A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
A fő gond szerintem hogy azért van sok magas rendfokozatú beo mert ez az egyetlen módja hogy valamiféle anyagi elismerést adjon a pk.

Volt időszak amikor azért emeltek a beo-kat egyre feljebb hogy megtartsák az embereket mert lejárt a vàrakozasi idejük és nem akartàk kitenni vagy átengedni màshovà.

Most meg azért nem lehet lejjebb vinni mert 60 éves korig valahogy ki kell húzni.

Persze lehetne a rendőrségi címzetes rendszert àtvenni de akkor szerintem a honvédség is lehúzhatnà a rolót...
Ez bűn.
Ezzel degradálják, értéktelenítik a rendfokozatokat.
Mind a tiszti, altiszti és legénységi állomány kategóriában.
Szembemenve a nemzetközi (NATO) normákkal, szervezési hagyományokkal.
Egy zászlóaljnál nem lehet 8 őrnagy.
Egy századnál nem kell harminc negyven altiszt.
Nincs tekintély, bomlik a fegyelem, oszlik a felelősség, nehezedik a vezetés.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 791
30 568
113
Bár a dandárok zászlóaljait is lehet úgy szervezni, hogy önállóan tudjanak harcolni, tehát a dandárok zászlóaljai szervezetszerűen lehetnek zászlóalj harccsoportok. Ez az ami szerintem a legjobban megfelel a modern kori technológiáknak és kihívasoknak. A dandár szint csak összefogja a zaszlóaljak(zaszlóalj harccsoportok) műveleteit de nem függnek tőle (kivéve logisztika). Tehát a dandár szint csak egy törzsből és logisztikából állna.
Több kell a dd szintre.Olyan támogató elemeket is tartalmaznia kell a dd-nak,amik már nem férnek bele a zl hcs-okba.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 791
30 568
113
Nem kell. A zaszloalj harccsoport azert van mert a zászlóaljjal ellentétben mindene megvan a harchoz.
Nem,nincs meg.Időről időre szükség van olyan müszaki,tüzérségi támogatásra,aminek a zh hcs-be szervezése egyrészt elnehezitené a hcs-ot,másrészt nem lenne hatékony.Ezeket a támogató elemeket a dd szintre (de van amit feljebb) kell szervezni.Pl a hcs kisérő tüzérsége önmagában egy súlyponti helyzetben kevés lenne,ilyenkor kell a dd szint támogató tüzérsége-vagy a hds tüzérség támogatása is akár (már ha van/lesz olyan nékünk)
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 171
4 961
113
Ez bűn.
Ezzel degradálják, értéktelenítik a rendfokozatokat.
Mind a tiszti, altiszti és legénységi állomány kategóriában.
Szembemenve a nemzetközi (NATO) normákkal, szervezési hagyományokkal.
Egy zászlóaljnál nem lehet 8 őrnagy.
Egy századnál nem kell harminc negyven altiszt.
Nincs tekintély, bomlik a fegyelem, oszlik a felelősség, nehezedik a vezetés.

Sajnos igen.

Azonban azért ez nem csak amiatt van mert inkompetens volt a vezetés.

Rendszervàltas utàn volt egy 100.000 hadsereg amelynek a hivatásos àllomànya jórészt tisztekből àllt. A leépítések során nyilvàn a kevésbé fàjdalmas döntésként kevésbé ezeket építették le mint a sorallomanyú és altiszti beo-kat. Ezt a torzulast azóta se heverte ki a sereg
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 819
117 993
113
Sajnos igen.

Azonban azért ez nem csak amiatt van mert inkompetens volt a vezetés.

Rendszervàltas utàn volt egy 100.000 hadsereg amelynek a hivatásos àllomànya jórészt tisztekből àllt. A leépítések során nyilvàn a kevésbé fàjdalmas döntésként kevésbé ezeket építették le mint a sorallomanyú és altiszti beo-kat. Ezt a torzulast azóta se heverte ki a sereg
Ehhez még add hozzá a korai nyugdíj teljes beszántását.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 463
113
A fő gond szerintem hogy azért van sok magas rendfokozatú beo mert ez az egyetlen módja hogy valamiféle anyagi elismerést adjon a pk.

Volt időszak amikor azért emeltek a beo-kat egyre feljebb hogy megtartsák az embereket mert lejárt a vàrakozasi idejük és nem akartàk kitenni vagy átengedni màshovà.

Most meg azért nem lehet lejjebb vinni mert 60 éves korig valahogy ki kell húzni.

Persze lehetne a rendőrségi címzetes rendszert àtvenni de akkor szerintem a honvédség is lehúzhatnà a rolót...
Ennek a problémának a feloldására nem lenne megfelelő, hogy a honvédségnél is bevezetnék, a képzettség utáni díjazást?
Most nem a nyelvizsgára gondoltam, hanem a különböző szak-, vezetői, általános vagy külföldi tanfolyamokra.
Egyszerűen beárazzák a képzéseket, és mintegy cserkész jelvényrendszer szerint saját díjtáblázat jár utánuk.
Tudom, hogy ez jelentős pénz a Honvédség részéről, de talán folyamatos képzésre sarkallja az állományt, másrészt 1-1posztra is több alkalmas ember jelentkezhet, és nem úgy úgy kell elküldeni a posztra kiszemelt embert a poszthoz szükséges képzésre.
/most tényleg csak ötletelek!/
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen and SilvioD

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 357
35 209
113
Ez bűn.
Ezzel degradálják, értéktelenítik a rendfokozatokat.
Mind a tiszti, altiszti és legénységi állomány kategóriában.
Szembemenve a nemzetközi (NATO) normákkal, szervezési hagyományokkal.
Egy zászlóaljnál nem lehet 8 őrnagy.
Egy századnál nem kell harminc negyven altiszt.
Nincs tekintély, bomlik a fegyelem, oszlik a felelősség, nehezedik a vezetés.
Jó lenne ha technikai beszerzés mellé a fizukat is megemelnék legalább 50%-kal.
Ne kelljen már "admirális-generálisnak" lenni ahhoz, hogy "ne haljon éhen" a család és tudjon fizetni egy lakástörleszőt...

A magyar állam az egyik leghálátlanabb foglalkoztató: sok szakmában monopóliuma van és azt ki is használja. Ha tényleg megemelik most a bruttó minimálbért (tehát nettóban alig lesz változás!), akkor pl. a tanárok jelentős része már a minimál bért sem fogja megkeresni, ugyanis az ő bértáblájuk 2015 óta független a minimálbértől. (Katonákat nem ismerek közvetlenül, de tanárt igen - gondolom a HM-nél sem sokkal jobb a helyzet...)
Én bevezetném, hogy egyetlen állami alkalmazott sem kereshet nettó 200ezernél kevesebbet. Akinek alapból nem jön ez ki, akkor SZJA elengedéssel, bérpótlékkal fel kell húzni erre a szintre. Nyilván ez tolná a többi állami bért is kicsit felfelé, de simán ki lehetne gazdálkodni ezt is, ha nem hagynák elfolyni a pénzt "ide-oda".

Honvédségnél, rendőrségnél is a szolgálati időhöz kellene erősebben kötni a fizetéseket, nem a rendfokozathoz.
Nagyon kellene egy humánpolitikai reform is a Zrínyi keretében, mert jelenlegi humánpolitika mellett a garázsban fog porosodni a beszerzendő eszközök jelentős része. A jelenlegi feltételrendszer mellett el nem tudom képzelni, hogy lesz nekünk három vagy akárcsak két feltöltött dandárunk...
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 171
4 961
113
Jó lenne ha technikai beszerzés mellé a fizukat is megemelnék legalább 50%-kal.
Ne kelljen már "admirális-generálisnak" lenni ahhoz, hogy "ne haljon éhen" a család és tudjon fizetni egy lakástörleszőt...

A magyar állam az egyik leghálátlanabb foglalkoztató: sok szakmában monopóliuma van és azt ki is használja. Ha tényleg megemelik most a bruttó minimálbért (tehát nettóban alig lesz változás!), akkor pl. a tanárok jelentős része már a minimál bért sem fogja megkeresni, ugyanis az ő bértáblájuk 2015 óta független a minimálbértől. (Katonákat nem ismerek közvetlenül, de tanárt igen - gondolom a HM-nél sem sokkal jobb a helyzet...)
Én bevezetném, hogy egyetlen állami alkalmazott sem kereshet nettó 200ezernél kevesebbet. Akinek alapból nem jön ez ki, akkor SZJA elengedéssel, bérpótlékkal fel kell húzni erre a szintre. Nyilván ez tolná a többi állami bért is kicsit felfelé, de simán ki lehetne gazdálkodni ezt is, ha nem hagynák elfolyni a pénzt "ide-oda".

Honvédségnél, rendőrségnél is a szolgálati időhöz kellene erősebben kötni a fizetéseket, nem a rendfokozathoz.
Nagyon kellene egy humánpolitikai reform is a Zrínyi keretében, mert jelenlegi humánpolitika mellett a garázsban fog porosodni a beszerzendő eszközök jelentős része. A jelenlegi feltételrendszer mellett el nem tudom képzelni, hogy lesz nekünk három vagy akárcsak két feltöltött dandárunk...

Teljesen egyetértek. Valóban jó lenne valamiféle új humán koncepció. Novemberben szavaz az országgyűlés az új honvédelmi törvényről.

Az is egyfajta próbálkozás, a pk kezébe adja a döntést, sávos fizetésekkel és az indoklás nélküli kirúgás lehetőségével.

A 3 évenkénti fegyverpénz is erre megy ki hogy állománymegtartó erő legyen.

Hogy ezek mennyire lesznek hatékonyak az majd elválik. De hogy a keresik a megoldást azt nem lehet elvitatni.

A fizetéseket meddig lehet emelni az persze nem csak a honvédség én múlik. Nyilván ha minden katona 3x forintot keres a rendőr meg 2x-et akkor a rendőrségtől szívjuk el az embereket ( most éppen ez van) ami nem jó az államnak hiszen rendőr is kell. 2002-2015 között meg a katonàk mentek rendőrnek ami szintén nem volt túl jó.

Ha a rendőrök, katonák bv dolgozók nagyon jól keresnek de mondjuk a nővérek meg a tanárok nem akkor jön a diktatúra kiabálás ami a választásokon nem mutat jól.

Ha az összes állami dolgozó nagyon jól keres azt meg az állam nem tudja sokáig fenntartani (100 napos programban 2002 Ben megpróbálta Medgyessy, csak puccs lett a vége. Jött Feri aki mindent gallyra vágott)

Ebből csak annyit akartam kihozni hogy azért itt a fizetésekkel körültekintően kell bánni.
Nagy megtartó erő lehetne az előre tervezhetőség. Na ilyet én meg a 22 éves szolgálaton alatt nem nagyon tapasztaltam. Bár ez is erősen pk függő. A saját szintjén sokat tudott tenni hogy ne legyenek ad hoc döntések. Ez mondjuk abban az időben működött amikor pénz se volt még feladat se. Most hogy pénz azért van meg feladat is bőven ez már sokkal nehezebb.

Összefoglalva: nagy feladat ezt manapság rendbe tenni. Van egy öröklött, nem túl jó kiindulási alap, van egy csomó feladat, van kormányzati elképzelés és még rájön hogy az XYZ generációnál nem nagyon népszerű a sereg mentalitása
Szóval én nem szívesen lennék az MHPK helyében...
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 171
4 961
113
Ennek a problémának a feloldására nem lenne megfelelő, hogy a honvédségnél is bevezetnék, a képzettség utáni díjazást?
Most nem a nyelvizsgára gondoltam, hanem a különböző szak-, vezetői, általános vagy külföldi tanfolyamokra.
Egyszerűen beárazzák a képzéseket, és mintegy cserkész jelvényrendszer szerint saját díjtáblázat jár utánuk.
Tudom, hogy ez jelentős pénz a Honvédség részéről, de talán folyamatos képzésre sarkallja az állományt, másrészt 1-1posztra is több alkalmas ember jelentkezhet, és nem úgy úgy kell elküldeni a posztra kiszemelt embert a poszthoz szükséges képzésre.
/most tényleg csa

Akár müködhetne is.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 357
35 209
113
Azt lehet tudni, hogy a százmilliókért kiképzett vadászpilóták mennyi keresnek kb.?
Pár hónapja az Aranysasban volt cikk a Gripen demo-pilotákról. A bemutatott pilóta két kollégája, akivel együtt volt a kanadai képzésen, már nincs a légierőnél - azt hiszem a WizzAirnél repkednek már...
Óriási pazarlás, ha a vadász pilótákat sem tudjuk megtartani...
 
  • Hűha
Reactions: Veér Ispán

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 698
32 375
113
Azt lehet tudni, hogy a százmilliókért kiképzett vadászpilóták mennyi keresnek kb.?
Pár hónapja az Aranysasban volt cikk a Gripen demo-pilotákról. A bemutatott pilóta két kollégája, akivel együtt volt a kanadai képzésen, már nincs a légierőnél - azt hiszem a WizzAirnél repkednek már...
Óriási pazarlás, ha a vadász pilótákat sem tudjuk megtartani...
a pilóták is mozgósíthatók 50 éves korukig (a vadászpilótáknál szért ritka a koros ember. elég magasak a feltételek.) nem azt mondom hogy rotálni kell a pilótákat. de aki egyszer esküt tett az 50 éves koráig berántható. (valószínűleg egyébként háborúba is aibust vezetne az ilyen és lehet hogy ugyan azt a wizzairt amit most.) :p
(igazából ha nincs 3 gyerek ezért tök értelmetlen nem tartalékosnak lenni leszerelés után kidobja a pénzt cserébe kopik a tudás. de dolog esetén ugyan úgy mennie kellene.)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 357
35 209
113
a pilóták is mozgósíthatók 50 éves korukig (a vadászpilótáknál szért ritka a koros ember. elég magasak a feltételek.) nem azt mondom hogy rotálni kell a pilótákat. de aki egyszer esküt tett az 50 éves koráig berántható. (valószínűleg egyébként háborúba is aibust vezetne az ilyen és lehet hogy ugyan azt a wizzairt amit most.) :p
(igazából ha nincs 3 gyerek ezért tök értelmetlen nem tartalékosnak lenni leszerelés után kidobja a pénzt cserébe kopik a tudás. de dolog esetén ugyan úgy mennie kellene.)
Azért kicsit más felkészültség kell egy Airbushoz mint egy Gripenhez. Wizzair-pilótának szerintem minimum hetek, de inkább hónapok kellenének, hogy visszaszokjon Gripenre...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 698
32 375
113
Azért kicsit más felkészültség kell egy Airbushoz mint egy Gripenhez. Wizzair-pilótának szerintem minimum hetek, de inkább hónapok kellenének, hogy visszaszokjon Gripenre...
de nem kell visszamenni e grippenre senki sem várja el tőlle. és ő is lemarad ezzel a döntésével a nagy pénzről egy gyöztes háború esetén.
pont azt írom hogy az ilyen pilcsi ugyan úgy fogja vezetni az airbust ugyan ugy wizairos airbust mint elötte csak egyenruhába. aztán hozhatja a cuccot külföldről vagy az esetleges PMC ket. vagy a külföldön tartozkodó ehívóparancsal rendelkezőket. esetleg viheti ki ellenséges ország államolgárait 3. országba.
melója lessz (gépe lessz wizz air rekviráció/bérlés) csak épp a nagy lóvéról marad majd le.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 357
35 209
113
Győztes háború után jár a nagy pénz?
Erről lemaradtam...

Szerintem egy háborúban nincsenek győztesek, csak kisebb vesztesek. Mind két világháború után padlón voltak gazdaságilag a győztesek és vesztesek is. USA volt az egyetlen kivétel, mert földrajzi okokból nem lett szét lőve a komplett ipara és infrastruktúrája.
Angliában még a 60-as években is jegyre adták a kenyeret - ennyit a "győztesekről"...
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon and LMzek 2.0

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Teljesen egyetértek. Valóban jó lenne valamiféle új humán koncepció. Novemberben szavaz az országgyűlés az új honvédelmi törvényről.

Az is egyfajta próbálkozás, a pk kezébe adja a döntést, sávos fizetésekkel és az indoklás nélküli kirúgás lehetőségével.

A 3 évenkénti fegyverpénz is erre megy ki hogy állománymegtartó erő legyen.

Hogy ezek mennyire lesznek hatékonyak az majd elválik. De hogy a keresik a megoldást azt nem lehet elvitatni.

A fizetéseket meddig lehet emelni az persze nem csak a honvédség én múlik. Nyilván ha minden katona 3x forintot keres a rendőr meg 2x-et akkor a rendőrségtől szívjuk el az embereket ( most éppen ez van) ami nem jó az államnak hiszen rendőr is kell. 2002-2015 között meg a katonàk mentek rendőrnek ami szintén nem volt túl jó.

Ha a rendőrök, katonák bv dolgozók nagyon jól keresnek de mondjuk a nővérek meg a tanárok nem akkor jön a diktatúra kiabálás ami a választásokon nem mutat jól.

Ha az összes állami dolgozó nagyon jól keres azt meg az állam nem tudja sokáig fenntartani (100 napos programban 2002 Ben megpróbálta Medgyessy, csak puccs lett a vége. Jött Feri aki mindent gallyra vágott)

Ebből csak annyit akartam kihozni hogy azért itt a fizetésekkel körültekintően kell bánni.
Nagy megtartó erő lehetne az előre tervezhetőség. Na ilyet én meg a 22 éves szolgálaton alatt nem nagyon tapasztaltam. Bár ez is erősen pk függő. A saját szintjén sokat tudott tenni hogy ne legyenek ad hoc döntések. Ez mondjuk abban az időben működött amikor pénz se volt még feladat se. Most hogy pénz azért van meg feladat is bőven ez már sokkal nehezebb.

Összefoglalva: nagy feladat ezt manapság rendbe tenni. Van egy öröklött, nem túl jó kiindulási alap, van egy csomó feladat, van kormányzati elképzelés és még rájön hogy az XYZ generációnál nem nagyon népszerű a sereg mentalitása
Szóval én nem szívesen lennék az MHPK helyében...
Máshol írtam, de itt is jogos:
Hát, valahogy úgy kellene kinézzen a prioritás nemzetgazdasági és nemzetbiztonsági szempontból, hogy:
  • reáltanár (enélkül szó szerint semmi nincs, csak Fekete-Afrika, ez a kormány legsúlyosabb nemzetvesztő árulása, ötszáz nettó kellene a minimum legyen a jelenlegi munkaerőpiacon egy matematika, kémia, fizika vagy biológia tanár fizetése és ehhez még jönnie kellene az ingyenes és kötelezően járó szolgálati lakásnak!)
  • eü. személyzet (orvostól a mentősig)
  • katona
  • rendőr
  • humántanár
Reáltanár nélkül nincs nemzetgazdaság, nincs közigazgatás, nincs hadsereg, nincs semmi. Senkit nem érdekel a bohóckodás irodalommal, meg ének-zenével, mert anélkül tökéletesen funkcionál egy ország, de világszínvonalú és a társadalom minden rétege számára elérhető matematika, fizika, kémia és biológia oktatás nélkül a legsötétebb harmadik világ van csak.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 698
32 375
113
Győztes háború után jár a nagy pénz?
Erről lemaradtam...

Szerintem egy háborúban nincsenek győztesek, csak kisebb vesztesek. Mind két világháború után padlón voltak gazdaságilag a győztesek és vesztesek is. USA volt az egyetlen kivétel, mert földrajzi okokból nem lett szét lőve a komplett ipara és infrastruktúrája.
Angliában még a 60-as években is jegyre adták a kenyeret - ennyit a "győztesekről"...
anglia a győztes oldalon állt de ettől még nem jött ki győztesen a háborúból. így járt.
hogyne járna a nagy pénz gyöztes háború esetén? :D sok esetben még vesztes esetén is jár lásd szerbia. vagy az ukrán földosztást (amit mivel nem nyertek nagyon nehezen váltottak be és nem is mindenkinek... de így jártak nem nyertek.)