W
Wilson
Guest
YesElbeszéltek egymás mellett.
@Wilson lengyel anyaga a látótávolságok %-os arányát adja meg átlagosan.
@molnibalage meg a Spike találati arányára gondol.

Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
YesElbeszéltek egymás mellett.
@Wilson lengyel anyaga a látótávolságok %-os arányát adja meg átlagosan.
@molnibalage meg a Spike találati arányára gondol.
Ez tök jó, csak ő nem ezt írta....Elbeszéltek egymás mellett.
@Wilson lengyel anyaga a látótávolságok %-os arányát adja meg átlagolva a földrajzi pozíciókat.
@molnibalage meg a Spike találati arányára gondol adott távolságon.
![]()
Miért az M1 120-as lövegéig?
Ezt nem tudtam, köszönöm. Azt hittem elkezdték a 105össel átfegyverezni a csapatokat, de ezek szerint tévedtem.Mert az került először Európába.
Sokan beleesnek abba a hibába hogy azt hiszik, ha valami átment az állami átvételen, akkor már minden csatat azonnal azzal is van felszerelve.
Az amcsik (tudtommal) 1986-ig jórészt M-60A3-as harckocsikkal állomásoztak Európában, és csak 1987-től váltották őket nagyobb számban az M1A1 120mm-es lövegű változatok.
Az utolsó mondat nem tőlem származik, de ha arra vonatkozik, hogy a német ágyú pontosabb volt az orosznál (ami szerintem igaz), emiatt (és jobb műszerek miatt) messzebbről tud tüzet vezetni, akkor butaság.Csak ugye az a nagy helyzet, hogy 1980ig egyértelműen, de szerintem az A4 C tipusú páncéljáig (1988) és a M1 120as lövegéig összességében minőségi fölényben is voltak a szovjet harckocsik. Utána egyenlítettek, és a 90es években el is húztak, nem azért mert az orosz alapok ne lettek volna jók, hanem mert a technika kevés volt, amit bele tudtak rakni. Mihelyst lett pénz, visszajöttek a meccsbe, és most a T-14el megint előznek.
Ez azért fura, mert simán elfogadom, hogy valamiben előnyben voltak a nyugati HKk, és hogy az éjszakai harcban, vagy éppen optikában a 80as években lassan lelépték a szovjeteket. Ezzel szemben a másik oldal szerint az nem lehet, hogy a szovjet tankok valaha is valamiben jobbak lehettek, mint a nyugatiak. Így igen, sarkosan fogalmazok, mert iszonyatosan zavar, hogy ha azt mondjuk, hogy 2 kmre nem lehet tüzet vezetni a 70es évek végén, ezért a szovjet rakéta semmit nem ér, de a nyugatiak már a 70es évek végén 5 kmre tudtak tüzet vezetni, így hatalmas előnyben voltak a ruszki tankokkal szemben.
Igen de ez befolyásolja a találati arányokat a lengyelek szerint, amely miatt ez az érték számukra gyakorlatilag a tényleges találati arányokat jelentik.Ez tök jó, csak ő nem ezt írta....
Lengyelül meg nem tudok és nincs erőm minden képet angolra fordítani, de akkor ezek szerint ő sem tett meg...?
A Leopard 2 volt az első simacsövű 120-as löveggel felszerelt harckocsi és nem mellesleg ennek a KwK120 lövegnek a licenc váltotata van az Abrams-ban. Ezért kérdeztem, nem azért mert nem ismerem a löveget.Amelyik kisebb nagyítással figyel, mert ugye a nagyítás szükségképpen lecsökkenti a látómezőt.
De ha azt kérdezed, melyik amelyikkel messzebbről lehet pontosabban célozni a némettel.
De ugye itt a támadó is kihasználja a terepfedezékeket, felderít, információmegoszt stb, így rá is vonatkozik, hogy ha 2 km felett a terep miatt rejtve van a gép, és ezért nem használható ki a rakéta, akkor 2 km felett a hőkamera se használható ki, mert nem látja.
Mert a 105ös löveg talán még az T-72M frontpáncélja ellen is kevés volt, és nem hátrány, ha ki tudod lőni azt ami ellen harcolsz.
Nem.Az a gond,hogy összekevered a technikai lehetőséget a gyakorlati harc helyzetbeni megvalósulással.Mert a Spike még istenkirály a korabeli,és mai SACLOS rakétákhoz képest.Felülról támad,és stand off módban is üzemeltethető.De egy Cobra vagy TOW/Maljutka/stb nem.Akkor csak arra tudtak lőni,amire az irányzónak közvetlen rálátása volt.De a Spike is csak felderitett célpontra inditható. @Wilson táblázata azt mutatja,hogy mekkora eséllyel deriti fel a pct alegység a különböző távolságokra közép európai viszonyok között a célokat,és tudja megsemmisiteni,önállóan.Ez tök jó, csak ő nem ezt írta....
Lengyelül meg nem tudok és nincs erőm minden képet angolra fordítani, de akkor ezek szerint ő sem tett meg...?
Oszt a németek hová rakták a Leopard 2-eseket? Timbuktuba? Az európai harctéren 1979-ben a Leopard 2-vel jelent meg.Mert az került először Európába.
Sokan beleesnek abba a hibába hogy azt hiszik, ha valami átment az állami átvételen, akkor már minden csapat azonnal azzal is van felszerelve.
(lásd BM32-es és BM42-es beszélgetés. 1984/86-os az állami átvétel, mégsincs benne egyik sem a 1988-as manuálban, és a BM32-es manuálja is 1990-es kiadású)...
Az amcsik (tudtommal) 1986-ig jórészt M-60A3-as harckocsikkal állomásoztak Európában, és csak 1987-től váltották őket nagyobb számban az M1A1 120mm-es lövegű változatok.
És a sima M1 és az M1IP-k hol voltak akkor?Mert az került először Európába.
Sokan beleesnek abba a hibába hogy azt hiszik, ha valami átment az állami átvételen, akkor már minden csapat azonnal azzal is van felszerelve.
(lásd BM32-es és BM42-es beszélgetés. 1984/86-os az állami átvétel, mégsincs benne egyik sem a 1988-as manuálban, és a BM32-es is csak 1990-ben kapott manuált)...
Az amcsik (tudtommal) 1986-ig jórészt M-60A3-as harckocsikkal állomásoztak Európában, és csak 1987-től váltották őket nagyobb számban az M1A1 120mm-es lövegű változatok.
Wikin az 1971-es dátum van...Sikeres állami próbák után 1971. október 4.-én, a 9K33 OSzA (SA-8A Gecko) rendszeresítésre került, egy cél két rakétával történő megsemmisítésének képességével. Gyártás: ’70-1db, ’71-3db, ’72-15db. 1973-ban az első ezred megalakult, 12 járművel.
Oszt a németek hová rakták a Leopard 2-eseket? Timbuktuba? Az európai harctérwn 1979-ben a Leopard 2-vel jelent meg.
Párszor már meg lett mutatva az OOB, a HTÖ-ben is ottan van. Majd 4 éve...Oszt a németek hová rakták a Leopard 2-eseket? Timbuktuba? Az európai harctéren 1979-ben a Leopard 2-vel jelent meg.
Nem erről beszélünk! Az volt az állítás, hogy: az M1 120-as lövegéig. Na erre kérdeztem, hogy miért az M1 120-as lövegéig? Miért nem Leopard 2 lövegéig?A velönk szemben álló NSzK hadosztály fegyverzete 1989-ben...
1. (8.) hegyi hadosztály, Garmisch-Partenkirchen
110db Leopard-2A4, 159db Leopard-1A1, 70db Marder, 26db Luchs, 12db Jaguar-2, 12db Jaguar-1, 120db Milan, 24db M110A2, 36db M109A3G, 18db FH70, 16db LARS
... 1989-ben még mindig több a Leo-1 mint a Leo-2.
Látom te sem figyelsz.Párszor már meg lett mutatva az OOB, a HTÖ-ben is ottan van. Majd 4 éve...
A németek elit dandárját mutatja meg...
Igen, és ezt nagyjából kb szerintem mindenki tudja, aki valaha foglalkozott hkkal. De ennek mi köze van ahhoz, hogy az M1 eredetileg 105ös löveggel jött ki?A Leopard 2 volt az első simacsövű 120-as löveggel felszerelt harckocsi és nem mellesleg ennek a KwK120 lövegnek a licenc váltotata van az Abrams-ban.
Igen, ez igaz. Csak ez a 80as évek közepére vált egyáltalán valósságá, addig annyira minimális előnyt jelentett, ha egyáltalán jelentett, amit teljesen kompenzált a kissebb célfelület.hogyha jobb optikád van (vagy bármilyen műszaki tartalmad jobb) mint az ellensegnek akkor könnyebben alakítasz ki számodra kedvező harcászati helyzetet a terepen.
Csak ugye ez egy forma 1es futam, ahol ezen felül elég sok minden más is számít. Amiket valamiért nem vagy hajlandó minimálisan se figyelembe venni.Nagyon egyszerűen megfogalmazva a jobban gyorsuló autóval könnyebb gyorsulási versenyt nyerni.
Nem is mondtam, hogy tőled származik.Az utolsó mondat nem tőlem származik,
Szerintem is. A kérdés az, hogy reális harctávolságon ez mekkora előny, figyelembe véve a célfelület nagyságát. Nem tudom.német ágyú pontosabb volt az orosznál (ami szerintem igaz),
Ez is igaz, ezért is mondtam, hogy a 80as években szép lassan utolérték a szovjeteket.Valamint az is igaz, hogy a hőkamera szinte mindent eldöntő (és az emlitetteket felülíró) tényező lehet....
Látom te sem figyelsz.
Na meg a szovjet tábornok nem tudom tudott-e arról, hogy a NATO légierők csapásmérő képessége hova fejlődött és hogyan csapták volna szét a hidakat nuki nélkül is. Azon nélkül meg "picit" bajos előre nyomulni meg logisztikázni.Valamelyik szovjet tábornok nyilatkozta (nem fogom tudni előásni), hogy a 80-as évek közepéig (84, vagy 85?) át tudták volna törni a NATO védelmét, és az atomfegyver tömeges bevetéséig szerinte simán ők álltak volna nyerésre. Utána fordult a kocka, és az M1A1 és a Leo-2 tömeges elterjedése után már nem ment volna az áttörés tömeges nuki csapás nélkül...
Ez azért egy kicsit más megvilágítasba helyezi az 1989-es 110db Leopard 2A4-et.
Látom te sem figyelsz.
Ez azért egy kicsit más megvilágítasba helyezi az 1989-es 110db Leopard 2A4-et.Valamelyik szovjet tábornok nyilatkozta (nem fogom tudni előásni), hogy a 80-as évek közepéig (84, vagy 85?) át tudták volna törni a NATO védelmét, és az atomfegyver tömeges bevetéséig szerinte simán ők álltak volna nyerésre. Utána fordult a kocka, és az M1A1 és a Leo-2 tömeges elterjedése után már nem ment volna az áttörés tömege nuki csapás nélkül...
Most ez tényleg laikus kérdés, de mekkora mennyiségi fölényt kompenzált volna a kétségkívül óriási technológiai fölény?A 4. gen gépek előtt nem volt nyugi légi fölény sem döntő, nemhogy a szárazföldi haderő.
Ez azért egy kicsit más megvilágítasba helyezi az 1989-es 110db Leopard 2A4-et.
A működés biztosítása érdekében a fórum alapvető, illetve opcionális sütiket használ..