[HUN] Leopard 2

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 976
113
Szerinted előbb? :)
Az évtized végét én megkockáztatnám ha addig nem váltunk 2x kormányt és irányvonalat külpoltól kezdve mindenhol is.
Az alap infrastuktúra (szerzívbázis, alkatrészlerakat, kiképzési anyagok, szimulátorok) meglesz hozzá ez pedig jelentősen lejjebb viszi a bekerülési árát.
 

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 203
2 673
113
Modernizalatlan T-55-ok fognak lerohanni minket (amik szinte vakok es . . . ahhh...) aztan a szerbek, akik ajandekba kaptak az oroszoktol 30 taknot mert . . . mert minek is ha van 300??? o_O

Irta mar mas is, hogy az idegenek barmilyen ocskavasa, ami el se erne a hatarig, na attol reszkessunk, de a mi 72-eseinket amik gyakorlatokon vesznek reszt felejtsuk el. (tisztaban vagyok mi munka van am olyankor bennuk nem kell magayrazni)

Modern, menetbol tuzelni tudo, ejjel siman folenyben levo lancos MGS meg halalra van itelve . . . :eek:

De kertelek mar benneteket az elejen, hogy menjetek a filozofalo topicokba. Ott irnek talan en is ha elegge felcsesznek egyesek :D:D:D

Szoval mielott barki ilyen excel adatok alapjan dobalkozik, hogy kinek van papiron lekonzervalva tobb 100 tankja...nezzetek el, ha jol emlekszem, a BMP topicka. Csehek kaptak parancsba reaktivaljanak mar egy ilyen "lezsirozott" BMP-1-et. Valami 9 honapig tartott nekik. El lehet olvasni a cikket. Aztan meg jonnek a T-55-ok hullmokban . . . de max treleren . . .
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 096
113
Ez a kémes sztori bassza a csőröm. Ne haragudj, de hüle vagy!!!

1 eserben basztak az orrunkra a NATO-nál, de az nem most volt.

Anno sikerült Fletonak az FSZB-vel átvilágítattni az NBH-t, hogy néhány számára kellemetlen szivárogtatót megtaláljon. Ugyanis a sajtó megszellőztette, hogy a roman titkosszolgálat ügynöke a Megyo-Fleto kormányok egyes tagjait sikeresen az ágyába csalta.

Nagyon tanulságos cikk. Hosszú, nem NER propi, hanem ellenzéki HV online.

Teljesen mindegy, hogy éppen melyik kormányzópárt kezdete óta szivárognak ki titkos adatok, tény, hogy lyukas a rendszer. A NATO-tól a mai napig nem kapunk meg bizonyos felderítési adatokat, mivel tudják, hogy "másnap" olvasnánk Pekingben, vagy Moszkvában. Bizonyos technikákat nem telepítenek ide, nem hoznak gyakorlatra. Ennyi. Erről lehet polemizálni, de nekem mindig hányingerem van, hogy mert Ők kezdték, ezért nekünk is lehet. Ez a fasz mentalitás. És sajnos magyar.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 096
113
Én s
Modernizalatlan T-55-ok fognak lerohanni minket (amik szinte vakok es . . . ahhh...) aztan a szerbek, akik ajandekba kaptak az oroszoktol 30 taknot mert . . . mert minek is ha van 300??? o_O

Irta mar mas is, hogy az idegenek barmilyen ocskavasa, ami el se erne a hatarig, na attol reszkessunk, de a mi 72-eseinket amik gyakorlatokon vesznek reszt felejtsuk el. (tisztaban vagyok mi munka van am olyankor bennuk nem kell magayrazni)

Modern, menetbol tuzelni tudo, ejjel siman folenyben levo lancos MGS meg halalra van itelve . . . :eek:

De kertelek mar benneteket az elejen, hogy menjetek a filozofalo topicokba. Ott irnek talan en is ha elegge felcsesznek egyesek :D:D:D

Szoval mielott barki ilyen excel adatok alapjan dobalkozik, hogy kinek van papiron lekonzervalva tobb 100 tankja...nezzetek el, ha jol emlekszem, a BMP topicka. Csehek kaptak parancsba reaktivaljanak mar egy ilyen "lezsirozott" BMP-1-et. Valami 9 honapig tartott nekik. El lehet olvasni a cikket. Aztan meg jonnek a T-55-ok hullmokban . . . de max treleren . . .
Én múlt év decemberben és ebben az évben is felelős kormányhoz közeli hivatalos tájékoztatást kaptam, hogy jönnek a "pomogácsok" . Előbb utóbb jönnek. Mert szerveződik a kisantant, meg az Ukránok is stb. Jómagam félig-meddig sem hiszem el, mert a NATO fennállása óta a görög-török légi kergetőzéseken és Ciprus megszállásán kívül csak izlandi őrhajók és brit fregattok csatáztak fél napig egymást lökdösve anno az 1970-es években. Senki sem akarja megtámadni a másikat a szomszédaink közül. Ez éppen a globalizáció és a közös szövetségesk NATO és EU egyik jó tulajdonsága. Én úgy vélem, hogy maximum valami nacionalista banda akár innen akár a szomszédból bejönne és lődözne egy határ közeli faluban.. A haderő fejlesztés nem ezért kell, hanem mert minden országnak kell olyan nemzeti haderő, amely elrettenti a potenciális ellenséget, annyira, hogy ne érje meg megtámadni, mert mégha győzne is nagyok lennének az áldozatok. Ennyi elég. Nos ezért kell a Haderőprogram, mert erre az elrettentésre és közeli geopolitkai szövetségi feladatainkra is képtelen volt a 30 éve új eszközöket elvétve kapó haderő. Most már a katonákon a sor elsősorban a főtiszti karon a megújhódás, az új harcászati alkalmazások kidolgozása, (minden fegyert, és harci eszközt, harctámogató dolgot be kell illeszteni egy komplett rendszerbe. Sok jó főtiszt van, de még mindig van egy komoly ballaszt akik fejlődésre képtelenek sok a csillagjuk, és a Vsz-ben még hadnagyok voltak, most már sokkal feljebb vannak, de saját továbbképzésük mondjuk finoman nem követte az idők szavát.
 

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
3 000
5 330
113
Ha már akarunk egy második zászlóaljat, akkor használt de felújított, modernizált Leopardok lennének a legjobbak ár/érték arányban.
A Lynx 120 a saját gyártás lehetősége miatt tetszik, de sosem lenne MBT egyenértékű. Arra lehet jó, hogy gyalogságot, erődítéseket, nem-MBT páncélosokat kilőjjön - gazdaságosabban, mint egy Spike rakéta tenné. Ha választani lehet, akkor inkább a modernizált Leopard-2A4/A5/A6 olcsóbb lenne és "ütésálóbb", mint egy löveges Lynx.
Löveges tornyot inkább majd 8x8-ra tennék - de az egy másik topik.

Szerintem ebben az évtizedben nem lesz második hk. zászlóaljunk egyébként...túl sok minden másra kell az erőforrás.
Ferihegy...!:rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 880
8 096
113
Igen
Kommunikációs és hálózatos hadviselés..
Tűzvezetés és szenzorok..

Egy példa másik haderőnemből. Amikor Fairfordban azt hiszem, zsidó F-15 repülőgépek jöttek, rohantak oda az amcsi pilóták és műszakiak, hogy miben másak az izraeli gépek, mert saját rendszereket építettek beléjük. Nem ragozom, mert pontosan én sem tudom. Még Ők sem bíznak egymásban.

A mai harc először a kommunikációs térben zajlik (sőt békeidőben is háború van). A hálózatos hadviselés, az adattovábbítási rendszerek, azok sávszélessége, a különböző adatok átadása, távolról vezérlése stb. Nos ezekben lesz kevesebb a mi harckocsink. Egyébként ha beépítésre kerülnének akkor sem tudnánk valószínüleg használni őket ahogy tervezték a németek, mert csak egy elem a rendszerben. Most ne jöjjünk erre, hogy az Airbustól megvettünk E3-as központot, az is milyen korszerű stb.

Vegyük észre (és ez nem csak magyar probléma), hogy még mindig Link16 van a NATO-ban, és azok sincsenek minden járműben, miközben ez a 16 bites rendszer erősen elavult. (lásd mennyivel fejletebb a svéd saját) vagy éppen hogyan kommunikálnak az F-22, F-35 gépek, és valószínűsítem, hogy a szárazföldi csapatok is jóval modernebb cuccokat használnak pld. az amerikaiaknál. Múlt évben a Brave Warioron félig meddig fotóztam le, de nem raktam ki egy százados halékony csuklóra szerelt térképpel is kivetítő "talán palmtop"-nak nevezném kézi számítógépét. Nos hol van ettől a mi digitális szittya zászlóaljunk??,
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 976
113
Igen
Kommunikációs és hálózatos hadviselés..
Tűzvezetés és szenzorok..

Egy példa másik haderőnemből. Amikor Fairfordban azt hiszem, zsidó F-15 repülőgépek jöttek, rohantak oda az amcsi pilóták és műszakiak, hogy miben másak az izraeli gépek, mert saját rendszereket építettek beléjük. Nem ragozom, mert pontosan én sem tudom. Még Ők sem bíznak egymásban.

A mai harc először a kommunikációs térben zajlik (sőt békeidőben is háború van). A hálózatos hadviselés, az adattovábbítási rendszerek, azok sávszélessége, a különböző adatok átadása, távolról vezérlése stb. Nos ezekben lesz kevesebb a mi harckocsink. Egyébként ha beépítésre kerülnének akkor sem tudnánk valószínüleg használni őket ahogy tervezték a németek, mert csak egy elem a rendszerben. Most ne jöjjünk erre, hogy az Airbustól megvettünk E3-as központot, az is milyen korszerű stb.

Vegyük észre (és ez nem csak magyar probléma), hogy még mindig Link16 van a NATO-ban, és azok sincsenek minden járműben, miközben ez a 16 bites rendszer erősen elavult. (lásd mennyivel fejletebb a svéd saját) vagy éppen hogyan kommunikálnak az F-22, F-35 gépek, és valószínűsítem, hogy a szárazföldi csapatok is jóval modernebb cuccokat használnak pld. az amerikaiaknál. Múlt évben a Brave Warioron félig meddig fotóztam le, de nem raktam ki egy százados halékony csuklóra szerelt térképpel is kivetítő "talán palmtop"-nak nevezném kézi számítógépét. Nos hol van ettől a mi digitális szittya zászlóaljunk??,
Úgy látom kimaradt a megfelelő stand a bemutatón megintcsak :D
Ahogy a Gidrán terepjáró képességeit sem kérdezted meg a sofőröktől (ami egy MRAP-hez képest eléggé kiemelkedő)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Teljesen mindegy, hogy éppen melyik kormányzópárt kezdete óta szivárognak ki titkos adatok, tény, hogy lyukas a rendszer. A NATO-tól a mai napig nem kapunk meg bizonyos felderítési adatokat, mivel tudják, hogy "másnap" olvasnánk Pekingben, vagy Moszkvában. Bizonyos technikákat nem telepítenek ide, nem hoznak gyakorlatra. Ennyi. Erről lehet polemizálni, de nekem mindig hányingerem van, hogy mert Ők kezdték, ezért nekünk is lehet. Ez a fasz mentalitás. És sajnos magyar.
Nah mesélj mit nem hoznak ide gyakorlatra? Az biztos megvan, hogy Regionális Különleges Műveleti Komponens-parancsnokság (R-SOCC) készül/van itthon. Ezekután nem is értem miről beszélsz.
 
G

Galthran

Guest
Nah mesélj mit nem hoznak ide gyakorlatra? Az biztos megvan, hogy Regionális Különleges Műveleti Komponens-parancsnokság (R-SOCC) készül/van itthon. Ezekután nem is értem miről beszélsz.
régi szép idők, mikor az index fórumon hiryu folyton azon rage-elt hogy nem adna el nekünk senki normál fegyvereket mert fasisztákkal nem tárgyalnak a nagybetűs nyugaton :D...
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 643
113
Én s

Én múlt év decemberben és ebben az évben is felelős kormányhoz közeli hivatalos tájékoztatást kaptam, hogy jönnek a "pomogácsok" . Előbb utóbb jönnek. Mert szerveződik a kisantant, meg az Ukránok is stb. Jómagam félig-meddig sem hiszem el, mert a NATO fennállása óta a görög-török légi kergetőzéseken és Ciprus megszállásán kívül csak izlandi őrhajók és brit fregattok csatáztak fél napig egymást lökdösve anno az 1970-es években. Senki sem akarja megtámadni a másikat a szomszédaink közül. Ez éppen a globalizáció és a közös szövetségesk NATO és EU egyik jó tulajdonsága. Én úgy vélem, hogy maximum valami nacionalista banda akár innen akár a szomszédból bejönne és lődözne egy határ közeli faluban.. A haderő fejlesztés nem ezért kell, hanem mert minden országnak kell olyan nemzeti haderő, amely elrettenti a potenciális ellenséget, annyira, hogy ne érje meg megtámadni, mert mégha győzne is nagyok lennének az áldozatok. Ennyi elég. Nos ezért kell a Haderőprogram, mert erre az elrettentésre és közeli geopolitkai szövetségi feladatainkra is képtelen volt a 30 éve új eszközöket elvétve kapó haderő. Most már a katonákon a sor elsősorban a főtiszti karon a megújhódás, az új harcászati alkalmazások kidolgozása, (minden fegyert, és harci eszközt, harctámogató dolgot be kell illeszteni egy komplett rendszerbe. Sok jó főtiszt van, de még mindig van egy komoly ballaszt akik fejlődésre képtelenek sok a csillagjuk, és a Vsz-ben még hadnagyok voltak, most már sokkal feljebb vannak, de saját továbbképzésük mondjuk finoman nem követte az idők szavát.
Csak figyelmedbe ajánlom az aur t és annak a megalapításának hátteret és hogy hova juttatak el rövid idő alatt. A NATO-nak belül nem voltak össze zord ülések mert folyt a hidegháború. Utánna is az USA túl erős volt. A voltön van a hangsúly. Új szelek fújnak és újraelosztás lesz ezt csak a vakok nem látják!
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 482
4 978
113
Ahogy a Gidrán terepjáró képességeit sem kérdezted meg a sofőröktől (ami egy MRAP-hez képest eléggé kiemelkedő)
Az eddig látottak alapján mi a Gidránt nem MRAP -nak fogjuk használni.

És ha megnézed, akkor a szélességéhez képest a Gidrán nagyon magas. (főleg a rászerelt toronnyal) Ráadásul a 7 tonnás tengely terhelés nagyon sok ekkora kerekekhez. Közép európai viszonyok között 5 tonnával szoktak számolni. (kb. 14.00 -ás kerekek vannak rajta)

Ha például a JLTV -hez hasonlítod, akkor nagyon feltűnő a különbség. A JLTV sokkal alacsonyabb, és kb. 5 tonna a tengelyterhelése. (Ha jó forrást néztem)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 976
113
Az eddig látottak alapján mi a Gidránt nem MRAP -nak fogjuk használni.

És ha megnézed, akkor a szélességéhez képest a Gidrán nagyon magas. (főleg a rászerelt toronnyal) Ráadásul a 7 tonnás tengely terhelés nagyon sok ekkora kerekekhez. Közép európai viszonyok között 5 tonnával szoktak számolni. (kb. 14.00 -ás kerekek vannak rajta)

Ha például a JLTV -hez hasonlítod, akkor nagyon feltűnő a különbség. A JLTV sokkal alacsonyabb, és kb. 5 tonna a tengelyterhelése. (Ha jó forrást néztem)
A JLTV megfelelője az MNS 4x4 inkább. Ebben egyetértek @keletipisti vel. De a Gidrán az MRAP kategóriában nagyon jó menettulajdonságokkal van megáldva a legtöbb hasonló típushoz képest.