Rheinmetall Lynx

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
"Például a Rheinmetall fejlett aktív védelmi rendszert fejleszt járműveihez StrikeShield néven, amely nemrég mutatta be a rendszer legújabb verzióját, amely reagál az elektromágneses spektrum fenyegetéseire, és csökkenti önmagának és ezáltal az egész járműnek az elektromágneses lábnyomát."

Szerintem itt sikerült egy mondatba -nem pont helyesen megfogalmazva összevonni a szerzőnek, hogy StrikeShield egy nagyszerű APS rakéták ellen és emellett
What.

Azt probalja butan elmondani, hogy ugy figyel folyamatosan a rendszer, hogy kozben minimalisra csokkentettek a jelenletenek eszlelhetoseget (versus pl egy Trophy radarjat kilometerekrol ki lehet szurni.)
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
What.

Azt probalja butan elmondani, hogy ugy figyel folyamatosan a rendszer, hogy kozben minimalisra csokkentettek a jelenletenek eszlelhetoseget (versus pl egy Trophy radarjat kilometerekrol ki lehet szurni.)

Igaz lehet. Nekem elsőre nem jött át. A korábbi cseh cikkekhez képest sok előremutató volt ebben, de ez az egy mondat nagyon szerencsétlen megfogalmazást kapott. :)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 348
35 195
113
Ami az APS-eket illeti szerintem a következő lépés a rakétákba épített zavaró modul.
Pl. visszasugározza a radar jeleket, úgy hogy rossz időzítéssel induljon el az ellentöltet illetve töltetek...
Szóval itt is indul lassan a "fejleszétsi verseny" - a fenti módszer ellen az jelenthet védelmet, ha viszonylag sok ellentöltet áll rendelkezésre vagy szoftveresen kezelik a dolgot és nem dől be a rendszer a "csalásnak", zavarásnak, ami mondjuk nem könnyű...
 
K

kamm

Guest
Ami az APS-eket illeti szerintem a következő lépés a rakétákba épített zavaró modul.
Pl. visszasugározza a radar jeleket, úgy hogy rossz időzítéssel induljon el az ellentöltet illetve töltetek...
Szóval itt is indul lassan a "fejleszétsi verseny" - a fenti módszer ellen az jelenthet védelmet, ha viszonylag sok ellentöltet áll rendelkezésre vagy szoftveresen kezelik a dolgot és nem dől be a rendszer a "csalásnak", zavarásnak, ami mondjuk nem könnyű...
Ez meg odebb van, ahhoz eloszor olcsobban kellene ezeket eloallitani. A Gripen E gyakorlatilag a legfejletteb EW rendszer es abban debutal a kamu celgeneralas ilyen szintje - annyiba is kerul maga a vas ara, mint kb az F-35 (csak harmadannyi uzemeltetni.) Egy 10-12 millios hk nincs meg ilyesmi, nemhogy a sokkal nagyobb szamban gyartott IFVkre tegyenek... hiaba az economies of scale ha egyszer maga a technologia a komplexitasa miatt qrva draga meg.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 348
35 195
113
Ez meg odebb van, ahhoz eloszor olcsobban kellene ezeket eloallitani. A Gripen E gyakorlatilag a legfejletteb EW rendszer es abban debutal a kamu celgeneralas ilyen szintje - annyiba is kerul maga a vas ara, mint kb az F-35 (csak harmadannyi uzemeltetni.) Egy 10-12 millios hk nincs meg ilyesmi, nemhogy a sokkal nagyobb szamban gyartott IFVkre tegyenek... hiaba az economies of scale ha egyszer maga a technologia a komplexitasa miatt qrva draga meg.
Igen, inkább az évtized vége-felé várható. Egyelőre a legtöbb EPS a felülről jövő rakétákkal nehezebben küzd meg.

Egyébként ez annyira azért nem bonyolult mint a Gripen-E EW rendszere. Elég ha a távolságot nem méri fel jól az APS a zavarás hatására és korábban sül el mint ahogy a rakéta érkezik - nem kell tök másik célt "vetíteni" neki.
Ha jól láttam akkor a Trophyn oldalanként két vető cső van, ha mindkettő elsült, akkor már "átjárható" a rendszer...
 
K

kamm

Guest
Igen, inkább az évtized vége-felé várható. Egyelőre a legtöbb EPS a felülről jövő rakétákkal nehezebben küzd meg.

Egyébként ez annyira azért nem bonyolult mint a Gripen-E EW rendszere. Elég ha a távolságot nem méri fel jól az APS a zavarás hatására és korábban sül el mint ahogy a rakéta érkezik - nem kell tök másik célt "vetíteni" neki.
Ha jól láttam akkor a Trophyn oldalanként két vető cső van, ha mindkettő elsült, akkor már "átjárható" a rendszer...
En az APS jelenlétét elrejtő megtévesztő rendszerről beszeltem.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Az a legtermészetesebb dolog, hogy a háború és a fegyvertervezés több ezer éves történelme során a támadást és a védelmet egymás ellen fejlesztették eddig is.
Azt viszont ne felejtsétek el, hogy az oroszok másként gondolkodnak! Ők nem mindig egy 100milió dolláros gépről vesznek mintát, ha egy 10milliós gépet akarnak kicselezni. Nem egyszer vágták már át a Gordiuszi-csomót.

Lennének ötleteim, de nem az én feladatom tippeket adni nekik. Viszont Grüder telefonálni fog Zalaegerszegbe, ha Iván kitalált valamit a Lynx védelme ellen és nálunk is megindul a fejlesztés. Két dolog ebben, ami számunkra fontos.

1, A magyar katonák megkapják az update-et, mielőtt a csatatereken jelentős számban elterjed az "ellen-fegyver".
2, A Rheinmetall meleg szívvel ajánlja a többi rendszerbe állítónak a mi új megoldásunkat és a saját kiadásunkat kompenzáljuk a külföldi megrendeléssel!

Semmi új dolog nem lenne abban, hogy napra készen kell lenni. Ezért ragaszkodtunk a K+F-hez.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 348
35 195
113
Az a legtermészetesebb dolog, hogy a háború és a fegyvertervezés több ezer éves történelme során a támadást és a védelmet egymás ellen fejlesztették eddig is.
Azt viszont ne felejtsétek el, hogy az oroszok másként gondolkodnak! Ők nem mindig egy 100milió dolláros gépről vesznek mintát, ha egy 10milliós gépet akarnak kicselezni. Nem egyszer vágták már át a Gordiuszi-csomót.

Lennének ötleteim, de nem az én feladatom tippeket adni nekik. Viszont Grüder telefonálni fog Zalaegerszegbe, ha Iván kitalált valamit a Lynx védelme ellen és nálunk is megindul a fejlesztés. Két dolog ebben, ami számunkra fontos.

1, A magyar katonák megkapják az update-et, mielőtt a csatatereken jelentős számban elterjed az "ellen-fegyver".
2, A Rheinmetall meleg szívvel ajánlja a többi rendszerbe állítónak a mi új megoldásunkat és a saját kiadásunkat kompenzáljuk a külföldi megrendeléssel!

Semmi új dolog nem lenne abban, hogy napra készen kell lenni. Ezért ragaszkodtunk a K+F-hez.
A RM APS rendszere jobbnak tűnik a koncepció alapján, mint a jelenlegi Trophy, mert sokkal több azonnal bevethető rakétaelhárító töltete lesz a páncélba integrálva - ha jól értem.
Talán a 2030-as évek elejére fognak annyira elterjedni ezek a rendszerek, hogy valami megoldás kell ellenük.
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 708
4 262
113
ha mótvá,sorry.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
A RM APS rendszere jobbnak tűnik a koncepció alapján, mint a jelenlegi Trophy, mert sokkal több azonnal bevethető rakétaelhárító töltete lesz a páncélba integrálva - ha jól értem.
Talán a 2030-as évek elejére fognak annyira elterjedni ezek a rendszerek, hogy valami megoldás kell ellenük.

Igen. Minden szempontból átgondoltabbnak tűnik. De egy valamit ne felejtsünk el! Ez egy pillanatnyi állapot. A Trófea azért olyan, amilyen, mert a zsidó hadsereg szembesült egy problémával, amire gyors megoldásra volt szükségük. Ha a 2030-as évre számolunk, nem tudjuk megmondani, hogy ezek a technológiák (StrikeShield és Trophy) hol fognak állni.
Én magam azt remélem, hogy addigra a mi járműveink védelme kiegészül egy lézeres APS-sel is, mely utolsó előtti védvonalat jelent majd a bejövő rakétákkal szemben és egy olcsó hatástalanítás esélyét. (Itt az esélyen van a hangsúly, hiszen megbízhatóság szempontjából nem valószínű, hogy az évtized végére utolérné ezeket a megoldásokat.)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 493
113
ha mótvá,sorry.
[HUN] Rheinmetall Hungary topikban épp most elemzik az írást...
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 596
3 813
113
Ami az APS-eket illeti szerintem a következő lépés a rakétákba épített zavaró modul.
Pl. visszasugározza a radar jeleket, úgy hogy rossz időzítéssel induljon el az ellentöltet illetve töltetek...
Szóval itt is indul lassan a "fejleszétsi verseny" - a fenti módszer ellen az jelenthet védelmet, ha viszonylag sok ellentöltet áll rendelkezésre vagy szoftveresen kezelik a dolgot és nem dől be a rendszer a "csalásnak", zavarásnak, ami mondjuk nem könnyű...
Szia,

Vagy a csecsen modszer korszerusitese: parosaval inditani a raketakat, de ugy, hogy az elso iranyitott hatasu repesz, es leszed minden pancelozatlan felszerelest, kozvetlenul utana jon az "igazi" panceltoro raketa.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 348
35 195
113
Szia,

Vagy a csecsen modszer korszerusitese: parosaval inditani a raketakat, de ugy, hogy az elso iranyitott hatasu repesz, es leszed minden pancelozatlan felszerelest, kozvetlenul utana jon az "igazi" panceltoro raketa.
Ha van rajta APS akkor a repeszes sem fog átérni a védelemen...
Egyébként baromi drága, de működő módszer, hogy sok rakétát indítanak nagyjából egyszerre és túl terhelik a rendszer és/vagy felhasználtatják az összes ellentöltetet... "saturation attack"
Pl. Olcsóbb CG / RPG lőszerrel meglövik párszor (bár ez veszélyes mutatvány azért, mert közelről kell indítani), ha kifogyott az ellentöltet, akkor indulhat a komolyabb Spike.
Ez tényleg a jövő problémája - most még max. az "elitebb", első vonalas páncélosokon van APS és nagy részüknek probléma a felülről jövő rakéta leszedése. EFP-k ellen (pl. Bonus) pedig semennyire nem jók a ma elérhető rendszerek (amennyire én tudom), bár nyilván ez is fejlődni fog...
 
  • Tetszik
Reactions: bel

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 596
3 813
113
Ha van rajta APS akkor a repeszes sem fog átérni a védelemen...
Szia,

Ha ismert, hogy pl. 25 m tavolsagban mukodik az APS, akkor lehet az iranyitott hatasu repesztoltetet 30 m tavolsagban beinditani.
Azert fontos az iranyitott hatas, hogy ertelmesen be lehessen inditani viszonylag nagy tavolsagon.
Nem hiszem, hogy az APS a repeszekkel "egyenkent" tudna valamit kezdeni.

Vagy, ami kicsit hasonlo technologia: gepagyuval rovid sorozat, a lovedekek porgramozottan a cel elott robbanva beteritik repeszekkel a HK-t, ezzel parhuzamosan (illetve realisan nezve kicsit hamarabb, hogy az ivelt ballisztikus palyan kozeledo gepagyuloszerek biztonsagos magassagban repuljenek el folotte) iranyitott raketa inditasa. Persze ehhez mar IFV kell, hogy ez osszehangoltan mukodhessen.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 348
35 195
113
Szia,

Ha ismert, hogy pl. 25 m tavolsagban mukodik az APS, akkor lehet az iranyitott hatasu repesztoltetet 30 m tavolsagban beinditani.
Azert fontos az iranyitott hatas, hogy ertelmesen be lehessen inditani viszonylag nagy tavolsagon.
Nem hiszem, hogy az APS a repeszekkel "egyenkent" tudna valamit kezdeni.

Vagy, ami kicsit hasonlo technologia: gepagyuval rovid sorozat, a lovedekek porgramozottan a cel elott robbanva beteritik repeszekkel a HK-t, ezzel parhuzamosan (illetve realisan nezve kicsit hamarabb, hogy az ivelt ballisztikus palyan kozeledo gepagyuloszerek biztonsagos magassagban repuljenek el folotte) iranyitott raketa inditasa. Persze ehhez mar IFV kell, hogy ez osszehangoltan mukodhessen.

Igen, még azt tudom elképzelni, hogy az IFV-ből elinitod az ATGM-et és rögtön utána "meggépágyúzod", hogy megzavard és/vagy szétlődd a APS radarját, érzékelőjét mire a rakéta odaér. ATGM-ek viszonylag lassúak, pláne a ha ívelt pályán mennek - 10-15 másod perc is lehet mire célba ér. Addig lehet sorozni a célpontot. Remélhetőleg mire kiszúrja honnan lősz, már becsapódik az ATGM - nagyon jól kell időzíteni.
Mondjuk ha nem jön össze és a rakéta nem talál, akkor valószínű hogy másik visszalő és ha az egy MBT, akkor tuti vége a dalnak...csak a ködfüggöny és padlógáz segíthet. :)
 
  • Tetszik
Reactions: bel
K

kamm

Guest
Szia,

Ha ismert, hogy pl. 25 m tavolsagban mukodik az APS, akkor lehet az iranyitott hatasu repesztoltetet 30 m tavolsagban beinditani.
Azert fontos az iranyitott hatas, hogy ertelmesen be lehessen inditani viszonylag nagy tavolsagon.
Nem hiszem, hogy az APS a repeszekkel "egyenkent" tudna valamit kezdeni.
Mar 10 meterrol is leszedi az inditottat, hat meg 30 meterrol... 30 meterrol raadasul nem tudom, mennyi repesz eri egyaltalan el es szinte biztos, hogy az nem fogja az osszes panelt elmukodtetni szerintem.

Vagy, ami kicsit hasonlo technologia: gepagyuval rovid sorozat, a lovedekek porgramozottan a cel elott robbanva beteritik repeszekkel a HK-t, ezzel parhuzamosan (illetve realisan nezve kicsit hamarabb, hogy az ivelt ballisztikus palyan kozeledo gepagyuloszerek biztonsagos magassagban repuljenek el folotte) iranyitott raketa inditasa. Persze ehhez mar IFV kell, hogy ez osszehangoltan mukodhessen.
A dolog lenyege, hogy nem egyedul letezik.
Egyreszt baromi jol kell alcaznia magat a pct egysegnek, ha a Lynx integralt thermal, infra stb szenzorai nem szurjak ki oket mar 50-10m tavolsabol legalabb, masreszt amint tuzet nyitottak, a torony automatikusan celba vette oket es maris a fejuk felett durrannak az ABM loszerek.
 
  • Tetszik
Reactions: bel

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
Remélhetőleg mire kiszúrja honnan lősz, már becsapódik az ATGM
Ha a célpont egy korszerű harckocsi EO/IR, LWR stb. szenzorokkal felszerelve(amiket még nem bontott le valamilyen tüzérség pl.) , és a harckocsi szakasz nem balfék módon viselkedik, akkor már az indítás pillanatában kiszúr. Valószínűleg a rakétád találatát - ha lesz ilyen - már nem éled meg.

Ha van rajta APS akkor a repeszes sem fog átérni a védelemen...
Egyébként baromi drága, de működő módszer, hogy sok rakétát indítanak nagyjából egyszerre és túl terhelik a rendszer és/vagy felhasználtatják az összes ellentöltetet...
Ennél a módszernél csak az a kérdés, hogy miért lesz 20 db indításra kész, a célt tisztán látó páncéltörő eszközöd pont ott, ahol felbukkan négy harckocsi.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 596
3 813
113
Mar 10 meterrol is leszedi az inditottat, hat meg 30 meterrol... 30 meterrol raadasul nem tudom, mennyi repesz eri egyaltalan el es szinte biztos, hogy az nem fogja az osszes panelt elmukodtetni szerintem.
Szia,

Az elso megjegyzesedet nem ertem, pl. arena eseten valoszinuleg 10 m-re mar nem jut el a raketa, de 30 m tavolsagban meg biztonsagban van a raketa, ha ott felrobban, azt minimalisan kepes csak befolyasolni az arena (azzal, hogy az arena legnyomasa modositja a repeszek utvonalat, de szerintem ez a hatas nem jelentos, raadasul szukseg eseten beleszamolhato; az meg, hogy nehany repesz osszeutkozik elenyeszoen ritka, ezert nem szamit).
800px-Arena_system.svg.png

A 2. megjegyzesed szerintem is valos problemara utal, de a fenti abra egy kicsit erre is valaszt ad: ha az a szurke terulet nem az arena "ellenrepeszfelhoje" hanem az 1. raketa ellen-ellen repeszfelhoje (termeszetesen a harckocsi fele iranyitva), akkor latszik, hogy nem szetrobban, minden iranyba szorva a repeszeket, hanem egy kb. harckocsi meretu foltba koncentralja az osszes repeszt, igy viszonylag nagy suruseget er el. Es ennek az eredmenye akar "softkill" is lehet, vagyis nem orokre megsemmisiti az APS-t, csak 1 masodpercre kiuti a szenzorokat: infrat biztosan zavar a robbanas hoje, foleg ha erre meg egy kicsit ra is jatszik a robbanofej egy kis magneziumporral, a radart egy ideig biztosan zavarja a repeszfelho arnyeka (persze lehet, hogy ez jelentosen kevesebb az 1 masodpercnel), sot akar a legnyomas megmozgathajta a radarantennat, ez a rezonancia is problema lehet.

Egy harckocsi lassan mozog, 1 masodperc alatt nem tud a szamitott utrol jelentosen leterni, ezert a 2. raketa szamara nem olyan nagy gond, ha vakon repuli az utolso masodpercet, de harckocsi reszerol jo esellyel az utolso masodperc elejen meg messze a detektalhatosag hataran tul van a 2. raketa (folag, ha az abran szereplo 50 m-es radar tavolsagot hasonlitjuk egy tranzszonikus raketa 300 m/s sebessegehez).
Jobban meggondolva nem is 1, hanem inkabb kb 1/4 masodperc kulonbseggel optimalis erkeznie a 2 raketanak.

ui. ugye az egyertelmu, hogy en nem a Lynx ellen, hanem a Lynx mellett (T-90 ellen) vezettem a gondolatmenetemet.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113

Érdekes volt számomra, amikor rákérdeztek nála, hogy Szlovákiában várhatóan hamarabb fut-e végig a verseny, mint Csehországban. És azt válaszolta, hogy az üveggömböm kellene hozzá, hogy belenézhessél, de nem szeretne jósolni. Ők itt vannak, készen állnak és mindent megtesznek.

Nyilván ez udvariasság is mind a két kormány felé, hogy nem megy bele abba, hogy a véghajrában becsmérelje a cseh lassú döntést, de kiolvasható belőle az is, hogy Szlovákia meg még nagyon az elején tart a folyamatnak, bármennyire is impozáns a kőbe vésett határidő.

A másik fontos rész, hogy lényegében megerősítette, hogy a magyar, cseh és felvidéki Lynx között nem lesz óriási eltérés. Lényegében nagyon hasonló kritériumok alapján fog lefutni.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD