalmazások
Beágyazott és valós idejű objektumkövetés, -felismerés és -osztályozás
A lőszerek felhasználás előtti betöltésének képessége
10x optikai zoom
2 tengelyes stabilizált, hazai POD
Felhasználóbarát földi vezérlőegység interfész

Technical Features​

Range: 5 km
Endurance: 30 minutes
Mission Altitude: 500 meters
Maximum Altitude: 2.800 meters (MSL)
Maximum Speed: 72 km/hour
Dimensions: 600mm x 600mm x 430mm
Weight: 7.060 grams
Operating Temperature: -20 / + 50 °C
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 042
92 057
113
Egy kicsit mindig úgy érzem ezen cégek nyilatkozataival kapcsolatban, hogy nekik a megrendelés jár, mert csak. 1 indokuk van, mert hazaiak. Valahol értem, de biztos ez a jó választás???

Viszont lesz az ITM-nek egy KKV-ék számára kitalált tőkésítési progi, hogy beszállítóként az új hadiipari cégekhez kapcsolódjanak, illetve új fejlesztések finanszírozására. Talán utána ők is pályán lesznek.
 

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 888
7 134
113
Szerintem jöhet, ennek a szegmensnek szerintem egyre bővülő piaca van, itt egy leírás egy török katonai veboldalról....


A KARGU egy forgószárnyas támadó drón, amelyet aszimmetrikus hadviselésre vagy terrorellenes műveletekre terveztek. Egyetlen személy által hordozható, autonóm és kézi üzemmódban egyaránt.

Az STM által kifejlesztett KARGU hatékonyan alkalmazható statikus vagy mozgó célpontok ellen a platformba ágyazott saját és valós idejű képfeldolgozási képességei és gépi tanulási algoritmusai révén. A rendszer a "Rotary-Wing Combat UAV (UCAV)" és a "Ground Control Unit" komponensekből áll.

KARGU.jpg


A török fegyveres erők állományában szereplő KARGU lehetővé teszi a katonák számára, hogy felderítsék és felszámolják a fenyegetéseket egy adott régióban, és a területen tartózkodó katonák könnyen használhatják anélkül, hogy belépnének a kockázatos területekre, különösen aszimmetrikus terrorista műveletek és aszimmetrikus hadviselés esetén.

A KARGU, amelyet a török különleges erők aktívan használnak a harctéren, "harcban bevált" rendszerként emelkedik ki.

A KARGU UAV képességei

Megbízható nappali és éjszakai működés
Autonóm és pontos találat minimális járulékos károkkal
Különböző lőszer opciók
Mozgó célok követése
Nagy teljesítményű navigációs és vezérlő algoritmusok
Egyetlen katona által telepíthető és működtethető
Repülés közbeni küldetésmegszakítás és vészhelyzeti önmegsemmisítés
Platformra szabott, fejlett elektronikus lőszerbiztonsági, beállítási és kioldórendszerek
Eltávolítás állítható magasságban
Hazai beágyazott hardver és szoftver
Képfeldolgozáson alapuló vezérlő alkalmazások
Beágyazott és valós idejű objektumkövetés, -felismerés és -osztályozás
A lőszerek felhasználás előtti betöltésének képessége
10x optikai zoom
2 tengelyes stabilizált, hazai POD
Felhasználóbarát földi vezérlőegység interfész

Technical Features​

Range: 5 km
Endurance: 30 minutes
Mission Altitude: 500 meters
Maximum Altitude: 2.800 meters (MSL)
Maximum Speed: 72 km/hour
Dimensions: 600mm x 600mm x 430mm
Weight: 7.060 grams
Operating Temperature: -20 / + 50 °C

Minden hasznos teher moduláris, azt hiszem, felderítésre is felhasználhatók.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 631
46 586
113
Nem nonszensz mert konkrétan ez a 2 termék a teljes fejlesztési büdzsét megette 2010-14 között.
Ebben az időszakban döglöttek meg a rendvédelmi elltásra szakosodott könnyűpari cégek és az utolsó olyan gyár is ami egyenruha szövetet gyártott az országban.
A végeredmény stimmel, de nem a két fent említett beszerzés hibás bármiért is, mert az abszurd.
Inkább a "Nem az alma kicsi, hanem a pofánk nagy" esetét látom ebben.
Az hogy nincs egy egyenruha beszerző programunk, mint ahogy a GBP-t létrehozták, az egy vicc.
Mivel az egyenruha (és úgy általában a ruházat) egy olyan dolog, ami fogyóeszköz, így éves szinten egy minimum beszerzést folyamatosan ki kellene írni.
De egy technikai eszköz gyártó cég ne gondolja már, hogy minden évben 3-4db rádiót (mondjuk) majd jól beszerez a Honvédség.
Gondolom nem ekkora mennyiségekre építették fel a hadiipari portfoliójukat.
Egy hazai gyártónak nem is kellene számolnia a hazai beszerzésekkel. Mint ahogy egy divattervező sem a hazai piacra csinálja pl. a Nanushka márkát. Az, hogy pár darabot itthon is elad, az max. hobby.
Itt pont ebben látom a szemléletbeli problémát. Nézzük meg a Se-Ro-t. Szerintem a HM még erőn felül is betárazott a puskáikból.
De mivel egy rétegtermék gyártására adták a fejüket, így abban kurv@ jónak kell lenniük, nem elég a "csak" jónak lenni a világpiacon.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 467